» Recenzje » www.1944.waw.pl - Marcin Ciszewski

www.1944.waw.pl - Marcin Ciszewski

www.1944.waw.pl - Marcin Ciszewski
Z historią alternatywną zwykle jest jeden problem. Człowiek podejmujący się stworzenia takiej wizji powinien być świadom, że najdrobniejsza różnica może całkowicie zmienić oblicze świata. Gdyby pewien żołnierz w czasie pierwszej wojny światowej nie zlitował się nad na wpół oślepłym niemieckim kapralem, historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej…

Na szczęście autor www.1944.waw.pl wiedział o tym doskonale. Dzięki temu opowieść o żołnierzach naszej armii przeniesionych w czasy drugiej wojny światowej staje się bardziej wiarygodna. W książce nie ma wybujałych wizji nowej przeszłości, tryumfalnych pochodów i zdobywania Warszawy przez oddziały GROM-u. Jest za to pot, krew, łzy i śmierć, jak na każdej wojnie. Przewaga wyposażenia i wyszkolenia polskich żołnierzy jedynie wyrównuje szanse w walce z przeważającymi siłami okupantów. A duch bojowy i determinacja pomagają w osiągnięciu celów. Co jest tym celem? Wygrać powstanie warszawskie i odwrócić bieg historii. Sprawić, by Polska trafiła do zachodniej strefy wpływów. Szczytny, idealistyczny i patriotyczny cel. Na szczęście nie dla wszystkich. Podpułkownik Jerzy Grobicki – niegdyś dowódca przeniesionego w czasie batalionu – i jego towarzysze chcą po prostu wrócić w swoje czasy. Los jednak sprzysiągł się by ich również ściągnąć do stolicy i wplątać w wybuch powstania, tym razem przygotowanego przez zawodowych żołnierzy z naszych czasów.

Książka jest napisana porządnym, nieobfitującym w terminologię czy slang wojskowy, językiem. Zawsze jesteśmy w stanie bez trudu wyobrazić sobie co się dzieje w danym momencie. Fragmenty dotyczące uzbrojenia i taktyki zostały opisane fachowo, z odpowiednimi objaśnieniami dla laików.

Na szczęście www.1944.waw.pl to nie tylko bitwy i potyczki – mamy intrygę (a nawet dwie), mniej lub bardziej niespodziewane zwroty akcji i odwołania do wydarzeń z wcześniejszego tomu. Można jednakże bez trudu czytać książkę w oderwaniu od cyklu – wydarzenia z www.1939.com.pl są pokrótce opisane, kiedy jest to konieczne.

Kilka fragmentów książki rozczarowuje. Przede wszystkim pierwsze starcie, w stylu gier z serii Call of Duty. Kilkuosobowa grupka żołnierzy powstrzymuje przeważające siły wroga – w tym przypadku jest to kompania Wehrmachtu – do przybycia odsieczy. Także zapowiadane na stronie wydawnictwa starcie Tygrysa z Twardym okazało się być… zwyczajne. Bez fajerwerków, jeśli nie liczyć tych typowo śmiercionośnych o dużych kalibrach. Bohaterowie niekiedy okazują się kartonowi, jakby wycięci z szablonu cwanego podoficera czy uwielbianego dowódcy. Brakuje, z małymi wyjątkami, postaci występujących na trzecim planie, przez co w niektórych momentach dramatyzm wydaje się nieco przesadzony. Są też fragmenty mocno rozczarowujące niewykorzystanym potencjałem scen i wątków, które rozwinięte mogłyby naprawdę dodać książce "tego czegoś". Jednakże autor wyraźnie stawia na realizm i prawa Murphy'ego.

Z drugiej strony jest to zaleta książki – autor opisuje walkę dynamicznie i z werwą, ale to wszystko jest z punktu widzenia Grobickiego czymś normalnym. W końcu bohater jest zawodowym, doświadczonym żołnierzem i nawet tak dramatyczne wydarzenia traktuje w zwyczajny sposób. Drugą rzeczą dodającą kolorytu książce jest konfrontacja głównego bohatera z żarliwie, a wręcz fanatycznie patriotyczną postawą innego oficera. Mamy więc kolejną próbę zmiany losów historii naszego kraju, ale nieobarczoną na szczęście przesadnym patetyzmem i heroizmem. Także cudowna przewaga technologiczna nie daje się we znaki. Przy odrobinie wiedzy technicznej i wojskowej można zauważyć nacisk na realizm – nie da się wygrać samą przewagą technologiczną. A przynajmniej nie da się zwyciężyć.

Właściwie, jeśli doszukiwać się w tej książce jakichkolwiek głębszych treści, to najłatwiej znaleźć w niej rozliczenie z przeszłością i jej akceptację. Coś, co niestety rzadko spotykamy w rodzimych książkach poruszających "naszą, polską, podwórkową" tematykę. A szkoda, bo w ostatecznym rozrachunku www.1944.waw.pl jest jedną z niewielu takich książek, a do tego całkiem niezłą. Warto ją przeczytać, chociażby dla zakończenia.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
6.23
Ocena użytkowników
Średnia z 11 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: www.1944.waw.pl
Cykl: www.CyklWojna.pl
Tom: 2
Autor: Marcin Ciszewski
Autor okładki: Mariusz Kozik
Wydawca: Wydawnictwo SOL
Miejsce wydania: Grójec
Data wydania: 25 lutego 2009
Liczba stron: 330
Oprawa: miękka
Format: 144 x 207 mm
Seria wydawnicza: Warbook
ISBN-13: 978-83-62730-01-8
Cena: 29,90 złCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.