» Artykuły » Uniwersum » Waaagh!

Waaagh!


wersja do druku

Waaagh!
Autorzy: Daniel 'karp' Karpiński, Gniewomir 'Triki' Trocki, Krystian 'Krishakh' Pruchnicki, Maciej 'Radowid' Zieliński
Ilustracje: Jakub 'paskud' Redys, Andrzej 'Fadhlan' Romanowski, Roch 'Ulrich' Hercka, Piotr 'CE2AR' Stachurski, Justyna 'thegreenknight' Ruda, Marta 'Mayer' Dettlaff, Wiktor 'Wiktor Wekt' Gruszczyński, Maciej 'Mustasz' Białowąs
Redakcja: Karolina 'Viriel' Bujnowska, Daniel 'karp' Karpiński, hallucyon, Szymon 'Siriel' Gwiazda

Waaagh! to nieoficjalny dodatek do gry fabularnej Warhammer Fantasy Roleplay, stworzony przez redakcję Działu WFRP serwisu Poltergeist oraz osoby z nią współpracujące i zaprzyjaźnione. Po raz drugi udało nam się - w ramach realizowania idei fani dla fanów - opracować tak obszerny suplement, który jest efektem kilku miesięcy pracy tekściarzy, ilustratorów i redaktorów.

Autorem pomysłu na tematykę dodatku był Gniewko Trocki, a prace nad nim rozpoczęły się w chwili, kiedy trzecia edycja Wojennego Młota istniała tylko w sferze domysłów i przypuszczeń. Gdy treść pierwszych rozdziałów otrzymywała ostatnie szlify, dotarły do nas wieści o zamknięciu linii wydawniczej drugiej edycji WFRP, ale postanowiliśmy pozostawić elementy mechaniczne w zgodzie z tą właśnie wersją systemu. Wpływ na to miały dwa czynniki: duża część dodatku wymagałaby napisania praktycznie od początku, ponadto wśród fanów druga edycja Warhammera nadal cieszy się dużą popularnością.

Jednym z założeń określających charakter suplementu poświeconego zielonoskórym, było potraktowanie tematu z przymrużeniem oka, do czego snotlingi, gobliny, a nawet orki nadają się znakomicie. Naszym zamiarem nie była konwersja zasad, umożliwiająca tworzenie zielonoskórych Bohaterów Graczy, a dostarczenie Mistrzom Gry inspiracji na nietuzinkowych Bohaterów Niezależnych, którzy nie będą nigdy więcej postrzegani jako mięso armatnie do nabijania Punktów Doświadczenia. Bo choć goblinoidy postrzegamy jako rasy niegrywalne, to z całą pewnością mogą one ubarwić - dosłownie i w przenośni – każdą staroświatową sesję.

Finalnie na Waaagh! złożyło się siedem części: krótkie opowiadanie, które wprowadzi Was w odpowiedni nastrój do dalszej lektury, poradnik, jak efektownie korzystać z magii Waaagh!, dość szczególny zielnik, po przeczytaniu którego lasy Starego Świata już nigdy nie będą wyglądały tak samo, almanachowy opis ras zielonoskórych, obszerny scenariusz w iście zielonym klimacie oraz dwa dodatki poświęcone religii i artefaktom.

Ilustratorzy starali się, by całość została podana w odpowiedniej szacie graficznej, a redakcja zadała sobie wiele trudu, aby przełożyć tekst z goblińskiego na reikspiel. Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim osobom, które swoją pracą przyczyniły się do powstania Waaagh! w takiej właśnie formie – do następnego razu. Zaś czytelnikom suplementu życzymy nie mniej radości, niż my mieliśmy jej podczas jego tworzenia.

Redakcja Działu Warhammer Poltergeist


Waaagh! - niższa rozdzielczość (14,32 MB)
Waaagh! - wyższa rozdzielczość (79,8 MB)
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Komentarze


triki
    @ Khemlish Val'Drach
Ocena:
0
Powodów, dla których nie chcieliśmy robić BG "zielonymi", jest wiele. Najważniejszy to taki, że jest już nieoficjalny suplement angielski, który daje właśnie taką możliwość.
04-05-2010 12:12
E_elear
   
Ocena:
0
Wielkie uznanie dla wszystkich zaangażowanych w ten dodatek, naprawdę dobra robota.
Osobiście zamiast "potraktowanie tematu z przymrużeniem oka" wolałbym coś mroczniejszego, ale i tak z przyjemnością przeczytam. Dzięki.
04-05-2010 12:45
~nerv0

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Czekałem, czekałem, i wreszcie się doczekałem. :) Właśnie ciągnę. W najbliższym czasie możecie się zapewne spodziewać krótkiej recenzji.

A teraz pytanie, które muszę zadać. Jak się miewa druga część dodatku o Salkalten "Morskie opowieści"? Na to czekam o wiele bardziej niż na gobliny, których chyba jeszcze nigdy jak żyję nie wykorzystałem na swoich sesjach Warhammera. :)
05-05-2010 14:12
triki
   
Ocena:
0
@nerv0
A teraz pytanie, które muszę zadać. Jak się miewa druga część dodatku o Salkalten "Morskie opowieści"?

Projekt jest w fazie omawiania, ale wolałbym żeby na to pytanie odpowiedział ktoś z redakcji.

Na to czekam o wiele bardziej niż na gobliny, których chyba jeszcze nigdy jak żyję nie wykorzystałem na swoich sesjach Warhammera. :)

Mam nadzieję, że to się zmieni po lekturze Waaagh!
05-05-2010 14:19
~nerv0

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Mam nadzieję, że to się zmieni po lekturze Waaagh!

Się zobaczy, na razie czekam aż się ściągnie, bo kobyła z tego ciężka i spasiona. Po wadze oceniam na jakieś 70-100 stron, choć strzał dosyć w ciemno. :)
05-05-2010 14:27
Khil
    Ogromne brawa!
Ocena:
0
Po raz kolejny wierni fani WFRP pokazali, że potrafią dogonić, o ile nie prześcignąć Zachód w niesamowitych fanowskich dodatkach. Po tym idzie poznać, kto ze swoich pomysłów i kreatywności jest w stanie stworzyć coś pięknego. Uznanie!
05-05-2010 17:33
~shinobui

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@triki o jakim nieoficjalnym suplemencie mowa?
05-05-2010 21:45
triki
    @ shinobui
Ocena:
0
Da Green Roleplay
05-05-2010 22:53
~shinobui

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@triki
Kontrowersyjny ten dodatek...
06-05-2010 08:35
~Max Werner

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Oj nie pospałem wczoraj - nie zasnąłem puki nie przeczytałem całości. Super dodatek! Świetna robota - bardzo wzbogaca uniwersum Młota. Już podesłałem swojemu MG :)
06-05-2010 09:11
nerv0
   
Ocena:
0
Na razie przeczytałem tylko opowiadanie i kawałek zielnika, ale już teraz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest dobrze. Fajne pomysły, i absolutnie genialny humor (opis Huby-buby jest miażdżący). Ale człowiek zwykł uczyć się na błędach, więc to nad nimi się po rozwodzę.

Jest tak jak pisał Karczmarz, skład kuleje. Wiem triki, że już drugi raz się o to czepiam (bo wcześniej wytykałem to w Salkalten), ale muszę to zrobić, żeby mieć nadzieję, że w przyszłości będzie lepiej.

Ale co jest nie tak? Na przykład czcionka. Skoro i tak wykorzystywaliście tę oryginalną (Calson Antiqua zdaje się), to czemu nie zrobiliście tego na całym tekście, tak aby wpasowywał się w klimat młotkowym podręczników? Idąc dalej w tą stronę fajnie by było nieco ujednolicić styl w jakim wymienia się umiejętności i zdolności przy różnych opisach tak aby zgadzał się z tym co mieliśmy w oryginalnych podręcznikach. Tam opis mógł wyglądać tak: coś tam, coś tam, może wykonać Trudny (-20) test leczenia... Tutaj mamy więcej swobody: ...BG może użyć leczenia (-20)... Wiem detal, ale ja bym postarał się to ujednolicić do wersji podręcznikowej.

Gdzieś tam w opowiadaniu trafiłem też na brzydko wiszący przecinek, który powinien przylegać do ostatniego wyrazu na jednej stronie, a zamiast tego wisiał na samym początku następnej. Takich baboli na pewno jest więcej, ale jak powiedziałem, ledwie zdążyłem dodatek liznąć.

Jak przeczytam więcej to się odezwę. :)
06-05-2010 14:25
Kroshgar
    brawo!
Ocena:
0
Z ochotą przyłączam się do gratulacji składanych autorom - dodatek bogato ilustrowany, szczegółowy, świetnie przybliża zielonoskórych. Przy lekturze zielnika byłem bliski zejścia z tego świata - styl wypowiedzi goblina naprawdę wyciska łzy śmiechu z oczu - zresztą każda z części stoi na bardzo wysokim poziomie, do tego zawiera mnóstwo przydatnych informacji. Jestem pod wielkim wrażeniem ogromu pracy, jaka musiała zostać włożona w powstanie suplementu - dzięki!
06-05-2010 19:56
Gatt
   
Ocena:
0
Dopieścić jeszcze grafikę, czcionkę i będzie profesjonalnie.

Ogólne wrażenie, pozytyw.
08-05-2010 15:40
viagrom
   
Ocena:
0
Gratuluję!

Mam pytanie co do czcionki. Spis treści jest wykonany tą samą czcionką, co oficjalne dodatki do 2ed. Jak nazywa się ta czcionka i gdzie można ją zdobyć?

Z góry dziękuję za pomoc.
21-06-2010 01:20
Killian
   
Ocena:
0
Generalnie kawał dobrej roboty :) fajnie że komuś się chce i że do II ed a nie III ed

przyjemnie mi się to czyta nawet chociaż dopiero przeleciałem magie WAAAGH!

dwa błędy na 13 str.

tabela punktów WAAAAAGH! podaje za jednego czarnego orka 3 pkt a przykład poniżej liczy 2 pkt za czarnego

czyli 2 czy 3 za tego czarnego??

literówka w tym samym przykładzie:

(20 bazowych PW + 20 dodatkowych PW za czarne orki + 20 dodatkowych PW za goblinby w jego otoczeniu).

ciekawy pomysł na mechanikę WAAAGH! ale po przeczytaniu wydaje się trochę skomplikowany do szybkiego użytku na sesji i wymyślania czarów na poczekaniu, ocenianie ile bloków/punktów zajmie wybrany efekt, liczenie PW na które ma wpływ kilka czynników zmieniających się nieraz z rundy na rundę
Nie testowałem więc może jednak w praniu to nie być żaden problem

generalnie fajnie
21-06-2010 10:37
karp
   
Ocena:
+1
@ Killian
Dzięki za wyłapanie byczków

@ viagrom
z tego co pamietam, to nie jest chyba ta sama czcionka, tylko w miarę podobna - ale zlap Trikiego na PW, będzie wiedział.
21-06-2010 11:10
de99ial
   
Ocena:
0
Brawo!
05-07-2010 13:49
~wysłannik

Użytkownik niezarejestrowany
    Waaagh!
Ocena:
0
No na coś takiego czekałem. Obrazki są świetne i opisy rozbudowane, czyta się fajno.
25-08-2010 11:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.