Wieść!

Wieść!


Archaon wrócił!

Imperator Karl Franz nie żyje!

Middenheim skapitulowało, a Talabheim zdobyli szczuroludzie!

Straszne wieści napływają z całego Imperium, ale prawda to, czy plotki?

 

Ogłoszenie wyników


IV edycja Konkursu na scenariusz WFRP dobiegła końca. W tym roku hasłem przewodnim przygód w Starym Świecie była "Wieść". Do skrzynki sekretarza trafiło 11 prac. Dziesięć z nich wzięło udział w konkursie, a jury miało ręce pełne roboty i ponad 200 stron przygód do przeczytania. O tym, jak jury wspomina pracę przy konkursie, napisaliśmy poniżej.

Spośród prac biorących udział w konkursie cztery zyskały szczególną sympatię jurorów. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, poszczególni członkowie Kapituły przyznali kolejno trzy, dwa i jeden punkt scenariuszom, które uznali za najlepsze. Niemalże jednogłośnie wskazano zwycięską pracę (z pulą 12 punktów), a w celu wyłonienia drugiego i trzeciego miejsca konieczna była dogrywka pomiędzy pracami, które zdobyły po 7 punktów. Dodatkowo, Kapitała konkursu zdecydowała wyróżnić czwartą, która zdobyła punkty w głosowaniu. Teraz jednak, aby dłużej nie trzymać Was w napięciu, przedstawimy wyniki i przypomnimy jakie nagrody ufundowali laureatom sponsorzy konkursu.
 

I miejsce


Gdy zakracze kruk – Krystian ‘Krishakh’ Pruchnicki
 
Do wyboru jeden z trzech ufundowanych przez Copernicus Corporation pakietów:
Do tego ufundowany przez wydawnictwo Supernowa zestaw książek:
Angielskojęzyczny podręcznik ufundowany przez Sklep REBEL:

II miejsce


Złe wieści z Salzenmund – Mateusz ‘Maestro’ Paszun
 
Do wyboru jeden z dwóch pozostałych pakietów ufundowanych przez Copernicus Corporation:
Do tego ufundowany przez wydawnictwo Supernowa zestaw książek:
I angielskojęzyczny podręcznik ufundowany przez Dział WFRP serwisu Poltergeist:

III miejsce


Hulfbad - Krystian ‘Krishakh’ Pruchnicki
 
Trzeci spośród pakietów ufundowanych przez Copernicus Corporation:
Do tego ufundowana przez wydawnictwo Supernowa książka:

Wyróżnienie


Kukiełki się nie starzeją – Marcin ‘Narsilion’ Cybulski
 
Nagroda ufudnowana przez Copernicus Corporation:
  • Nowela ze Starego Świata (jedna wybrana nowelka z Czarnej Biblioteki bądź z serii Przygód Gotreka i Felixa - dostępna w sklepie wydawnictwa)

Do tego ufundowana przez wydawnictwo Supernowa książka:
Kapituła konkursu serdecznie gratuluje laureatom! Równocześnie chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań za podjęcie wyzwania i udział w konkursie.
 

SponsorzyCopernicus Corporation

superNOWA rebel.pl WFRP Poltergeist

 

Okiem jurora

IV edycja za nami, zostało nam już tylko podzielić się z Wami refleksjami na temat jej kształtu.

Karolina 'Viriel' Bujnowska

Ciężka praca za nami i można odetchnąć. Ale tylko troszeczkę, bo chciałabym jak najszybciej oddać w Wasze ręce prace laureatów oraz pozostałe scenariusze, które czekają na publikację. Ta edycja na długo zapadnie mi w pamięci, gdyż lektura przygód była dla mnie okazją do odetchnięcia na moment od pisania pracy magisterskiej. Wydrukowane prace towarzyszyły mi w oczekiwaniach pod dziekanatem, na wykładach, podczas układania się w łóżku do snu oraz w nielicznych chwilach, gdy świeciło słońce a ławki w parku były wolne (z przyczyn oczywistych nie zabierałam ich tylko pod prysznic).

Z uporem maniaka kreśliłam wszelkie przejawy "twórczego wykorzystania błędów", których niestety nie ustrzegł się żaden autor, a z uśmiechem zaznaczałam fajne motywy i rozwiązania. Prawie każda praca zawierała w sobie garść elementów, które wykorzystam na sesjach. Ale szczególną uwagę zwróciły te przygody, przy których szeptałam: "o tak, tak, tak, na bank to poprowadzę". Mam nadzieję, że Wam również przypadną do gustu – znajdziecie je wśród zwycięskich scenariuszy. Atutem kilku prac był humor – przy zachowaniu obrazu świata ponurych przygód, autorzy nie utracili lekkiego pióra i zadbali zarówno o to, by gracze dobrze bawili się na sesji, jak i o to, żeby MG czynili to podczas czytania. Do tego nadesłaliście nam piękne pdfy, bogato ilustrowane prace i rzetelne pomoce do gry. Kawał dobrej roboty!

No i było warhammerowo. Intrygi, Chaos czający się za rogiem i wir przygód. Nie mogę się już doczekać, gdy na łamach naszego działu upiornie zakracze kruk, zadrży nordlandzki układ sił, zatańczą posłuszne kukiełki i ohydny twór ojczulka Nurgla. Będzie się działo!

Szymon 'Siriel' Gwiazda

Z lodowych kresów Pustkowi Chaosu nadeszła wieść, iż zorganizowano kolejny konkurs na scenariusz w świecie Warhammera. Nadesłane teksty potraktowałem z należytym respektem, doszukując się wszelkich uchybień, jakie mogły być efektem knowań plugawych szczuroludzi, podszeptów Mrocznych Bóstw lub ułudą magicznych zawirowań. Z determinacją godną inkwizytora Sigmara nie tylko piętnowałem przejawy uchybień wobec talentu pisarskiego, jakim twórców obdarzyli bogowie (czasem Tzeentch ostro namieszał), ale także jako wzór dla potomności wskazywałem prawdziwe klejnoty wyobraźni (zaiste dzięki mądrości Vereny powstałe).

Wśród skryptów nadesłanych dziwić mogła zagadkowa nieobecność nieludzi. Tłumaczyć to można jedynie znaczeniem ogromnym, jakie dla twórców miała walka z Chaosem, nie tylko uderzającym w formie materialnej (w wielu wynaturzonych aspektach), ale - co ważniejsze - podstępnie podgryzającym fundamenty duszy ludzkiej, zmuszając ją do popełniania czynów niegodziwych, ulegania pokusom i plątania się w intrygi niecnych kultystów.

Potomności dedykuję lekturę owych skryptów, aby baczenie mieć i starania poczynić, by pokus owych unikać. Z obawą wszak wpatruję się w czarodziejską kulę, kiedyż to znowu rozejdzie się wieść...

Daniel 'karp' Karpiński

Ta edycja konkursu z wielu przyczyn była dla mnie inna. Po raz pierwszy nikt z jurorów nie znał autorów prac, po raz pierwszy też zaprosiliśmy do jury osoby spoza redakcji - Siriel, Hellbringer, serdeczne dzięki za miłą współpracę. Kawał roboty wykonał też sekretarz naszej Kapituły - DAME.

Poziom prac, jak to zwykle bywa, był bardzo zróżnicowany, tak pod względem pomysłów, języka, jak i oprawy graficznej. Jednak chyba po raz pierwszy wszystkie głosy jury rozłożyły się tylko na cztery prace, a aż czterech z pięciu członków jury zgodnie i niezależnie od siebie wytypowało tego samego zwycięzcę. Zresztą piąty członek jury najwyżej ocenił inną pracę tego samego autora...

Kilka konkursowych scenariuszy bardzo chętnie bym poprowadził, z kilku innych z pewnością będę chciał wykorzystać pomysły. Wiele razy śmiałem się, widząc oczyma wyobraźni miny zaskoczonych graczy. Czasami uśmiech wywoływały "kwiatki", których nie ustrzegli się autorzy, takie jak "dżem z ludzi w słoikach", czy "wysoka wieża obsrywacyjna". Pozostaje mi podziękować laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu - mam nadzieję, że za rok przyślecie jeszcze lepsze teksty.

Gniewomir 'triki' Trocki

Jedenaście prac konkursowych, z czego dziesięć dopuszczone do finałowego głosowania, dało mi - jurorowi i Mistrzowi Gry zarazem - wiele patentów na najbliższe sesje. To, co podobało mi się w tej edycji konkursu to pewnego rodzaju odwaga scenarzystów, bo przecież na kolejnych stronach przygód giną elektorzy, schizma w kulcie Sigmara dosłownie dociera pod mury Altdorfu, linia czasowa zostaje przesunięta o rok, a powojenny obraz Imperium pokazuje, że Chaos niekoniecznie uciekł na dalekie pustkowia. Znalazły się też ciekawe, zaskakujące patenty, zwroty akcji i niebywałe pomysły na sceny. Mistrzowie Gry - czekają na Was smakowite kąski sesyjnego mięcha, gracze - przypomnijcie swoim narratorom o wfrp.polter.pl - naprawdę warto!

Pierwszą trójkę przyszło wybierać mi z piątki scenariuszy, które w moim prywatnym rankingu dotarły do rundy drugiej. Chciałbym, aby wszyscy uczestnicy mojej prywatnej dogrywki, zobaczyli swoje przygody jako aktualizację w dziale WFRP.
 

Pozostałe konkursowe wieści

Przedstawiamy również listę pozostałych prac nadesłanych na konkurs. Zostały podane w kolejności alfabetycznej:
  • Dziwne nowiny Hebanowego Dworu – Paweł 'Aesandill' Bogdaszewski
  • Krwawa psychoza - GR
  • Łowca dusz - Maciek Minkiewicz
  • Na krawędzi mroku - Sławomir 'nerv0' Woźnicki
  • Nie będziesz przyjmował wieści z nieprawego źródła - Krzysztof Jagiełło
  • Zamek Gotteshof - Marcin Lenkowski

Praca zdyskwalifikowana:
  • Przekładaniec – Andrzej 'Karczmarz' Benczek

Praca "Przekładaniec" budziła wątpliwości Kapituły w kwestii zgodności z regulaminem w kilku punktach: na okładce widniał podpis autora grafiki, zamieszczona mapa posiadała legendę w języku angielskim, a na dodatek brakowało oświadczenia autora. Doceniając olbrzymi wkład pracy, postanowiliśmy jednak, o ile okaże się to możliwe, potraktować niezgodności regulaminowe jako drobne uchybienia.

Pierwszą wątpliwość rozwiał Sekretarz, podając nam informację, iż autor ilustracji z okładki nie jest autorem pracy, zatem autor tekstu pozostawał nam nieznany. Poprosiliśmy o dosłanie oświadczenia i otrzymaliśmy je. Niestety, nie została pomyślnie wyjaśniona kwestia grafik zawartych w przygodzie, do których wykorzystania autor powinien mieć prawo. Być może jako Kapituła powinniśmy w pełni zaufać autorowi, ale biorąc pod uwagę fakt, że w pracy wykorzystano logo WFRP, na którego użycie nie tak łatwo dostać zgodę, a niektóre wykorzystane w scenariuszu grafiki część jury widziała już wcześniej w Internecie, postanowiliśmy ponowić zapytanie. Okazało się, że autor nie dysponuje prawami do wykorzystania wszystkich użytych ilustracji, a co za tym idzie, została podważona prawdziwość złożonego oświadczenia. W tej sytuacji Kapituła z żalem zdecydowała o dyskwalifikacji pracy.
 
Redakcja działu WFRP
 
Do dnia prezentacji wyników nie wiedzieliśmy, kim jest autor pracy, o której dyskwalifikacji musieliśmy zadecydować przed oceną konkursowych scenariuszy. Zdecydowaną większością głosów Kapituła zdecydowała jednak nie traktować nikogo w sposób wyróżniony i zastosować się do wymagań Regulaminu. Przyznam, że w mojej osobistej opinii, było mi szkoda omawianej pracy. Autor przygotował ją rzetelnie, dbając o poprawne i przejrzyste przedstawienie fabuły przygody. Sam scenariusz, prezentowany w nowatorski sposób i odnoszący się do ciekawego zabiegu rozgrywki, również przypadł mi do gustu. Mam nadzieję, że czytelnicy będą go mogli ujrzeć w dziale WFRP jako publikację, bowiem jest to bardzo ciekawa przygoda.
 
Przewodnicząca Kapituły - Karolina 'Viriel' Bujnowska
 

IV edycja Konkursu na scenariusz WFRP


Redakcja Działu WFRP serwisu Poltergeist serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie konkursu na scenariusz do Warhammera. W tym roku hasłem przewodnim przygód w Starym Świecie jest "Wieść".

Wieści, informacje, raporty, plotki, pogłoski… Szeptane, wykrzyczane, spisane… Co kto woli. Możecie wykorzystać hasło konkursu w dowolny sposób. Wieści, które wpleciecie w swoje scenariusze mogą dotyczyć wydarzeń doniosłych dla losów całego Starego Świata albo być istotne tylko dla Bohaterów Gry. Nie ma znaczenia, czy przygoda powiązana będzie ze śmiercią samego Imperatora, czy spadkiem po dalekim wuju z Averlandu. Wykorzystanie motywu zostawiamy waszej wyobraźni.
 

SponsorzyCopernicus Corporation

superNOWA rebel.pl WFRP Poltergeist
 

Nagrody w Konkursie Wieść


Dzięki uprzejmości naszych sponsorów pula nagród w tegorocznej edycji konkursu jest urozmaicona. Mamy nadzieję, że każdy uczestnik znajdzie w niej dla siebie coś interesującego.Dzięki uprzejmości naszych sponsorów pula nagród w tegorocznej edycji konkursu jest urozmaicona. Mamy nadzieję, że każdy uczestnik znajdzie w niej dla siebie coś interesującego.

I miejsce

Do wyboru jeden z trzech ufundowanych przez Copernicus Corporation pakietów:
Do tego ufundowany przez wydawnictwo Supernowa zestaw książek:
Angielskojęzyczny podręcznik ufundowany przez Sklep REBEL:
II miejsce

Do wyboru jeden z dwóch pozostałych pakietów ufundowanych przez Copernicus Corporation:
Do tego ufundowany przez wydawnictwo Supernowa zestaw książek:
I angielskojęzyczny podręcznik ufundowany przez Dział WFRP serwisu Poltergeist:
III miejsce

Trzeci spośród pakietów ufundowanych przez Copernicus Corporation:
Do tego ufundowana przez wydawnictwo Supernowa książka:

Regulamin konkursu Wieść


Chętnych do udziału w konkursie zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu Wieść. Wszelkie odpowiedzi na dodatkowe pytania można uzyskać na naszym forum, w wątku poświęconym konkursowi.
 
Życzymy połamania piór!
Redakcja działu WFRP


Konkurs zakończył się. Nagrodzeni uczestnicy zostaną poinformowani e-mailem lub telefonicznie.