» Recenzje » Wszystkie » WFRP: Hirelings of the Old World

WFRP: Hirelings of the Old World


wersja do druku

Służba nie drużba

Redakcja: Tomasz 'Radnon' Cybulski

WFRP: Hirelings of the Old World
Do czwartej edycji Warhammera Fantasy Roleplay praktycznie co chwilę ukazują się nowe podręczniki, oprócz drukowanych suplementów wydawane są także mniejsze pozycje dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

Wśród tych ostatnich mamy szerokie spektrum materiałów – znajdziemy scenariusze przygód (Hell Rides to Hallt), opisy nowych przeciwników (The Cluster Eye Tribe), nowe opcje mechaniczne (Blood and Bramble) czy sylwetki Bohaterów Niezależnych (Patrons of the Old World).

Oprócz potężnych BN-ów mogących funkcjonować jako mocodawcy postaci (których kolejne zestawy przynoszą podręczniki Patrons of the Old World II oraz zapowiadany Patrons of the Reikland), warhammerowy Stary Świat zamieszkuje też mnóstwo osób mniej majętnych i wpływowych, które jednak także mogą wspomóc postacie graczy lub przeciwnie – same potrzebować ich pomocy.

Właśnie czwórkę takich postaci przedstawia wydany w grudniu 2021 podręcznik Hirelings of the Old World. Suplement liczy 24 strony, jednak po odliczeniu okładki, strony tytułowej i reklam innych warhammerowych suplementów oraz wstępu, zostaje ich okrągła dwudziestka – po pięć stron na każdego BN-a.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wprowadzenie (Introduction) pokrótce przybliża zawartość zasadniczej treści dodatku, podkreślając zarówno mechaniczne reguły z systemowej podstawki, które mogą mieć zastosowanie w odniesieniu do niej (konkretnie dotyczące Przysług i Najmitów), jak i fabularne sposoby na wykorzystanie w przygodach opisanych tu postaci. Mogą one zostać sprzymierzeńcami bohaterów graczy (i dawać im możliwość łatwiejszego wykonywania konkretnych Zajęć), współpracować z potężnymi BN-ami, czy to przyjaznymi, czy wrogimi postaciom graczy lub zmieniać patronów i sprzymierzeńców, ostatecznie działając przede wszystkim dla realizacji własnych celów.

A te każdy z czworga opisanych Najmitów Starego Świata ma jasno określone – na pięciu stronach przedstawiających każdego z nich mechaniczna rozpiska BN-a zajmuje znikomy fragment, dużo więcej miejsca poświęcono na przybliżenie historii i aktualnej sytuacji konkretnego NPC-a, jego motywacji, krótko- i długoterminowych ambicji. Osobna ramka podaje koszt wynajęcia danej persony, czy na krótką robótkę, czy przy bardziej długofalowym zatrudnieniu, liczonym w dniach albo wręcz tygodniach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Najciekawiej prezentują się pomysły na scenariusze z wykorzystaniem danego najmity – oprócz czterech-pięciu krótkich zahaczek każdy z opisów zamyka bardziej rozbudowany zarys przygody związanej z historią i dążeniami BN-a. Ich pomyślne zakończenie pozwoli postaciom zaskarbić sobie wdzięczność Bohatera Niezależnego, ale wszystkie one mają jakiś ukryty zwrot, który może skutkować dalekosiężnymi konsekwencjami i potencjalnie długofalowo wpływać na rozgrywane kampanie.

Wypada pochwalić różnorodność postaci opisanych w suplemencie. Dostajemy żarłocznego ogrzego najemnika; szpiega leśnych elfów, który zadomowił się w półświatku Ubersreiku; niziołczą pokojówkę, nieustępliwie wspinającą się po kolejnych szczeblach społecznej drabiny oraz łowczynię służącą jednemu ze szlacheckich rodów prowincji.

Mimo że każda z tych postaci wpisuje się w znany (i ograny) stereotyp, to równocześnie autor podręcznika zdołał uczynić je czymś więcej, niż tylko kolejnymi odbitkami spłowiałych klisz. Plusem, przynajmniej dla niektórych odbiorców, będą też wplecione w tekst nawiązania do innych systemowych podręczników, tym bardziej, że są nienachalne, i osoby nie dysponujące konkretnymi suplementami mogą je łatwo pominąć. Zdecydowanie jednoznacznym pozytywem są za to statystyki innych BN-ów, powiązanych w jakiś sposób z tymi opisanymi w podręczniku – nie tylko ułatwią stworzenie przygód na bazie przytoczonych zahaczek, ale mogą zostać wykorzystane także w innych scenariuszach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pod względem jakości wydania, Hirelings of the Old World nie odbiega od poziomu wyznaczonego przez inne elektroniczne produkty z linii wydawniczej czwartej edycji WFRP. Układ treści jest czytelny, nie dostrzegłem żadnych zauważalnych błędów, nawigację ułatwia zarówno aktywny spis treści, jak i system zakładek. Nie dostajemy wprawdzie skorowidzu, ale przy pozycji tak niewielkiej nie jest on konieczny.

Oprawę graficzną również należy ocenić pozytywnie – każdy z BN-ów otrzymał portret zajmujący około pół strony, oprócz nich mamy też kilka innych grafik, a nawet pomimo tego, że przynajmniej część z nich mogę kojarzyć z innych produktów opatrzonych warhammerowym logo, to w żadnym razie nie traktowałbym tego jako zarzutu. Oczywiście nie mogło też zabraknąć drobnych ilustracji-zapychaczy, ale to element, który w moich oczach nie wpływa znacząco na ocenę podręcznika jako całości, przynajmniej, dopóki nie jest nadużywany.

Na razie nie słychać zapowiedzi wydania dalszych części Najmitów Starego Świata, przynoszących kolejnych BN-ów, mam jednak nadzieję, że podobnie jak było z suplementem przybliżającym potencjalnych patronów postaci, jest to tylko kwestią czasu. Nim tego doczekamy, pozostaje mi tylko polecić recenzowany dodatek uwadze warhammerowych Mistrzów Gry – to pozycja ciekawa, mogąca stanowić interesujące wzbogacenie prowadzonych sesji i źródło elementów łatwych do wykorzystania w tworzonych przygodach. Oby jak najszybciej ukazała się także jego polskojęzyczna wersja.

 

Dziękujemy wydawnictwu Cubicle 7 za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: WFRP: Hirelings of the Old World
Linia wydawnicza: Warhammer Fantasy Roleplay
Autor: Samuel Poots
Ilustracja na okładce: Yugin Maffioli
Ilustracje: Paul Dainton, Jon Hodgson, Yugin Maffioli, Sam Manley, Scott Purdy
Wydawca oryginału: Cubicle 7
Data wydania oryginału: 22 grudnia 2021
Miejsce wydania oryginału: Irlandia
Liczba stron: 23
Format: pdf
ISBN-13: 978-1-913569-57-0
Numer katalogowy: CB72475
Cena: 4,99 USDCzytaj również

WFRP: Sullasara's Spells of Unrivalled Utility
Zbiór znakomitych zaklęć ustawicznie użytecznych
- recenzja
WFRP: Middenheim, Miasto Białego Wilka
Miasto na skale, miasto możliwości
- recenzja
WFRP: Blood and Bramble
Młot i czarownice
- recenzja
WFRP: The Horned Rat
Oddech szczura
- recenzja
WFRP: Ubersreik Adventures II
Potworna piątka
- recenzja
WFRP: The Cluster Eye Tribe
W pajęczej sieci goblinów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.