» Recenzje » Tłumaczenia » Soulbound: Ziemie dotknięte Fatum

Soulbound: Ziemie dotknięte Fatum


wersja do druku

Groza w Krainach śmiertelnych

Redakcja: Tomasz 'Radnon' Cybulski

Soulbound: Ziemie dotknięte Fatum
Gra fabularna Soulbound od momentu swojej premiery obrosła szerokim wachlarzem dodatków. Obok drukowanych podręczników znajdziemy wśród nich także pozycje mniejsze, dostępne jedynie w wersji elektronicznej.

Również wydawca polskiej edycji, firma Copernicus Corporation, sukcesywnie wprowadza do swojej oferty kolejne produkty z tej linii wydawniczej, w tym cyfrowe, jak Ulice Świetlistej Włóczni czy przygoda Fregata w ogniu. Na przełomie marca i kwietnia 2024 roku dołączył do nich zestaw trzech mini-dodatków, wśród nich Ziemie dotknięte Fatum.

Liczący 20 stron suplement zwrócił moją uwagę, bowiem z rozmaitych mechanicznych elementów obecnych w systemowych zasadach Fatum jest jednym z moich ulubionych. Abstrakcyjny wskaźnik obrazujący, jak bardzo wpływy Mrocznych Potęg silne są w Śmiertelnych Krainach, na ile skutecznie działania bohaterów Ładu (w tym postaci graczy) wzmacniają pokój, harmonię i współpracę między przedstawicielami rozmaitych frakcji i inteligentnych ras. Oprócz stanowienia ogólnego miernika, poziom Fatum przekłada się też na konkretne mechaniczne premie, jakimi mogą cieszyć się potężni stronnicy Chaosu – zależnie od istoty może być to wzmocnienie pancerza, zwiększenie zadawanych obrażeń albo potężniejsze zaklęcia.

Ziemie dotknięte Fatum rozbudowują mechaniczne znaczenie tego wskaźnika, prezentując zestaw lokacji, które w miarę jego wzrostu zyskują kolejne cechy w jakiś sposób wpływające na rozgrywkę toczoną na ich terenie. Każda z siedmiu Krain Śmiertelnych (Azyr jest wolny od skazy Chaosu i na jego terenie Fatum nie wywołuje żadnych efektów) dostaje po trzy takie lokalizacje – może być to pole dawnej bitwy, na którym wciąż utrzymują się pozostałości widm wojowników poległych przed wiekami, ogród w którym rośliny zdają się nabywać złowrogą inteligencję i atakują żywych, by posilić się ich krwią albo kupiecki targ, na którym pozornie znikąd zaczynają się kłótnie i swary, a spokojne interesy zastępowane są przez bezpodstawne oskarżenia i – w końcu – doraźne egzekucje za urojone przestępstwa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

O ile same lokacje bardzo mi się podobają, podkreślając specyfikę poszczególnych Krain, o tyle jeszcze ciekawsze są fragmenty otwierające opis każdego z regionów, z nich dowiemy się bowiem, jakie motywy i elementy należy podkreślać w miarę wzrostu Fatum, aż poza granice wynaturzenia. Te informacje wydatnie pomogą prowadzącym samodzielnie opracowywać własne lokacje, nie mam bowiem złudzeń, że zestaw zaprezentowany w tym suplemencie szybko może okazać się niewystarczający. Nie dlatego, że zostaną wykorzystane wszystkie bez wyjątku, ale raczej dlatego, że mało którzy MG prowadzą kampanie rozciągające się na wszystkie sfery egzystencji, a te ograniczone do jednego planu czy wręcz regionu (jak choćby Cienie pośród mgieł, które mają niedługo ukazać się po polsku) szybko mogą wyczerpać ograniczony zestaw lokacji.

Autorzy podręcznika sugerują, by – aby podkreślić niezwykły charakter tych miejsc – nie używać ich częściej niż raz na sesję. Ja poszedłbym jeszcze o krok dalej i nie traktował ich jako po prostu elementu scenerii wplecionego do scenariusza, ale uczynił z nich istotny, wręcz kluczowy składnik rozgrywanych kampanii, wykorzystywał wyłącznie jako miejsca pojawiające się regularnie i powracające w kolejnych scenariuszach. Takie podejście pozwoli podkreślić nie tylko ich niezwykły charakter, ale także wydatniej unaocznić graczom, jak zmieniający się poziom Fatum kształtuje rozmaite aspekty Krain, wypaczając normalne prawa natury, plugawiąc zdrowe emocje, burząc międzyludzkie relacje. W ten sposób postacie (i gracze) powinni łatwiej uzmysłowić sobie stawkę, o jaką toczy się walka z siłami Chaosu i Zniszczenia.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Doceniając merytoryczną wartość tego suplementu nie mogę nie zwrócić uwagi na kilka kwestii, które mogą ujemnie wpłynąć na jego finalną ocenę. Wspominałem już o potencjalnie ograniczonej użyteczności opisanych w nim lokacji (zależnie od tego, w jakich regionach Krain Śmiertelnych rozgrywa się akcja konkretnej kampanii), ale w moich oczach jest to cecha, a nie jednoznaczna wada – trochę jak bestiariusz z opisami mnogich potworów, z których każdy może być indywidualnie użyteczny, ale którego zawartość rzadko kiedy wykorzystywana jest na sesjach od A do Z, tak i ten dodatek będzie użytkowany po kawałku. Minusami są dla mnie natomiast dwie kwestie – pierwsza to zaskakująco skromna oprawa graficzna, w całym suplemencie znajdziemy zaledwie kilka niedużych ilustracji i parę miniaturek-zapychaczy. Nawet jeśli nie spodziewałbym się, by każda z opisanych lokacji dostała własny obrazek, to w większych systemowych podręcznikach z łatwością znajdziemy grafiki, które z powodzeniem mogłyby zostać tu wykorzystane.

Drugim mankamentem jest, niestety, szwankująca korekta tekstu. Literówki, dziwaczne konstrukcje językowe – te i inne błędy pojawiają się zdecydowanie zbyt często, zwłaszcza jak na pozycję o tak niewielkiej objętości. Obie te kwestie nie wpływają na użyteczność Ziem dotkniętych Fatum, a części odbiorców mogą pewnie wcale nie przeszkadzać, mi jednak trudno przejść nad nimi do porządku dziennego.

Niezależnie od nich suplement oceniam jednoznacznie pozytywnie – jak i sam fakt, że linia wydawnicza polskiej edycji Soulbound rozwija się, wzbogacana także o mniejsze dodatki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mistrzowie Gry pragnący na swoich sesjach podkreślić znaczenie Fatum i jego wpływ na życie śmiertelników w rozmaitych zakątkach rozległych sfer egzystencji – i zarazem skutki działań lub bezczynności bohaterów graczy, które wpływając na poziom tego współczynnika przekładają się też na realia egzystencji zwykłych śmiertelników – mogą rozważyć sięgnięcie po recenzowaną pozycję.

 

Dziękujemy wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Soulbound: Ziemie dostnięte Fatum
Linia wydawnicza: Soulbound
Autor: Cody Faulk
Tłumaczenie: Radosław Barański, Rafał Matuszek
Ilustracja na okładce: Mary Lillis
Ilustracje: Mary Lillis
Wydawca oryginału: Cubicle 7
Miejsce wydania oryginału: Irlandia
Wydawca polski: Copernicus Corporation
Miejsce wydania polskiego: Warszawa
Liczba stron: 20
Format: pdf
Cena: 17,00 złCzytaj również

Soulbound: Ekran Mistrza Gry
Ognista zasłona
- recenzja
Soulbound: Ulice Świetlistej Włóczni
Ulice brukowane przygodami
- recenzja
Soulbound: Zestaw Startowy
Świetlista Włócznia Sigmara na start
- recenzja
Erpegowe polecajki 2022
Nie tylko na prezenty
Warhammer Age of Sigmar: Soulbound
Czy warto spleść się ze światem duszosplecionych?
- recenzja
Conan: Koszmary Ery Hyboryjskiej
Monstra minionych mileniów
- recenzja

Komentarze


Johny
   
Ocena:
0

Dzięki za recenzję. Czy zrecenzujesz też Czempionów Ładu którzy niedawno wyszli?

13-05-2024 21:07
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Taki jest plan.

13-05-2024 21:24

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.