» Recenzje » Tłumaczenia » Soulbound: Ulice Świetlistej Włóczni

Soulbound: Ulice Świetlistej Włóczni


wersja do druku

Ulice brukowane przygodami

Redakcja: Michał 'Exar' Kozarzewski

Soulbound: Ulice Świetlistej Włóczni
Mam wrażenie, że linia wydawnicza gry fabularnej Soulbound nie rozwija się równie dynamicznie, co najnowszej edycji Warhammera Fantasy Roleplay, także popularność systemu o Duszosplecionych wydaje się ustępować historiom o awanturnikach w ponurym świecie niebezpiecznych przygód.

A jednak do erpega osadzonego w Śmiertelnych Królestwach ukazują się kolejne pozycje, zarówno wydawane drukiem jak i dostępne jedynie w wersji elektronicznej. Do tej drugiej kategorii zalicza się niewielki suplement Streets of Brightspear, niedawno opublikowany w polskiej wersji językowej przez Copernicus Corporation jako Ulice Świetlistej Włóczni.

Niewielki dodatek nominalnie liczy 21 stron, ale po odjęciu okładki, strony tytułowej i zamykającej całość reklamy Zestawu Startowego do Soulbounda, na faktyczną treść zostaje ich 18 – dość, by potencjalnie pomieścić całkiem sporo przydatnych informacji. Jak jednak autorzy sobie z tym poradzili?

Dodatek nie ma spisu treści, na szczęście jego objętość jest na tyle niewielka, że nie jest on potrzebny, a w nawigacji wspomaga nas wystarczająco system zakładek odnoszący się do poszczególnych sekcji podręcznika.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pierwsza z nich, zatytułowana po prostu Świetlista Włócznia, na niespełna połowie strony opisuje miasto – a właściwie wymienia jego najważniejsze cechy. Osoby pragnące poznać dokładniejsze informacje na jego temat, znajdą je w systemowej podstawce i Zestawie Startowym. Dalsza treść tego suplementu zakłada zresztą, że czytelnik ma dostęp do obu tych pozycji, co i rusz znajdziemy bowiem do nich odniesienia.

Drugi fragment przybliża Nowe Przedsięwzięcia – to bez mała dwa tuziny nowych opcji spędzania wolnego czasu w Świetlistej Włóczni. Niektóre są unikalne dla tego miasta, ściśle związane z konkretnymi lokacjami na jego terenie lub obecnymi w nim grupami i frakcjami, ale inne spokojnie mogą znaleźć zastosowanie również w przygodach (a właściwie pomiędzy przygodami) rozgrywającymi się w innych zakątkach soulboundowego multiwersum. Tę część dodatku oceniam zdecydowanie najlepiej z całej jego zawartości – dostajemy tu szerokie spektrum nowych opcji dostosowanych do bardzo zróżnicowanych typów postaci. Niektóre przeznaczone są dla członków konkretnych frakcji, ale zdecydowana większość może zainteresować bohaterów niezależnie od ich pochodzenia i archetypu. Bardzo pozytywnie oceniam też fakt, że w przypadku części z nich nieudana próba wykonania danego Przedsięwzięcia wiąże się z negatywnymi konsekwencjami – bohater może narazić się wpływowej organizacji, odnieść rany lub nawet wystawić się na spaczenie przez Chaos. Skutecznie powinno to zachęcić graczy do rozważnego dysponowania czasem swoich postaci i nie podejmowania Przedsięwzięć pochopnie, na zasadzie "a może się uda". Niezależnie od mechanicznych benefitów zapewnianych przez opcje zgromadzone w tym suplemencie, doceniam przede wszystkim ich fabularny potencjał, pozwalający mocniej osadzić postacie w świecie gry, związać z obecnymi w nim frakcjami i organizacjami, wygenerować nowe wątki, które będą mogły być rozwijane w dalszych przygodach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Słabiej oceniam już kolejny fragment podręcznika, Targowiska Świetlistej Włóczni, który przynosi katalog nowego wyposażenia. Owszem, są tu sprzęty ciekawe i dobrze wpisujące się w specyfikę tego konkretnego miasta, ale żaden z nich nie ma takiego fabularnego potencjału, jak Przedsięwzięcia. Znajdziemy tu alchemiczne mikstury, nowe uzbrojenie i magiczne cacka pozostałe po dawnych władcach terenów, na których obecnie stoi Świetlista Włócznia – nawet jeśli w porównaniu z wcześniejszym fragmentem podręcznika wypadają one blado, to nie sposób zaprzeczyć ich użyteczności i nie wątpię, że wielu graczy zechce wykorzystać je dla swoich postaci.

Ostatnia sekcja suplementu to Artefakty z Podmiasta – informacje o potężnych (no, przynajmniej stosunkowo) angloraksjańskich reliktach, które śmiali badacze zdobywają w mrocznych ruinach rozciągających się pod powierzchnią miasta. Autorzy zaprezentowali tu ciekawe podejście – zamiast zestawu gotowych artefaktów dostajemy krótki wstęp fabularny i dwie strony losowych tabel pozwalających samodzielnie wygenerować rozmaite zaklęte przedmioty. Oczywiście dokłada to prowadzącemu nieco pracy, ale może też stanowić świetne źródło inspiracji i pomysłów do wykorzystania. Szczególnie przypadła mi do gustu osobna ramka z nagłówkiem "Zarejestrowane artefakty", poświęcona kwestii handlu reliktami z Podmiasta i ograniczeniom jakie go dotyczą – postacie mogą przekonać się, że obnoszenie się z artefaktami zakupionymi na czarnym rynku lub samodzielnie wyniesionymi z antycznych ruin może ściągnąć na nie uwagę władz i poważne konsekwencje.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Merytoryczną zawartość Ulic Świetlistej Włóczni oceniam pozytywnie, choć bez rewelacji. Podobnie mógłbym powiedzieć o oprawie graficznej i jakości polskiego wydania – niestety bowiem, jeśli chodzi o ilustracje, to dostajemy ich zaledwie garstkę, plus nieco zapychaczy, wszystkie znane już z wcześniej wydanych pozycji do Soulbounda. Z kolei korekta przeoczyła kilka dziwnie podzielonych wyrazów, a w zakładkach ułatwiających nawigację po pliku znajdziemy zaskakująco liczne literówki (miejscami wywołujące komiczny efekt, gdy jedno z Przedsięwzięć zmienia nazwę na "owca Upiorów") – na szczęście to akurat kwestie nie wpływające na komfort lektury i dające się, mam nadzieję, łatwo skorygować.

Pomimo tych potknięć Ulice Świetlistej Włóczni są pozycją, po którą Mistrzowie Gry prowadzący Soulbounda z pewnością mogą sięgnąć, zwłaszcza jeśli prowadzone przygody (własne, albo firmowe scenariusze, jak te z Zestawu Startowego) osadzają w tym konkretnym mieście. Nawet jeśli nie, i tak znajdą tu dość uniwersalnych materiałów, by zachęcić ich choćby do rozważenia sięgnięcia po ten produkt, za czym dodatkowo przemawia jego niewysoka cena – w sklepie wydawcy 17zł. Mam tylko nadzieję, że już wkrótce dołączą do niego kolejne, a linia wydawnicza systemu będzie się rozwijać jak najprężniej.

 

Dziękujemy wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Soulbound: Ulice Świetlistej Włóczni (Soulbound: Streets of Brightspear)
Linia wydawnicza: Soulbound
Autorzy: Emmet Byrne, Elaine Lithgow
Tłumaczenie: Radosław Barański, Ewa Mikołajewicz
Ilustracja na okładce: JG O'Donohue
Ilustracje: Runesael Flynn, Dániel Kovács, Sam Manley, JG O'Donohue
Wydawca oryginału: Cubicle 7
Data wydania oryginału: 16 grudnia 2020
Miejsce wydania oryginału: Irlandia
Wydawca polski: Copernicus Corporation
Data wydania polskiego: 5 października 2023
Miejsce wydania polskiego: Warszawa
Liczba stron: 21
Format: pdf
Numer katalogowy: AOS-10
Cena: 17złCzytaj również

Soulbound: Zestaw Startowy
Świetlista Włócznia Sigmara na start
- recenzja
Erpegowe polecajki 2022
Nie tylko na prezenty
Warhammer Age of Sigmar: Soulbound
Czy warto spleść się ze światem duszosplecionych?
- recenzja
WFRP: Altdorf, Korona Imperium
Śmierdząca Korona
- recenzja
Conan: Przybornik Mistrza Gry
Hyboryjska zasłona
- recenzja
WFRP: Middenheim, Miasto Białego Wilka
Miasto na skale, miasto możliwości
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.