Blog

Wyświetlono rezultaty 1-10 z 190.

Stranger in a Foreign Land

05-11-2022 16:20
2
Komentarze: 7
Stranger in a Foreign Land
Wydałem nowego erpeżka. "Stranger in a Foreign Land", czyli grę o osobie migrującej, która próbuje dostosować się do nowego społeczeństwa. W to wszystko uwikłana jest magia społeczna oraz lokalne zwyczaje i normy. W tej grze solo rozgrywa się i opisuje ("journaling game") okruchy z życia, na drodze do nauczenia się Zaklęć, które pomogą obejść to, że nasz migrant nie przeszedł w dzieciństwie przez rytuał przejścia, tak jak Lokalni.  Zdecydowałem się wydać grę w formacie .txt (wraz z kilkoma bajerami ASCII), niczym plik ReadMe, Tym razem nie bawię się w darmowe czy niem...

Mansfeld Prowadzi: Mountain Home

05-11-2022 10:48
0
Komentarze: 0
Mansfeld Prowadzi: Mountain Home
Kampania z Bazaltowym Domem trwa dalej. Zdecydowałem się opowiedzieć o tym, jak prowadzi mi się Mountain Home po dwudziestu sesjach. Spędziłem z tą grą kawał czasu (od marca 2022),. Nie zdziwcie się, że tym razem będę pisać o pozytywnych rzeczach. Jak na grę wciąż w fazie beta, grało nam się bardzo dobrze. Nie przeszkodziła w tym aktualizacja podręcznika, która zmieniała kilka drobiazgów (obniżanie punktów uwikłań, zasady odkrywania przeszłości osady)… Mountain Home (Karl Scheer) jest grą o założycielach nowej osady krasnoludzkiej na pograniczu w fantastycznym świe...

Czy PbtA to system?

23-10-2022 09:17
0
Komentarze: 0
Na kolejnym podcaście z Rudym z Rzucaj Nie Gadaj, odpowiadam na pytania wokół zagadnienia, czym jest nurt Powered by the Apocalypse (PbtA).  57 minut treści. Możecie wejść tutaj. :) BTW, w tytule jest błąd i powinno byc "Twierdza Powszechna", a nie "Twierdza RPG" 

Czy Warhammer jest odpowiedzią na wszystko?

22-10-2022 13:12
0
Komentarze: 0
Kilka tygodni temu miałem przyjemnośc porozmawiać z Maćkiem z Rzucaj Nie Gadaj na temat, czy Warhammer jest odpowiedzią na wszystko. Na wszystkie erpegowe sesje, pomysły oraz rozwiązania? Jest to podcast na YT, możecie wejść tutaj. Nagranie trwa niespełna 35 minut. 

Mansfeld Prowadzi: Rebel Crown

08-10-2022 10:40
0
Komentarze: 0
Mansfeld Prowadzi: Rebel Crown
Wstępnie nie planowałem opowiadać o zaledwie czterech poprowadzonych sesjach w „Rebel Crown”. Jakiś czas temu pewien mój dobry znajomy zainspirował mnie. Może by napisać o tym, dlaczego tylko te cztery sesje? Zatem przedstawiam wam to, dlaczego porzuciłem kampanię w Rebel Crown. „Rebel Crown” (Michael Dunn-O’Connor, Eric Swanson) to gra o intrygach feudalnych, konflikcie o ziemie. Konkretnie jest to kampania w przywracanie tronu, wygnanego prawowitego następcy z rodu Meadoc. Gra oparta jest na silniku Forged in the Dark. Jeden z graczy gra Następcą Tronu (&...

Co rozwój i wzrost postaci mówi o grze? [A-E]

27-09-2022 17:00
0
Komentarze: 0
Co rozwój i wzrost postaci mówi o grze? [A-E]
Pierwsza z dwóch części artykułu omawiającego – na przykładach – jak rozwój i progres postaci informuje nas o tym, o czym jest erpeg.

Erpegowa wyjątkowość

10-09-2022 12:08
1
Komentarze: 10
Erpegowa wyjątkowość
„RPG jest jak teatr, mamy aktorów, wcielamy się w postacie. Ale niezupełnie, bo mamy kostki i karty postaci, nie musimy mieć kostiumów. Ale to nie jest hazard, nie gramy na pieniądze… Tak więc erpegie jest jak planszówka! Ale nie do końca, bo nie gramy dla wygranej przy przegranej; nie rywalizujemy ze sobą. No ok, a może jak gra video, jakiś cRPG? No, prawie, ale gramy przy stole, a nie przed kompem i mamy Mistrza Gry. To czym jest RPG? To zabawa towarzyska! Ale przecież każda zabawa z kimś będzie „towarzyska”? Ummm… czyli jak larp? Prawie, bo nie musimy wychodz...

Erpegowy esencjalizm

20-08-2022 20:34
0
Komentarze: 5
Erpegowy esencjalizm
Setki systemów i silników; tysiące gier. Jak to wszystko ograć, zrozumieć, zapamiętać? No nie da się! Zresztą, właściwie po co? Istnieją ludzie, którzy twierdzą, że „w erpegi gra się podobnie”. Przede wszystkim: że każdy ma swój własny sposób grania, ale jednak tak całkiem podobny jak u wszystkich. A jeśli nie, to na pewno każdy ma „swój ulubiony system”, który odpowiada na wszystkie możliwe potrzeby! O erpegowym esencjalizmie przeczytacie tutaj.

Alpacas in Alps

04-08-2022 17:56
0
Komentarze: 0
Alpacas in Alps
Zrobiłem małego erpega z okazji One-Page RPG Jam 2022: "Alpacas in Alps". Jest to gra w opowiadanie życia alpak mieszkających w dolinie alpejskiej.

Jak poruszamy Frakcjami w FitD?

26-07-2022 17:45
0
Komentarze: 0
Gry na silniku Forged in the Dark mają to do siebie, że świat w nich nie stoi w miejscu. W niniejszym tekście przedstawiam, co w poszczególnych grach FitD może robić osoba prowadząca, aby nie tylko pojedynczy NPCe reagowali na poczynania graczy. Konkretnie: jak działają frakcje?