» Blog » Slax 6
16-02-2008 12:20

Slax 6

W działach: Informatyka | Odsłony: 3

Slax 6
Po zamknięciu Alei Fantasy obiecałem sobie założyć bloga. Słowa dotrzymałem (wrzesien.9x.pl). Z założenia miał zawierać kopię najlepszych materiałów ze starego serwisu (ciągle nad tym pracuję), oraz wpisy o innej tematyce. Zdecydowałem się na formę bloga, bo usprawiedliwa krótkie i pobieżne teksty, a czas jest nadal w deficycie (pisuję w przerwach w pracy zawodowej, a te dopadają mnie zależnie od poziomu zmęczenia - mówiąc inaczej mam czas na pisanie, gdy nie mam siły myśleć nad kodem, bo jestem potwornie zmęczony).

W związku z tym, że nie chcę powielać treści na obu blogach, własnym i polterowym, jeden z nich staje się priorytetowym. Od tej pory tu znajdować będą się reprinty, informacje o ciekawszych aktualizacjach na moim blogu i te treści, które z jakichś względów wolę opublikować tu (bo widownia szersza, albo nie chcę zaśmiecać swojego).

Na start reprint o Slax 6.


--

Slax to dystybucja LiveCD, będąca pochodną Slackware. Klika dni temu pojawiła się wreszcie jej 6 wersja.

Lubię dystrubucje LiveCD - dają możłiwośc wypróbowania systemu i zastartowanai komputera bez żmudnej, 30 minutowej instalacji na dysku twardym. Oczywiście maja swoje wady, choćby ograniczone możliwości modyfikacji systemu, doinstalowywania składników, zapisu ustawień. Część z tych ograniczeń daje się ominąć już w większości LiveCD poprzez zapis ustawień na dysku, kluczu USB itp. Slax poszedł dalej.

Możesz modyfikować wszystkie obszary systemu plików bez zadnych ograniczeń. Twoje zmiany w częściach tylko do odczytu są w transparentny sposób kopiowane na zapisywalnej gałęzi i zachowywane w pamięci lub w katalogu trwałych zmian na Twoim dysku lub nawet w flash drive. Slax posiada mechanizm autodetekcji czy jest uruchomiony z zapisywalnego nośnika i jeśli zostanie to wykryte zapisze wszystkie zmiany automatycznie.

W Slax nie ma ograniczenia do zachowania zmian jedynie w katalogu domowym (home) - cały system (root) jest w pełni zapisywalny - więc mówimy o 'persistent changes' inaczej niż w innych dystrybucjach live - gdzie możliwość zapisu zmian jest jedynie w katalogu domowym (persistent home) Możesz wprowadzać modyfikacje w /bin/bash tak samo jak ~/kderc.

Tyle zapowiedzi. Jeszcze nie sprawdzałem, ale nie mam powodu w to nie wierzyć. Szczególnie, że pozostałe z obietnic system realizuje. Jego modułowa budowa pozwala łatwo rozszerzać funckjonalność, a implementowany w systemie protokół slik pozwala na automatyzację ściągania i aktywacji pakietów ze strony www.slax.org/modules.php.

Zresztą zawartość podstawowego CD też budzi szacunek. XWindows system, KDE desktop wraz z K-Office, przeglądarka WWW, e-mail, komunikator IM, nagrywanie/ripowanie CD/DVD, enkodery Audio/Video, odtwarzacze Multimedialne wszystkie wymienione funkcje (i wiele więcej) dostępne w Slax OS mieszczącym się na 190MB CD. Nie ma tu może OpenOffice'a itp. kobył, ale do pracy system się nadaje.

Wersja do instalacji na kluczu USB, ma ogromny potencjał, w związku z możliwością modyfikacji systemu.

System dostępny jest w wielu wersjach językowych, w tym oczywiście i w polskim. Osobiście zachęcam do sprawdzenia jego możłiwości. Strona projektu: www.slax.org.
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Szabel
    Jak zrobią...
Ocena:
0
...takie coś ale sprofilowane pod niską objętość samego systemu(np. Fluxbox lub E17 zamiast KDE) to się zainteresuję.
16-02-2008 18:01
~Gnom

Użytkownik niezarejestrowany
    A nie lepiej...
Ocena:
0
...zrobić samemu niż czekać? Przecież SLAX jest na tyle modułowy i jednocześnie w swojej modularności prosty, że zbudowanie własnego LiveCD (lub LiveUSB) nie powinno sprawić problemu właściwie żadnego.
17-06-2008 12:12

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.