string(15) ""
» Blog » Najwyżej ocenione RPG
14-09-2012 14:40

Najwyżej ocenione RPG

W działach: Inne | Odsłony: 11

Tak jakoś zwróciłem dziś uwagę na ramkę "Najwyżej ocenione" w dziale RPG. Na piątym miejscy znajduje się tam... Charakternik: Magią i Mieczem. Oczywiście rozumiem, że ranking obejmuje ostatnie 12 miesięcy, ale jakim cudem w ramce, która powinna polecać najlepsze gry ląduje pozycja z oceną 1.81? To żart?

Komentarze


nerv0
   
Ocena:
+6
Charakternik jest po prostu jedyny w swoim rodzaju. Nikt się nie przyzna, ale każdy chce go mieć, więc i redakcja po kryjomu, kiedy nikt nie patrzy, wyciąga go na wyższe pozycje aby każdy zainteresowany mógł się dłużej napawać bijącym od dzieła artyzmem.

Ech, dobra, pora kończyć bo nie dość, że jestem niewyspany to jeszcze zapomniałem łyknąć kolorowych tabletek i mi się sarkazm załącza. ;)
14-09-2012 14:46
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+6
Charakternik jest po prostu oceniany - wysoko czy nisko, to już inna kwestia. Ale skoro najwyraźniej inne systemy / podręczniki nie mają dostatecznie wielu ocen, by dostać się do rankingu, wbija się do niego Charakternik, którego oceniło jak dotąd szesnastu uzytkowników. Dla porównania - pozostałe ostatnio recenzowane w dziale podręczniki mają od jednej do czterech ocen, tylko demo Głębi Przestrzeni dało radę dostać się do rankingu (z oszałamiającą ilością siedmiu ocen).

Oceniajcie lubiane / nielubiane podręczniki, to ranking będzie się aktualizował - tylko i aż tyle.

Dziękuję za notkę - polecam, może trafi na główną i zachęci użytkowników do wystawiania podręcznikom ocen i aktywniejszego wpływania na ranking.
14-09-2012 14:55
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+2
Niestety - poza samymi ocenami, o miejscu w rankingu decyduje głównie data wydania. Ocenianie starszych pozycji nic więc nie da, trzeba przejrzeć nowinki...
14-09-2012 15:00
kbender
   
Ocena:
+2
A ja w pierwszej chwili myślałem, że zigzak wystawił rezultaty RNI i nim zdążyłem je zobaczyć, jego notka została ukryta...
14-09-2012 15:26
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Spodziewasz się jakiejś małej apokalipsy, kbenderze, gdy ogłoszę wyniki? :D


BTW - wynik już jest, ja zwycięzcę już znam :)
14-09-2012 15:36
Szczur
   
Ocena:
+1
Jeżeli decyduje data wydania i ocenianych pozycji jest aż tak dużo to pozostaje albo jakoś zmobilizowania ludzi do oceniania nowych pozycji (które występują jednocześnie w bazie) albo może...usunąć bezsensowny ranking? ;)
Ewentualnie zmienić ten przebiegły zabieg oceniania tylko gier z ostatnich 12 msc.
14-09-2012 15:48
Zuhar
   
Ocena:
+3
@Zsu & Adam
Zdajecie sobie sprawę, że notek RPGowych nie da się sortować po dacie wydania? To trochę utrudnia ocenianie "ostatnich" (żeby chociaż były jakoś wyróznione te łapiące się do zestawień, to już by było coś).

O tym, że noty dodawane są rzadko nie warto chyba wspominać. A jak mam dodawać noty, żeby je oceniać to jakoś wolałbym już filtr na minimalną ocenę, żeby coś poniżej np. 2,5 też nie wchodziło.
14-09-2012 15:48
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
0
Tak, zwróciłem uwagę na ten problem. Sortowania na razie nie ma, ale można wpisać datę roczną wydania (polskiego lub oryginalnego). To oczywiście nieoptymalne i raczej przejściowe rozwiązanie, ale przynosi zbliżone rezultaty.
14-09-2012 15:55
kbender
   
Ocena:
+2
@zigzak
Na pewno fandom spłonie.

Ogłosisz dzisiaj, czy w poniedziałek?
14-09-2012 17:30
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
Szczur - jeśli usunąć ograniczenie czasowe i wyświetlaćnajlepsze ze wszystkich podręczników w bazie, to ranking prędko będzie statyczny - bo podręczniki z dużą ilością pozytywnych ocen okopią się na pozycjach i ciężko będzie je stamtąd ruszyć.

"jakoś zmobilizowanie ludzi do oceniania nowych pozycji" to oczywiście najlepsze wyjście, ale jak? Z ostatnio wydanych rzeczy - Głębia Przestrzeni (pełna wersja) ma w tej chwili jedną ocenę - nawet autor systemu nie wystawił jej oceny.

Od strony mechanicznej taka mobilizacja pewnie wymagałaby wyświetlania gdzieś ostatnio dodanych not (podobnie jak jest lista najnowszych tekstów), żeby użytkownicy widzieli, co jest nowego w bazie danych, ale patrząc na to, ile osób ocenia podręczniki, których recenzje pojawiają się w dziale, na pospolite ruszenie użytkowników specjalnie bym nie liczył.
14-09-2012 17:39
KFC
   
Ocena:
0
Pytanie czy to dobre - takie pospolite ruszenie? Teraz przynajmniej oceniają osoby, którym bardzo zależy bądź te które faktycznie mają podręcznik (tak zakładam), a nie te które tylko chcą zaspamować (troll?)-ocenami daną grę.
14-09-2012 17:42
kbender
   
Ocena:
+4
@AdamWaskiewicz
Szczur - jeśli usunąć ograniczenie czasowe i wyświetlaćnajlepsze ze wszystkich podręczników w bazie, to ranking prędko będzie statyczny - bo podręczniki z dużą ilością pozytywnych ocen okopią się na pozycjach i ciężko będzie je stamtąd ruszyć.

A czy to źle?
Jeśli podręcznik zbierze 10 tysięcy osób, które ocenią go na "dyszkę", to czy należy siłą przesuwać go na inną pozycję?
14-09-2012 17:44
teoretyczneale
   
Ocena:
0
Do czego taki ranking?
14-09-2012 17:55
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ranking sponsorowany.
14-09-2012 18:42
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
@ Kbender - to zależy, czy chcemy mieć ranking aktualny, czy archiwalny. System wydany dwadzieścia lat temu i dziś archaiczny do bólu mógłby królować niepodzielnie po wsze czasy tylko dlatego, że dawno temu zebrał sobie dużo pozytywnych ocen przez brak jakiejkolwiek konkurencji. Kryształy Czasu FTW?

@ KFC - nie mówię, żeby oceniać wszystko jak leci, ale patrząc po liczbie ocen nie wydaje mi się, by w jakimkolwiek stopniu odzwierciedlała liczbę osób, które faktycznie posiadają / znają dany podręcznik - królujący w rankingu Horror w Orient Expressie ma sześć ocen, większość ostatnio wydanych pozycji też nie dobija do wartości dwucyfrowych. Jakoś nie wydaje mi się, by podręczniki faktycznie sprzedawały się aż tak słabo, nawet jeśli brać pod uwagę tylko zarejestrowanych użytkowników Poltera.
14-09-2012 19:22
kbender
   
Ocena:
0
@AdamWaskiewicz
Czy moja ocena jest ostateczna, czy też mogę ją zmienić?

Pytanie z serii retorycznych, przecież nikt nie będzie grzebał w kodzie strony.
14-09-2012 19:36
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
Ocenę wystawioną podręcznikowi możesz zmienić, natomiast nie możesz jej anulować.
14-09-2012 19:57
Neurocide
   
Ocena:
0
Są jeszcze znanane z boardgamegeek dummy votes - ale tam jest ogromna liczba oceniających, na polterze to k20 osób.
15-09-2012 00:04
Indoctrine
   
Ocena:
0
Bardzo trudno jest zrobić dobry dynamiczny system ocen.
Zawsze coś będzie dominować... Albo nowe, albo stare i dobre.

Tak jak AdamWaskiewicz napisał - kiedyś królowały inne systemy, ale też były zupełnie inne kryteria oceniania - nieadekwatne do obecnych.

Zresztą, po kliknięciu i tak wiadomo jaka jest naprawdę ocena, można zobaczyć recenzję...

"Z ostatnio wydanych rzeczy - Głębia Przestrzeni (pełna wersja) ma w tej chwili jedną ocenę - nawet autor systemu nie wystawił jej oceny."

To chyba kwestia przeczekania do recenzji pełnej wersji. Zauważyłem że wtedy pojawia znacznie więcej komentarzy, bo samo umieszczenie podręcznika w bazie danych nie jest odnotowywane na głównej stronie serwisu i wielu nie wie że w ogóle tam się pojawił. Ja na przykład dowiedziałem się teraz :)
No i sam go nie ocenię - to trochę byłoby dziwne własne dzieło oceniać ;)
15-09-2012 11:18

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.