string(15) ""
» Blog » IE6 pod linuksem i błąd OLE 80004001
02-02-2008 12:28

IE6 pod linuksem i błąd OLE 80004001

W działach: Informatyka | Odsłony: 120

IE6 pod linuksem i błąd OLE 80004001
Tak to już bywa, że potrzeby zmuszają nas do robienia tego, czego nie lubimy. Zdarzyło się więc, że zmuszony byłem do przeróbek na stronie interentowej. Od razu wyjaśnienie: PHP lubię, chętnie w nim grzebię, ale za HTML i CSSem nie przepadam. Dlaczego? Ano podziękujmy moim uzdolnieniom graficznym i nietrzymaniu standardów przez jedną z przeglądarek. Odkąd używam przeglądarek na silniku Gecko i podobnych, odtąd zaczęły się problemy z wyglądem stron pod IE. Oczywiście poprawki w CSSie robiłem pod Windows porzucając na chwilę linuxa. O tym, że mało to wygodne mówić nie muszę, ale wtedy potrzeba ne była jeszcze zbyt duża.

Część Windowsowych aplikacji nie działa pod Wine. Albo udaje tylko, że działa. Tak miałem z klientem chat serwisu Silizard. Silizard to taki interentowy klan ludzi zajmujących się fantasyką i RPG. Ponieważ prowadzą go moi znajomi, więc postanowiłem się bliżej mu przejrzeć. Niestety klient prz uruchomieniu zgłaszał błąd OLE ERROR 80004001. Od kolegi dowiedziałem się, że wystarczy zainstalować Internet Explorer pod Wine i będzie działało. Niestety informacja była zasłyszana i dalej musiałem radzić sobie sam.

Ściągnąć z internetu IE6 jest jeszcze stosunkowo łatwo. Tyle tylko, że ten nie chce się instalować. W takiej sytuacji pozostaje spróbować starej, dobrej i sprawdzonej metody: Google. Czarodziejskie zaklęcia "linux", "IE" pokierowały mnie do strony projektu IEs4Linux.

Instalacja przechodzi bez problemów (pamiętać, że konieczny jest pakiet cabextract) i po chwili mamy działający IE w wersji np. 6 (7 nie ma) ze skrótem na pulpicie naszego linuksa. Tyle tylko, że klient nadal nie działa.

Kluczem jest fakt, że IEs4Linux instaluje się nie w domyślnym katalogu dla Wine (.wine), ale we własnym (.ies4linux). Pozostaje więc:

a.) albo zmienić jego nazwę z .ies4linux na .wine nadpisując dotychczasowe ustawienia
b.) albo uruchamiać programy wymagające do działania IE przy użyciu skryptu ustawiającego zmienną $WINEPREFIX


export WINEPREFIX=$HOME/.ies4linux
program


Ja zastosowałem metodę pierwszą. Nie testowałem tego, ale powyższa metoda powinna przynieśc oczekiwany rezultat (poprawne uruchomienie porgramu) dla innych aplikacji zgłaszających błąd OLE 80004001.
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Neurocide
    Prośba
Ocena:
0
Ja przeraszam, że nie komentuję treści, ale mam prośbę, abys napisał mi na temat dwóch rzeczy:

1). Jakie są objawy słabej baterii biosu
2). Jakie są objawy uszkodzenia (wybrzuszenia) kondensatorów na płycie głównej.
3). Czym może grozić wybrzuszenie kondensatorów na płycie - mysle tu o jakichś krytycznych uszkodzeniach?

Z góry dziękuję.
02-02-2008 13:34
Zuhar
   
Ocena:
0
Ten wpis nie nadaje się do komentowania - ma charakter informacyjny. Może ta wiedza komuś się przyda.
Co do pytań:

1.) Bios się resetuje. Zegar się przestawia. Przez to część sprzętu może być niewidoczna. Całkowite wyjęcie baterii (testowałem) uniemożliwia u mnie start komputera. Utrudnia życie, ale nie uniemożliwia pracy.

2.) Uczciwie: nie wiem. Ale pogdybam. Wybrzuszenie kondensatora oznacza zmniejszenie jego pojemności, czyli krótszy czas rozładowania, czyli np. krótsze podtrzymywanie ustwień jakiegoś niestabilnego przełacznika. Po drugie tai kondensator zmienia parametry elektryczne całości układu jakim jest płyta głowna. A to w konsekwencji może prowadzić do dalszych jej uszkodzeń (ad.3), a w konsekwencji może i uszkodzęn innych urządzeń. Ale to tylko moje dywagacje - nie jestem specjalistą od sprzetu. Osobiście jednak bałbym się takiej płyty używać.
03-02-2008 12:15
~ikari

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A ja na temat: a mi chyba nie wyszło...
W ogóle, czy zmienię ścieżkę, czy skopiuję, WINE jakby wcale nie widział żadnego engine'u HTML. Czy instrukcje są nadal aktualne dla Wine 1.1?
20-03-2009 21:57
Zuhar
   
Ocena:
0
Niestety może nie działać. Miałem już pewne trudności z Wine w wersji 1.0. Zdaje się, że Wine teraz próbuje wymuszać użycie silnika Gecko co się źle kończy.
20-03-2009 22:00
~ikari

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jestem w tej komfortowej sytuacji, że źródła uruchamianego dziadostwa też mam. Tylko co z tego? Nie mogę ustalić, gdzie właściwie się to sypie, ograniczyłem wystąpienia tego OLE error do 1, ale to może być krytyczne 1 ;-)
Program NIE umie ostylować tego okna, NIE umie nic w nim wyświetlić (to boli najbardziej; miał z IHTMLDocument2 i jego insertAdjacentHTML i innych korzystać...), ogólnie mam tylko ironiczny napis "BLANK" (zapewne od załadowania "about:blank"). I kaszana. :(
20-03-2009 23:04
~ikari

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Swoją drogą (sorry za double-comment) w to Gecko też zwątpiłem, bo ma (całkowicie niedziałające) kontekstowe menu żywcem z IE6...
20-03-2009 23:07
~ikari

Użytkownik niezarejestrowany
    SOLVED
Ocena:
0
To było głupie, ale po prostu teraz ścieżka ies4linux zawiera wersję IE. Wystarczyło:

export WINEPREFIX=$HOME/.ies4linux/ie6
wine program

Dzięki wielkie za ten pomocny post :)
21-03-2009 00:39
Zuhar
   
Ocena:
0
Cieszę się, że pomogło. Dzięki za info o sposobie rozwiązania problemu.
21-03-2009 20:22

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.