» Blog » Moja Zjava
27-01-2013 16:51

Moja Zjava

Odsłony: 12

16:00 - Renesansowe RPG

Prelkę prowadził autor "Dziedzictwa Imperium", ale dyskusja szybko zeszła na samą epokę historyczną. Doszliśmy (w 3 osoby na widowni) do wniosku, że renesansowi brak wyraźnych granic czasowych oraz cech charakterystycznych, w przeciwieństwie do średniowiecza.

17:00 - Panel twórców gier

Autor "Dziedzictwa Imperium", Indoctrine od "Głębi Przestrzeni" oraz jeszcze jeden autor. Dyskusję prowadził MaWro, było spokojnie i merytorycznie. Na widowni pustki, a od prelegentów kilka słów o tym, dlaczego termin 'gra autorska' nie pasuje do ich twórczości (ponieważ kojarzy się raczej z darmowym PDF-em w necie bez korekty i z kiepską jakością) a także o tym, że jest ona mocno związana z autorem i głównie jemu służy. Oraz o statystykach i testowaniu.

18:00 - Najgłupsze potwory w RPG

Erpegis zaprezentował najgłupsze potwory w D&D i kilka powodów, dla których powstały (a moim zdaniem wszystkie je można wrzucić do punktu pt. "Bo trzeba zapełnić bestiariusz".

W zasadzie jedynym stworem, jaki się broni, jest ponurowód.

Z oldschoolu: niewidzialny łowca (sklasyfikowałabym go jako wredny, a nie śmieszny), a także lurker above i trapper - innymi słowy, można było stworzyć pusty pokój składający się z samych potworów.

Kilka potworów, jakie zapamiętałam, w kolejności przypadkowej: gravorg (szop odwracający grawitację), sowoniedźwiedź, galaretowaty sześcian, złudna bestia (po co jej te macki?), żywy śmietnik, bloodmote swarm, czaszkoszczur. Do tego kilka odciętych części ciała.

Palma pierwszeństwa należy się Wolf-in-Sheep's Clothing, które 1) nie ma nic wspólnego z wilkiem ani z owcą 2) składa się z pniaka, macek i królika ("tak, królik też jest częścią potwora"). Na drugim miejscu duckbunny, który wygląda dokładnie tak, jak to sobie wyobrażacie ;)

19:00 - Czy dziewczyny dzielą fandom?

Na początek wypowiadało się czworo dyskutantów, m.in. Scobin i Petra, dyskusję moderowała Ysabell. Niestety, już po pół godzinie osoby z widowni zaczęły przerywać dyskutantom, przez co część dyskusji w gronie prelegentów się przeciągnęła. Co poniektórzy obrazili się i wyszli, nie doczekawszy dyskusji z udziałem widowni. Prelegenci mówili spokojnie i sensownie (choć niektórym powtarzały się argumenty). Szkoda tylko, że jeden z chłopaków nie miał za dużo do powiedzenia.

Niestety, gorzej było w momencie, w którym do głosu doszła widownia. Przerywano innym, zakrzykiwano ich, było sporo uogólniania, doszło do kilku "wycieczek osobistych" pod adresem Petry, Ysabell musiała walnąć parę razy w stół, by uspokoić największych krzykaczy. Z drugiej strony, muszę przyznać, że na widowni znalazło się parę rozsądnych osób (Jade Elenne i nieznana mi dziewczyna z pierwszego rzędu).

Wyszłam, zanim dyskusja się skończyła, więc nie wiem, co działo się po tym, jak Petra opuściła salę.

Aha, i jeszcze cytat ze Staszka (Scobina): "O kobietach nigdy nie mówi się neutralnie, zawsze są wartościowane pozytywnie lub negatywnie".

P.S. Notka dostępna również na mojej stronce.

Komentarze


Kosmit
   
Ocena:
0
Powiedz mi, w którym momencie Ys waliła w stół?
27-01-2013 17:25
kbender
   
Ocena:
0
W czwartej minucie. A w piątej na nagraniu podobno słychać strzały!
27-01-2013 17:33
Scobin
   
Ocena:
+1
Aha, i jeszcze cytat ze Staszka (Scobina): "O kobietach nigdy nie mówi się neutralnie, zawsze są wartościowane pozytywnie lub negatywnie".

Jedna rzecz: raczej tak nie powiedziałem, bo staram się nie używać słowa "nigdy". ;-) I to nie jest przypadek, ale świadoma decyzja. Mogłem natomiast mówić o tendencji do takiego wartościowania.

Aha, też nie pamiętam, żeby to Ys waliła pięścią w stół. Robiło to parę osób, ale chyba akurat nie ona. :-)
27-01-2013 17:36
chardros
   
Ocena:
+1
Ktoś bębni palcami w stół na którym jest dyktafon/komórka. Słychać to od początku nagrania.
27-01-2013 17:37
Aure_Canis
   
Ocena:
+3
Mi zapadła w pamięć z nagrania przede wszystkim fantastka, która należy do omawianej grupy na FB, twierdząca, że nie spodziewała się, jak bardzo może się rozczarować po wysłuchaniu organizatorek. Zarzuciła masę rzeczy, wyszła wyraźnie oburzona. Zresztą liczba kobiet informujących, że są urażone całą inicjatywą, w zestawieniu, że z sali nie było głosów aprobaty, jest dość wymowne.

Faceci okazali najwięcej chamstwa, kobiety najwięcej żalu.

Ale za to zaproszeni dyskutanci byli od początku i pozostali na "tak", więc można powiedzieć, że był to dobrze wykorzystany czas: każdy pozostał przy swojej opinii, a my mamy okazję pośmiać się jeszcze raz z tego samego. Nie ma przegranych.
27-01-2013 17:46
Scobin
   
Ocena:
0
z sali nie było głosów innych, jak dezaprobaty

Sorry, ale to nie jest prawda.
27-01-2013 17:53
Aure_Canis
   
Ocena:
+2
If u are so sure - show me some evidence. At least quote someone (names don't tell me anything). I admit I could sleep over some part while listening for 150 minutes, but I believe I would notice any "Ladys, I'd like to congratulate u" or "U changed my life, now I see the light".

Przepraszam, but my English sucks and I believe I could make few mistakes.
27-01-2013 18:03
Zireael
   
Ocena:
0
@ Aure: Czy ja wyraziłam dezaprobatę? Nie sądzę. Stwierdziłam tylko, że jeden z argumentów nie znajduje poparcia w rzeczywistości.

To już jest jakiś głos "inny, niż dezaprobaty".
27-01-2013 18:15
Taiga
   
Ocena:
+10
@Aure_Canis
Co by nie było, że się nie przyznaję do własnych słów, tą fantastką jestem ja. :)
27-01-2013 18:16
Scobin
   
Ocena:
0
Masz już evidence, teraz możesz się przyznać do swojej mistake.

PS. Oczywiście można też przytoczyć inne przykłady, choćby chłopaka, który mówił, że każdy ma prawo do zakładania takiej grupy facebookowej, jaką chce założyć (nie pamiętam, czy dołożył warunek o niełamaniu prawa). Co nie zmienia tego, że ani z przebiegu panelu (traktowanego ogólnie jako punkt programu, bez krytykowania poszczególnych osób z grona panelistów lub spośród pozostałych uczestników), ani z własnych w nim wypowiedzi nie jestem zbytnio zadowolony.
27-01-2013 18:17
Aure_Canis
   
Ocena:
+2
Specjalnie dla Ciebie zedytowałem komentarz, teraz brzmi lepiej. : * SORKS

---

Cześć, Taiga. Krążą plotki, że jesteś tygrysem.
27-01-2013 18:22
gower
   
Ocena:
0
@Aure
No i oczywiście skomentowałeś awatar nowej użytkowniczki;)

No dobra, nie tak bardzo nowej, ale ja tu tworzę punkt:P
27-01-2013 18:26
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
I pokazała pazur.
27-01-2013 18:26
Scobin
   
Ocena:
0
Spoczki. Ale zakładam, że nie zauważyłeś przykładowego głosu aprobaty, który podałem, edytując komentarz. Luknij!

PS. I jeszcze jedna edycja. :-) Nie ma żadnych wątpliwości, że zdecydowana większość wypowiadających się osób była nastawiona krytycznie do poglądów, które przedstawili uczestnicy panelu (a może zwłaszcza: uczestniczki, bo wydaje mi się, że do wypowiedzi Kamila i moich w ogóle mało kto się odnosił). Ale zachowajmy jako taką rzetelność, a jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, to zaznaczmy tę niepewność. Okejas?
27-01-2013 18:27
etcposzukiwacz
   
Ocena:
+5
Ktoś ośmielił się powiedzieć coś złego o moim ulubionym potworze?! Galaretowaty sześcianie zostaniesz pomszczony! ;)
27-01-2013 18:30
Scobin
   
Ocena:
+1
@etcposzukiwacz

Pamiętaj, że musisz go najpierw znaleźć, co nie jest łatwe. Jak wiadomo (cytat z bestiariusza, może odrobinę niedokładny), "galaretowaty sześcian jest niewidzialny, dopóki nie zostanie zauważony".
27-01-2013 18:35
Aure_Canis
   
Ocena:
0
@Niepotrzebny,
Nie wiedziałem, że się do mnie odzywasz. O_o Już długo mi nie zwracałeś na nic uwagi po PW, stęskniłem się.

@Staszku,
wydaje mi się, że przytoczona przez Ciebie uwaga jest na marginesie procesu. Brzytwą wołającego na puszczy (czy jakoś tak). Planujecie zrobić jakieś podobne punkty programu na Pyrkonie? Bo na pewno będzie to ciekawsze niż, nie wiem, jakieś prelki o fantastyce.

Teraz jest mi głupio, bo naofftopowałem Zireael pod notką, w której opowiada o konwencie.
27-01-2013 18:41
Taiga
   
Ocena:
+2
@ Scobin
Mam dziwne wrażenie, że po prostu zostaliście z kolegą zdominowani przez pozostałą część i zarzuceni w kółko tymi samymi argumentami.

@ Z Enterprise
Flejm czy aprobata? :)
27-01-2013 18:41
Scobin
   
Ocena:
+1
@Taiga

Czy zdominowani? Możliwe, ja w takich dyskusjach nie jestem za bardzo przebojowy. ;-) Natomiast żałuję, że w całym tym punkcie programu [EDIT] z żadnej strony nie było za bardzo słychać głosów: "OK, rozumiem i doceniam Twój argument, on ma swoją wartość – natomiast nadal uważam, że moje argumenty są mocniejsze".

No trudno. Życie trwa dalej. :-)


@Aure_Canis

Planujecie zrobić jakieś podobne punkty programu na Pyrkonie? Bo na pewno będzie to ciekawsze niż, nie wiem, jakieś prelki o fantastyce.

Ja rozważam prelekcję. Ale zapewne nie zabraknie też jakiegoś punktu programu o fantastyce (zgodnie z moim konwentowym zwyczajem), więc spokojna Twoja głowa. Z góry zapraszam. :-)
27-01-2013 18:49
Aure_Canis
   
Ocena:
0
Serio, o co chodzi ze zwracaniem się do mnie per "Aure_Canis", co wykorzystuje tu chyba tylko część administracji. To nie odbiega za mocno od "pan / pani".
27-01-2013 18:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.