» Blog » Ceny broni i zbroi w RPG - tabelka
18-09-2014 16:09

Ceny broni i zbroi w RPG - tabelka

Odsłony: 1173

Z racji kończącego się za kilka tygodni czasu wolnego postanowiłam zrobić mały RPGowo-historyczny research.

Mianowicie zainteresowały mnie ceny zbroi i broni w różnych RPGach, zarówno papierowych jak i komputerowych. Z ciekawości spróbowałam przeliczyć również ceny na wspólny mianownik (sztuki srebra), biorąc pod uwagę różne przeliczniki w różnych produktach (1:10 w d20, 1:20 w AD&D czy Warhammerze).

***

Celem tabelki nie było stworzenie uniwersalnego cennika RPG, raczej wyłapania nielogiczności i drastycznych odstępstw od realizmu/historii.

Próbuję bowiem stworzyć cennik do swojej kampanii, oparty na sztukach srebra, będący w miarę realistyczny (tak więc sztylet czy topór nie może być droższy od wielkiego miecza), jak i grywalny (żadnych niemagicznych elementów ekwipunku kosztujących 5000x więcej niż inne).

 

Przy okazji wyszło na jaw, że wbrew obiegowej opinii nie wszystkie RPGi operują na "gold standard", w niektórych grach podstawą są właśnie sztuki srebra.

 

EDIT EDIT: Nowa tabelka, dziękuję Kamulcowi za poradę dotyczącą dywiz i Aravenowi za zeskanowanie fragmentu Merrie England.

Nie mam niestety możliwości załączenia tabelki bezpośrednio tutaj. Rozdzieliłam settingi fantasy i historyczne na osobne tabelki.

***

Dzięki rozdzieleniu tabelek zauważyłam oprócz rzeczy oczywistych (część egzotycznej broni jest specyficzna dla d20), np. że settingi historyczne nie mają na listach ekwipunku takich przedmiotów jak strzały, bełty, proca, sieć, rapier czy trójząb - a więc przedmioty jak najbardziej istniejące w omawianych epokach (XIV-wieczne Niemcy w Darklands i XIII-wieczna Europa z naciskiem na Anglię w Merrie England). Zniknęła również część broni dwuręcznej, jak glewia czy wielki topór - dziwne, przecież to też broń historyczna.

 

Pozycje oznaczone kursywą to te przedmioty, gdzie designerom dedeków nie chciało się zmienić ceny pomiędzy AD&D a d20, choć zmienił się przelicznik gp:sp.

***

Może będzie to ciekawy punkt wyjścia do felietonu do działu RPG? Widzicie jeszcze jakieś ciekawe zależności?

Komentarze


Tyldodymomen
   
Ocena:
+1

Ja także trzymam się realiów historycznych w fantasy - Sigmar zawsze jest twórcą Imperium, a ojcem Karla Franza jest Lutipold

20-09-2014 13:38
Araven
   
Ocena:
0

@Zireael

Dobra robota, jak widać rozrzut w niektórych cenach jest olbrzymi w porównaniu do cen historycznych.

 

@Tyldodymomen

Wiesz ja nie napisałem, że gram w Warhammera.:)

Gram w setting historyczny (realia XIII wiecznych Inflant, Litwy, Polski i innych krajów) z niewielką domieszką fantasy.  Crusaders of the Amber Coast  na BRP to setting historyczny, związany z zakonem Kawalerów Mieczowych i ich działalnością w Inflantach i na Litwie, zaczynasz rozumieć różnicę między tym o czym ja piszę a swoimi teoriami?

Czy też równie historyczny Merrie England też na BRP. W tych settingach BRP ponad 90% to odniesienia do realiów historycznych a 10% to domieszka fantasy, bazująca na ludowych legendach i podaniach niekiedy, jak np. wilkołaki zwane  "vilkacis" (po żmudzińsku) z settingu o Kawalerach Mieczowych.

Tam Tyldodymomenie, są tylko ceny ekwipunku oparte na realiach historycznych, i o tym piszę ja, nie o Warhammerze czy L5K czy innym takim.

W ceny zmieniające się w różnych edycjach w takim Warhammerze, ingerować nie zamierzam, bo i po co? Skoro autorzy je zrobili.

20-09-2014 13:55

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.