» Blog » ACTA
25-01-2012 09:28

ACTA

Odsłony: 3

Wokół ACTA (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement, pol. Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi) narosło dużo kontrowersji.

Przeciwnicy ACTA pytają m.in. o fakt, że w umowie dotyczącej podróbek znalazły się również przepisy dotyczące własności intelektualnej, a także o brak konsultacji społecznych i utrzymywanie prac nad ACTA w mniejszej lub większej tajemnicy.

Krótkie podsumowanie najbardziej kontrowersyjnych zapisów można znaleźćtutaj. Należą do nich m.in.:
1) brak równowagi stron
2) możliwość śledzenia działań użytkowników na podstawie samego podejrzenia
3) niejasna definicja "działań na skalę handlową"
4) niejasna definicja piractwa
5) możliwość działań (skasowania strony, portalu, zabranie komputera) bez wysłuchania drugiej strony

Szczególnie owe definicje są tzw. "gumowymi przepisami", jak to określiła Gazeta Wyborcza w swoim internetowym wydaniu. W związku z tym pojawiają się obawy, że "ścigać będzie można każdego za cokolwiek". Problem dostrzegła również polska telewizja - patrz http://www.youtube.com/watch?v=3UOy-Ee5CWE.

Wspominałam już w swoich komentarzach, że w świetle ACTA niejasna staje się sytuacja m.in. fanfików, modów, nieoficjalnych łatek do gier, remake'ów... Istnieje również problem z istniejącymi w polskim prawie zapisami o dozwolonym użytku osobistym, a także prac inspirowanych i pochodnych [za jakie można uznać mody i fanfiki] (ang. transformative works, derivative works). Nie wiadomo, co się z nimi stanie.

Nikt nie kwestionuje natomiast przepisów dotyczących samych podróbek czy walki z piractwem. Problemem jest jedynie kilka przepisów w całej umowie.

Polski rząd i Komisja Europejska twierdzą, że wszystkie niejasności zostaną wyjaśnione przed ratyfikacją. Miejmy nadzieję, że tak będzie.

Czy klasyczne piractwo rzeczywiście przynosi tak gigantyczne straty, jak twierdzą wielkie korporacje? Niekoniecznie. Pod tym linkiem ciekawa analiza kulturalności internautów.

Wczoraj o 16:00 pod biurami Parlamentu Europejskiego na ul. Jasnej w Warszawie odbył się protest przeciwników ACTA, obawiających się o swoje prawa. Od 18:00 do 19:00 zaciemnione zostały liczne polskie strony internetowe, np. Kwejk czy Wykop.

Prawnicy o ACTA
http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/od-megaupload-do-acta-czy-to-juz-rzeczywiscie-rok-1984-orwella.html

http://teukros.wordpress.com/2012/01/22/acta-jak-to-wlasciwie-wyglada/

http://krzysztofgonciarz.com/2012/01/acta-w-polsce-co-to-naprawde-oznacza/#more-34

http://krzysztofgonciarz.com/2012/01/acta-w-polsce-co-to-naprawde-oznacza/#more-34

Artyści o ACTA
Paulo Coelho
Jakub Ćwiek
Paweł Kukiz
Wojciech Cejrowski
Ewa Białołęcka

------------------------------------------
Na razie tyle. Starałam się być możliwie obiektywna.
Zi

Komentarze


KFC
   
Ocena:
+2
trudno Gonciarza nazwać prawnikiem podobnie jak coś pt. "e-prawnik" pod przydomkiem którym może kryć się pan Janek z warzywniaka który prawo liznął przy okazji kontaktu z organami ścigania - tak tylko uściślam ;)

link do Kukiza odsyła do Ćwieka.
25-01-2012 09:51
Headbanger
   
Ocena:
+2
Te liczby z badań o kulturze są zatrważające... ale jak się nad tym zastanowić, pokrywają się z tym co widzę wśród znajomych.
25-01-2012 10:37
KFC
   
Ocena:
+1
Piszesz o tym że wedle tego raportu 98% internautów "piraci"? Czy o tym że tylko kilkanaście % Polaków uczestniczy w kulturze? ;)
25-01-2012 10:52
Headbanger
   
Ocena:
+2
oba...

Jak można nie uczestniczyć w kulturze... kurde no jak? Wracasz z roboty do domu i co dalej? Żadnych filmów? Książek? Co oni robią... oglądają dziennik, a potem patrzą jak farba schnie? Nie wyobrażam sobie tego... Nie zawsze jest czas, czy ochota by wyskoczyć do znajomych na browar, czy do pubu...
25-01-2012 11:28
KFC
   
Ocena:
+2
a tu opinia GIODO w sprawie ACTA
Polecam przejrzeć PDF.

@Headu
No jak to, TV to przecież XXX muza - tego w raporcie nie wzięli pod uwagę ;)
25-01-2012 11:47
Zireael
   
Ocena:
+3
@ KFC: linki poprawiono.

Co do raportu - chodzi mi o fakt, że bycie internautą i ściąganie plików nie oznacza niekupowania książek czy filmów, jak to próbują wmówić korporacje.

EDIT: Z kim konsultowano już ACTA? Oto odpowiedź: http://di.com.pl/news/43079,0,Wiem y_z_kim_rzad_konsultowal_przyjecie_A CTA.html. Nieźle. Tylko z tymi, którzy zarobią na ACTA. Już wiadomo, czemu tak się chce to podpisać.

Jak znajdę, to dam linka do apelu organizacji pozarządowych. Gdzieś go miałam.
25-01-2012 12:29
Seji
   
Ocena:
+5
earl
   
Ocena:
0
Punkt 2) i 5) już przerabialiśmy w momencie powstawania CBA w 2006 roku. Ciekawe, że jego krytycy, kiedy doszli do władzy, nie zlikwidowali Biura tylko po pewnym czasie opanowali go przez swoich ludzi. No i mają jak znalazł instrument do inwigilacji obywateli.
25-01-2012 16:36

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.