string(15) ""
» Blog » Abetto - wrażenia z gry
24-11-2010 17:44

Abetto - wrażenia z gry

W działach: Planszówki | Odsłony: 11

ABETTO

Abetto to nowa polska gra planszowa. Moje krótkie wrażenia po graniu na Falkonie.

Opakowanie zachwyca i sprawia, że chce się sięgnąć. Ruletka w środku jest wspaniałym dodatkiem i świetnym pomysłem. Kolejny wielki plus! I ostatnia zaleta - wygląd kart budynków. Stylizowane na baśniowy Dixit, za co wieeeelki plus.

Niestety z resztą dużo gorzej. Paskudne karty wyposażenia i postaci. Brak krótkiego opisu postaci, jakiś cech szczególnych, historii etc - jak ma to miejsce chociażby w grze horror z arkham. Skoro w grze mamy dbać o prestiż swoich postaci, wypadałoby coś o nich wiedzieć. A tak mamy czyste wartości liczbowe :( No i najpoważniejszy mankament - monotonia. Gra polega na rywalizacji, tyle że tej rywalizacji kompletnie nie czuć w trakcie rozgrywki. Włamanie nie wiążę się z żadnym ryzykiem. Nie ma czyhającego komisarza z czujnym psem, a konkurencja nie może nas ani ubiec ani przeszkodzić (jedna karta psa wiosny nie czyni). Włamań dokonujemy jedno po drugim, nie są więc w żaden sposób wyjątkowe. Nie musimy się do niego przygotowywać, nie musimy łamać zabezpieczeń, omijać strażników. Nie ma nawet akrobatycznych pościgów po dachach!

Gra wydawałoby się czerpie z gatunku dżentelmenów-włamywaczy, ale nic z tych rzeczy. To zwykłe "farmienie" drewnianych markerów w 3 kolorach znanych z eurogier. Zabrakło okazałych łupów w superbezpiecznych sejfach, pilnowanych przez armie strażników, zdradzieckiej, cwanej i podkładającej kłody konkurencji oraz kocich ucieczek po dachach i ukrywania się u kochanki - całego kanonu gatunku. Niestety nie znajdziemy Arsène Lupin'a w Abetto.

Najciekawszym elementem gry w Abetto jest gra w ruletkę, ale przecież do tego nie potrzebujemy Abetto...

Plusy:
-opakowanie
-dołączona ruletka
-karty budynków
-Abetto przypomniało mi, że gra w ruletkę jest fajna :)

Minusy
-okropne karty postaci i ekwipunku
-brak opisów postaci
-monotonna rozgrywa
-włamywanie nie niesie za sobą żadnego ryzyka
-brak dreszczyku emocji
-brak rywalizacji
-niewykorzystany potencjał

Ocena: 2/5

Komentarze


Senthe
   
Ocena:
0
Ani to recenzja, ani nawet sensowny opis wrażeń. Co to jest niewykorzystany potencjał? Czy przypadkiem nie oznacza "ta gra nie jest taka jak ja bym chciał, żeby była"?
Bezsensowny wpis.

(PS Dziel tekst na akapity.)
24-11-2010 19:03
viagrom
   
Ocena:
+3
to nie recenzja, ale przestroga przed kupnem w ciemno oraz żal, że zmarnowano potencjał właśnie - czyli świetny pomysł (rywalizacja z innymi graczami w roli włamywaczy) oraz konwencję (dżentelmen-włamywacz). Gra się reklamuje w ten sposób, ale w środku niczego takiego nie ma. Parafrazując Twój komentarz: "ta gra nie jest taka, jak chciałby towarzyszący jej opis".
24-11-2010 19:12
Senthe
   
Ocena:
+1
Opis nie ma wolnej woli ;)
Dzięki za ostrzeżenie.
24-11-2010 19:57
WekT
   
Ocena:
0
szkoda
wiązałem nadzieje z tym tytułem.
Dzięki za opinię
24-11-2010 21:30
~adaśbb

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
nie ui polska
03-10-2011 11:19

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.