string(15) ""
» Blog » Serca Golemów - notka
22-08-2013 15:08

Serca Golemów - notka

W działach: RPG, Cyberpunk, Quentin, scenariusz | Odsłony: 371

    Sercom Golemów, udało się dostać do finału Quentina. 
Scenariusz długi i niełatwy, trudny do oceny, wielowątkowy. Może trochę... filozoficzny. 
    Bo jeśli omylny człowiek, stworzy nieomylnego robota który doprowadzi do czegoś złego, wina będzie po stronie człowieka czy maszyny? I czy skąpienie robotom wolnej woli jest moralne? Tak stworzyć istotę doskonalszą od siebie i zmusić ją do niewolnictwa? I czy to w ogólnym rozrachunku, jest w ogóle możliwe? 
    Serca Golemów, całe, napisałem jednego dnia. Zacząłem rano i miałem tylko przerwę na obiad. A pod wieczór już całość była. Owszem, siadałem później do tego tekstu by poprawić błędy czy wygładzić bardziej koślawe zdania. Ale większość powstała za pierwszym pisaniem. 
    
    Na stronie Quentina pod moim scenariuszem znalazł się fatalny, enigmatyczny i nic nie mówiący opis. Cytat z początku tekstu, ale fatalnie dobrany. Może autory powinni sami, oprócz scenariusza przysłać 5-6 zdań jego opisu? Lub niech oceniający opowiedzą coś własnymi słowami. Lub niech dadzą fragment streszczenia, ale nie notatkę z marginesu, odnoszącą się do samego końca. Cóż, trudno. 

    Chcę pisać coraz lepiej, poszukuję formuły jak przedstawić i spisać moje scenariusze by były łatwiejsze do odebrania. By zainspirować przyszłego narratora i ułatwić mu zadanie. Ale czasem zastanawiam się czy moje zagmatwane intrygi się do tego nadają, czy moje historie mogą działać w oderwaniu ode mnie, mojej osobowości i mojej silnej wizji świata... Bo tu, nauczony poprzednimi pracami i uwagami, skąpiłem wszelkich zbędnych opisów, w tym całego świata i postaci. Skracałem do minimum cały wielki materiał. 
    Nigdy przed spisaniem, nie poprowadziłem tej opowieści. Myślę, że to ułatwia pisanie. 

    Pozostaje czekać na opisy kapituły z uwagami. Wyciągnąć wnioski. Zaczekać parę dni, aż ogłoszą zwycięzców. No i usiąść do nowego scenariusza. Serca Golemów to pierwsza opowieść z trylogii. Może pora napisać następną, z jej ponurymi, cyberpunkowymi konkluzjami, choć bardziej społecznymi.

    Następny konkurs będzie za rok. Jest więc dość czasu na wszystko. Zew Chtulhu, Cyberpunk, może Warhammer... Zobaczymy co będzie. Póki co, chętnie usłyszę jakieś porady / uwagi / przemyślenia / wskazówki jakie mi przyślecie. 

Pozdrawiam
Kamil (TAL)

Komentarze


sil
   
Ocena:
0
Proponuję rower.
22-08-2013 15:20
Eliash
   
Ocena:
0
Scenariusz już przeczytałem. Jest fajny chociaż za niektóre błędy ortograficzne zastanawiałem się czy nie mam ochoty kopnąć autora w tyłek XD

Więcej wrzucę w zbiorczej notce jak skończę czytać wszystkie scenariusze finałowe. Na razie przeczytałem dopiero dwa, ale jestem już na 90% pewien kto wygra.
22-08-2013 15:42
~Kranik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Porozmawiaj z repkami odnośnie tego co wybrać, oni ci doradzą. Bo ten Krzemień to pisze żeby wszystko na Warhammerze. A jak nie to pgadaj z kadu - to Mistrz scenopisarstwa.
22-08-2013 16:05
blublu
   
Ocena:
+1
Przeczytałam twój scenariusz i jestem pod dużym wrażeniem. Uważam że intryga jest złożona, lecz nie zbytnio, ma naprawdę odpowiedni stopień skomplikowania. Czytając tekst nie musiałam wracać do poprzednich stron, przypominać sobie o co chodziło, kim jest dany Bn, itp. Jednocześnie ciekawiło mnie o co chodzi z wątkiem sekty i profesora i wciągnęłam się jak w opowiadanie. Wątek filozoficzny również mi się podoba - niby nic odkrywczego - ten motyw przewijał się już w tylu filmach i powieściach s-f - roboty buntujące się przeciw swoim niedoskonałym panom. Wydaje mi się on jednak potrzebny przede wszystkim dlatego, żeby bohaterowie mieli jakieś dylematy innego rodzaju niż tylko natury detektywistycznej. Ponieważ nie ma tu pregenrerowanych postaci to jest to jedyna okazja, żeby ta historia mogła dotknąć bardziej ich samych. Jeśli gracze stworzą sobie bohaterów z ciekawą przeszłością, opisane w scenariuszu wydarzenia mogą oddziaływać na nich jeszcze silniej. 
Mówisz, że spisałeś w jeden dzień - nieźle. A jak długo wymyślałeś? :)
22-08-2013 18:50
~Rower

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Bardzo ciekawy scenariusz. Będziemy obserwować Twoje postępy.
22-08-2013 19:12
kaduceusz
   
Ocena:
+1
> Cóż, trudno. 

Czemu trudno? Zaproponuj inny, podmienimy. 
23-08-2013 08:10
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Szczególnie jak w ciągu 2 godzin zaproponujesz inny opis to podmienimy szybciutko, jak nie to pewnie dopiero w niedzielę/poniedziałek będą poprawki.
23-08-2013 09:16
Shakaras
   
Ocena:
0
Mi się bardzo podoba, i zamierzam ją jutro poprowadzić. Nie będzie to jednak cyberpunk, a inna konwencja, ale bardzo mi odpowiada tematyka i sama intryga.

PS
Mam nadzieję, że z czasem zamieścić pozostałe dwa scenariusze  tej trylogii. 
24-08-2013 18:33

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.