string(15) ""
» Blog » Ostatnie zagranie o tron z HBO
11-07-2011 20:14

Ostatnie zagranie o tron z HBO

W działach: Film | Odsłony: 15

Ostatnie zagranie o tron z HBO
Z dużym opóźnieniem, z powodów osobistych, ale jednak pojawia się podsumowanie ostatniego odcinka "Gry o Tron".

Mocne akcenty finałowe mieliśmy już w poprzedniej części więc teraz napięcie w większości wątków poleciało w dół. Jedynie Dany mogła jeszcze zaskoczyć czymś mocniejszym (oczywiście tylko tych, którzy nie czytali książki).

Nie pamiętam już dokładnie wszystkich końcowych wątków dlatego mogę się przyczepić do czegoś co sam autor wymyślił lub pominąć coś czego nie było, a scenarzystom udało się sensownie wpleść do serialu.

Ogólnie klasyczny ostatni odcinek sezonu, który ma zakończyć pewne wątki oraz otworzyć kolejne zachęcając do oglądania drugiego sezonu.


Bez zbędnego przedłużania wyliczanka:

- Tradycyjny problem z pokazywaniem upływu czasu tym razem osiągnął szczyt. Twórcy mając możliwość wykorzystania przerwy między odcinkami, która w naturalny sposób mogła dawać złudzenie upływu czasu potrzebnego na dotarcie wiadomości o dekapitacji Neda w najodleglejsze zakamarki królestwa zaczynają odcinek od pokazania chwili tuż po egzekucji. Zaraz potem okazuje się, że kruki dotarły zarówno na mur jak i do obozu Robba (tajemnicą GRRM pozostaje jak kruk odnalazł obóz gdzieś na terenie królestwa, no ale przyjmijmy że to taka konwencja i kruk działa jak telefon komórkowy).

- Nie pamiętam czy w książce też była scena z wycinaniem języka? Czy może dodano ją na potrzebę pokazania jaki ten Joffre jest zły? Minstrel przypomina Marilliona, ale ten przecież powinien siedzieć wciąż w Orlim Gnieździe. No i oczywiście najlepszym miejscem na pozbawienie ozora jest sala tronowa, taka tradycja jeszcze z czasów Tangaryenów.

- Ned najwyraźniej musiał być świętym, że do jego czerepu nie dobrały się wrony i muchy. Zresztą chyba każdy z północy, bo i septa dość świeżo wyglądała na tej pice. W książce wszystkie głowy smołowano i wtedy informacje "przewodnika" Joffreya miałyby jakiś sens, a tak to dlaczego Sansa miałaby nie rozpoznać głów, które oglądała od dziecka?

- Jaimie zdradzający kto wypchnął Brana? Też nie przypominam sobie by było coś takiego w książce.

- Maester Pycelle, czyli kolejna scena wzięta z miejsca gdzie słońce nie dochodzi. Co miała wnieść i pokazać? Jak przebiegły jest stary maester? Widać musi mieć bardzo wysoki poziom paranoi i zakładać, że "oni wiedzą, że on wie, że oni wiedza, że on wie..." Poruszając się oficjalnie jak zgrzybiały staruszek przekonuje otoczenie o swojej niedołężności - ok. Wynajmuje sobie dziewkę (dziwne gdyby nie spowiadała się ona Petyrowi) i pewnie w łóżku z nią nie próżnuje - czyli jednak stetryczały nie jest - po czym odgrywa scenę demencji. Chyba nieco przekombinował z tym kamuflażem.

- I oczywiście odcinek bez sceny pokazującej jakim prymitywem jest Petyr byłby odcinkiem straconym, aż dziw bierze, że nie zmieniono mu zapinki z przedrzeźniaczem na broszę z penisem.


Następnym razem podsumowanie sezonu.

Komentarze


Siriel
    @ Szept
Ocena:
+3
Może zbierz wszystkie krytyczne uwagi przed weekendowym maratonem GoT (15-17.07)? ;)
11-07-2011 20:44
Repek
   
Ocena:
+3
Brakowało mi tego zabawnego szepcenia. :) Welcome back, Mr. Anderson, we missed you. :P

Pozdro
11-07-2011 20:53
Postać
   
Ocena:
+1
Scena z bardem w książce była. Dokładnie tak wyglądała. Był to bezimienny bard, który zaśpiewał piosenkę o śmierci króla.
11-07-2011 20:56
ment
   
Ocena:
+3
Obejrzałem w końcu cały sezon i muszę powiedzieć, że Twoja krytyka jest jak muzyka dla moich uszu -taka muzyka: http://www.youtube.com/watch?v=Kaq C5FnvAEc
11-07-2011 21:16
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
mnei sie nie podobalo rowniez za malo porno
11-07-2011 21:37
YuriPRIME
   
Ocena:
+1
Mi generalnie brakowało... hmmm WOJNY do ciężkiej anielki. Tutaj armie, tutaj zwada, tu przeprawa i marsz żołnierzy i rycerzy... a wszelkie sceny bitew zostały 'wyszarzone'
ffs...
11-07-2011 23:06
Repek
   
Ocena:
+1
Bo prawdziwe bitwy, opisane szeroko przez GRRM, są dopiero w kolejnych tomach. A i tak nie ma ich za wiele - co chyba jest celowym zabiegiem autora.

Bo trudno mi uwierzyć, że nie umie ich opisywać.

Pozdro
11-07-2011 23:16
teaver
   
Ocena:
0
GRRM to scenarzysta, nie literat. Nie oczekujmy do niego za dużo. Niemniej jednak serial ogląda się całkiem przyjemnie. Nie mam porównania do książek, ale lata temu oglądałam jego Piękną i Bestię. Przez 2 sezony - potem już skapitulowałam. ;P
12-07-2011 00:32
Scobin
   
Ocena:
+2
@Szept

Jedynie Dany mogła jeszcze zaskoczyć czymś mocniejszym

Daenerys pije alkohol? Na wizji?! Poruta i zgorszenie!

aż dziw bierze, że nie zmieniono mu zapinki z przedrzeźniaczem na broszę z penisem.

I wtedy byłby Petyr Fallish.

@YuriPRIME

Na szczęście do drugiego sezonu ogłoszono już ponoć casting na dużą liczbę statystów, w którym warunkiem jest umiejętność używania łuku i miecza. :)
12-07-2011 00:45
Gruszczy
   
Ocena:
+1
Spoilery, dla tych co nie czytli sagi.
@Szept: Jaime przyznaje się Catelyn w Clash of Kings tuż przed tym, gdy ta go wypuszcza. Nie wiem, czemu scenę przeniesiono. Tam jest też There are no men like me. There's only me..

@Postać: Scena z bardem była, ale AFAIK dokładnie tak nie wyglądała. Joffrey dał bardowi dobę na zdecydowanie, czy woli ręcę czy język, ale Ilyn nie wycinał mu języka na sali tronowej.


A co do bitew, to jest najgorsza rzecz, jaka może być w książce. Ja przez bitwy muszę się przedzierać. Co mnie interesuję kilkanaście stron opisu, jak ktoś tam okłada się z kimś mieczem. To najmniej istotny element fabuły. Ktoś wygrywa, ktoś przegrywa, ktoś ginie. Tyle by mi wystarczyło (o! to byłby zajebisty motyw w książkach, takie podsumowania bitew, żebym nie musiał czytać).
12-07-2011 00:57
Scobin
   
Ocena:
+3
takie podsumowania bitew

To by mogło być coś takiego, jak streszczenia seriali w Teletygodniu. Armando rani Diego, który ucieka na koniu Gonzaleza, siekąc na prawo i lewo skradzionym mieczem Erica, ale w pewnej chwili mimo pościgu zatrzymuje wierzchowca, bo dostrzega Laurę, która...

(Ups, zapomniałem napisać, że będą spoilery!).
12-07-2011 01:00
Repek
   
Ocena:
0
To jak z meczami - po co oglądać, jak pięknie gra Messi, skoro wystarczy, że np. Barcelona wygrała 1:0. :)

Pozdro
12-07-2011 01:01
YuriPRIME
   
Ocena:
0
@repek
No dla kogoś kto książek jego nie czytał, serial może się okazać pod tym względem rozczarowaniem. Bo skoro pokazują te pola namiotowe, setki maszerujące na bój, a potem cicho sza... to większość na wstępie robi minę w stylu: Nigga Please...

A, no i karzeł jest najlepszy. On w tym serialu powinien jeździć czołgiem.

@Scobin
Mmmm, wyśmienicie, znaczy fani dostaną to na co czekali. Troche jak z Rzymem. Jakaś konkretniejsza Epic-Bitwa nie pojawiła się aż do drugiego sezonu.
12-07-2011 08:05
Malaggar
   
Ocena:
0
@Yuri: Nie ma Pharsalos w I sezonie?
12-07-2011 09:07
Gruszczy
   
Ocena:
0
@repek: Jeśli chodzi o piłkę nożną, to nawet to 1:0 mam w dupie :-)
12-07-2011 11:42
YuriPRIME
   
Ocena:
0
@Malaggar

PharsalosQUE?
12-07-2011 12:04
raskoks
   
Ocena:
0
no jak dla mnie to patrząc na smoki które nieźle zrobili (dobry budżet) to może w drugim sezonie bedą mieli kasę na jakieś potyczki :)
12-07-2011 12:36
Scobin
    @Szept
Ocena:
0
A jeszcze co do Petyra: myślę, że w scenach z jego udziałem chodzi o pokazanie nie tyle prymitywizmu, ile raczej amoralności. W taki sposób przede wszystkim odczytywałbym te fragmenty serialu.

Niemniej jednak zgadzam się, że w HBO Petyr w trochę mniejszym stopniu wychodzi na mistrza intryg niż w oryginale. ;)
12-07-2011 13:06
Szept
   
Ocena:
0
@repek
W GoT była w zasadzie jedna ważna bitwa Robba w lesie, a tu ją pominięto. Do niej w zasadzie nie potrzeba by wielu statystów, a jedynie dobrego montażysty. Ogólnie serial bardzo redukuje znaczenie wilkorów od samego momentu pojawienia się ich.

Zobaczymy jak sobie poradzą z oblężeniem KL i szalonym ogniem na rzece.
Są jeszcze bitwy Dany i powinny często pojawiać się smoki więc budżet zdecydowanie powinni powiększyć.


"On w tym serialu powinien jeździć czołgiem."
Małym czołgiem porucznika Grubbera ;)

12-07-2011 14:10
Gruszczy
   
Ocena:
0
@Szept: Nie pominięto bitwy Robba. Jedyna bitwa, która jest bezpośrednio opisana w Grze o Tron to ta z udziałem Tyriona, gdy Lannisterowie walczą z siłami Roose'a Boltona. Przerwania oblężenia pod Riverrun przez Robba nie było opisanego, jedynie z opowiadały o tym różne postaci.
12-07-2011 14:31

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.