» Blog » Bryk z GoTowania S04E02
08-05-2014 18:19

Bryk z GoTowania S04E02

W działach: Film, Książka | Odsłony: 122

Bryk z GoTowania S04E02

Odcinek drugi, w którym, Lannister knuje przeciwko Lannisterowi, Baratheon pali rodzinę, Stark nie idzie, a idzie, Greyjoy współpracuje z Boltonami, a Lannister umiera, a ktoś z HBO straci pracę za karygodne zaniedbanie

Tyrion nadal gra na dwie strony, chciałby zjeść ciastko i mieć ciastko. Znając warunki postawione przez jego ojca, starającego się wyprowadzić syna na prostą i nakłonić do zerwania z niemoralnym życiem, świadomie je łamie. Gdy kłamstwo wychodzi na jaw wykorzystując posiadane wpływy i fundusze zmusza kobietę, na głowę której ściągnął przykre konsekwencje swojej chuci do wyjazdu poza granice kraju. Dodajmy, że kobieta ta porzuciła już dawne zajęcie i ułożyła sobie życie na nowo uczciwie pracując dla żony swojego byłego klienta. Teraz dla jednego widzi mi się Tyriona musi porzucić wszystko, co zna i wyjechać za morze.

Po szczerej rozmowie Jaimiego z Tyrionem ten drugi postanawia wykorzystać zdobyte wiadomości przeciwko bratu. Namawia go do pozostania rycerzem, a następnie wysyła na lekcje szermierki ze swoim zaufanym człowiekiem. Obserwując poczynania karła należy pamiętać o jego obsesyjnym pragnieniu odziedziczenia Castely Rock. Namawianie Jaimiego do pozostania rycerzem ma go oczywiści skłonić do pozostania w Białej Straży, co wyklucza go z kręgu dziedziców. Dodatkowo kiepska szermierka lewą ręką daje mu duże szanse na rychła śmierć brata i jeszcze pewniejsze utrzymanie się na pozycji dziedzica Lannisterów.

Tymczasem uważający się za jedynego prawowitego następcę tronu Stannis Baratheon nawrócony na nową religię dbając o czystość dusz swoich podwładnych rozpoczyna akcję nawracania i przekonywania niezdecydowanych mając przy tym pełne wsparcie swojej żony. Pewne wątpliwości zgłasza jego doradca, ale argumenty Stannisa zdają się do niego trafiać i wycofuje swoje obiekcje. 

Kaleki Bran wykorzystując powolnego mu Hodora i kontynuuje, napędzaną majakami wędrówkę na północ. Jak pamiętamy jego zaburzenia zaczęły się po upadku z wieży, co ewidentnie wskazuje, iż źródłem wizji jest jakieś uszkodzenie OUN. Pozostali jego towarzysze, od małego wychowywani w kulcie oddania suzerenowi, nie potrafią sprzeciwić się woli nastolatka uznawanego za swojego władcę nawet gdy każde kolejne jego decyzje wskazują, na popadanie w coraz większe szaleństwo.

Okaleczony Theon Greyjoy rozpoczyna podwójną grę planując zemstę na swoim oprawcy. Niestety okoliczności nie sprzyjają szybkiemu rozprawieniu się z Ramseyem. Dodatkowo Theon dostrzega możliwość wkręcenia się w najbliższe otoczenie Boltonów i zdobycie dodatkowych informacji pozwalających w przyszłości na wykorzystanie ich przeciwko uzurpatorom.

Ostatnie sceny odcinka przedstawiają wesele młodego króla Westeros z przedstawicielką jednego z najpotężniejszych rodów – Tyrellów. Tym razem producenci postarali się i pokazano nam wystawną uroczystość z występami klaunów, żonglerów i muzyków, a nie jak w przypadku turnieju namiestnika (z pierwszego odcinka serialu) z jarmarkiem w zapadłej dziurze. Podczas uroczystości weselnych Tyrion wykazuje się brakiem dystansu do swojej osoby i kalectwa. Tylko reakcja króla powstrzymuje go przed skandalicznym opuszczeniem uczty, co niechybnie postawiłoby rodzinę Lannisterów w nieciekawej towarzysko sytuacji, a samego króla zmusiło do zdecydowanej reakcji wobec swojego wuja. Mimo podjętych kroków w celu załagodzenia niezręcznej sytuacji wesele zostaje nagle przerwane w momencie niespodziewanego opuszczenia go przez wymienioną koronowaną głowę.

 

PS

W tym odcinku brak cycków! Zawiedzionym widzom pozostają jedynie dekolty Margarey Tyrell – Lannister i Elarii Sand.

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.