string(15) ""
» Blog » Dlaczego warto mieć Polter-bloga
23-03-2011 12:29

Dlaczego warto mieć Polter-bloga

W działach: Na inny temat | Odsłony: 63

Blogi goszczą na Polterze już na tyle długo i chyba zaczynają powoli stanowić większościową część merytorycznych wpisów na serwisie (a już na pewno jeśli chodzi o RPG), więc aż dziwne że są tak słabo reklamowane przez redakcję. Ta na http://info.polter.pl/Dlaczego-rejestracja.html reklamuje tylko trzy cechy Polter-bloga:

  • intuicyjny edytor tekstu (który kulawo działa jeśli chodzi o formatowanie)
  • mechanizm oceniania notek i polecanie na stronie głównej
  • opcja dostania punktów

To dość niesprawiedliwe podejście do bloga, który posiada znacznie więcej fascynujących i unikalnych cech.Wobec tego poniżej skupię się na niesamowitych możliwościach Polter-bloga:

 

Polter-blog nie daje autorowi możliwości selekcji, kto będzie go czytał i komentował. Redakcja wie od niego lepiej kto powinien na blogu komentować, wie również, że Polter ma być otwarty (plus że Ważni Pisarze komentują anonimowo, ale to ponoć fałszywy mem zdaniem Redaktora Naczelnego, który ma kiepską pamięć do poprzednich dyskusji - widać nie robi sobie print screenów ;) ).

 

Fenomen otwartego serwisu (choć ja uważam raczej, że to otwarte drzwi a'la Valkiria) powoduje, że osoby ignorowane mogą robić ci na blogu śmietnik. Ty nie będziesz po prostu tego widział (bezpośrednio). Co więcej, Redakcja wie lepiej od autora bloga, że lubi on być obrażany przez anonimowe osoby, wobec tego nie daje mu możliwości na własnym blogu zablokowania wypowiedzi takich osób - ani na całym blogu, ani pod konkretnymi wpisami.

Może co najwyżej przeczytać anonimowe (lub zarejestrowanych użytkowników, którym Redakcja najwyżej paluszkiem pogrozi) komentarze i po fakcie je skasować. Gorzej jeśli nie siedzi i nie pilnuje swojego bloga - bo aktywność moderatorów bywa bardzo różna, zwłaszcza jeśli osoba obrażana nie jest przez nich lubiana.

 

W ramach ustępstwa autor bloga otrzymał narzędzie do kasowania komentarzy, które mu się nie podobają - jednak znów jest one dość prymitywne. W końcu nie należy dawać autorowi bloga prostego (i obecnego na wszystkich platformach blogowych od prawie 10 lat) narzędzia masowego odśmiecania, nie należy mu się również filtr antyspamowy ani możliwość jego konfiguracji.

 

Polter-blog w unikalny sposób oferuje również brak statystyk bloga - ale nie ma się co przejmować, bo Redaktor Naczelny twierdzi, że Redakcja również do tej pory ich w sensowny sposób nie posiada. Mamy w końcu tylko rok 2011, nie należy wymagać czegoś co funkcjonuje od kilku lat w darmowych i łatwych do implementacji wersjach.

 

Bonusowo Polter-blog nie daje ci opcji konfiguracji gadżetów (bo ich nie ma), sensownej możliwości pisania z telefonu komórkowego (bo żyjemy w 2011 roku i ludzie przecież nie mają zwyczaju pisać z komórek na bloga) ani własnego lay'u.

 

Żeby być postępowym Polter-blog oferuje fascynujący moduł galerii,  która ujmuje za serce swoim prymitywizmem. Oczywiście zlinkowanie z Picassa albo czymkolwiek, gdzie dałoby się zdjęcia normalnie posortować i wyświetlać, byłoby zdecydowaną przesadą. Tak samo jak upgrade tego modułu w końcu.

 

Żeby użytkownik się nie przemęczył nie dostaje również żadnych opcji konfiguracji bloga. Redakcja dba o niego, poza tym wie, że przecież i tak oni wiedzą lepiej, czego użytkownik tak naprawdę chce.

Zresztą, gdyby były i tak by pewnie nie działały poprawnie - skoro nawet coś tak prostego jak "Podgląd" notki przed wysłaniem ma poważne problemy z wyświetleniem się poprawnie i/lub nie zostaniem uciętym w którymś miejscu (dla tej notki pod FF 3.6.16 było to przykładowo w połowie 8 linijki).

 

W ramach bonusu dodany jest doskonały patronat moderatorski, który ma kilka fascynujących cech:

  • Możesz odwiedzić swojego bloga i znaleźć jego zawartość zmienioną, z (lub bez) informacji o tym. Moderatorzy wbrew pewnemu fałszywemu memowi nie mają zwyczaju się regualrnie podpisywać. 
  • Możesz odwiedzić swojego bloga i zdziwić się o czym jest dyskusja. Niestety, dopóki sobie nie podłączysz jakiegoś archiwizowania pod bloga (sam, Redakcja nie chce, żebyś z czegoś takiego korzystał) to nie zorientujesz się, że dyskusja jest bez sensu dlatego, bo jakiś moderator wyciął kilka postów (czasem w dość dziwaczny i sprawiający wrażenie losowego sposób).
  • Możesz zostać poproszony o usunięcie wpisu, ponieważ narusza on Regulamin (który jest interpretowany bardzo wybiórczo i często twórczo) albo po prostu komuś się tak uwidziało. Oczywiście możesz mieć własne zdanie (jak Craven, żeby daleko nie szukać osób, które nie ustosunkowały się do 'próśb' Redakcji) i zostać poczęstowany bananem. Ponieważ jakiś Redaktor zostanie urażony Twoim słownictwem lub poglądem, zaś takie rzeczy jak jakie słowa są wulgarne lub zakazane na serVisie zmieniają się dynamicznie, często w zależności od tego co napisze w jakimś temacie któryś ze znajomych królika. W jednym momencie napisanie d### jest złe, w innym (obecnie, wg. wykładni Redaktora Naczelnego jest akceptowalne - pal sześć że Regulamin stanowi coś innego). W skrajnych przypadkach jakiś osobnik inteligentny innaczej skasuje ci komentarz za umieszczenie w nim zwyczajowego*&^%$#

Oprócz tego posiadanie bloga na Polterze oznacza, że zgadzasz się (bez wyrażania zgody i zostanie poinformowanym o tym) na ocenianie swojego bloga w ramce "Najlepsze blogi". Redakcja wie, że chcesz tego.

 

 

W zalewie cech (ang. feature) które posiada Polter-blog mogłem jakąś fascynującą i unikalną przegapić.

 

 

Podsumowując: Polter-bloga jest fascynującą podróżą w czasie do przełomu wieku (ew. dla optymistów - do początku XXIw.), zarówno technologiczną jak i pod względem mentalności. Złośliwi (pokroju Qballa, Seji przyrównywał tylko do ChRL - dziękuje za zwrócenie uwagi, już poprawione) przyrównują podejście Redakcji do wolności do Korei Północnej, ja uważam je po prostu za nieudolne naśladownictwo Twojego Przyjaciela Komputera.

Redakcja uważa to za Web 2.0 (co przyprawiało mnie zawsze o atak śmiechu), choć niestety duża część Redaktorów do tej pory nie wie co to oznacza, nawet marketingowo. Ci co wiedzieli, zdążyli odejść z serwisu. I blogi też mają poza nim, zupełnym przypadkiem.


EDIT Zapomniałbym - może się również zdarzyć, że ktoś inteligentny inaczej będzie bardzo chciał skasować Twojego bloga i zagrozić ci bananem, pomimo faktu że nie złamałeś w żadnym punkcie regulaminu a tylko dlatego, że nie spodoba mu się Twoja pierwsza notka. W tym miejscu pozdrowienia dla SirSharka, którego obyci z fandomem Redaktorzy chcieli banować.

Komentarze


Malaggar
   
Ocena:
+9
Z ostatniej chwili:
Właśnie rozpoczęła się operacja "Zmierzch Świtu". W tej chwili na kluczowe instalacje obrony przeciwlotniczej Poltera spadają pociski niekierowane Troll M5 wystrzelone z okrętów podwodnych "Flamebait" oraz "Spam". Głównodowodzący kolegium operacji połączonych, admirał John Ratman w twardych słowach skrytykował brak poszanowania wolności i kasowanie wpisów w Polterze, oraz dodał, że właśnie w ich obronie koalicja rozpoczęła operację.

A teraz wiadomości gospodarcze: pogłowie krowy odwrotnie plamistej wzrosło...
23-03-2011 16:31
Szczur
   
Ocena:
+1
Malaggara komentarz ja wyciachałem (bo był kiepskim flamebaitem :P ), ale wiem że na pewno jakiś anonimowy moderator bawi się moim blogiem bo wiem co najmniej o 2 komentarzach, których na oczy nie zdążyłem zobaczyć (ale mam wrażenie, że mogło ich być więcej :/ ).


@karp - raz na jakiś czas tak mam, ten wpis chodził mi po głowie od paru miechów w sumie i w końcu miałem chwilę przymusowej nudy przed kompem.
Jeśli jest jakiś tydzień ratowania świata w który się wstrzeliłem, to jestem niezorientowany ;)

@Albiorix - grupa programistów 8h dziennie. Hehehe, ubawiłeś mnie. Jesteś programistą może czy po prostu lubisz liczby z kapelusza? ;)
Twoja motywacja jest jak najbardziej zrozumiała, ale w niczym to nie zmienia tego o czym piszę ;)

@Fan - od fanów dla kogo?

@Chavez - znaczy jak benzyna będzie po 6,5 to należą ci się bęcki? ;P
23-03-2011 16:39
MiszczPodziemi
   
Ocena:
+1
Moderacja czuwa, komentarze wylatują ledwo zdążę odświeżyć stronę.

23-03-2011 16:48
Chavez
    @Szczur
Ocena:
0
Wtedy zacznę typować numery w lotka ;)
23-03-2011 16:57
Avaron
   
Ocena:
+3
A ja szanownym dyskutantom powiem, że się Wam poprzewracało w tej części ciała gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę! Skąd takie spostrzeżenie?

Zabawę blogową rozpocząłem na nieodżałowanym portalu eMGie.pl i mam niejakie porównanie. Tak narzędzi do tworzenia notek, jak i stylu moderowania.

Co prawda miałem to szczęście, że mimo dość ostrej linii w stosunku do moderatoro-właściciela nie zostałem zbanowany (do dziś nie wiem dlaczego). Ale za to po tygodniowej nieobecności moje konto zostało skasowane wraz z całą zawartością z powodu braku aktywności (jak się potem okazało "przez pomyłkę"). I tak znikło w otchłaniach internetu bodaj 20 notek, z których byłem dość zadowolony.

Chcecie coś takiego porównać do Poltera? ;-)

A tak na poważnie. Powiedzmy sobie szczerze Polter jest na tą chwilę jedynym miejscem w sieci gdzie ktoś nie posiadający sławnego w fundomie nicku i k20 równie znanych kolegów może pisać i spodziewać się odzewu. Pisanie bloga w próżnie chyba jednak nie ma sensu prawda? Może zatem nie ma aż tylu powodów do narzekań i histerii? :)

Rzecz jasna zmiany techniczne i dyskusja na temat prowadzenia portalu z użytkownikami są konieczne. Jeżeli obsługa ma co do tego jakieś wątpliwości, to proponuję przypomnieć sobie o losie eMGie.pl i jego niezwykłego administratora. Powiadam Wam warto rozmawiać i wyciągać z rozmów z userami wnioski. Tylko tak można tworzyć portale społecznościowe, które nie umrą. Szczególnie w ramach tak małej społeczności jaką jest społeczność rpgowców-fantastów w Polsce.

Polecam przemyśleć tak jednej jak i drugiej stronie :)
23-03-2011 17:03
Scobin
   
Ocena:
+7
Jeszcze przed wpisem Szczura zaczęliśmy pracę nad tekstem dla użytkowników, który ma nieco dokładniej przedstawić obecne zasady i procedury moderacji. Podstawowym celem tego tekstu nie jest odniesienie się do powyższej notki; niemniej jednak będzie można w nim znaleźć odpowiedź na postawione tutaj zarzuty związane z moderacją (zarówno te, które z naszej perspektywy są niesłuszne, jak i te, z którymi się zgadzamy). Informacja o tekście ukaże się na www.info.polter.pl i już teraz zapraszam zainteresowanych do zapoznania się z nim, gdy zostanie opublikowany.

Dlatego też w tym miejscu nie będzie z naszej strony szczegółowych odpowiedzi w komentarzach.

Pozdrawiam wszystkich!


EDIT (3 VI 2011): Powyższa zapowiedź okazała się nieścisła – wybaczcie omyłkę. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na całkiem inne rozwiązanie w sprawie moderacji blogów. Przypuszczam, że większość z Was miała już okazję się zorientować, jak ono wygląda, ale na wszelki wypadek podaję link.
23-03-2011 17:26
Malaggar
   
Ocena:
0
Wiwat Pierwszy Redaktor! Wiwat Manifest Marcowy!

PS. Współczuję Wam, bo jak tu ubrać w neutralne słowa informację o uznaniowosci moderowania? :P
23-03-2011 17:48
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
zaczęliśmy pracę nad tekstem dla użytkowników, który ma nieco dokładniej przedstawić obecne zasady i procedury moderacji.

Ale przecież te zasady są jasne:
"Moderujemy co chcemy, kiedy chcemy, jak chcemy."
23-03-2011 18:43
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Hoho! Kto tu się odzywa!
Seji, Fungus, Omlet... TO dopiero jest podróż w czasie. ; )
23-03-2011 19:29
Umbra
   
Ocena:
+1
A mnie tam bawi na notka, szczególnie, że sprowokowała do krótkiego pojawienia się Sejiego i Fungusa (tak ja Cię pamiętam:P), fajnie, znowu niektórych widzieć, nawet jeśli tylko jako komentarz ; )

Seji, jeździsz jeszcze na jakieś kony? Mam nadzieję, że to nie jest niepożądany OffTop?:>

Pozdro.
23-03-2011 20:20
~starlift (sl)

Użytkownik niezarejestrowany
    zywe trupy
Ocena:
0
sie tu odzywaja :)
23-03-2011 20:28
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Ninetongues,

Jstes moze psychiatra? Potrafisz stawiac diagnoze na odleglosc, przez monitor?
Nie? Wiec skasuj swoj komentarz i nie obrazaj ludzi - bo to podpada pod zlamanie regulaminu.

Do redakcji/moderacji:

Prosze o usuniecie komentarza Ninetongues jako obrazliwego, oszczerczego, klamliwego i naruszajacego godnosc i dobre imie tu piszacych oraz o pouczenie tego usera o zlamaniu regulaminu - tudziez o danie mu bana.

Dziekuje.

Czytelnilk
23-03-2011 20:35
Sting
    Dobrze wiedzieć...
Ocena:
+1
...że starlift żyje i ma się dobrze. ;] Chlip, łezka nostalgii mi się w oku zakręciła. Seji, Fungus, Starlift. Ehh, to se ne vrati.
23-03-2011 20:48
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Jeszcze Starlift... Wow.
23-03-2011 20:50
malakh
   
Ocena:
0
Jakby Borejko tudzież ktoś inny pytał, co się stało z jego komentarzem - wywaliłem go w kosmos.

Mało mnie obchodzą RPGi, mało blogi.

Komentarz wywaliłem, bo zawierał wulgaryzm.

To tak, żeby wątpliwości nie było.

Pozdrawiam
23-03-2011 20:53
Drachu
   
Ocena:
+8
Widziałem to samo zjawisko, gdy jeszcze trochę interesował mnie fandom trójmiejski. Za dużo silnych osobowości gromadzi to hobby. Zawsze będą jedni - kontra drudzy. Tam byli wielcy szefowie pięcioosobowych klubów+k3 siusiumajtki, followerzy jednych i drugich, wzajemne poklepywanie po plecach i tym podobne. Kurde, siedzę na Poltergejzerze - banda poklepywaczy (+1, Pozdrówka). Codziennie sprawdzam polecane notki na Bagnie + kilka stałych blogów - tu równiez poklepywacze - 5 silnych charakterów i nieduża ławica kolesi, którzy zawsze przytakną "RPGowcom alfa". Przez jakiś czas sympatyzowałem jeszcze z jedną grupą - ale tam też to samo - ale żeś im pokazał wodzu, lol, roftl, lmao (ludzie którzy piszą lol zamiast "Stary, to było niezłe" są zbyt znerdziali nawet jak dla mnie).

Po co ten długi wstęp?
Bo jak sięgam pamięcią w RPG zawsze ktoś z kim wojował. Cecha środowiskowa - naucz się z tym żyć. Jak ci się nie podoba, zmień hobby. Ale uprzedzam - bitewniaki wychodzą drogo.

Zmiany? Jasne - przydałoby się kilka opcji więcej w blogach. No i może następna notka Ninetonguesa nie zostanie zautomoderowana zanim ją zobaczę. Zmiany na lepsze są mile widziane.

Ale to nadmiar silnych charakterów sprawia, ze powstają wojenki w fandomie. Zawsze da się udowodnić,że oponent w jakiś sposób ssie. Z pewnością web 2.0 tego nie zmienia :) Za starzy jestem, żeby w to wierzyć. Wy chyba też.

BTW. Chyba faktycznie się starzejemy. Na konwentach zaczynają pojawiać się brzuchate kamizelczaki. Jak w USA.
23-03-2011 20:54
Malaggar
   
Ocena:
0
@malakh: Kiedy wywalisz lub zmoderujesz wpis (aktualnie polecany), który zawiera co najmniej dwa wulgaryzmy?
23-03-2011 20:56
Sting
    Drachu...
Ocena:
0
...to, co nazywasz silnymi osobowościami ja nazywam raczej: "za mało o 12 centymetrów". W większości przypadków to zwykła kompensacja bycia nikim poza grupą znajomych/Internetem. Co nie zmienia faktu, że masz sporo racji. Tylko raczej wychodzisz z błędnego założenia. ;]

@Malakh
Szybko tracisz nerwy, jak "pochwa" wyprowadza Cię z równowagi. To słaba cecha dla dziennikarza. Musisz stać się twardszy! ;]
23-03-2011 20:59
malakh
   
Ocena:
0
Where?

Nic tutaj nie widzę.

@ Sting

Pochwa to nie wulgaryzm. Wpis poleciał za inne słowo.
23-03-2011 21:00
Malaggar
   
Ocena:
0
@malakh: wpis senmary.

@Sting: Ale pochwa, czy jakis wyraz bliskoznaczny?
23-03-2011 21:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.