string(15) ""
» Blog » Dlaczego warto mieć Polter-bloga
23-03-2011 12:29

Dlaczego warto mieć Polter-bloga

W działach: Na inny temat | Odsłony: 63

Blogi goszczą na Polterze już na tyle długo i chyba zaczynają powoli stanowić większościową część merytorycznych wpisów na serwisie (a już na pewno jeśli chodzi o RPG), więc aż dziwne że są tak słabo reklamowane przez redakcję. Ta na http://info.polter.pl/Dlaczego-rejestracja.html reklamuje tylko trzy cechy Polter-bloga:

  • intuicyjny edytor tekstu (który kulawo działa jeśli chodzi o formatowanie)
  • mechanizm oceniania notek i polecanie na stronie głównej
  • opcja dostania punktów

To dość niesprawiedliwe podejście do bloga, który posiada znacznie więcej fascynujących i unikalnych cech.Wobec tego poniżej skupię się na niesamowitych możliwościach Polter-bloga:

 

Polter-blog nie daje autorowi możliwości selekcji, kto będzie go czytał i komentował. Redakcja wie od niego lepiej kto powinien na blogu komentować, wie również, że Polter ma być otwarty (plus że Ważni Pisarze komentują anonimowo, ale to ponoć fałszywy mem zdaniem Redaktora Naczelnego, który ma kiepską pamięć do poprzednich dyskusji - widać nie robi sobie print screenów ;) ).

 

Fenomen otwartego serwisu (choć ja uważam raczej, że to otwarte drzwi a'la Valkiria) powoduje, że osoby ignorowane mogą robić ci na blogu śmietnik. Ty nie będziesz po prostu tego widział (bezpośrednio). Co więcej, Redakcja wie lepiej od autora bloga, że lubi on być obrażany przez anonimowe osoby, wobec tego nie daje mu możliwości na własnym blogu zablokowania wypowiedzi takich osób - ani na całym blogu, ani pod konkretnymi wpisami.

Może co najwyżej przeczytać anonimowe (lub zarejestrowanych użytkowników, którym Redakcja najwyżej paluszkiem pogrozi) komentarze i po fakcie je skasować. Gorzej jeśli nie siedzi i nie pilnuje swojego bloga - bo aktywność moderatorów bywa bardzo różna, zwłaszcza jeśli osoba obrażana nie jest przez nich lubiana.

 

W ramach ustępstwa autor bloga otrzymał narzędzie do kasowania komentarzy, które mu się nie podobają - jednak znów jest one dość prymitywne. W końcu nie należy dawać autorowi bloga prostego (i obecnego na wszystkich platformach blogowych od prawie 10 lat) narzędzia masowego odśmiecania, nie należy mu się również filtr antyspamowy ani możliwość jego konfiguracji.

 

Polter-blog w unikalny sposób oferuje również brak statystyk bloga - ale nie ma się co przejmować, bo Redaktor Naczelny twierdzi, że Redakcja również do tej pory ich w sensowny sposób nie posiada. Mamy w końcu tylko rok 2011, nie należy wymagać czegoś co funkcjonuje od kilku lat w darmowych i łatwych do implementacji wersjach.

 

Bonusowo Polter-blog nie daje ci opcji konfiguracji gadżetów (bo ich nie ma), sensownej możliwości pisania z telefonu komórkowego (bo żyjemy w 2011 roku i ludzie przecież nie mają zwyczaju pisać z komórek na bloga) ani własnego lay'u.

 

Żeby być postępowym Polter-blog oferuje fascynujący moduł galerii,  która ujmuje za serce swoim prymitywizmem. Oczywiście zlinkowanie z Picassa albo czymkolwiek, gdzie dałoby się zdjęcia normalnie posortować i wyświetlać, byłoby zdecydowaną przesadą. Tak samo jak upgrade tego modułu w końcu.

 

Żeby użytkownik się nie przemęczył nie dostaje również żadnych opcji konfiguracji bloga. Redakcja dba o niego, poza tym wie, że przecież i tak oni wiedzą lepiej, czego użytkownik tak naprawdę chce.

Zresztą, gdyby były i tak by pewnie nie działały poprawnie - skoro nawet coś tak prostego jak "Podgląd" notki przed wysłaniem ma poważne problemy z wyświetleniem się poprawnie i/lub nie zostaniem uciętym w którymś miejscu (dla tej notki pod FF 3.6.16 było to przykładowo w połowie 8 linijki).

 

W ramach bonusu dodany jest doskonały patronat moderatorski, który ma kilka fascynujących cech:

  • Możesz odwiedzić swojego bloga i znaleźć jego zawartość zmienioną, z (lub bez) informacji o tym. Moderatorzy wbrew pewnemu fałszywemu memowi nie mają zwyczaju się regualrnie podpisywać. 
  • Możesz odwiedzić swojego bloga i zdziwić się o czym jest dyskusja. Niestety, dopóki sobie nie podłączysz jakiegoś archiwizowania pod bloga (sam, Redakcja nie chce, żebyś z czegoś takiego korzystał) to nie zorientujesz się, że dyskusja jest bez sensu dlatego, bo jakiś moderator wyciął kilka postów (czasem w dość dziwaczny i sprawiający wrażenie losowego sposób).
  • Możesz zostać poproszony o usunięcie wpisu, ponieważ narusza on Regulamin (który jest interpretowany bardzo wybiórczo i często twórczo) albo po prostu komuś się tak uwidziało. Oczywiście możesz mieć własne zdanie (jak Craven, żeby daleko nie szukać osób, które nie ustosunkowały się do 'próśb' Redakcji) i zostać poczęstowany bananem. Ponieważ jakiś Redaktor zostanie urażony Twoim słownictwem lub poglądem, zaś takie rzeczy jak jakie słowa są wulgarne lub zakazane na serVisie zmieniają się dynamicznie, często w zależności od tego co napisze w jakimś temacie któryś ze znajomych królika. W jednym momencie napisanie d### jest złe, w innym (obecnie, wg. wykładni Redaktora Naczelnego jest akceptowalne - pal sześć że Regulamin stanowi coś innego). W skrajnych przypadkach jakiś osobnik inteligentny innaczej skasuje ci komentarz za umieszczenie w nim zwyczajowego*&^%$#

Oprócz tego posiadanie bloga na Polterze oznacza, że zgadzasz się (bez wyrażania zgody i zostanie poinformowanym o tym) na ocenianie swojego bloga w ramce "Najlepsze blogi". Redakcja wie, że chcesz tego.

 

 

W zalewie cech (ang. feature) które posiada Polter-blog mogłem jakąś fascynującą i unikalną przegapić.

 

 

Podsumowując: Polter-bloga jest fascynującą podróżą w czasie do przełomu wieku (ew. dla optymistów - do początku XXIw.), zarówno technologiczną jak i pod względem mentalności. Złośliwi (pokroju Qballa, Seji przyrównywał tylko do ChRL - dziękuje za zwrócenie uwagi, już poprawione) przyrównują podejście Redakcji do wolności do Korei Północnej, ja uważam je po prostu za nieudolne naśladownictwo Twojego Przyjaciela Komputera.

Redakcja uważa to za Web 2.0 (co przyprawiało mnie zawsze o atak śmiechu), choć niestety duża część Redaktorów do tej pory nie wie co to oznacza, nawet marketingowo. Ci co wiedzieli, zdążyli odejść z serwisu. I blogi też mają poza nim, zupełnym przypadkiem.


EDIT Zapomniałbym - może się również zdarzyć, że ktoś inteligentny inaczej będzie bardzo chciał skasować Twojego bloga i zagrozić ci bananem, pomimo faktu że nie złamałeś w żadnym punkcie regulaminu a tylko dlatego, że nie spodoba mu się Twoja pierwsza notka. W tym miejscu pozdrowienia dla SirSharka, którego obyci z fandomem Redaktorzy chcieli banować.

Komentarze


Andman
   
Ocena:
0
Nie można nadać telegramu do Chińskiej Republiki Ludowej, nie ma takiego miejsca. Jest Chińska Republika Ludowa, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna.
23-03-2011 13:43
~Fan

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Szczur jak ci czegoś brakuje to dlaczego sam tego nie zrobisz? Od fanów dla fanów.
23-03-2011 13:49
karp
   
Ocena:
+6
Wpis rzeczowy, tylko zastanawiam się po co? Ktoś jeszcze nie wie o "walorach" Poltera, albo o tym że można prowadzic bloga w innym miejcsu? Jakaś wielka akcja ratowania świata jest - coś przegapiłem? Wczoraj nerv0, dzisiaj Szczur, aż sie boję kto jutro ;)

A nie lepiej jakiś tekst erpegowy skrobnąć i wrzucić tu reklamę? ;)
23-03-2011 13:52
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Oczywiście Repkowi i spółce wciąż wiele można zarzucić. Prawda jest jednak taka że drugiego takiego serwisu w kraju nie mamy i trzeba przynajmniej docenić ich starania.
23-03-2011 14:05
Malaggar
   
Ocena:
+2
@tmk: To źle świadczy o poziomie serwisów okołofantastycznych w kraju, a nie dobrze o poltku ;)
23-03-2011 14:07
Fungus
   
Ocena:
0
Własnie doceniamy ich starania. W tym problem.
23-03-2011 14:07
nerv0
   
Ocena:
+2
Fungus

To tak jak z pływaniem, po co mi basen i woda, jak mam kałuże pod blokiem.

Tylko, że ta kałuża jest całkiem ok dla kogoś komu do szczęścia wystarczy się czasem popluskać, albo pojeździć na ślizgawce.

sl

Analogia z dupy. Po co grać z kumplami, którzy podmieniają Ci kijki - tak powinna brzmieć raczej.

A guzik, mnie nikt nigdy kijków (że się tak będę owej analogii trzymał ;)) nie podmieniał. :)

karp

Jakaś wielka akcja ratowania świata jest - coś przegapiłem? Wczoraj nerv0, dzisiaj Szczur, aż sie boję kto jutro ;)

Jest tydzień wsparcia dla poltera. ;)

A nie lepiej jakiś tekst erpegowy skrobnąć i wrzucić tu reklamę? ;)

Ano lepiej, jasne, że lepiej. Tylko, że niektórzy nie mogą już zdzierżyć, że inni nie wrzucają fajnych erpegowych notek i sami skrobią notki mówiące o tym, że warto by napisać jakąś erpegową notkę. Jak ja. Błędne koło. :)


23-03-2011 14:10
~Fan Borejki

Użytkownik niezarejestrowany
    A nie lepiej jakiś tekst erpegowy skrobnąć i wrzucić tu reklamę? ;)
Ocena:
+6
http://bit.ly/idVV6q - Recenzja WFRP 0ed.
23-03-2011 14:33
Albiorix
   
Ocena:
+2
Jak chcę bloga rozwiniętego technicznie to używam bloggera (i używam go do wrzucenia raz na rok śmiesznej notki którą przeczytają ze 3 osoby ale co tam. Polter jako serwis tematyczny okołofantastyczny jest z założenia dużo mniejszy niż światowe czy nawet polskie serwery blogowe - pod względem użytkowników, ruchu, dochodu.

Wątpliwe żeby miał grupę programistów siedzących 8 godzin dziennie nad poprawianiem funkcjonalności portalu, forum i bloga. Skąd więc niby ma mieć te wszystkie zaawansowane funkcje?

Ja np założyłem bloga na Polterze żeby wrzucić swój setting do światotworzenia bo inne settingi co się nie dostały też tu trafiły :)

... a Web 2.0 to głupi marketingowy bełkot służący do sprzedania niepiśmiennym masom rozwiązań w 1/4 tak dobrych jak newsgrupy z wczesnych lat 90tych :)
23-03-2011 14:44
Kastor Krieg
   
Ocena:
+1
@1k10
Redaktor Kastor, osoba kompetentna w kwestiach WoD nie dostrzegła V20

Pudło! [sorry kadu ;) ]

Dostrzegł i obserwuje temat odkąd tylko się pojawił (mniej więcej 2h po newsie na stronie VtM). Zapowiedź odnotowałem, na razie nie wiadomo nawet czy poza Grand Masquerade można będzie to cudo dostać. Zacznę newsować o V20 gdy temat zacznie w jakkolwiek realny sposób dotyczyć polskiego odbiorcy (czyli gdy wiadomo będzie coś o dystrybucji poza konwentem w USA, formie książki albo PDF). Do tego czasu mam lepsze rzeczy do roboty niż newsowanie dla sztuki newsowania, zwłaszcza że wod.polter i tak wygaszone.
23-03-2011 14:56
Fungus
   
Ocena:
+3
Naucz się raz na zawsze Użytkowniku: Rada Mędrców Poltera wie lepiej co Cie interesuje. Nie patrz na zgniły zachód! Rada wybierze to co ważne. Nie patrz na wydawców i nie patrz na blogi! Rada dziłaa dla Twojego dobra, wybierając tylko to co Cie dotyczy, Użytkowniku.
23-03-2011 15:21
Fungus
   
Ocena:
+2
Niestety, gdzie mi tam do Ciebie.
23-03-2011 15:34
Chavez
   
Ocena:
+2
6,5/10 ;)
23-03-2011 15:37
Malaggar
   
Ocena:
0
A Ty Chavez to kogo oceniasz? Trolla, wpis, KK czy samego siebie? :P
23-03-2011 15:38
Kastor Krieg
   
Ocena:
+1
Komuś tu chyba pomylił się serwis informacyjno-publicystyczny (podobne: gazeta.pl, wp.pl, onet.pl) z agencją prasową (podobne: PAP, ITAR-TASS, Reuters). Ten pierwszy nie przekazuje informacji o absolutnie wszystkim co się w danym temacie zdarzyło absolutnie wszędzie.

Selekcja newsowanych informacji was na Polterze zaskakuje? Zwłaszcza takich, które nie mają jakiejś wagi dla Polaka? RLY? Wow. :D
23-03-2011 15:39
Fungus
   
Ocena:
+2
Nie, nie zaskakuje. Nawet już nie smuci, jako że dawno na polterze i jego newsach, które dobrze jak są po prostu spóznione, położyliśmy członka.
23-03-2011 15:42
Chavez
    @Malaggar
Ocena:
+1
Ja tak ogólnie, widzę, że ludzie jakimiś cyferkami rzucają, to ja też :> Uznaj to za proroctwo ceny benzyny :P
23-03-2011 15:43
Ramirez Kel Ruth
   
Ocena:
+2
Tunezja... Egipt... Libia... Polter?
23-03-2011 16:12
Malaggar
   
Ocena:
+2
Kto znów kasuje komentarze tak, że powstaje sieczka?
23-03-2011 16:22
Fungus
   
Ocena:
+1
Za co wycieto Kastora, ja chciałbym wiedzieć?
23-03-2011 16:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.