string(15) ""
» Blog » Polconowy Paradoks
10-08-2006 23:59

Polconowy Paradoks

Odsłony: 1

Bardzo lubię lubelskie Falkony. Podoba mi się idea Polconów. Cieszę się, że w tym roku będziemy mogli obserwować sprzężenie sił organizatorskich Cytadeli Syriusza oraz marki Polconu. I w zasadzie wszystko byłoby świetnie, gdyby nie szczegóły.

Dziś zaprezentowano nam plakat Polconu. Widać go po prawej stronie. Można nawet kliknąć, by go powiększyć. Tknęły mnie na nim dwie rzeczy, błąd w nazwisku jednego z gości, który nota bene raczej na Polconie się nie pojawi oraz sprawa patronów medialnych.

Zajmę się tą drugą sprawą, jako bardziej zainteresowany. Tak się składa bowiem, że i my patronujemy (z dumą!) Polconowi. Nie jesteśmy oczywiście sami, co dokładnie widać na plakacie. Swoista hierarchia logotypów jasno pokazuje, kto promuje imprezę, a kto jedynie udaje, że to robi.

Tak, na myśli mam serwis Paradoks, który powstał kilka tygodni temu. Czy serwis ze śladową ilością odwiedzających może uchodzić za głównego patrona? Przecież nowo powstały serwis nie dogodni w kilka tygodni fantastycznych gigantów i nie mam tu nawet na myśli Nowej Gildii, która jest pod tym względem nieosiągalna dla innych serwisów.

Pojawia się wiec pytanie, kto kogo promuje. Paradoks zachęca do Polconu, czy też to Polcon zachęca do Paradoksu? Obstawiam tę drugą opcję. Tylko, że w takim wypadku i my, i Nowa Gildia i inni patroni również promują Paradoks, w czym interesu nie mają żadnego.

Mamy klasyczny konflikt interesów na wielu ciekawych płaszczyznach. Czy serwisy promujące Polcon są obowiązane wspierać fantastycznego noworodka? Niestety, nie miały wyboru – tuż przed samym konwentem okazało się, że Paradoks został patronem. Podmioty promujące Polcon od miesięcy siłą rzeczy zainwestowały też pośrednio w reklamę Paradoksu.

Jeszcze ciekawszy jest konflikt interesów samego Polconu, który nie jest własnością Cytadeli Syriusza. Klub promując swój serwis marką Polconu postąpił bowiem nie fair wobec samego Polconu. Czy tak prestiżowa impreza nie powinna być promowana przez prężne i znane media? Organizatorzy tegorocznej edycji uznali, że nie. Pomyśleli, że otwarcie serwisu i wypromowanie go honorowym (czy każdym innym) miejscem na plakacie jest OK.

Więc ja głośno mówię: Panowie i Panie, gracie nie fair. Zniechęcacie mnie takimi zagraniami do Paradoksu, Polconu, Falkonu i Cytadeli, a przede wszystkim do udzielania patronatów bez zawierania pisemnej umowy, bo widać, że słowa to za mało.

Nowa Gildia na szarym końcu. Paradoks, którego przez tydzień nie odwiedzi tyle osób, ile Gildię w jeden dzień, króluje w polconowym zestawieniu.

Ja rozumiem, że mieszkamy w Polsce, tu króluje prywata i cwaniactwo, ale Panowie i Panie od Paradoksu i tegorocznego Polconu: tak się po prostu nie robi.

Bo może się okazać, że pod przyszłorocznym Polconem kopiecie dołki i tylko Paradoks będzie chciał być jego patronem. Ale to już nie Wasz problem, prawda? Bo organizatorzy są już inni... Kopanie dołków pod sobą ma tyle sensu, że nie szkodzi innym. Tutaj podkopywany jest Polcon, wartość nie tylko Cytadeli Syriusza.
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Tredo
    Czyżby byłby to...
Ocena:
0
...jakiś paradoks? Nie możemy mieć nikomu za złe, że rozkręca w jak najbardziej skuteczny sposób swój portal.

Nasi lubelscy znajomi to fachowcy, którzy powinni wiedzieć co robią.

Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi na markę Polconu za to, że tak się jakoś złożyło, że lubelskie portale zawisły na plakacie niecowyżej niż np portal , którego szef jest z pólnocy kraju.

Cytadela z tego co mi sie wydaje, prowadzi politykę, równości sponsorów i partnerów, przez co faktycznie gęsto jest na plakatach ale wszysyc się na nich znadują....

11-08-2006 00:52
starlift
    Nom, rownosc
Ocena:
0
to jest jak wszyscy promuja impreze tyle samo czasu. Choc i tak 2 lata promocji na miezernym serwisie nie zastapia chocby dwoch newsow na Gildii. A wpylanie wlasnego serwisu w ostatniej chwili na miejsce honorowe mocno mnie niesmaczy.
11-08-2006 00:54
~Neratin

Użytkownik niezarejestrowany
    no sorry, ale chyba ktoś tu ma
Ocena:
0
antyparadoksą paranoję (starlift, mam nadzieję, że nie zrezygnowałeś z polconowej prelekcji o paradoksach tylko dlatego, że słowo 'paradoks' budzi u Ciebie ostatnio negatywne emocje).

Obraźcie się jeszcze, że zamieściliśmy logo Wyborczej, którą Paradoks, jak wszyscy na Polterze wiedzą, ma w kieszeni, i publikuje dla nas artykuły sponsorowane, więc podmioty promujące Polcon, tudzież produkty opatrzone logo GW siłą rzeczy promują także Paradoksa.

A nie, sorry, GW jest w 'hierarchii logotypów' niżej niż Polter. Ale z drugiej strony trochę wyżej niż GW jest Radio Centrum. Kurcze, może Michnik jutro napisze o nas felieton, że promujemy 'mizerne radio', gdy tymczasem jeden news na pierwszej stronie gazety ma wartość całej polconowej audycji.
11-08-2006 08:40
Miroe
    Człowiek uczy się całe życie.
Ocena:
0
Gdyby nie ty Starlift, nigdy bym nie pomyślał, że miejsce na plakacie konwentowym ustalane jest wg "swoistej hierarchii" i jak to jest istotne dla pomocji serwisu, medium, czy czegokolwiek. Piszesz tak, jakby przeciętny konwentowicz był bałwanem, który serwisy internetowe ocenia po tym, jak wysoko są na plakacie. No genialne w swej prostocie po prostu.

I jeszcze ta wzruszająca troska o interesy Nowej Gildii i Polconu, który jak wiadomo jest instytucją niezwykle kruchą i należy bardzo ostrożnie rozmieszczać elementy plakatu, bo ktoś się jeszcze obrazi i za rok Polconu nie będzie.

Też jestem zniesmaczony.
11-08-2006 09:04
zgreg
   
Ocena:
0
Przecietny konwentowicz nie jest balwanem, ale tego samego - bez urazy - wypadaloby oczekiwac od organizatorow konwentu...

Ludzie maja sklonnosci do szeregowania. Lista patronow nie jest ulozona alfabetycznie ani "branzowo" (media "fantastyczne" razem, ogolne razem), nie tworzy zadnego ladnego wzorku - jakos tak naturalnie mi sie nasuwa, ze kolejnosc ustalano na podstawie waznosci/istotnosci patrona dla konwentu. Z tego punktu widzenia starlift ma racje, cos tu jest nie tak...

Jesli doszukiwanie sie kolejnosci to nadinterpretacja to tym bardziej niedobrze. Jestem inzynierem i zwykle projektuje co innego, ale plakat ma reklamowac impreze i powinien byc calosciowo przemyslany - pozostawienie kolejnosci patronow przypadkowi to IMHO blad w sztuce. Mnie sie naturalnie nasuwa, ze Ci istotniejsi powinni byc wymieniani pierwsi.

Polcon jest niejako dobrem wspolnym i znow racje ma starlift, ze promowanie przy jego okazji nowo powstalego serwisu jest co najmniej nietaktowne. Patronat medialny ma byc korzystny dla obu stron (i imprezy i patrona), w tym przypadku korzysci sa niewspolmiernie rozne.

Nie ma sie czym niesmaczyc, bo jest cos na rzeczy...
11-08-2006 10:24
Johny
    Tak z innej beczki
Ocena:
0
Ciekawe co skuteczniej wypromuje Paradoks - wzmianka o nim na plakacie Polconu, czy ten artykul na Polterze.
11-08-2006 11:14
Gerard Heime
   
Ocena:
0
Disclaimer: kto tworzy Paradoks dowiedziałem się dopiero wczoraj przy piwie i niespecjalnie mam do nich jakieś osobiste "ale", bo ich prawie nie znam. Więc będę na Paradoks patrzył jako na "nowopowstały, słaby jeszcze serwis o RPG" a nie jako na "serwis, który tworzą X, Y, Z i dlatego trzeba go zniszczyć", OK?

@Neratin

Najwyraźniej nie zrozumiałeś zarzutu. Chodzi o to, że wkład pozostałych patronów jest nieproporcjonalnie większy od wkładu Paradoksu, choć zysk (jakim jest prestiż) jest taki sam. Albo nawet wiekszy, jeśli by się tak bardzo przejmować hierarchią (ja się nie przejmuję, dla mnie to głównie kwestia grzecznościowa, patrz poniżej).

A jeśli o GW chodzi, to skala jest zbyt mała by taki gigant się przejmował i pewnie nie wie o całej tej sytuacji.

@Miroe
Problem z hierarchią jest chyba drugorzędny wobec kwestii tego, dlaczego wogóle Paradoks znalazł się na liście patronów, więc nie wiem czemu akurat go roztrząsasz. Ale postaram się odpowiedzieć.

Co do hierarchii - tak się robi od zawsze, i nie dotyczy to tylko plakatu konwentowego. Od tak głupich spraw, jak lista nauczycieli pracujących w danej szkole, po spotkania dyplomatyczne, obowiązuje hierarchia od najważniejszego do najmniej ważnego. To takie... savoir-vivre. Nie chodzi o to co sobie pomyśli o danym serwisie odbiorca plakatu (choć plakat może podpowiedzieć odbiorcy, kto tak naprawdę się liczył w promocji konu, czego być może nigdy nie zweryfikuje), chodzi o pewną formę grzeczności (w tym przypadku: wobec patrona). Jeśli chce się uniknąć kontrowersji, zawsze można się zdecydować na rozmieszczenie alfabetyczne. Dziwne, że o tym nie wiesz, jest to wiedza użyteczna jeśli chcesz poruszać się w morzu konwenansów społecznych.

I nie chodzi o troskę NG, tylko o pewnego rodzaju solidarność w branży. Nie bronimy tylko swoich interesów, ale również interesy innych pokrzywdzonych serwisów, żeby utrzymać zdrową sytuację na rynku serwisów fantastycznych.

Co do Polkonu, to sam pod sobą dołek kopiesz, bo Twoja wypowiedź brzmi jak "Polkon jest na tyle ważny, że jego organizatorzy mogą popełniać sobie błędy, a i tak ludzie przyjadą". Taki sposób myślenia zabił już parę polskich konwentów i może zaszkodzić nawet największym.

EDIT:

+1 zgreg, bardzo dobrze przedstawił to co miałem na myśli, podczas gdy jeszcze pisałem swojego posta.
11-08-2006 11:22
~koliz

Użytkownik niezarejestrowany
    Paranoja
Ocena:
0
Osobiście uważam, że to jakaś wielka paranoja. Wydaje mi się, że autor tego tekstu ma jakies problemy. I to poważne problemy. Nie wiem do końca, dlaczego czepia sie takich środków, żeby "skompromitować" inny portal. Ale moim zdaniem kompromituje tylko siebie. To wszystko zaczyna się powoli robić chore, nigdy bym nie pomyślał, że ludziom z Fandomu, aż do takiego stopnia może zalezeć na "kolejności". Może ustalmy jakąś oficjalna listę, kto jest lepszy od kogo, żeby podobne błędy sie nie zdarzały...;) Bo przecież ktoś mógłby poczuć się urażony... i napisać o tym felieton... Straszne, co się wśród fantastów dzieje...
11-08-2006 11:35
18

Użytkownik niezarejestrowany
    koliz
Ocena:
0
Paradoks chyba musi jeszcze nieco popracować, rozwinąć się i zdobyć publikę by mógł być skompromitowany. :)
11-08-2006 11:43
rincewind bpm
   
Ocena:
0
Och, Paradoks jest skompromitowany od momentu zakoszenia regulaminu polterowi i noty prawnej valkirii, czyli praktycznie od powstania.
11-08-2006 11:44
~Niesamowite

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tak się zastanwiam, czy Polter tak boi się o swoją pozycje na rynku, że atakuje nowe portale, czy poprostu lubi mieszać wszystkich innych z błotem.
Chyba to drugie, bo pozycje macie silną i w sieci naprawdę jest sporo miejsca na portale.
A więc ciekawe za co się weżmiecie, jak sprawa paradoksu wszystkim spowszednieje. Na pewno jakaś nowa strona sie znajdze...
11-08-2006 11:46
~Owl

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
wydaje mi się, że Polter się skompromitował oskarżając Paradoks o kradzież tekstów nie chronionych prawem autorskim..... po czym w analogicznej sytuacji Polter tłumaczył się to legalne, możemy tak robić i nic nikomu do tego.....
11-08-2006 12:00
Micronus
    ...
Ocena:
0
Hmm, o ile za akcję z regulaminem raczej popieram stanowisko Poltka, o tyle w tym przypadku jestem zdecydowanie na nie. Inna sprawa, że oceniam tę akcję z poziomu użytkownika, a nie jako główna persona w redakcji Poltergeista. Patrząc oczyma redakcji Poltera, mogą oni mieć pewne zarzuty. Dla nie to trochę szukanie dziury w całym, z igły widły i takie tam. Jak to często na P bywa - wiele szumu o nic. Ktoś naczytal się za dużo ksiażek o socjotechnice i public relations i świruje;P
Więcej luzu...
11-08-2006 12:03
Seji
    Kompromitacja
Ocena:
0
Paradoks skopiowal regulamin i note prawna. Polter opublikowal teksty, za ktore zaplacil. Proste jak 2+2. Ale anonimy nie maja w zwyczaju tego wiedziec.
11-08-2006 12:03
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jeszcze pare ciepłych słów...
Paradoks z tego co wiem ma się dobrze i tak za bardzo to skompromitowany nie jest. Może tylko w pewnych kręgach ludzi, którzy, maja poważne problemy z racjonalną oceną sytuacji.

Bowiem do żadnego "zakoszenia" nie doszło, gdyż regulamin aktem normatywnym jest, a więc prawu autorskiemu nie podlega. i śmieszą mnie strasznie komentarze twierdzące że jest inaczej, w których ludzie z prawem nic wspólnego nie mają wymyślają idiotyczne uzasadnienia swoich wypowiedzi. Ludzie, zapytajcie pierwszego lepszego prawnika. Nawet sporu w doktrynie o to nigdy nie było, więc nie wiem skąd takie bzdury się tu pojawiają. Ale koniec tego tematu.

Chciałem zaznaczyć, że cała ta sytuacja śledzenia Paradoksu i czepiania się na siłę wszelkich jego ruchów jest totalnie żałosna. Nie macie chłopaki co robić w zyciu? Na pewno znajdziecie jakieś ciekawsze zajęcia. Bo cała ta paranoja nikomu nie słuzy. Chyba że chcecie coś konstruktywnego przez to osiagnąć. Jeśli tak, z chęcia posłucham.
11-08-2006 12:04
996

Użytkownik niezarejestrowany
    No to raz jeszcze mam ubaw _P_o _P_achy
Ocena:
0
Jakaż to prawidłowość, że jak zwykle histerię i problemy pojawiają się właśnie tutaj. Nikomu na Valkirii ani na Gildii raczej by nie przyszło do głowy przelewanie jadu z powodu kolejności obrazeczków. Jak znam życie, jedynie ARTUT bezpośrednio zainteresowany zauważyłby to i przy najbliższej okazji przy piwie pośmialibyśmy się z tego.

Ja tam Polconu nie organizuję, loga sponsorów nigdy mnie do niczego nie przekonały a już napewno nie rozważałem stosunku wkładu pracy do pozycjonowania obrazeczków. Ale wydaje mi się logiczne, że lubelski portal na lubelskim konwencie umieszcza swoje logo tak jak mu wygodnie. Conajmniej jakby to miało podwoić odwiedziny :P
Polter robi raban jakby od tego miały mu one podwójnie zmaleć.

Nie wiem czy poruszać w ogóle kwestię tego ile osób patrzy na mozaikę 50-ciu małych logo i czy to że Paradoks jest na górze (ale za to drugi od prawej) a Gildia na dole zagrozi Gildii. W ogóle poruszanie tego tematu, w portalu który ma tylu użytkowników co Polter, w obec portalu o stażu i odwiedzinach Paradoksu, wydaje mi się śmieszne. Ale to typowe tutaj.

Borsuk mnie uprzedził - już czytając ten "felieton" pomyślałem, że to niezła reklama, bo wśród moich znajomych jak się dowiedziałem mała jest świadomość powstania nowego portalu. Jak mawia ARTUT "Nie ma to jak wojny i pyskówki, od razu skaczą odwiedziny".

Jakby tu podsumować... Zaskoczony nie jestem - reakcja typowa dla Poltergeista. Że Paradoks raczkuje wiem, bo nawet skrypty pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Nie wiem tylko czy się śmiać, że obecny lider pochyla się nad sprawą takiego kalibru i wyobrażać sobie George W. Busha wrzeszczącego bo parlament Wysp Owczych umieścił swoją flagę nad amerykańską na jakimś plakacie dot. lokalnej imprezy. A może kręcić głową, że dorośli ludzie potrafią podnieść taki raban przy takiej sprawie.
11-08-2006 12:05
Diego
   
Ocena:
0
Tak nawiasem mówiąc to powstały 3 wersje plakatów. Oto plakat by milkszejk:

http://i107.photobucket.com/albums /m294/milkszejkmilkszejk/plakatpolco nowynastrone.jpg
11-08-2006 12:15
18

Użytkownik niezarejestrowany
    ~
Ocena:
0
Oczywiście, że nie jest skompromitowany. Skompromitować mogłaby się, gdyby popełniła jakiegoś okrutnego babola, Valkiria, Nowa Gildia, ale nie Paradoks. Dziwi mnie jednak taktyka "skoro nie muszę być grzeczny, to nie będę". Tak ciężko było zagadać do ludzi z Vki i Poltera i pogadać w sprawie noty prawnej i regulaminu? Wyzwaniem ponad siły organizatorów Polconu było zadbanie o to, by wzrok przyciągało znane logo Gildii, a nie "coś" nieznanego?
11-08-2006 12:17
~ksch

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Napiszę tak (skoro mnie już tu Craven ściągnął): z jednej strony rzeczywiście jest to burza w szklance wody, ale z drugiej...w tym tekście jest pewna racja. Za czasów mojego działania w KGK spotykałem się z różnymi nieprofesjonalnymi działaniami organizatorów rozmaitych konwentów - a to zmienili termin spotkania, a to w informatorze zamieścili coś bez pogrubienia tak, że nie było wiadomo, że to osobna prelekcja etc. Powodem tego jest właśnie takie lekkie podejście do tematu sponsoringu (sorki za żenujący anglicyzm), orgom wydaje się (nie wszystkim oczywiście), że robią sobie kon dla funu i fejmu, a wydawnictwa czy portale to dają nagrody i robią prelekcje dla jaj/z sympatii/bo muszą (niepotrzbne skreślić). A tak nie jest. Dajesz=wymagasz. Dajesz po to, żeby Twoje logo było na swoim miejscu (i kolejność jest ważna), żeby Twoja prelekcja lub prezentacja była dobrze opisana i rozreklamowana. Pamiętam sytuacje gdzie jedno wydawnictwo (nie KGK, żeby nie było) dawało nagrody na 1000 złotych, a drugie paczkę starych gazet i lepiej promowane było to drugie. A to wkurza.
Oczywiście sam jad wylany na Paradoks jest przykładem zawiści wobec konkurencji, której nie rozumiem, no ale tak zawsze było w tym środowisku...
11-08-2006 12:26
FrostBite
    Burza w szklance wody
Ocena:
0
Prosze Panstawa! Prosze Panstawa! Polter prezentuje film pt: "Ostatni sprawiedliwy"! W rolach glownych wystepuja:
-Maciek 'starlift' Dzierżek - tytulowy bohater

Opis fabuly:
Dzielny redaktor wyrusza na krucjate z paradoksami swiata. Uzbrojony w ciety jezyk oraz garsc argumentow udaje sie na ostateczne starcie.

Juz za dwa tygodnie kolejny odcinek pt: "Masakra w Lublinie"

Kto kolwiek wygra, kto kolwiek przegra...
11-08-2006 12:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.