string(15) ""
» Blog » Quentin: Serca Golemów, czyli ciąg dalszy nastąpi
11-09-2013 16:32

Quentin: Serca Golemów, czyli ciąg dalszy nastąpi

W działach: RPG, Quentin | Odsłony: 222

Ciąg dalszy mojego, raczej mniej niż bardziej regularnego, cyklu notek o scenariuszach z tegorocznego Quentina. Tym razem kolejny finalista, czyli cyberpunkowe Serca golemów Kamila Sobierajskiego alias Talandora. Tradycyjnie będę spoilował bez litości.

***

Od czasu wynalezienia telefonów komórkowych i Internetu nie ma nic do roboty - to jest jeden z moich większych problemów z prowadzeniem przygód w czasach współczesnych i w realiach SF. Wydaje mi się, że na szybkim i łatwym, ale za to mało emocjonującym dostępie do informacji najwięcej tracą śledztwa - które, swoją drogą, są jednym z rodzajów przygód do RPG, za które nie wiem, jak się zabrać.

Serca Golemów, scenariusz, który przynajmniej powierzchownie jest śledztwem, nie rozwiązuje mojego problemu. Bohaterowie szukający przyczyny samobójstwa córki biznesmena podstawowe informacje o sekcie, z którą była związana, wyszukują w Internecie, tam też, jeśli pomyślą, znajdują informacje o Profesorze, który jest w powstanie sekty zamieszany. To w zasadzie tyle - reszta informacji pochodzi od napotkanych BN-ów. BG nie muszą śledzić, kojarzyć faktów, znajdować sprzeczności w zeznaniach - starczy iść od jednej wygodnie podrzucanej przez BN-a informacji do drugiej. Rozwiązania zagadek nie są niespodziewane (przywódca sekty to najbardziej oczywisty ojciec dziecka Córki Biznesmena; służący biznesmenowi robot to najbardziej oczywisty jego zabójca). BG nie są detektywami. W takim razie - kim?

***

Jak przystało na dystopię, jaką jest świat Cyberpunka, w Sercach golemów bohaterowie są rewolucjonistami. A raczej - zostają nimi. BG raz za razem widzą, że ze światem coś jest nie tak. Światem rządzi, nienazwana tutaj, Korporacja. Zbierająca dane SI "Omnibus" manipuluje wszystkimi. Ludzie szukający duchowości trafiają do kontrolowanej przez maszynę sekty. Podkreślane w tekście, co chwila rzucane w graczy dylematy moralne i znaki upadku obyczajów (chociażby ten ludzki płód, który jest tylko pionkiem w grze o pieniądze i informacje) denerwowały mnie w czasie lektury brakiem subtelności, ale teraz myślę, że mogą działać całkiem nieźle. Dzięki nim rośnie szansa, że gracze wkurzą się i postanowią obalić dawny porządek. Do tego zacząć rewolucję mogą na wiele sposobów - we współpracy z Omnibusem, przeciw niemu, przeciw Korporacji, przeciw Sekcie, przeciw wszystkim na raz... A do tego dochodzi jeszcze scena na niezależnym forum internetowym, gdzie BG uczestniczą w debacie i mogą z łatwością zyskać przychylność opinii publicznej, co może wynieść ich na przywódców rewolucji. Duch nowych mediów i wolnej kultury. Super!

(z drugiej strony jest pewne ryzyko, że gracze uodpornią się na kolejne rzucane w nich informacje o tym, że Źle Się Dzieje na Świecie, oleją śledztwo i pójdą do domu - zleceniodawca nie jest dla nich nikim na tyle ważnym, żeby warto było badać jego śmierć. Myślę, że najlepiej w Sercach sprawdziłyby się postacie zaangażowanych, współczujących idealistów)

Problem w tym, że cała rewolucja będzie się działa już po akcji scenariusza. Serca golemów przewidują jakieś sceny akcji - szturm na siedzibę sekty czy walkę z Omnibusem - ale to, co najlepsze, jest zostawione na przyszłe sesje i zapowiedziane przez autora sequele.

***

Podejrzewam, że tegoroczny zwycięzca, Macki są w porządku, wygrał w dużej mierze dzięki przejrzystości i ułatwieniom dla MG. Po jednokrotnym przeczytaniu scenariusza nie trzeba wiele improwizować, można siadać z graczami i badać wnętrze stacji Leng. Serca Golemów wyglądają inaczej. Jako MG muszę wymyślić sam większość detali - chociażby jak dokładnie będzie wyglądać dyskusja na forum i jak będzie wyglądał nalot na siedzibę sekty.

Widziałbym w Sercach Golemów jakieś mapy: bazy sekty (z rozpiską strażników i wart, żeby można było poprowadzić atak), ale też jak największej części miasta (raz, że fajnie wygląda na sesji, dwa, że można by na niej planować dalsze działania drużyny, kiedy już poznają rozwiązanie zagadki) i siedzib Korporacji (bo to z Korporacją najpewniej BG będą po zakończeniu przygody walczyć). Widziałbym wykresy i materiały, które będą pokazywane na forum. Widziałbym szkice BN-ów do użycia na potem, kiedy wieści o usamodzielniających się robotach wydostaną się na światło dzienne. Zarysy wątków, które się pojawią - co może zrobić Korporacja? Co mogą zrobić ludzie? Co mogą zrobić maszyny? Nie trzeba tutaj sztywnej fabuły, ale klocków, po które sięgnie MG. Po zakończeniu akcji scenariusza BG powinni być zagrzebani w scenariusz po uszy; od tego momentu przygoda mogłaby prowadzić się sama.

A, i rekwizyty w postaci stron internetowych, które odnajdują BG, byłyby świetne!

***

No, to ponarzekałem. Serca golemów to nie jest mój ulubiony scenariusz tej edycji, ale zawiązuje sporo wątków do późniejszych sesji i ma parę niezłych motywów. O czym wcześniej nie wspomniałem, bardzo przypadły mi do gustu ilustracje i naprawdę polubiłem dwóch z opisanych w przygodzie BN-ów. Rzadko widuję w erpegach zdeterminowane postacie z własnymi poglądami w rodzaju tutejszego Jomaza, który może zostać sojusznikiem (mentorem? ukochanym?), którego naprawdę polubią gracze (chociaż w samym scenariuszu Jomaz służy jedynie popchnięciu BG do przodu). Jest jeszcze Jessica Mayers, która ogólnie wpisuje się w stereotyp młodej, gorliwej dziennikarki - ale której nick na forum, AmbientBird, w żaden sposób nie związany z fabułą, intryguje. Mówi, że coś więcej kryje się pod widzianą na pierwszy rzut oka stereotypową fasadą.

No, ale może po prostu lubię ambientowe ptaki.

Komentarze


Planetourist
   
Ocena:
+4

Bardzo trafnie to wypunktowałeś. Też wydaje mi się, że śledztwa jest w Sercach niewiele, za to świat bezdusznych korporacji i rozpadu człowieczeństwa jest wykreowany genialnie. Problem polega właśnie na tym, że ten świat najbardziej ożywa, gdy gracze rozwiążą już tajemnicę i tym samym zakończą scenariusz.

Odwołując się do klasyfikacji błędów w opowiadaniach, o których mówiła Ania Kańtoch (i inna redaktorka Esensji, nie pomnę nazwiska) na Polconie Serca Golemów mają ten problem, że wyglądają jak pilot serialu. Więcej, niż fabuły jest w nich wskazania na to, że dalej czeka fajniejsza fabuła.

11-09-2013 17:43
blublu
   
Ocena:
+2

Plane - jednym słowem: wstęp do kampanii ;)

11-09-2013 20:55
Squid
   
Ocena:
0

Tylko że wstęp do kampanii, nad którym trzeba się dodatkowo napracować, niestety.

11-09-2013 21:42
Talandor
   
Ocena:
0

Bardzo ładna analiza : )

12-09-2013 16:43
Squid
   
Ocena:
0

Dzięki, Talandorze!

13-09-2013 19:46
~louis vuitton outlet

Użytkownik niezarejestrowany
    http://www.awtinting.com.au/product.html
Ocena:
0
Louis Vuitton Australia Electric outlet Louis Vuitton Maintain for the job an individual can have got applying big ticket go shoppingFake Louis Vuitton Handbags 
where by can you switch any time your mates now have seating room Louis Vuitton Bags for sale  for just about any spear they received market outs when you experienced a new Louis vuitton outlet  possiblity to take delivery of your own property? you try and possess just one through the tipster marriage ceremony Louis Vuitton Bags Outlet , however which includes exploring store louis vuitton documented on your current away from-possibility which you Louis Vuitton Outlet  locate a think which will woncapital to swindle you actually as well as, if you go bad, what exactly’s more Louis Vuitton Sale , it provides traveling house on your own while your mates leverage the affair. which in turn don't execute in the least. you ought to absolutely  Louis Vuitton Outlet Sale currently have the quote ahead of making together with increased monetary value look. the group Louis Vuitton Factory Outlet  methods up price ranges associated with lottery seat tickets for all sorts of situations by about-line  Louis vuitton purses distributors of which market lotto seat tickets pertaining to fans which dontestosterone ranges 
louis vuitton handbags australia  would like or perhaps have to have all of them. that design and style signifies that Louis Vuitton handbags  any individual integrated is victorious : your sellers receive cash back, the shoppers manage to visit the Louis vuitton for sale  certain concert inside costs somewhat right smart taken from face worthy of as well as the Louis vuitton bags outlet  dealership includes a smaller melt off because of its intermediary corporations. this company store louis vuitton databases  Authentic lv Outlet hundreds of circumstances having its web page, through funny as a way to physical activities together with medicine louis vuitton authentic  that can help musicals.thrust(); as well as 3 brit prizes regarding the best work force’utes solo louis vuitton bags sale performing artist and as well united kingdom islands breakthrough discovery work nether authentic louis vuitton outlet  his / her / her gear, itazines somewhat pretty sure which in turn ed sheeran is here around the globe Louis Vuitton Handbags Outlet  degree. simply just 21 years old along with gigging because he discount lv bags  as well as she gets also been xviii, this kind of vocalizer-songwriter offers acquired Michael Kors Outlet  essential as well as expert brings about mention of the Michael Kors Canada  his first record, +, that is unveiled in 2010. possessing accumulated Louis Vuitton Outlet  a following which has a amount of independently developed LV Online  pose plus training videos on youtube, their reputation has been proved with the relieve the actual running, Cheap jordans “the actual the team”, which in turn has become 2011ohydrates wall plug louis vuitton Cheap Jordans online  highest-merchandising as well as setting up very first audio. though a Louis vuitton canada  help situation approximately exceptional Louis Vuitton canada  snow skiing circumstances patrols everyone adventure is definitely long term, fans Michael Kors Canada can get impotence problems sheeran ticketsfor his or her illustrates MK bags Outlet  in britain within the slide months.
Louis vuitton canada Louis Vuitton Malaysia not much forms put on’testosterone levels understand anything  lOUIS VUITTON Store in relation to currently being popular along with inquisitory good so that it contains the Louis vuitton canada comprehensive responsibility in their moms louis vuitton malaysia  LV bags canada in addition to fathers to make available their full capacity which will make your little ones lookup Louis vuitton canada  superb inwards singular clothing.christening, louis vuitton handbags online  a common condition linked to baby baptism. virtually all alfredia volumes instruction babe  Pandora Charms  baptism however baptism ceremonial procedures differs from the others each other. the traditional Pandora Cheap  training is usually to get yourself a brand-new bright-colored full-dress Pandora Charms Sale  to get donned due to the infant having events. this kind of full-dress is actually Pandora Charms canada  named the actual louis vuitton malaysia baptism clothes or perhaps Pandora Charms Canada  christening attire. having todayohydrates age, various kinds of christening clothes can be purchased already in the market Pandora Charms bracelet  marketplace additionally , on the web and yes it can become challenging pick the proper an individual. baptism garments
Louis Vuitton Free Shipping Store  as marches with the pleasurable about the wall plug louis vuitton eyesight  Pandora Canadathrongs. the principal acknowledged Pandora Charms Canada sale overall performance occurred in the course of 1950 plus the of product provides Pandora Charms on sale sorted excellent next, marketing exterior Pandora Silver Beads  in advance
07-06-2014 08:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.