string(15) ""
» Blog » Quentin: Orbital Psycho, czyli doskonalenie dungeon crawla
26-08-2013 20:55

Quentin: Orbital Psycho, czyli doskonalenie dungeon crawla

W działach: RPG, Quentin | Odsłony: 495

Mam czas (zbyt mało czasu!) na czytanie scenariuszy z Quentina - i mam chwilę na spisanie wrażeń. Na pierwszy ogień idzie Orbital Psycho do Neuroshimy. Uwaga, spoilery gwarantowane i stuprocentowe.

***

Pierwsze wrażenie: genialny scenariusz. Ideał dungeon crawla: z napięciem (Krew! Trupy! Zaraz dopadnie nas robot!), tajemnicą (co się dzieje na stacji?), którą jednak da się wyjaśnić dość prosto (nie stanowi wyzwania detektywistycznego na poziomie Sherlocka Holmesa), a która nawet wyjaśniona staje się mocnym wątkiem podkręcającym emocje (cały czas stacja zmierza do zguby). Do tego mam wrażenie, że najważniejsze wyzwania (np. działania tego Szalonego Astronauty, który chce wszystko wysadzić, czy samo naprawianie stacji) nie zamykają się w osobnych pomieszczeniach, ale wymagają poruszania się po całym wnętrzu Orbitala, zapanowania nad całą jego przestrzenią. Do tego rośnięcie w siłę bohaterów poprzez znajdowanie ekwipunku, prowadzące do nieuniknionego momentu, kiedy z potencjalnych ofiar androida BG staną się jego godnymi przeciwnikami (genialny, budzący niezwykle silne emocje moment - tak podejrzewam, bo rzadko widuję takie na sesjach RPG). Nastrój stacji kosmicznej z nieważkością, obfitością wszelkiego zaopatrzenia (i problemami z otwieraniem drzwi, uruchamianiem maszyn czy z nieważkością), uzupełniony handoutami.

(EDIT: zapomniałbym o wyborach bohaterów, które zaczynają się w Orbitalu skromnie (rozwalić terminal czy go zhakować?), ale wedle wszelkiego prawdopodobieństwa potem rozwijają się w tworzenie większych planów, próby przechytrzenia Szalonego Astronauty i niełatwe wybory o losie reszty załogi. Znów: pasuje mi to do ideału dungeon crawla.)

Last not least: w Orbitalu, ze wszystkimi spacerami w próżni, nieważkością, technologią, etosem astronautów służących ludzkości, z praktycznymi, a nie efekciarskimi pomieszczeniami na stacji (łącznie z mapą, która jest schematyczna jak diabli - ale myślę, że jak już, to właśnie z takiej mapy korzystaliby prawdziwi astronauci) przestrzeń kosmiczna to cudowne, tajemnicze i obce miejsce.

Laster not leaster: można zabić Molocha!

Chciałbym pisać takie scenariusze. Chciałbym grać w takie scenariusze. Chciałbym prowadzić takie scenariusze.

***

Mam wrażenie, że Orbital Psycho jest skonstruowany jak jednoaktówka. Nie ma osobnych epizodów, w których zmieniają się stawki, o które walczą postacie, nie ma cięć, nie ma efekciarskich, oskryptowanych zwrotów akcji. Od początku tajemnica jest jedna, główni przeciwnicy - dwaj (przejście od androida do szalonego astronauty jest, mam wrażenie, dość płynne), a miejsce akcji to samo. Mimo to w kolejne fragmenty Orbitala powinno grać się inaczej i różnorodnie (wspomniałem już o chwili, w której wreszcie można przestać uciekać przed robotem, jest jeszcze inny taki moment: kiedy nagle bohaterowie dostają limit czasu, po którym stacja wybuchnie). Nie ma wreszcie "zaawansowanych technik" w rodzaju ujęć z oczu trzeciej osoby czy retrospekcji (nie licząc snów bohaterów) - cały czas oglądamy scenariusz oczami postaci.

Co więcej: oczami ludzi, bo skala problemów pokonywanych na Orbitalu jest bardzo przyziemna i ludzka. Nie walczy się tutaj z armią, tylko z jednym człowiekiem na raz. Rany są poważne i co chwila trzeba kogoś leczyć. Orbital, a również plan zniszczenia Molocha, chwieje się przez samotność, brawurę, strach przed śmiercią, a nie chociażby przez spiski superroboterminatoroszpiegów.

Kiedy stacja wybucha i postacie giną, urywa się narracja.

Gdyby Orbital Psycho byłoby filmem, byłoby kręcone z małej, trzymanej w rękach, reporterskiej kamery - albo byłoby spokojnymi, cichymi ujęciami z misji kosmicznych czy z 2001: Odysei Kosmicznej Kubricka.

***

Orbitala jednak nie poprowadzę: mam wrażenie, że zbyt wiele zależy tutaj od znajomości Neuroshimy, od wiedzy, jak można wykorzystać poszczególne opisane w podręcznikach urządzenia, od szczegółowych zasad w rodzaju dystansu ruchu na turę. Ale do poprowadzenia dungeon crawla w D&D czy Swords & Wizardry Orbital daje mi wielokrotnie więcej niż kolejna iteracja odgrzanych motywów serwowanych w wielu scenariuszach spod znaku Starej Szkoły.

Mimo tego, Orbital łamie parę zasad, które ze Starej Szkoły przygarnąłem: są w nim kolejne pomieszczenia, w których akcja zaczyna się dopiero, kiedy zjawią się w nich BG; android pojawia się, kiedy opada napięcie, a nie sam z siebie. Nie jestem pewien, czy nie wolałbym zostać przy moich oldschoolowych przyzwyczajeniach.

***

Po ogromnie pozytywnym pierwszym wrażeniu widzę w Orbitalu wady. BN-i są szaleni albo ranni i choćby nie wiem jak się starali BG, jakby nie przemawiali im do rozsądku (mimo że w drużynie może być psychiatra!), nie wyjawią bohaterom tajemnicy, bo nie. Na sesji może to wypaść mocno sztucznie. Gdybym prowadził, pewnie ustąpiłbym sile przekonywania BG i prędzej czy później bohaterowie zaczęliby zbierać dookoła siebie uspokojonych członków załogi. Inna sprawa - w zasadzie nie wiem, jak powinni się zachowywać astronauci, kiedy już przestaną krzyczeć, jakie są ich cele i czemu właściwie chcą ratować stację, a nie zabijać Molocha (wyjątkiem są, bodajże, Jan Hermaszewski, Szalony Astronauta-Antagonista i Nie Mniej Szalony Japończyk). Nie Mniej Szalony Japończyk wierzący w kodeks bushido wydaje mi się momentami pisany zbyt grubą kreską, kliszowaty - ale może naczytałem się za dużo forum Story Games. Do tego miło by było przeczytać, co może się znajdować w mniej istotnych pomieszczeniach Orbitala - mogą być tylko tłem, ale i tak dobrze by było mieć co opisać, kiedy wpadną do nich uciekający przed androidem BG. Z mojej strony - to chyba tyle.

Dochodzi jeszcze to, czego ja nie zauważyłem, ale zauważył Aesandill:

Dlatego napisałem że to moze być fajne opowiadanie. W RPG ja szukam fajnych historii ale dla Graczy, w orbitalu tego nie ma. Nie ma też fajnego śledztwa, fajnej siepanki, fajnego horroru...

Fajna historia być może wyszłaby w czasie gry - bohaterowie godzą się ze swoją śmiercią albo walczą z nią, rozstają się z dawnymi przyjaciółmi, przekonują na swoją stronę astronautów albo przynajmniej wyróżniają się na ich tle swojemu oddaniu sprawie, przetykana atmosferą tajemnicy stacji i zagrożeniem tym śmiertelniejszym, że BG to nie superbohaterowie, a zwykli ludzie. Z drugiej strony - chyba faktycznie z Orbitala może wyjść prościutkie ganianie się po korytarzach stacji kosmicznej i bicie się na skalpele i gazrurki. Nie mam pojęcia, która opcja przeważyłaby w praktyce.

***

Prowadziłem trochę dungeon crawli; zwykle były słabe. Podobnie prowadziłem trochę scenariuszy pozbawionych efekciarstwa, opowiadających o zwykłych ludziach - i też nie wymiatały. Po Orbital Psycho widzę nowe możliwości w takim stylu gry, zaczynam myśleć nad nowymi rozwiązaniami. Scenariusz zdecydowanie był warty lektury.

Komentarze


Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
+1
@Horn
Uważasz też, że pewna potencjalna, inna treść scenariusza byłaby o niebo ciekawsza - trochę trudno z tym dyskutować...


Ten fragment mi sie spodobal na tyle ze musze pohejcic :P Moim zdaniem wyjscie z zalozenia ze scenariusza nie da sie poprawic sprawia ze nie ma o czym dyskutowac. Skoro nie da sie wymyslic potencjalnej tresci ktora bylaby ciekawsza, znaczy ze scenariusz jest najciekawszym scenariuszem na swiecie i zgodnie z logika musi wygrac :P
Pytanie jak trudno wpasc na ta potencjalnie lepsza tresc (bo ze istnieje to to jest fakt-pewnik)? Mysle ze w przypadku tego scenariusza jest calkiem sporo miejsc w ktorych dosc latwo wymyslic lepsze rozwiazanie od tego ktore zastosowano. Jakie to rozwiazania? To warto konsultowac z innymi przed wyslaniem pracy :P (spodobalo mi sie zdanie z notki Eliasha, w ktorym dziekowal kumplowi za to ze co chwila mowil mu "Za malo ognia w tej scenie!" czy cos w tym stylu :P Orbitalowi Psycho mozna by dodac duzo ognia do pieca. Choc tak jak pisze Aes, to i tak bardzo dobra przygoda.
27-08-2013 16:22
~Horn

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
@Karczmarz
Trochę źle mnie zrozumiałeś.
Uważasz też, że pewna potencjalna, inna treść scenariusza byłaby o niebo ciekawsza - trochę trudno Z TYM dyskutować...

Innymi słowy - w zupełności zgadzam się, że istnieją pewne potencjalne, alternatywne, inne rozwiązania i treści możliwe do zamieszczenia w takim scenariuszu, które byłyby lepsze od użytych przeze mnie, a które nie przyszły mi do głowy. Zwyczajnie nie sposób temu zaprzeczyć.
Tylko pozostaje pytanie na ile zasadne jest ocenianie scenariusza przez pryzmat "moich, potencjalnie lepszych" pomysłów na tenże? Jeżeli treść ogółem lub poszczególne sceny nacechowane są błędami logicznymi, niespójnością bądź niskim Współczynnikiem Fajności, to OK - wypunktowanie tego jako błędów i zaproponowanie alternatyw jest w porządku.
Jednak Aes nie stwierdza, że ta czy tamta scena kuleje, ale sugeruje, że zupełnie inne wydarzenia na Orbitalu byłyby ciekawsze (z grubsza włączenie do scenariusza treści podrozdz. Za kulisami). I mogę powiedzieć tylko: być może.
27-08-2013 16:54
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
+1
@Horn
Zrozumialem, tylko czepiam sie slowek (a co!) :)

Kazdy sedzia jest tylko czlowiekiem, ocenia przez pryzmat swoich doswiadczen, swoich preferencji i swoich mozliwosci. Moze punktowac nielogicznosc, niespojnosc, czy fajnosc - ale co to znaczy? Tylko tyle ze dla niego cos jest nielogiczne, niespojne i niefajne - dla kogos innego moze byc odwrotnie. Jesli sedzia uwaza ze jakis scenariusz mozna ulepszyc, a np. innego nie mozna (tzn nie jest w stanie wymyslic punktu w ktorym ten scenariusz by on sam poprawil) prawdopodobnie oceni wyzej ten tekst ktorego poprawic nie byl juz w stanie. Czy to znaczy ze ten pierwszy jest zly? Nie. Czy znaczy ze jest gorszy od drugiego? Prawdopodobnie (w subiektywnej opinii sedziego). Aes wiec napisal ze twoja praca jest w jego opinii gorsza od innych finalowych, co nie znaczy ze jest zla :P

Na szczescie wyniki usredniaja opinie sedziow wiec istnieje ciagle duza szansa ze wygrasz!
27-08-2013 17:17
Aesandill
   
Ocena:
0
Abstrachując od komentarzy w sprawie samego scenariusza (zgodnie z mojąEOTką)
Moje pkt. to tylko 1/11 pkt. które można uzyskać.

Każdy (prawie) scenariusz jest przez kogoś z kapituły niedoceniany, więc w sumie opinia jednego sędziego nic nie znaczy, liczy się ogólna tendencja w głosowaniu.
27-08-2013 17:24
~Horn

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Karczmarz
Heh, i nadal się w pełni zgadzam. Tak więc:
Jeżeli treść ogółem lub poszczególne sceny - z punktu widzenia oceniającego - nacechowane są błędami logicznymi, niespójnością bądź niskim Współczynnikiem Fajności, to OK - wypunktowanie tego jako błędów i zaproponowanie alternatyw jest w porządku.

Tymczasem Aes - wybacz, że tak do Ciebie pijemy, chociaż wycofałeś się z dyskusji - nie postuluje zwykłych zmian czy poprawek, ani nie punktuje mniej czy bardziej subiektywnych potknięć. Zdaje się sugerować natomiast kompletną przebudowę treści  scenariusza na taką, która jego zdaniem ciekawiej wypadłaby w przyjętym przeze mnie settingu (mówiąc bardziej kolokwialnie, aktualną treść by wywalił na korzyść swojej - subiektywnie fajniejszej - wizji wydarzeń).

A odnośnie wygrywania, punktów etc., to będzie, co będzie... ;)
27-08-2013 17:59
Aesandill
   
Ocena:
0
@ ~Horn
Tymczasem Aes - wybacz, że tak do Ciebie pijemy, chociaż wycofałeś się z dyskusji - nie postuluje zwykłych zmian czy poprawek, ani nie punktuje mniej czy bardziej subiektywnych potknięć. Zdaje się sugerować natomiast kompletną przebudowę treści  scenariusza na taką, która jego zdaniem ciekawiej wypadłaby w przyjętym przeze mnie settingu (mówiąc bardziej kolokwialnie, aktualną treść by wywalił na korzyść swojej - subiektywnie fajniejszej - wizji wydarzeń).


Nie, niet, nie.
Ech, wywołany do tablicy nie mogę patrzeć.

Nie napisałem nigdzie własnej wersji scenariusza. "Zrobił bym lepszego OP ale z dziwkami i kasynem, nawalaniem się granatnikami".

Za to napisałem że nie umieszczenie fajnego elementu kiedy jest on, lecz nie do dyspozycji Graczy jest błedem. To tak by w DeDeku nie pozwolić grac złodziejami, a wprowadzić ich do settingu. Patrzcie, fajni są, ale nie dla was.
To sa błędy. Nie tylko jakieś tam moje wersje wydarzeń. Oczywiście usuniecie tych błedów zmieni scenariusz. Jak to usuniecie częsci scenariusza ma w zwyczaju.
Jesli BNi robią ciekawsze wydarzenia niż Gracze (plan walniecia w Molocha). To błąd. Jęsli jest fajny element (psychoza) ale w części tylko dla MG to sztuka dla sztuki. Scenariusz ma dać frajde wszystkim grającym.


obczaj sobie komentarze do mojego LaRevolutiona sprzed 2 lat. Miałem identyczne odczucia co do postulatu wrzucenia prologu jako gry, a od pewnego czasu widze że to był błąd.
Umieścić fajny element i go nie użyć, to zbrodnia.

EOTka i spadam stąd, bo naprawdę już mi się nie chce tłumaczyć z opini.
Pozdrawiam
Aes
27-08-2013 18:09
~louis vuitton outlet

Użytkownik niezarejestrowany
    http://www.awtinting.com.au/product.html
Ocena:
0
Louis Vuitton Australia Electric outlet Louis Vuitton Maintain for the job an individual can have got applying big ticket go shoppingFake Louis Vuitton Handbags 
where by can you switch any time your mates now have seating room Louis Vuitton Bags for sale  for just about any spear they received market outs when you experienced a new Louis vuitton outlet  possiblity to take delivery of your own property? you try and possess just one through the tipster marriage ceremony Louis Vuitton Bags Outlet , however which includes exploring store louis vuitton documented on your current away from-possibility which you Louis Vuitton Outlet  locate a think which will woncapital to swindle you actually as well as, if you go bad, what exactly’s more Louis Vuitton Sale , it provides traveling house on your own while your mates leverage the affair. which in turn don't execute in the least. you ought to absolutely  Louis Vuitton Outlet Sale currently have the quote ahead of making together with increased monetary value look. the group Louis Vuitton Factory Outlet  methods up price ranges associated with lottery seat tickets for all sorts of situations by about-line  Louis vuitton purses distributors of which market lotto seat tickets pertaining to fans which dontestosterone ranges 
louis vuitton handbags australia  would like or perhaps have to have all of them. that design and style signifies that Louis Vuitton handbags  any individual integrated is victorious : your sellers receive cash back, the shoppers manage to visit the Louis vuitton for sale  certain concert inside costs somewhat right smart taken from face worthy of as well as the Louis vuitton bags outlet  dealership includes a smaller melt off because of its intermediary corporations. this company store louis vuitton databases  Authentic lv Outlet hundreds of circumstances having its web page, through funny as a way to physical activities together with medicine louis vuitton authentic  that can help musicals.thrust(); as well as 3 brit prizes regarding the best work force’utes solo louis vuitton bags sale performing artist and as well united kingdom islands breakthrough discovery work nether authentic louis vuitton outlet  his / her / her gear, itazines somewhat pretty sure which in turn ed sheeran is here around the globe Louis Vuitton Handbags Outlet  degree. simply just 21 years old along with gigging because he discount lv bags  as well as she gets also been xviii, this kind of vocalizer-songwriter offers acquired Michael Kors Outlet  essential as well as expert brings about mention of the Michael Kors Canada  his first record, +, that is unveiled in 2010. possessing accumulated Louis Vuitton Outlet  a following which has a amount of independently developed LV Online  pose plus training videos on youtube, their reputation has been proved with the relieve the actual running, Cheap jordans “the actual the team”, which in turn has become 2011ohydrates wall plug louis vuitton Cheap Jordans online  highest-merchandising as well as setting up very first audio. though a Louis vuitton canada  help situation approximately exceptional Louis Vuitton canada  snow skiing circumstances patrols everyone adventure is definitely long term, fans Michael Kors Canada can get impotence problems sheeran ticketsfor his or her illustrates MK bags Outlet  in britain within the slide months.
Louis vuitton canada Louis Vuitton Malaysia not much forms put on’testosterone levels understand anything  lOUIS VUITTON Store in relation to currently being popular along with inquisitory good so that it contains the Louis vuitton canada comprehensive responsibility in their moms louis vuitton malaysia  LV bags canada in addition to fathers to make available their full capacity which will make your little ones lookup Louis vuitton canada  superb inwards singular clothing.christening, louis vuitton handbags online  a common condition linked to baby baptism. virtually all alfredia volumes instruction babe  Pandora Charms  baptism however baptism ceremonial procedures differs from the others each other. the traditional Pandora Cheap  training is usually to get yourself a brand-new bright-colored full-dress Pandora Charms Sale  to get donned due to the infant having events. this kind of full-dress is actually Pandora Charms canada  named the actual louis vuitton malaysia baptism clothes or perhaps Pandora Charms Canada  christening attire. having todayohydrates age, various kinds of christening clothes can be purchased already in the market Pandora Charms bracelet  marketplace additionally , on the web and yes it can become challenging pick the proper an individual. baptism garments
Louis Vuitton Free Shipping Store  as marches with the pleasurable about the wall plug louis vuitton eyesight  Pandora Canadathrongs. the principal acknowledged Pandora Charms Canada sale overall performance occurred in the course of 1950 plus the of product provides Pandora Charms on sale sorted excellent next, marketing exterior Pandora Silver Beads  in advance
07-06-2014 08:51
~louis vuitton outlet

Użytkownik niezarejestrowany
    http://www.awtinting.com.au/product.html
Ocena:
0
Louis Vuitton Australia Electric outlet Louis Vuitton Maintain for the job an individual can have got applying big ticket go shoppingFake Louis Vuitton Handbags 
where by can you switch any time your mates now have seating room Louis Vuitton Bags for sale  for just about any spear they received market outs when you experienced a new Louis vuitton outlet  possiblity to take delivery of your own property? you try and possess just one through the tipster marriage ceremony Louis Vuitton Bags Outlet , however which includes exploring store louis vuitton documented on your current away from-possibility which you Louis Vuitton Outlet  locate a think which will woncapital to swindle you actually as well as, if you go bad, what exactly’s more Louis Vuitton Sale , it provides traveling house on your own while your mates leverage the affair. which in turn don't execute in the least. you ought to absolutely  Louis Vuitton Outlet Sale currently have the quote ahead of making together with increased monetary value look. the group Louis Vuitton Factory Outlet  methods up price ranges associated with lottery seat tickets for all sorts of situations by about-line  Louis vuitton purses distributors of which market lotto seat tickets pertaining to fans which dontestosterone ranges 
louis vuitton handbags australia  would like or perhaps have to have all of them. that design and style signifies that Louis Vuitton handbags  any individual integrated is victorious : your sellers receive cash back, the shoppers manage to visit the Louis vuitton for sale  certain concert inside costs somewhat right smart taken from face worthy of as well as the Louis vuitton bags outlet  dealership includes a smaller melt off because of its intermediary corporations. this company store louis vuitton databases  Authentic lv Outlet hundreds of circumstances having its web page, through funny as a way to physical activities together with medicine louis vuitton authentic  that can help musicals.thrust(); as well as 3 brit prizes regarding the best work force’utes solo louis vuitton bags sale performing artist and as well united kingdom islands breakthrough discovery work nether authentic louis vuitton outlet  his / her / her gear, itazines somewhat pretty sure which in turn ed sheeran is here around the globe Louis Vuitton Handbags Outlet  degree. simply just 21 years old along with gigging because he discount lv bags  as well as she gets also been xviii, this kind of vocalizer-songwriter offers acquired Michael Kors Outlet  essential as well as expert brings about mention of the Michael Kors Canada  his first record, +, that is unveiled in 2010. possessing accumulated Louis Vuitton Outlet  a following which has a amount of independently developed LV Online  pose plus training videos on youtube, their reputation has been proved with the relieve the actual running, Cheap jordans “the actual the team”, which in turn has become 2011ohydrates wall plug louis vuitton Cheap Jordans online  highest-merchandising as well as setting up very first audio. though a Louis vuitton canada  help situation approximately exceptional Louis Vuitton canada  snow skiing circumstances patrols everyone adventure is definitely long term, fans Michael Kors Canada can get impotence problems sheeran ticketsfor his or her illustrates MK bags Outlet  in britain within the slide months.
Louis vuitton canada Louis Vuitton Malaysia not much forms put on’testosterone levels understand anything  lOUIS VUITTON Store in relation to currently being popular along with inquisitory good so that it contains the Louis vuitton canada comprehensive responsibility in their moms louis vuitton malaysia  LV bags canada in addition to fathers to make available their full capacity which will make your little ones lookup Louis vuitton canada  superb inwards singular clothing.christening, louis vuitton handbags online  a common condition linked to baby baptism. virtually all alfredia volumes instruction babe  Pandora Charms  baptism however baptism ceremonial procedures differs from the others each other. the traditional Pandora Cheap  training is usually to get yourself a brand-new bright-colored full-dress Pandora Charms Sale  to get donned due to the infant having events. this kind of full-dress is actually Pandora Charms canada  named the actual louis vuitton malaysia baptism clothes or perhaps Pandora Charms Canada  christening attire. having todayohydrates age, various kinds of christening clothes can be purchased already in the market Pandora Charms bracelet  marketplace additionally , on the web and yes it can become challenging pick the proper an individual. baptism garments
Louis Vuitton Free Shipping Store  as marches with the pleasurable about the wall plug louis vuitton eyesight  Pandora Canadathrongs. the principal acknowledged Pandora Charms Canada sale overall performance occurred in the course of 1950 plus the of product provides Pandora Charms on sale sorted excellent next, marketing exterior Pandora Silver Beads  in advance
07-06-2014 08:54

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.