string(15) ""
» Blog » Algorytm Moderacyjny
20-03-2011 22:14

Algorytm Moderacyjny

W działach: moderacja | Odsłony: 4

Algorytm Moderacyjny
Dane:
1. Notka na blogu albo wątek na forum. Zazwyczaj nietypowa, poruszająca nowy temat i mówiąca coś ciekawego.

2. Wyrastające na skutek wspomnianych zalet notki/wątku kilka stron odpowiedzi. Różnych ludzi. Którzy włożyli w nie czas i pracę. W większości niegłupich, ale...

3. ...ale w tłumie zawsze znajdzie się trochę spamu, argumentów ad personam i tym podobnych kawałków, przez które robi się nieciekawie.

Sposób postępowania
1. Wziąć głęboki oddech.

2. Znaleźć argumenty ad personam i cały inny szajs, który łamie regulamin/obraża kogoś.

3. Wywalić wspomniany szajs.

Wyjście:
1. Regulamin tudzież zasady uprzejmości nie są dalej łamane.

2. To, co nie łamie regulaminu, zostaje w spokoju.

3. Współczynnik banów i odejść z Poltera na miesiąc spada.

***

Pozdrowienia dla całego Poltera, moderującego i moderowanego.

Peace!

Komentarze


Malaggar
   
Ocena:
+9
Po co, skoro łatwiej wywalić całosć?
20-03-2011 22:32
Scobin
   
Ocena:
+2
@Squid: o ile mi wiadomo, to właśnie tak robimy. :)

@Malaggar: O ile mi wiadomo, to tak właśnie nie robimy. ;)
21-03-2011 08:04
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Scobin
   
Ocena:
+2
Nie można mówić o "wywalaniu wszystkiego [przez moderację]" w sytuacji, kiedy Ninetongues sam decyduje się usunąć swoją notkę. Wyjaśnił to w nowym wpisie i przede wszystkim w komentarzu (prośba od repka była tylko prośbą, nie nakazem – Nine zrobił to, co sam uważał za słuszne, i opisał powody swojej decyzji).

Można to wszystko przeczytać, jest online, więc zaskakuje mnie trochę, że trzeba to jeszcze raz wyjaśniać.

Jakieś inne przykłady?
21-03-2011 08:28
Andman
   
Ocena:
+6
Scobin lubi sobie pożartować rankiem, w pierwszy dzień wiosny.
21-03-2011 09:06
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
@Scobin
A co mówił Squid, bo komcie zostały wycięte równo z gruntem i nie wiadomo do czego się odnosisz ?
21-03-2011 09:29
Squid
   
Ocena:
+4
Akurat przy Nine nic nie pisałem, niemniej dyskusja pod nim była niezła - szkoda, że zniknęła cała, a nie tylko komentarze o miejscu zamieszkania kiepskiego MG.

Dla mnie to drugi raz, kiedy dobra dyskusja idzie w diabły razem z kilkoma spamerskimi notkami (przynajmniej drugi raz to zauważyłem). Pierwszy to niesławne "Niepopularne RPGowe poglądy" na forum.

21-03-2011 09:38
dzemeuksis
   
Ocena:
+3
@~tmk

@Scobin
A co mówił Squid, bo komcie zostały wycięte równo z gruntem i nie wiadomo do czego się odnosisz ?


Do notki, którą komentujesz, a której autorem jest niejaki Squid :)
21-03-2011 09:48
Headbanger
   
Ocena:
0
częstość pojawiania się takich wpisów ostatnio jest alarmująca, prawda?

Nie gdzie tam... moderacja i redakcja nie widzi problemu, więc go nie ma? Fakt, że coraz częściej użytkownicy się pultają to tylko ich baja... kto tam by ich słuchał...
21-03-2011 10:05
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@dzemeuksis
Dzięki, sam wpadłem na to dopiero po drugim redbullu. Nie lubię poniedziałków.
21-03-2011 10:55
Scobin
   
Ocena:
0
@wszyscy

Ninetongues rzecze:

Decyzja o usunięciu wpisu należała do mnie, a pamiętając autentycznego flejma pod "Ariochem" (albo raczej lincz), którego się zupełnie nie spodziewałem, wolałem tym razem usunąć swój wpis, zamiast oczekiwać linków do zdjęć osób, które mogły, ale nie musiały być osobami przeze mnie opisywanymi. A na to się zanosiło.

Nie spodziewałem się takiej szybkiej identyfikacji i wcale jej nie chciałem. Być może przesadziłem nawet z podaniem dzielnicy Warszawy, w której te osoby mieszkają.

[...] dosyć niesympatyczne (zaczynam być uczulony na to słowo) teksty zaczynały latać pod notką i zaczęło się robić nieprzyjemnie a nie o to mi chodziło.


Rozumiem, że prośba wysłana przez repka (zresztą także opublikowana i każdy może ją przeczytać) może budzić Wasze wątpliwości. Nie rozumiem jednak, dlaczego przyznajecie jej tak dużą wagę. Zachowajmy należne proporcje – chcecie odmówić Nine'owi prawa do usunięcia własnego wpisu, kiedy uzna, że tak właśnie należy zrobić? :)


@Squid

Nie śledziłem tamtej dyskusji na forum, ale myślę, że jest ona znacznie lepszym przykładem niż ostatnia notka Nine'a. Tutaj wpis postanowił usunąć jego autor (i to NIE dlatego, że pozostawienie notki wiązałoby się z jakimiś sankcjami), tam dyskusja rzeczywiście została zmoderowana.

Czy owo zmoderowanie było słusznie, czy nie – tego powiedzieć nie umiem, bo nie znam dobrze całej sprawy. Natomiast łączenie tamtego przykładu z przykładem Nine'a nie wydaje mi się do końca trafne.

Swoją drogą: czy tam faktycznie "wywalono wszystko"?
21-03-2011 11:21
Squid
   
Ocena:
0
Co do forum: w "niepopularnych poglądach" wywalono nie wszystko, ale bardzo dużo. IMO już za późno na rozgrzebywanie tej sprawy - i mi się nie chce, i chyba nie da się z tym nic zrobić.

Jest analogia z postem Nine'a - tu i tu powstaje dobry temat, tu i tu robi się nieciekawie, tu i tu ktoś (niekoniecznie moderator) ucina dyskusję i kasuje posty.

Co było to było, kit z tym, ale wolałbym, żeby następnym razem kasować bardziej wybiórczo.
21-03-2011 13:50
Scobin
    @Squid
Ocena:
0
OK, rozumiem, dzięki za komentarze. Poruszę tę kwestię (nie tyle konkretnych przypadków, ile raczej sposobu postępowania) na forum redakcyjnym.

Natomiast pamiętajmy o tym, że Ninetongues skasował wpis nie tyle ze względu na konkretne wypowiedzi, ile z powodu ogólnego ukierunkowania komentarza. (Napisał o tym explicite, nie da się już tego powiedzieć bardziej wprost). No i teraz – czy w tej konkretnej sytuacji moderowanie pojedynczych wypowiedzi coś by zmieniło? To nie jest takie oczywiste.

Aha, jeśli chodzi o "wywalanie wszystkiego", to ciągnę tak ten wątek, bo to IMHO fałszywy mem, który należy zwalczać – tak samo jak "kazaliście Nine'owi usunąć notkę". :)

No i na koniec: generalnie myślimy podobnie, zdecydowana większość działań moderacyjnych jest podejmowana tak, jak piszesz. :)
21-03-2011 14:07
Ninetongues
   
Ocena:
0
Wpis polecam, bo fajnie wyjaśnia, jak działa moderacja Poltera. I wszystkim się podoba! ^^ Może niech teraz Repek po prostu podpisuje się "Squid" i wszyscy będą zadowoleni? ;)
21-03-2011 15:01
Andman
   
Ocena:
0
Oczywiście, że moderacja nie wywala całości wpisów. Wywala tylko w pewnych wyjątkach:
- spamnotki (wedle własnego uznania),
- krótkie notki, z których po wycięciu pewnych fragmentów, niewiele by zostało,
- notki wyśmiewające pewnego wielkiego patryjotę w mundurze, bo niektórzy użytkownicy się skarżą,
- notki o usunięciu własnej notki, bo to ewidentnie nawołuje do nienawiści,
- wpisy o tym, że lubi się zwierzęta, bo przecież wiadomo, że tak naprawdę chodzi o nawoływanie do nienawiści. Za takie coś ban to minimum.
21-03-2011 17:36
Bel esprit
   
Ocena:
+2
Rany boskie! Co tu się porobiło? Wejdę czasem na P zobaczyć newsy i jak nie wdepnę w środek przepychanki o skasowane komcie. Co to za dyktatura poprawności politycznej (przy tym dość wyrozumiała dla samych cenzorów)? Czy to naprawdę jest potrzebne? Pamiętam Poltera z czasów, kiedy jakoś to wszystko się turlało bez Wielkiego Brata.
21-03-2011 19:23
Scobin
    @Bel Esprit
Ocena:
0
Kiedyś zawsze było lepiej. ;) Generalnie wolałbym rozmawiać o konkretnych sytuacjach, dlatego np. fajnie, że Andman podał przykłady. Nie znam ich, nie moderowałem tych notek, nie wiem, co w nich było – ale gdybym wiedział, to to była znacznie lepsza podstawa do rozmowy niż, przyznasz, dość ogólnikowe stwierdzenia z Twojego komentarza. :)

Poza tym nie bardzo wiem, o co chodzi z tą wyrozumiałością. Jeśli jakiś moderator łamie regulamin, to nic mi o tym nie wiadomo. :)
21-03-2011 20:49
Malaggar
   
Ocena:
+1
@Scobin: Jedno mnie zaskakuje nieustannie. Nikt nic nie wie, nikt nic nie moderował. A notki i wpisy znikają i są cięte. Cuda to czy czary?
21-03-2011 20:52
~PPPP

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja je kasuje, jako Tajny Radca Działu Miłości.
21-03-2011 21:05
Scobin
    @Malaggar
Ocena:
0
Cuda to czy czary?

"...że się świat odmienił?", że zacytuję Kaczmarskiego. ;)

No nie wiem, ja mogę rozmawiać o swoich decyzjach moderatorskich (np. w wielu miejscach pisałem o banie dla Cravena). Zresztą zajmuję się moderacją od dość niedawna, może dlatego trudno mi się odnieść do wcześniejszych decyzji.

EDIT: Natomiast umówmy się, to nie jest tak, że "prościej wywalać wszystko [w domyśle – całe wpisy/dyskusje], więc moderatorzy właśnie tak robią". Gdyby tak było, miałbym znacznie więcej czasu. ;-) Praktyka moda na co dzień wygląda zupełnie inaczej.
21-03-2011 21:07

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.