» Blog » RPGO - Czy leci z nami pilot?
07-05-2014 13:02

RPGO - Czy leci z nami pilot?

Odsłony: 1226

Dziś coś z zupełnie innej beczki, bowiem będę marudził. Znowu. 

Sorry, ale nie ogarniam polityki informacyjnej erpegowego działu Poltera.

Z uporem maniaka jako artykuły są zapodawane Baniaki Baniaka. Ani słowa o "Siedzicie w karczmie"? Bo co? Konkurencja? Kolejny ze stupiędziesięciu podkastów, o których pisaliśmy już kilka razy zbiorczo i o każdym z osobna?

Z sekcji wieściowej mogę dowiedzieć się, który amerykański wydawca zapodał jakiś tekścik na temat któregoś (w porywach 13) dodatku do którejś ze swoich gier.

Od czasu do czasu można również dowiedzieć się, co na oficjalnym blogu, stronie gry, napisał wydawca polski. Np. że można mu zwrócić podręcznik do 20 dni, miast 7 które należą się jak psu zupa.

Trzy fajne rzeczy wedle designera dodatku do Victoriany - szczery do boląca komentarz Trzewika na 10 lecie Monastyru. O czym przeczytasz na Polterze?  

Od czasu do czasu, bo ciężko rozgryźć klucz, wedle którego dopierani są wydawcy i newsy. I jest spora szansa, że jeżeli ktoś nie będzie tak fajny, że sam o sobie na pisze, to nikt tego nie zrobi. 

W naszym pięknym kraju nie dzieje się zbyt wiele, dlaczego więc regularnie ignorowane są newsy o jaskółeczkach, które od czasu do czasu gdzieś przelecą? To nawet nie trzeba szukać daleko, wystarczy zatkać nos na odór trolli, trzymanych dla większej ilości odsłon, i spojrzeć w prawo.

Mali Łowcy gier - nie ma, no dobra indie srindle jeszcze można to przymknąć kaprawe oko tak jak na recenzje Slaya i AW. Ale Dungeonslayers? - też nie polityczne, nie w princie, nie cholera wie co?   

Konkurs RNI - tu wchodzimy na śliski grunt bo niżej podpisany maczał w nim paluchy, a jednym z jurorów jest prowadzący RPGO choć to chyba nie wstyd, ale - inicjatywka z niskimi wymaganiami, dla wielu atrakcyjną nagrodą, wreszcie efekt - cztery gotowe, w miarę kompletne, projekty w pdfach. Seria postów w blogrollu, a w newsach kolejny link do kolejnego krótkiego tekstu przybliżającego kolejny dodatek.

Ja już nawet nie marzę, aby ktoś to zebrał do kupy i w jakiś sposób omówił. 

Jakakolwiek większa forma, może poza recenzjo-omówieniem, już chyba całkiem zdechła?

Jak już chcecie po angielsku - to właśnie zakończył się kolejny 1PDC.

Ja wiem, że idea jest taka, że newsy piszą ludzie. Ale skoro nie piszą, to co im zrobić? 

Nadal rozmieniać potencjał na drobne, wrzucać co się lubi, wpadnie do RSSa, zaowocuje pdfem do recenzji? 

Czy jednak próbować  prowadzić jakiś dział poświęcony grom fabularnym i okolicom. Bardziej już, niż wciąż, największy tego typu w naszym kraju.

Komentarze


Malaggar
   
Ocena:
+5

Z uporem maniaka jako artykuły są zapodawane Baniaki Baniaka. Ani słowa o "Siedzicie w karczmie"? Bo co? Konkurencja? Kolejny ze stupiędziesięciu podkastów, o których pisaliśmy już kilka razy zbiorczo i o każdym z osobna?

Bo Siedzicie w karczmie nie dostało znaczka jakości, a zwałkę od Nagiej KobietoGigantki.

07-05-2014 13:48
gacoperz
   
Ocena:
0

No cóż, ja o RNI3 dowiedziałem się z notki ogłaszającej 33,3 godziny do końca. A szkoda.

07-05-2014 14:33
Headbanger
   
Ocena:
0

W zasadzie nie ma newsów względem gier i serii, które mnie interesują, od dawna przywykłem, że nowinek muszę szukać na własną rękę. Nie jest to trudne (zwłaszcza, że o większości informuje mnie facebook)... ale duh...

07-05-2014 15:24
Kratistos
   
Ocena:
+2

Niestety nie jest to serwis z redaktorami pracującymi na pełną zmianę tylko "od fanów dla fanów". Oczywiście każdy by chciał więcej, lepszych artykułów i newsów  tyle że "robić nie ma komu". 

07-05-2014 15:44
Petra Bootmann
   
Ocena:
+1

Mi szkoda, że na przykład teraz ma być Game Chef, konkurs na napisanie gry, o którym nie było informacji. W zeszłym roku była pierwsza wielojęzykowa edycja, w tym po raz pierwszy polska. Na info o grach indie to nawet nie liczę.

A Baniaki pojawiają się, bo sam Baniak je dodaje, co jest lekko obciachowe. Inaczej pewnie nie miałby szans na widoczność.

07-05-2014 16:12
gacoperz
   
Ocena:
+5

Bo ja wiem czy obciachowe. Polter poszedł w stronę społecznościówki. Kto niby miałby dodawać baniaka, by to nie było obciachowe?

07-05-2014 16:35
Headbanger
   
Ocena:
0

redaktorzy?

07-05-2014 16:40
gacoperz
   
Ocena:
0

redaktorzy?

Czy nie po to powstał BNP, by użytkownicy nimi byli?

07-05-2014 16:49
von Mansfeld
   
Ocena:
0

Macie na myśli RedAktorów?

Od kiedy Polter to dobre źródło codziennej informacji (o RPG)?

07-05-2014 16:51
Petra Bootmann
   
Ocena:
+1

@gacoperz - nawet jeśli newsa wrzuca Baniak, to jednak wolałabym, żeby nie było to Baniakiem podpisane. A najlepiej, jakby ktoś notkę sprawdził czy dodał jakiś kontekst. Nie sądzę, by to było realne, tak szczerze mówiąc.

07-05-2014 16:56
gacoperz
   
Ocena:
+3

Czyli obciachem jest, że robi to otwarcie, a nie pod innym nickiem?

07-05-2014 16:59
Petra Bootmann
   
Ocena:
+1

po prostu nie odpowiada mi model, w której trzeba się samemu chwalić, zamiast tego, gdzie ktoś inny docenia (np. przez poinformowanie). Może to indywidualna kwestia.

07-05-2014 17:07
Enc
   
Ocena:
+5
Nie wiem na ile jestem targetem tej notki, ale trochę się z RPGO związałem, więc skomentuję od swojej strony.
Robię tu to, co lubię, czyli piszę teksty. Nie mam etatu na Polterze, nie traktuję pisania jak pracy, więc czemu miałbym marnować czas na newsowanie? Fajnie, że Baniak wkleja swoje filmiki - zależy mu na dotarciu do ludzi i konsekwentnie działa. Szkoda, że inicjatorzy fajnych projektów sami tu nie newsują - myślę, że ich prace i inicjatywy by na tym zyskały.

Prawdą jest, że na profesjonalnym serwisie newsy dodawaliby redaktorzy, ale Polter IMO już "otwarcie" się deklaruje jako fanowski.
07-05-2014 17:08
Planetourist
   
Ocena:
+7

Być może coś przegapiłem, ale o ile jednak nie... Baniak wrzucający Baniaki to przecież taka sama sytuacja, jak AdamWaskiewicz wrzucający recenzje czy ja wrzucający BNów własnego autorstwa - na BNP z założenia tekst wrzuca sam autor, inni tylko go redagują. W przypadku Baniaka to może być co najwyżej bardziej widoczne, bo redagowanie nagrania siłą rzeczy ogranicza się do korekty zapowiadającego go tekstu.

07-05-2014 17:08
teoretyczneale
   
Ocena:
+3

wczesniej bylo ze zle redaktorzy nie sledza newsow albo gorzej bo trzeba miec kolege redaktora by info zamiescil. Teraz jest zle ze uzytkownicy sami nie sledza newsow i ze nie trzeba miec kolegi redaktory by info zamescil. Moze juz zamknijmy ten burdel po prostu? Ablo nie kolezy i kolezanki co polecili notke zaczna newsowac w komentarzach pisza o rzeczach ktorych nie ma na RPGO ale sami tylka nie rusza by cos o tym napisac

07-05-2014 17:11
KFC
   
Ocena:
+1

A po co mają pisać skoro nie ma żadnej gratyfikacji?

Szkoda czasu, po prostu.

Bo chyba nie chcesz napisać że motywacją mają być te mityczne śmieszne punkciki, których trzeba wpierw uciułać setki albo i tysiące aby zgarnąć jakąkolwiek książkę..

07-05-2014 17:43
Enc
   
Ocena:
+1

Dla mnie beatyfikacja za newsy o Mutant Chronicles była szansa, że ktoś kto nie wie o projekcie wejdzie na KS i dorzucił się, dzięki czemu będę miał za swoje pledge więcej/lepsze książki. Przez myśl mi nie przeszło publikowanie dla punktów.

 

Gdybym robił tłumaczenie jakiegoś RPG, widziałbym interes we wrzuceniu newsa, dla mnie byłaby to najprostsza droga do szerszego grona potencjalnych czytelników. 

07-05-2014 18:00
KFC
   
Ocena:
+2

No ale to są szczególne przypadki "beatyfikacji" o których piszesz Miszczu, autor tłumaczenia czy ty wspierając grę na kicku macie jasny cel i motywację do publikowania newsa tutaj. W innych przypadkach o których pisze sil, np. polska edycja Game Chefa czy nowe odcinki Siedzicie w Karczmie już raczej nie jest tak różowo.

07-05-2014 18:05
Enc
   
Ocena:
+2

Siedzicie w Karczmie ma swoją ekipę twórców. Game Chef PL też ktoś organizuje, prawda?

07-05-2014 19:28
Blanche
   
Ocena:
+10

Też wydawało mi się, że pisanie newsów o sobie/ swoich projektach nie jest w najlepszym guście, ale biorąc pod uwagę kształt serwisu to chyba jedyna możliwość, aby rzeczone projekty zostały zauważone - z tego punktu widzenia działania Baniaka są słuszne, a ja byłam naiwna, nie wrzucając na Polteru newsa o Małych łowcach emocji. A nuż ktoś więcej usłyszałby o grze.

07-05-2014 19:35

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.