» Blog » Komentarz do komentarza Jidaigeki
16-07-2014 03:00

Komentarz do komentarza Jidaigeki

W działach: rpg, komentarze, jest już późno, zamiast recenzji Kopuły, ktoś się myli w internecie, analiza rynku, zachwiane filary, mam to w nosie | Odsłony: 793

Oto mój komentarz do komentarza Jidaigeki do komentarza Czarnotrupa do komentarza ROLa do komentarza Czarnotrupa na temat działalności polskich wydawców RPG. Jeżeli jeszcze się nie pogubiliście, znajdziecie go tu, a kawałek dalej kolejny.

 

Nowa Fala Portalu była bezpośrednim upolszczeniem New Style Hogshead Publishing. Etykietką, nazwą serii, pod którą wypuszczono garść tytułów. Owszem niewielkich objętościowo i w pewien sposób zrywających lub wchodzących w polemikę (Violence) z Klasycznymi Grami RPG. Zachowując wszystkie proporcje, mainstream bawiący się w awangardę. Znamienne, że właśnie te książeczki sprzed ponad 10 lat są przez niektóre osoby uznawane za synonim odjechanych pomysłów w temacie RPG. Sens mniejwięcej taki jak firharmoniowa muzyka rozrywkowa.

Wydawanie indie w zeszytach (btw, zaintrygowała mnie wzmianka o kwartalniku Studnia): Pomijając już nawet przeróżne płaszczyzny owej indieskości i skupiając wyłącznie na łamaniu zasad Klasycznych Gier RPG, można porównać do postulatu zapodawania wszystkich niestrzelanek na płytach do czasopisma. 

Od "fana dla fana" vs. Wydawnictwo. Ludzie siedzący nad AW to pierwsze czy drugie, panowie z Galmadrinu, państwo Kuczyńscy, ekipa Portala? Ok, zmieścisz w zeszycie dowolną moją grę, spróbuj to zrobić z Głębią Przestrzeni. O fanowowydawniczość Vincenta Bakera, Luke'a Crane'a&Co czy Evil Hata już nawet nie pytam.  

Zachodnia kultura RPG vs nasza w Polsce. Zachodnia vs polska kultura picia. W jakich aspektach, miejscach, zakresach, już nie wiem co napisać, można coś takiego próbować definiować? Gdzie ona jest, ta polska erpegowość? Nawet patrząc tylko i wyłącznie na wydawane rzeczy, nawet patrząc tylko i wyłącznie na komentarze na Polterze. Co o Zachodniej kulturze mówi Best of the RPGs Turnament, 100 ostatnich postów na rpg.net, w jakim procencie kształtuje ją EN World, w jakim Story Games? Matthijs Holter się liczy? A James Maliszewski? 

 

Prawdziwe RPG nie istnieje. - jakieś tam ramy zasad jeżeli kiedyś nawet były to już dawno poszły w drzazgi.

3 Duże Kolorowe Księgi + 6k6 dodatków to tylko jeden z modeli. Układ Wydanictwo-Klienci to tylko jedna z opcji.

 

Będę miał niedługo tydzień wolnego, mogę sobie wydać Aspiradorę, nawet z korektą - ale boję się, że dopełnienię powziętego przez Trzewika dzieła zniszczenia RPG.

 

Starogwardność to nie ilość lat spędzonych na zabawie w te klocki. 

To stan umysłu.

Komentarze


XLs
   
Ocena:
+2

Best of the RPGs Turnament... Myszki strasznie wysoko, ale jak mogły przegrać z LB....

Ja się dawno nauczyłem, że to w co ludzie grają (patrząc po sprzedaży dnd), to co uważają za true (ponoć only warhammer jest true), a to o czym piszą i co chwalą (idie blogowa mania...), to trzy inne rzeczy:D.

 

Dywagacje fundomowo rynkowe niczego sie nie imają, ludzie mogą narzekać na nowego mima... ale ilość ludzi wpierających mima... jest o wiele większa niż ilość marudzących na kuźnie.

 

Dobra podsumowując ludzie chwalą indie srindie, a kupują DnD, Star Wars, WH40k (a nie true Warhammera) i Pathfindera:D

No i też głosują na L5R przed Pathfinderem... ale ten drugi sprzedaje się od groma;)

16-07-2014 09:42
~Duch Lukrecjusza

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Powrócę niczym chroniczna sraczka, by dodać swoich kilka słów mądrości.W Polsce erpege umarło. Zapytaj losowego bułkogracza co ostatnio wyszło, albo lepiej - co ostatnio kupił. Obstawiam, że odpowiedź będzie średnio oscylować dokoła Sawadże Worlds wersi polskiej LUB mam to gdzieś LUB a ja zaciągam z chomika.Polter. Dom spokojnej starości pryków '90+ połączony z długotrwałą, wzajemną opieką paliatywną TWA.Chamskich cwaniaczków którzy kradną pathfindery z internetów zawsze było za dużo.Na koniec pytania dla najTRU erpegowników:
1. A ile ty buło, wydałeś/łeś/łaś na erpege w ostatnim półroczu?
2. Co ostatnio stworzyłeś TRUgejmerze dla swojej ulubionej gry?
3. Jak wsparłeś społeczność lubiącą daną grę?I najważniejsze - dlaczego nadal dzierżysz Młot Hańby?!Pozdro 150, bo jako duch mam ograniczone możliwości.
 
16-07-2014 21:39
KFC
    CHWAŁA i CZEŚĆ i UWIELBIENIE!
Ocena:
+3

Pokłońmy się Duch Lukre nas nawiedził! O szczęśliwy dzień oto dał nam pan!

17-07-2014 00:12
~smerfetka

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
z forum smerfa też odszedłeś pięć minut przed banem czy nie zdążyłeś skasować konta przed moderacją?
17-07-2014 01:11
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dobra podsumowując ludzie chwalą indie srindie, a kupują DnD, Star Wars, WH40k (a nie true Warhammera) i Pathfindera:D

No i też głosują na L5R przed Pathfinderem... ale ten drugi sprzedaje się od groma;)

Britney też sprzedaje się lepiej od Mozarta, ale co z tego? Chłam dla chłamiarzy, a tych zawsze więcej. Wpuściliście pospólstwo na salony, to się nie dziwcie że trendy ustalają ci najmniej wymagający.
17-07-2014 08:37
XLs
   
Ocena:
+3

Britney też sprzedaje się lepiej od Mozarta, ale co z tego? Chłam dla chłamiarzy, a tych zawsze więcej. Wpuściliście pospólstwo na salony, to się nie dziwcie że trendy ustalają ci najmniej wymagający.

Bo jak się sprzedaje to to jest od razu chłam? Mozart wcale tak słabo się nie sprzedawał;)

Wole dobrą przystępną grę, niż przeintelektualizowane gówno dla pseudointeligentów masturbujących się swoją wyższością. Lepiej rzezać gnolle, niż bawić się w gejsze wyrywającą samuraja udając że to miłość a o hajs chodzi (było takie tam srindie)

17-07-2014 09:10
Enc
   
Ocena:
0
Britney się chyba jednak tak dobrze już nie sprzedaje...
17-07-2014 10:03
Headbanger
   
Ocena:
+3

RPGnet i zachodnie fora przepełnione są feministkami i lewactwem (nie mylić z lewicowcami). Ostatnio z bardzo ładniej strony bigotrii pokazali się panowie od Eclipse Phase i zapewnili sobie moją dożywotnią niekupowalność ich produktów. Wolę nie zerkać co tam się dzieje na zachodnich internetach w RPG bo tylko się człowiek wku&#*@. Zresztą podobne naciski (na szczęście jak na razie wyśmiewane) widać w polsze. Nie lękajcie się wujek putin i panowie z kebabowni z biegiem czasu przypomną ludziom co naprawdę się liczy w życiu.

Taka dygresja...

17-07-2014 10:06
Enc
   
Ocena:
+1
@Head: Co takiego zrobili ludzie od EP?
17-07-2014 10:19
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Trzeba rozróżnić RYNEK rpg a POPULARNOŚĆ rpg. W początku lat 90 tych liczba graczy i fascynatow rpg była znacznie większa, pomimo ze oferta rynkowa była wąska a w języku polskim dostępne było jedynie kilka systemów. Znaczne grono erpegowcow bazowało na kserowkach kserowek z których oficjalni wydawcy nie dostawali nawet grosika. Mimo to rolplejowcy stanowili znaczna, prężną i widoczna grupę w fandomie miłośników fantastyki. 

Niestety czasy sie zmieniają - moda przeminęła, zmieniła sie mentalność ludzi, dostępność do innych rozrywek, kultura spędzania wolnego czasu, a społeczność przyjaciół nie oznacza juz ludzi którzy sie spotykają w jednym miejscu tylko zarejestrowanych ludzi w zakładce portalu na Facebooku. 

Obarczanie piractwa chomikowego wina za spadek popularności rpg jest śmieszne. Gdyby ludzie po zassaniu poda CHCIELI zagrać to niepotrzebne byłyby żadne akcje promocyjne wydawców i propaganda. W latach 90 pies z kulawą noga nie zajmował sie reklama rpg a mimo to ludzie garnęli sie do zabawy. 

17-07-2014 10:44
XLs
   
Ocena:
+1

Śmiem szczerze wątpić, że w czasach ksero podręczników było więcej rpgowców. Teraz mamy więcej wydań, większy wybór, więcej możliwości, więcej podręczników na wtórnym. Tylko fani są mniej widoczni, nie czują potrzeby... no i mają problem który przekłada się na rynek... nie czują potrzeby porzucenia swego systemu na rzecz nowości. Jedyne co mnie martwi to brak tej młodej gwardii, mało ich widać. Za złotą erę polskiego rpg uważam czasy ed 3.x dnd i chyba to nie wróci nigdy.

 

W latach 90 pies z kulawą noga nie zajmował sie reklama rpg a mimo to ludzie garnęli sie do zabawy. 

Mówisz o rynku polskim czy światowym?  Ilu się garneło? Masz statystyki? W latach 90 rpg było jednak i reklamowane i promowane, nawet dość mocno. Mocniej niż dziś. Kiedyś zresztą mogliśmy liczyć na artykuł w prasie przychylny, a teraz... jak tekst nie jest o "RPG gwałcą" zapomnijcie.

17-07-2014 11:10
Petra Bootmann
   
Ocena:
+2

@Czarnotrup: poniżej streszczenie/tłumaczenie oświadczenia.

Wydawcy Eclipse Phase (Posthuman Studios) przypomnieli, że mają poglądy generalnie feministyczne i przyjmują feministyczne założenie, że kobiety należy traktować jak ludzi.

Every single one of us at Posthuman Studios stands in support of feminism's basic principle: treating women as people. As can be gleaned from our books, we're a fairly left-wing group, and we don't hide our politics or claim to be unbiased. We believe we live in a world where patriarchy and male privilege are real, ongoing problems, and equality for all people, regardless of sex, is a worthy goal.

Ponieważ uważają politykę/podejście MRA za toksyczną, obraźliwą i oderwaną od rzeczywistości (a także mieli problemy z trolowaniem i agresją na forum ze strony osób określających się jako MRA), wydają oświadczenie, że zalecają każdej osoba, która samookreśla się jako MRA, żeby przestała być fanem Eclipse Phase. "Nie chcemy was. Chcemy, żeby nasze fora były otwarte i inkluzywne, i nie widzimy sensu dyskutowania z wami. Macie mnóstwo miejsca gdzie indziej w sieci, gdzie możecie machać waszym męskim uprzywilejowaniem".

Here's our stance: If you self-define as an MRA, please fire yourself as an Eclipse Phase fan. We don't want you. We want our forums to be open and inclusive, and we don't see the point of debating with you anymore. You have other places on the internet where you can wallow in the awfulness of your male privilege.

Osoby nie będą usuwane w aktywny sposób, ale zostają ostrzeżone, że za rzucanie obelżywymi MRA-wskimi bzdurami, zostaną zbanowane z Forum Posthuman.

LINK

17-07-2014 11:18
XLs
   
Ocena:
0

W sumie ich prawo, ja w tą gre nie gram... strasznie to wydumane, a mechanika też mi nie leży.

17-07-2014 11:19
Headbanger
   
Ocena:
+2

"Wydawcy Eclipse Phase (Posthuman Studios) przypomnieli, że mają poglądy generalnie feministyczne i przyjmują feministyczne założenie, że kobiety należy traktować jak nadludzi."
#fixed4u

Fajnie, że banują fanatyków - szkoda, że tylko jednej strony. Napisali to wyraźnie i jasno. Pal licho nawet z tym, że jawne i oficjalne opisywanie się za jakąkolwiek opcją polityczną przez firmę której zadaniem jest produkcja zysku jest mega nieprofesjonalne, oraz pomyleniem spektrum działalności. Jestem przeciwko upolitycznieniu rozrywki - przynajmniej w taki manipulatywny sposób, ale to długi temat. Petra i jej toksyczne psiapsiółki + paru beamhitów dążą do podobnego i równie negatywnego zjawiska w Polsce.

17-07-2014 11:32
Cherokee
   
Ocena:
+1

Head, nie rozwalaj mnie. Transhumaniści mają gdzieś płeć i rasę? Serio? Kto by pomyślał...

17-07-2014 11:44
Enc
   
Ocena:
0
Headu, Petra - tnx za wyjaśnienie
17-07-2014 11:51
~Do Heada

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Generalnie to nikogo nie obchodzi, że jakiś obwieś z Polandii i tak nigdy nie wydał dolara ani nawet złotówy na produkt tej grupy.Mon Dieu, cóż za niepowetowana strata!
17-07-2014 11:58
Headbanger
   
Ocena:
0

@Cherokee
Ty mnie nie rozbrajaj - napisałem, że nie w tym problem. Choć zastanawiające jest to, że nie odróżniasz środowiska gry od realnego świata.

P.S. Sam jestem H+ (choć oczywiście nie wszystkich nurtów, zwłaszcza tych związanych z marksizmem) - zresztą może dlatego gry takie jak ta, DX czy EVE mnie interesują in the first place helloł? Ani feminizm ani skrajny konserwatyzm nie ma z tym wiele wspólnego.

DOWN
Słyszałeś termin "głosowanie portfelem"?, nie? szkoda.

17-07-2014 11:59
Cherokee
   
Ocena:
0

Headu, gdzie ja piszę o "środowisku gry"? I kto właściwie jest skrajnym konserwatystą w tej układance i jakie wartości stara się konserwować?

17-07-2014 12:07
Headbanger
   
Ocena:
0

skoro nawet w tym się nie orientujesz to po co poruszasz temat? Powiedziałem co myślę szczerze, jeżeli masz z tym problem jest to twój problem ;p

17-07-2014 12:08

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.