» Blog » Autorkowa ankietka
13-01-2012 14:00

Autorkowa ankietka

W działach: rpg, autorki, ankieta | Odsłony: 0

Dziś coś z zupełnie innej beczki, a mianowicie mała ankieta dla Was, którzy tu paczycie.

Dziś w ostatnich komentarzach mignęło mi info o nowej wersji gry Korpergeist

Dziś na grachfabularnych pojawiło się info o puszczeniu w Lulu OSRowej gierki Terminal Space. Znakiem czasu tworzonej po angielsku.

Dziś także poczytałem sobie dyskusję na temat WTS i w końcu przeklikałem się przez forum.

Dziś wreszcie próbowałem zrobić porządek w swoim folderze z rozgrzebanymi rpgprojektami. Kilka rzeczy, które wiszą tu i ówdzie ale przydało by się je revisnąć, kilkanaście pozycji w różnym stadium zaawansowania, dwa razy tyle szkicyków.

W związku z tym wszystkim chciałbym zadać Wam dziś dwa pytanka:

1. Która z polskich gier/settingów/dodatków/opracowań fanowskich, które gdzieś tam wiszą (lub wisiały) na necie zwróciła Waszą największą uwagę?

2. Na który z rozlicznych zapowiadanych lecz oczywiście nie ukończonych gier/settingów/dodatków/opracowań fanowskich czekacie najbardziej (lub czekaliście, dopóki nie stało się jasne, że nic z tego nie będzie)?

I pytanie trzecie pomocnicze:
3. Dlaczego autorko RPG umierasz?

Wśród uczestników ankiety rozlosuję nagrodę, muszę tylko wymyślić jaką :P

Komentarze


zegarmistrz
   
Ocena:
+1
Autorkowe RPG umiera z dwóch bardzo prostych powodów. Po pierwsze: pisanie systemu lub settingu jest bardzo czasochłonne. Ja swoje projekty rozkłądam zwykle na rok-dwa czasu. Szybciej się nie da, bo człowiek chciałby robić w życiu też inne żeczy oprócz pisania systemów aitorskich (np. grać w jakieś gry). Większosć osób zwyczajnie nie jest zdolna podtrzymać swoje zainteresowanie tematem wystarczająco długo, żeby skończyć choć jeden system.

Drugi powód jest bardzo porosty: ludzie mają systemy autorskie gdzieś. Splot wielu niekorzystych elementów sprawia, że bardzo niewiele osób w ogóle interesuje ten temat.
13-01-2012 14:09
37965

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
1. Projekt, w którym próbowano połączyć cyberpunk ze steampunkiem, a całość toczyła się w naszym układzie słonecznym. Wprawdzie nigdzie tego nie widziałem, lecz przed chwilą wymyśliłem - ale właściwie to własne pomysły, jeżeli chodzi o autorki, zwracają mą uwagę.

2. Projekty, nad którymi pracuję (cyber+steam niestety będzie musiał poczekać).

3. A umiera?
13-01-2012 14:09
Garnek
   
Ocena:
+13
To ja się podzielę myślą, która mi od pewnego czasu chodzi po głowie:
- albo myślimy o autorce, jako o naszym, domowym sposobie spędzania czasu, który pasuje naszej erpegowej grupie i wtedy po prostu nie warto spisywać i wrzucać w internet, bo wszyscy zainteresowani są i tak na bieżąco,
- albo myślimy o autorce, jako o czymś, czym chcemy zainteresować obcych ludzi i wtedy po prostu trzeba na to spojrzeć jak na produkt komercyjny i albo wydać w jakiejś formie albo dać se spokój.

Czyli: tradycyjnie rozumiane autorki umierają, bo są produktem przeznaczonym dla nikogo :)
13-01-2012 14:15
bohomaz
   
Ocena:
+2
Komentarz usunięty na prośbę autora.
13-01-2012 14:21
Kamulec
   
Ocena:
0
1. Pływ i Czas Waśni. Pierwsze głównie ze względu na patronat ze strony Abasz'Har, druga ze względu na redagowanie katalogu ODP. Oba systemy nie mają wersji finalnej. Z Pływu przeczytałem parę urywków w poszukiwaniu jakichś ciekawych rozwiązań, z Czasem Waśni miałem tylko bardzo krótki kontakt.
Proporcjonalnie do objętości najwięcej przeczytałem z Misjonaża, bo był krótki, aczkolwiek zamiaru prowadzić w nim nigdy nie miałem.
Więcej systemów nie pamiętam.

Tak więc zwięzłą odpowiedzią będzie Misjonaż lub, jeżeli liczy się tylko poświęcenie większej uwagi, to nic.

2. Brak. Nie ma sensu czekać, bo do momentu publikacji nie wiadomo, czy dana rzecz powstanie. Jeżeli odpowiedź brak się nie kwalifikuje, to najbardziej czekam na to, w czym partycypuję, czyli dokończenie Kompendium Śmiałków (może się zbierzemy? na razie czasu nie mam) oraz publikację swojej nakładki D&D 3.2.

3. Autorzy zmądrzeli, a odbiorcy podnieśli wymagania (i też zmądrzeli), czyli:
- większy wachlarz gier dostępnych na rynku
- spadek liczby osób fanatycznie chcących grać w autorkę, mimo że lepiej mogą się bawić przy komercyjnej
- spadek samozadowolenia twórców, którzy nie chcą obecnie publikować gier zbyt słabych, by w nie zagrać
- wzrost możliwości na komercyjne opublikowanie swojej pracy (co jest bardziej atrakcyjne, bo daje więcej punktów prestiżu)
13-01-2012 14:26
Bielow
   
Ocena:
0
No to i ja się wypowiem. Dużo racji widzę w wypowiedziach użytkowników. Ja sam piszę od dość dawna autorkę [od tak dawna że już właściwie nie wiem sam ile] i ciągle coś mi się w niej nie podoba,ciągle coś w niej poprawiam.

Nie jest łatwo samemu napisać coś na tyle zjadliwego żeby podzielić się nią w szerszym gronie czy to na polterze czy na gobasie. Społeczność bez skrupułów wytknie jakikolwiek znaleziony błąd-niekoniecznie w miłej formie. Zawsze znajdzie się coś co się czterem osobom spodoba a trzem nie. A to brak obrazków,bo ja nie jestem ilustratorem-podobnie jak Spawn autor korpergeista mogę wziąć sporo tych darmowych które niekoniecznie przyciągną wzrok potencjalnego widza.

A jak napisał Garnek odnośni wydania to trzeba też mieć reklamę. Samo napisanie systemu-nawet dobrego jest niczym jeżeli nikt o tym nie wie. Przez reklamy i fragmenty pdfów w częściach mam cały pakiet Wolsunga bo reklama spodobała mi się na tyle że nabyłem cały pakiet za jednym zamachem. A o ile pamiętam dobrze to Wolsung zaczynał jako autorka. Korpergeista uważam za fajny system,podobnie trójcę jednak moim zdaniem przyczyną ich porażki był marketing który ssał potężnie. Na polterze była raptem jedna wzmianka a innych wortali o fantastycze poza wieżą na której znalazłem info nie czytam.
Czas waśni znalazłem też przypadkiem podobnie jak Pływ. Ale oba są niestety pełne błędów zwłaszcza literówek i merytorycznych. Za to są potężnie napisane jak na autorki jeśli idzie o o objętość tekstu. Zwłaszcza CW z dodatkami.

Co do pytań zaś to:
ad 1. Poza czasem. Bezsprzecznie numer 1. Powstawał jako autorka a przekształcił się z biegiem czasu w pełny podręcznik i został wydany. Niestety mały brak zainteresowania systemem.

ad.2
Trócja 1,5 lub jak kto woli 2.0
Po rozmowie z autorem wiem że projekt z uwagi na Real life jest wstrzymany i raczej nic z tego nie będzie.

ad.3
Bo rpg nie ma takiego Jurka Owsiaka ;)
13-01-2012 15:18
37965

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Jeżeli chodzi o umieranie autorek, nie jestem znawcą rynku, zatem oświeconej wiedzy przekazać nie mogę - jednakże przedstawię, jak to z mej strony wygląda.

Jako, iż gram głównie w autorki, a lat już niemało w to się bawię - to i pozycji wiele się przewinęło. A większość z nich - była skończona. Wychodziły one zarówno spod mej ręki, jak i osób, z którymi grywałem. Dwie kwestie chciałbym tutaj rozdzielić i do nich się odnieść - dlaczego autorki nie są publikowane oraz dlaczego autorki nie są publikowane.

Pierwsza - ponieważ nawet gdy mamy skończony dla nas produkt, nie jest on skończony ani dla nas, ani tym bardziej dla publiki. Zatem opublikowanie wymagałoby nakładów pracy, która niekoniecznie (czy też raczej wątpliwie) przełoży się na naszą, oraz naszej drużyny przyjemność z gry. W dodatku zamknie nam pozycję na większe zmiany. Jednakże jaka to praca? Rozpisywanie tekstów, zmienianie ich formy na przyjazną do wprowadzenia w system, korekta, skład, ilustracje (jedna czy druga osoba może mówić, iż nie są one istotne, jednakże możemy ich pominąć, zresztą odsyłam do tematu na forum "Czego Ci brakuje w autorkach" sprzed kilku lat), dopisanie fluffu itd. Oczywiście są osoby, które z tego się wyłamują - przypominam jednak, że piszę o opiniach mych znajomych oraz mnie.

Druga - ponieważ stale mamy pomysły. A przez to nie tylko wizja autorki nam się rozmywa, ale również mamy pomysły na nowe. Chcemy przetestować odmienną mechanikę, setting, czy też postawić akcent na odmiennym nieco podejściu do gry. Dlatego grałem w kilkadziesiąt ukończonych autorek, a i samemu niejedną popełniłem. Być może to erpegowy odpowiednik ADHD - ale nie chcę rozgrywać kampanii przez dwa lata, albo wracać kilkukrotnie do tego samego świata, by od nowa rozpoczynać przygody właściwym dla settingu/mechaniki magiem, wojownikiem czy kosmicznym kowbojem. Zwłaszcza, iż zaraz za rogiem stoją strzelanie laserami z grzbietów dinozaurów, porachunki kingpinów w podziemiach zrujnowanego Nowego Yorku, czy osamotniony pluszowy Cthulhu pośród morza zombie. Dlatego też, mimo tego, że Warhammer to fajna gra stwarzająca wiele możliwości - ilość sesji spędzonych w Starym Świecie to mniej niż procent mego doświadczenia. A gdy słyszę, by zagrać w niego - automatycznie zastanawiam się, co do niego dodać.

O umieraniu autorek w mej opinii można mówić jedynie wtedy, gdy wychodzimy z założenia, że ich autorzy wychodzą z założenia, iż ich autorki mają skończyć jednego dnia jako profesjonalnie wydany, komercyjny produkt. Przyjmowanie takiego założenia (przez osoby mówiące o umieraniu autorek) jest mym zdaniem nieuzasadnione.

Autorki mają się świetnie.
13-01-2012 15:34
Indoctrine
   
Ocena:
0
1. Korpergeist - oryginalny pomysł i niezłe wykorzystanie materiałów na licencji cc :)

2. Ciekawie prezentował się Triangulis - steamwater fantasy czy jakoś tak. Teraz czekam na 40:1 Zegarmistrza, ale nie wiem czy to można za autorkę uznać - ma szansę być normalnym settingiem do SW przecież oraz raczej się ukaże :)
Innych porzuconych nie kojarzę jakoś specjalnie, tych co mnie ciekawiły.

3. Hmm, dużo krytyki fandomu przez ostatnie lata mogło trochę zniechęcić niektórych do tworzenia. Do tego, wychodzi jednak całkiem sporo systemów, z różnych nurtów. Coraz mniej jest obszaru do zagospodarowania.
Autorka ma albo być małym dziełkiem dla kumpli, albo profesjonalnym produktem z opcją wydawniczą, skórczyła się jakby strefa pośrednia.

@Bohomaz
"
Pokazanie czegoś swojego np. na polterze wymaga sporo odwagi, rozwagi i samozaparcia - patrz Indotrine i jego Głębia Przestrzeni."

Co tu ukrywać - trudny chrzest bojowy jeśli można tak to ująć :) Ważne by się nie zrażać tylko konsekwentnie robić dalej, uwzględniając część uwag.

Chociaż, z drugiej strony - czy inni twórcy co wydali komercyjnie, tak bardzo blogowo się udzielali? Przeglądałem trochę archiwa, ale nie tak łatwo znaleźć wszystko.
13-01-2012 15:40
~Enc

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Sil, ja czekam na Saran - szkoda, że po MK dałeś sobie z tym spokój. To był świetny projekt, jeden z niewielu settingów konkursu, w który miałem nadzieję kiedyś zagrać. Może chciałbyś przerzucić to na inną mechanikę (np. FATE)? :)
13-01-2012 16:14
Bielow
   
Ocena:
0
@Indoctrine
Czy twórcy Triangulis'a wydali coś więcej poza tym małym demkiem na 18 stron w pdfie? Bo słyszałem że premiera miała być tuż tuż i nagle wszystko ucichło w temacie.
13-01-2012 17:06
MiszczPodziemi
   
Ocena:
+2
1. Śledziłem, czytałem i wreszcie kupiłem gotową Ścieżkę http://sciezkanimsarnaa.blogspot.c om/
2. Nie wiem czy odpowiedź będzie się liczyć ale dawno temu czekałem na Świat Almohadów do KC. Ponadto lubiłem też Labirynty i świetną polską kampanię do Earthdawna - Powietrzny Okręt.
3. Autorki nie umierają, po necie można znaleźć kilka całkiem niezłych, choćby swojski Revek d20.
13-01-2012 17:18
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Moją uwagę najbardziej zwróciła "Głębia Przestrzeni".

O WTSach nie wspomnę, bo dla każdego czuję się trochę jak wujek, każdy post przeczytany, głos w każdym...

Poza tym "Revek", choc zupełnie nie moje klimaty.
I "Idee Fixe".

co do puntktu drugiego - podobnie, chciałbym zobaczyc "Głębię Przestrzeni" - ale bardziej chciałbym zobaczyc NOVĄ Ciepłego (i troszeczkę też moją)

Punkt 3 - eee, chyba nie jest tak źle?



13-01-2012 18:24
~Obieżyświat

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
1. Gdybym miał wymienić tutejejsze polterowe propozycje, to na świeżo na myśl przychodzą mi trzy autorki (szeroko rozumiane).

a) 40:1 zegarmistrza
b) Głębia Przestrzeni Indoctrine
c) Revek Ramireza

a')40:1 jest jak dla mnie naćpane zbyt wielką ilością pomysłów (fajnych), ale zegarmistrz coś wspominał o możliwości wydania na SW i okrojeniu objętości. Widać, że ma chłopak zapał do pisania, więc może mu się coś uda.
b')GP stara się obecnie o wydanie ale zostało tutaj lekko zjechane przez znawców hard SF. Sam nie mam zdania, choć po demku wnioskuję lekki przesyt materiału. Z drugiej strony, co kto lubi. Być może znajdzie pasjonatów, jeżeli Indoctrine nie zmieni się w drugiego ROLa.
c')Revek - demko bardzo przyjemne. Wydaje mi się dobrze przemyślane i dopracowane jako setting, ale jest niestety pozbawione własnej mechaniki. Na polterku przeszło bez większego echa, choć autor wypuścił ostatnio nawet coś na kształt kampanii. Ja akurat lubię takie klimaty, więc będę dalej obserwował postępy.

2. To są tak naprawdę jedyne trzy propozycje, które uważam za warte wspomnienia, bo reszcie WTSowego mystu (nie obrażając nikogo) osobiście nie daję większych szans na ukończenie, a co dopiero na wybicie się z etapu burzy mózgów - obym się mylił.

3. Autorki nigdy nie umrą. Czasem jest o nich trochę ciszej. Tak jak już ktoś napisał, większość ludzi dostaje po łbie, gdy ogłoszą pomysł na autorkę, bo nikt nie wierzy, że zostanie wydana, a po drugie większość pomysłów wykazuje się wtórnością i to taką rażącą. Sam nie mam nic przeciwko zagraniu w system który jest podobny do "czegośtam". Ważne, żeby był dobrze dopracowany i skończony.
13-01-2012 18:43
sil
   
Ocena:
+2
Z pracy, na szybko:
Dzięki za wszyskie komentarze, myślę, że fajnie by było potem jakoś to zbiorczo podsumować. No i zapoznać się z Revekiem, który jakoś mi umknął.

@Enc, miło, że napisałeś o Saran. Tak, jeżeli kiedyś by się miała ukazać to na - za przeproszeniem - dzień dzisiejszy, właśnie na FATE. Z Saran jest jednak ten mały problem, że ją szczególnie chciałbym tak spisać jak wydać jak najlepiej. Myślę przy tym, że to właśnie z tego powodu wiele projektów ostatecznie nigdy nie zostaje ukończonych.

@Bielow, co masz na myśli pisząc o Owsiaku?
13-01-2012 19:14
Bielow
   
Ocena:
+1
@Silu
Nie ma kogoś kto pociągnie ten temat. Weźmy takiego Kastora Kriega. Jakiekolwiek pytanie o nWOD jakie miałem nie pozostało bez przynajmniej 10zdaniowej odpowiedzi. Czy Viriel w temacie Warhammera. Chodzi mi o osobę która nie tylko temat ogrania (świat,zasady,reguły) ale i promuje ciekawsze pomysły,prowadzi bazę danych etc. Owszem mamy tutaj Borejko-i chwałą mu za to ale on jest zaangażowany nie tylko w autorki,ale i w 150 innych rzeczy. A nie wszystkie autorki są w spisie na
http://gobas.wieza.org/
A jeśli już są to bardzo często nikt tego nie aktualizuje. Weźmy taki Tamriel RPG. Chciałem pobrać a tutaj ani linków nie ma sprawnych do pobrania ani na Gobasie ani Polterze. Strona nie istnieje. A plotki słyszałem że wciąż działają w temacie i że kolejna wersja już wyszła.
13-01-2012 19:33
sil
   
Ocena:
+1
Niestety, gobas i inne około Magnesowe projekty (za wyjątkiem Bagna) chyba leżą odłogiem, forum Autorskie obumiera...
13-01-2012 19:44
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
pojedynczo nie ma. Ale gdyby powstała taka grupa (było to jedno z założeń WTSu), która potrafiłaby i co ważniejsze CHCIAŁA wspierac autorkowe działania, to pewnie rozwijałyby się lepiej.
Sa twórcy, którzy mają małe doświadczenie (dlatego zresztą piszą autorki, a nie np pracują w Portalu) i są bezlitośnie miażdżeni przez krytykę. Mamy kilka osób na WTSie, które powoli się rozwijają, korzystając z kolektywnej wiedzy pozostałych.
I chyba fajnie, dobrze by było gdyby ludzie zaczęli rozpoznawac to, że jest grupa, czy też zbiornik pomysłów i pomysłodawców, do którego można zajrzec jak się utknie z pomysłem.
Zwracam uwagę również, że niewiele ostrych flejmów było na WTSie - o dziwo. właściwie to trudno mówic o flejmach - były dyskusje, czasem ogniste, ale jednak kulturalne.
O dziwo.
13-01-2012 19:47
Indoctrine
   
Ocena:
0
@Bielow

Nie mam pojęcia czy coś z tym Triangulisem dalej miało miejsce, strona zamarła i tyle :/. A zapowiadało się profesjonalnie.. Być może to "już prawie wydane" oznaczało negocjacje z wydawcami przy materiałach typu 20% gotowe.

@Obieżyświat

". Z drugiej strony, co kto lubi. Być może znajdzie pasjonatów, jeżeli Indoctrine nie zmieni się w drugiego ROLa."

Jeśli chodzi o podejście do fandomu, chyba mi nie grozi. Zresztą widać po tym jak kontynuuję tematy i wątki ;)

Gobas, zapomniałem o tej bazie :/ Zrobiłem małą aktualizację :)
Chyba wielu nie wie, że coś takiego istnieje.

13-01-2012 20:03
Kamulec
   
Ocena:
+2
Moim zdaniem ciekawsze byłoby zebranie danych, jakie podręczniki autorskie były:
- czytane
- drukowane
- wykorzystywane w praktyce
13-01-2012 20:13
Indoctrine
   
Ocena:
+1
@Kamulec

To by było świetne, niestety chyba niezbyt możliwe do weryfikacji..
Chociaż można by zrobić ankietę :)
13-01-2012 20:16

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.