Wieści

Wyświetlono rezultaty 1-20 z 1070.
Opowiadanie Krzysztofa T. Dąbrowskiego w niemieckiej e-antologii fantastycznej

Opowiadanie Krzysztofa T. Dąbrowskiego w niemieckiej e-antologii fantastycznej

21-10-2009 10:36 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 0
W niemieckiej antologii fantastycznej Aufruhr in Niemandsland, wydanej w formie ebooka, ukazało się opowiadanie Krzysztofa T. Dąbrowskiego 010010101 podryw (010010101 Anmache) w tłumaczeniu Anny Henke.

Kilka dni temu inne opowiadanie tego autora - Dramat jasnowidza (Das Drama eines Hellsehers - również w tłumaczeniu Anny Henke) ukazało się na łamach magazynu Die Brucke.

Opowiadanie 010010101 podryw zostało wydane w 2008 roku w książkowej edycji zbioru opowiadań pt. Naśmierciny.

Tam i z powrotem z Mariuszem Kaszyńskim

07-05-2009 11:03 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 0
Dzisiejszym gościem audycji Tam i z powrotem (Radio Kraków) będzie Mariusz Kaszyński, który opowie o horrorach. Dotychczas Agencja Wydawnicza Runa wydała dwie powieści autora: Skarb w glinianym naczyniu i Rytuał. W czerwcu ukaże się jego trzecia książka - Martwe światło.

Prowadzenie: Marcin Baniak
W czwartki o 22.40 w magazynie To się czyta.
Tam i z powrotem - magazyn literatury fantastycznej.
Kapłanka w bieli - fragment

Kapłanka w bieli - fragment

26-03-2009 09:25 | Ewa 'senmara' Markowska
"Auraya przestąpiła zwalony pień, uważając, by szelest zeschłych liści albo trzask łamanej gałązki nie zdradził jej obecności. Lekki nacisk na krtań ostrzegł ją i obejrzała się – skraj taula zaczepił o korę. Uwolniła go i ostrożnie zrobiła kolejny krok.
Jej cel poruszył się i dziewczyna zamarła.
Przecież nie mógł mnie słyszeć, powiedziała sobie w myślach. Nie wydałam żadnego dźwięku."


Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Kapłanka w bieli autorstwa Trudi Canavan. » więcej

Tam i z powrotem z Łukaszem Orbitowskim

26-03-2009 09:08 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 0
Gościem dzisiejszej audycji Tam i z powrotem będzie Łukasz Orbitowski, który opowie o swojej najnowszej książce. Dlaczego krakowianin napisał książkę, której akcja dzieje się w innym mieście? Przecież to niesłychane! Tak nie wypada! Co najbardziej pociąga pisarza w konwencji horroru? I o czym tak naprawdę opowiada Święty Wrocław?

Tam i z powrotem - magazyn literatury fantastycznej.
Prowadzenie: Marcin Baniak
godz. 22:40 w magazynie To się czyta.

Lem w TVP Kultura

26-03-2009 09:02 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 2
Bohaterem najbliższego programu Studio Kultura Niedziela z... będzie Stanisław Lem. Szczegółowy program można sprawdzić tutaj.
Więcej w rozszerzeniu wieści. » więcej
Polska prapremiera scenicznej realizacji Koraliny

Polska prapremiera scenicznej realizacji Koraliny

17-03-2009 21:40 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 4
Wydawnictwo Mag informuje o spektaklu lalkowym Koralina w reżyserii Włodzimierza Fełenczaka. Gdański Teatr Miniatura jako pierwszy i jedyny w Polsce uzyskał prawa do scenicznej realizacji książki.
Spektakl będzie miał premierę 26 kwietnia 2009.

Przekład – Paulina Braiter
Adaptacja – Włodzimierz Fełenczak
Reżyseria – Włodzimierz Fełenczak
Scenografia – Mikołaj Malesza
Muzyka – Czesław Wrzos
Ruch sceniczny – Andrzej Komorowski

Zaproszenie do Świetego Wrocławia

17-03-2009 21:33 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 0
Wydawnictwo Literackie i Kawiarnia Literatka zapraszają na spotkanie z
Łukaszem Orbitowskim, pisarzem, odkrywcą Wrocławia zupełnie nieznanego, który opisał w powieści Święty Wrocław.

O książce, w dniu jej premiery, z autorem – krakowianinem rozmawiać będą dwie wrocławianki: Marta Mizuro i Agnieszka Wolny-Hamkało.

25 marca (środa), godz. 18.00
Kawiarnia Literatka
Rynek 56/57, Wrocław
Ruiny Gorlanu - fragment

Ruiny Gorlanu - fragment

15-03-2009 14:11 | Ewa 'senmara' Markowska
"To było dziwne uczucie, opuszczać posiadłość barona Aralda po tylu spędzonych w niej latach. U stóp zamkowego wzgórza, Will, który wędrował z niewielkim tobołkiem zawierającym cały jego skromny dobytek na ramieniu, odwrócił się i spojrzał na potężne mury.

Zamek Redmont dominował nad cała okolica."


Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Ruiny Gorlanu autorstwa Johna Flanagana. » więcej
Andrzej Sapkowski w Bratysławie

Andrzej Sapkowski w Bratysławie

11-03-2009 18:03 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 2
Wydawnictwo superNOWA informuje, że w dniach 13-14 marca w Bratysławie odbędzie się międzynarodowy festiwal Anime, którego gościem honorowym będzie Andrzej Sapkowski. Autor ma wielu fanów na Słowacji, gdzie wszystkie jego tytuły zostały wydane.

Słowacki opis Wiedźmina:
Zaklínač...
Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain - pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný - naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši.
Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu + kompletní povídka Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo.
Fantastyczny piątek z Magdą Kozak

Fantastyczny piątek z Magdą Kozak

11-03-2009 17:57 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 1
Fabryka Słów informuje o spotkaniu z Magdą Kozak - w piątek, 13 marca, w sieci i na żywo.
  • Videoczat Wirtualnej Polski - godz. 15.00, pytania można zadawać tutaj.
  • Spotkanie w EMPIKu Junior - godz. 18.00. Już dziś, tu, możecie wziąć udział w quizie na temat autorki.
Z wykształcenia lekarz. Zajmuje się badaniami klinicznymi. Pisarka. Miłością jej życia - poza mężem, wojskowym zresztą – są militaria. Skacze ze spadochronem, strzela, uprawia sporty walki, interesuje się wszystkim, co zaczyna się na "jednostki specjalne…". Autorka bestsellerowej serii o wampirach z ABW, w skład której wchodzą tomy: Nocarz, Renegat i Nikt.
Przed świtem przed świtem

Przed świtem przed świtem

09-03-2009 18:44 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 5
Wydawnictwo Dolnośląskie informuje, że najnowszy tom sagi autorstwa Stephenie Meyer będzie można dostać już nad ranem 25 marca. Tylko dla Przed świtem jeszcze przed świtem wybrane księgarnie otworzą swoje podwoje w całej Polsce. Książkę będzie można kupić już przed pierwszymi lekcjami w szkole.

W każdej z otwartych księgarń na pierwszych miłośników sagi czekać będzie 5 opasek na rękę (gadżet aktualnie nie do zdobycia) oraz jeden z ostatnich filmowych plakatów Zmierzchu.

Na Oficjalnej polskiej stronie Zmierzchu będzie można już niebawem zamówić jeden z 200 pierwszych egzemplarzy Przed świtem, jakie opuszczą drukarnię (z nakładu liczącego łącznie 175 000).
Jeśli w Breslau, to Ziemiański

Jeśli w Breslau, to Ziemiański

05-03-2009 17:46 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 0
Fabryka Słów informuje o spotkaniu z Andrzejem Ziemiańskim, które odbędzie się w najbliższą sobotę we Wrocławiu. Autor Zapachu szkła oraz Achai bohaterem swojej najnowszej powieści Breslau forever uczynił właśnie Wrocław, swoje rodzinne miasto.

Z zawodu architekt, jako pisarz zebrał najbardziej liczące się w polskiej fantastyce trofea: Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (dwukrotnie), nagrodę Sfinksa (pięciokrotnie), Nautilusa (dwukrotnie). Spotkanie odbędzie się w sobotę, 7 marca o godz. 14:00 we wrocławskim salonie Empik Futura Park, przy ul. Granicznej 2A.
Z Oramusem do LonNiedynu i z powrotem

Z Oramusem do LonNiedynu i z powrotem

05-03-2009 08:39 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 0
W pierwszym marcowym wydaniu Tam i z powrotem szczyt polsko-brytyjski. Naszą fantastykę reprezentować będzie Marek Oramus, który opowie o swej najnowszej powieści Kankan na wulkanie. W drugiej części audycji China Mieville, czyli strona brytyjska. Wydawnictwo MAG wydało oczekiwaną z niecierpliwością powieść jego autorstwa LonNiedyn.

Tam i z powrotem - magazyn literatury fantastycznej. Autor: Marcin Baniak. W czwartki o 22:40 w magazynie To się czyta.

Felix, Net i Nika bliżej ekranizacji

03-03-2009 13:14 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 0
Państwowy Instytut Sztuki Filmowej na swojej stronie internetowej ogłosił wyniki sesji programów operacyjnych - na produkcję filmu fabularnego Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie
Możliwa Katastrofa
, na podstawie książki Rafała Kosika pod tym samym tytułem, przyznano dotację w wysokości 2,5 mln zł.

Zanim produkcja filmu ruszy pełną parą, wydawnictwo Powergraph planuje w maju premierę najnowszego tomu serii – Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2.
Głód dotyku - fragment

Głód dotyku - fragment

02-03-2009 09:08 | Ewa 'senmara' Markowska
"Rybaczek patrzył, jak czarnoksiężnik odchodzi, a potem spojrzał do tyłu, na mnie. Zanim zdążyłem cokolwiek powiedzieć, położył dłoń na srebrnej klamce u drzwi. Miała kształt skaczącej ryby, miecznika, doskonałego w każdym szczególe, z widocznym miniaturowym żebrowaniem na płetwach."

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Głód dotyku, pierwszego tomu z cyklu Wskrzeszenie magii. » więcej
Viriconium - fragment

Viriconium - fragment

27-02-2009 14:00 | Ewa 'senmara' Markowska
"Gdy błądzący pośród opuszczonych obserwatoriów i porzuconych fortyfikacji w Lowth łotrzykowie arystokratów z Górnego Miasta zabierają się do gierek, w które są uwikłane ich stronnictwa i frakcje, zaczynają gwizdać. Te dźwięczne rozmowy – prowadzone gdzieś w oddali lub rozlegające się tuż na wyciągnięcie ręki – krótkie rozkazujące świśnięcia i przeciągłe odpowiedzi, często kończące się nutą, w której wielu usłyszałoby pytanie – tworzą podstawy złożonego języka. "

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Viriconium. » więcej
Żelazny anioł - recenzja

Żelazny anioł - recenzja

26-02-2009 09:01 | Ewa 'senmara' Markowska
"Pierwsza część cyklu skupiała się na mrocznym mieście, zawieszonym na łańcuchach, którego władcami byli ponurzy kapłani. W kolejnej odsłonie cyklu Campbell zabiera nas w wycieczkę dużo bardziej rozbudowaną – poznajemy potężne morza, miasta innych bogów i – najważniejsze – Piekło. Pomysł na nieustającą wojnę woli w amorficznym świecie mocno przypadł mi do gustu – fragmenty poświęcone Labiryntowi Krwi to zdecydowanie najciekawsza część obu powieści."

Bartosz 'Zicocu' Szczyżański recenzuje Żelaznego anioła. Zapraszamy do lektury! » więcej
Paradyzja na teatralnych deskach

Paradyzja na teatralnych deskach

25-02-2009 14:25 | Ewa 'senmara' Markowska | Komentarze: 0
Wydawnictwo superNOWA informuje o teatralnej adaptacji powieści Janusza A. Zajdla [url=]Paradyzja[/url]. Spektakl jest realizowany przez Grupę Teatralną Straponten. Więcej w rozszerzeniu wieści » więcej
Żelazny anioł - fragment

Żelazny anioł - fragment

24-02-2009 10:01 | Ewa 'senmara' Markowska
"Z okna swojego pokoju w tawernie Rachel Hael obserwowała, jak mała flotylla lekkich łodzi rybackich mija barkę na zakręcie rzeki. Krzyki krążących nad nimi mew przypominały ochrypły śmiech. Część ptaków przysiadła na rejach i wygrzewała się w popołudniowym słońcu. Krypa przewoziła piaskowiec z kamieniołomów Shale, znajdujących się dwadzieścia mil dalej w górę Coyle. Skiffy były miejscowe, a ich załogi trudniły się rabunkiem."

Zapraszamy do lektury fragmentu Żelaznego anioła, drugiej części cyklu Deepgate. » więcej
WWW.1944.WAW.PL - fragment

WWW.1944.WAW.PL - fragment

23-02-2009 08:38 | Ewa 'senmara' Markowska
"Podjechałem parę metrów i zatrzymałem się, ale nie wyłączałem silnika. Galaś odetchnął, uśmiechnął się szeroko, wyskoczył z kabiny jak na sprężynie i zagadnął:

– Guten Tag, Herr Leutnant. Was ist hier passiert?

– Dokumenten! – warknął Niemiec, nie podjąwszy przyjaznego tonu kaprala. – Wohin gehen sie?"


Zapraszamy do lektury fragmentu nowej powieści Marcina Ciszewskiego, która ukaże się już w najbliższą środę. » więcej