Blog - teksty

Wyświetlono rezultaty 1-9 z 9.

Jeśli czekają – opowiadanie

18-06-2013 11:35
19
Komentarze: 17
W działach: Literatura, Teksty
Jeśli czekają – opowiadanie
W Esensji opublikowano właśnie moje pierwsze opowiadanie. Nie jest długie. Zapraszam do lektury! (W notce wykorzystałem ilustrację Macieja Żytowieckiego).

RPG okiem psychologa

30-05-2012 21:47
36
Komentarze: 40
W działach: Fani, kultura popularna, nauka, psychologia, RPG, teksty
Niedawno na prośbę Khakiego przygotowałem artykuł o psychologicznych aspektach gier fabularnych. Tekst ukazał się na tej stronie (do której współtworzenia skądinąd zapraszam – chodzi o dostarczenie podstawowych informacji osobom, które prawie niczego nie wiedzą o RPG). Jako że Khaki nie ma nic przeciwko temu, zamieszczam cały artykuł również na blogu (pamiętajcie, że jego adresatem są erpegowi nowicjusze). Miłej lektury! Uwaga: poniżej znajduje się pierwszy wariant tekstu, nieuwzględniający drobnych zmian, które wprowadziłem 27 czerwca br. w wersji dostępnej na zalinkowanej stronie. __...

Gry w świecie, gry we mnie

13-12-2011 18:27
22
Komentarze: 28
W działach: Gry, Gry komputerowe, Kultura popularna, Nauka, Psychologia, Teksty
Gry w świecie, gry we mnie
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu pytaliśmy ludzi o przeczytane książki i obejrzane filmy, ale nie o ukończone gry. Dziś jednak nietrudno spotkać osobę, której głos Piotra Fronczewskiego nie przywodzi na myśl Pana Kleksa, lecz nieśmiertelny komunikat: „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. Czy to może powiedzieć nam coś ważnego o współczesnej kulturze? –– Zapraszam do lektury tekstu, który ukazał się dziś w serwisie Technopolis!

Recenzja Światotworzenia

07-12-2010 00:22
31
Komentarze: 5
W działach: Recenzje, RPG, Settingi, Teksty
Recenzja Światotworzenia
„Światotworzenie” to nieco ponad 120-stronicowa książeczka przeznaczona dla osób pragnących stworzyć własny setting RPG. Towarzyszy jej logo linii wydawniczej Savage Worlds, jednak nawiązania do mechaniki SW nie są szczególnie częste – a zatem osoby, które jej nie znają lub nie lubią, nie powinny się z tego powodu do książki zrażać. Tym bardziej, że jest ona rzetelnym, godnym polecenia poradnikiem tworzenia erpegowych światów. Zapraszam do lektury mojej recenzji "Światotworzenia", która ukazała się wczoraj na łamach "Esensji"!

Jeszcze jeden poziom

17-09-2010 20:14
24
Komentarze: 15
W działach: Gry komputerowe, Nauka, Psychologia, Teksty
Jeszcze jeden poziom
“Zaraz skończę, jeszcze tylko jedno zadanie, jedna misja, jeden poziom!”. Niejeden raz powtarzałem sobie w myślach te słowa; przypuszczam, że Wam również nie są one obce. Chyba wszyscy mamy za sobą doświadczenie zbyt długiego grania, po którym towarzyszyły nam wyrzuty sumienia i poczucie, że coś jest nie tak z naszą silną wolą. To nie przypadek: gry komputerowe wykorzystują wiele ważnych mechanizmów psychologicznych. W poniższym tekście przeanalizuję kilka z nich, żeby pokazać, dlaczego tak trudno czasami odejść od ekranu. ______________________ W serwisie Technopolis ukazał się...

O, Mnemozyne!

05-07-2010 22:16
12
Komentarze: 5
W działach: Literatura, Teksty
O, Mnemozyne!
Kilka słów wstępu. Aby zaliczyć jedne z zajęć, miałem napisać 2–3-stronicowy esej na temat: "Jakiej książki nauczyłbyś się na pamięć i dlaczego?". Zasięgnąwszy języka, dowiedziałem się, że prowadzący nie powinien mieć nic przeciwko eksperymentom z formą (skądinąd wiadomo mi również, że ma poczucie humoru). Pomyślałem, pomyślałem i wymyśliłem, że upodobnię swój tekst do powieści, o której będę pisał, czyli "Bram raju" Jerzego Andrzejewskiego. Rezultat poniżej – zainteresowanych zapraszam do lektury! O, Mnemozyne, córo Uranosowa, wzmocnij umysł mój kruchy, abym zdołał utrzymać w pa...

Ludologia dla studentów

18-06-2010 09:56
16
Komentarze: 11
W działach: Gry komputerowe, Teksty
Ludologia dla studentów
Wielu z Was gra w gry komputerowe. Niektórzy są studentami i zamierzają pisać prace na ich temat – zaliczeniowe, licencjackie, magisterskie. A może z jeszcze innego powodu zaciekawią Was informacje o badaniach nad grami? Tak czy inaczej, zapraszam do przejrzenia tekstu, który napisałem dla Technopolis. Pewnie już po kilku zdaniach zorientujecie się, czy będzie dla Was interesujący. Jeżeli tak, życzę miłej lektury! (A obrazek pożyczyłem stąd).

Staszek czyta "Jesienną Gawędę"

24-05-2010 19:17
14
Komentarze: 5
W działach: Recenzje, RPG, Teksty
Staszek czyta
...i recenzuje dla Esensji. Zapraszam do lektury!

RPG jako część kultury popularnej

28-05-2009 11:01
9
Komentarze: 14
W działach: RPG, Kultura popularna, Teksty
Niedawno w "Esensji" ukazał się mój tekst na temat przynależności RPG do kultury popularnej. Być może Was zainteresuje. Czy to tutaj, czy w stosownym wątku na forum magazynu – zapraszam do dyskusji! EDIT: Komentarze do tekstu znajdują się także na Bagnie oraz na forum PTBG. Trochę szkoda, że dyskusja nie toczy się w jednym miejscu (niekoniecznie tutaj), ale nic nie poradzimy.