Blog - Gry komputerowe

Wyświetlono rezultaty 1-6 z 6.

Gry w świecie, gry we mnie

13-12-2011 18:27
22
Komentarze: 28
W działach: Gry, Gry komputerowe, Kultura popularna, Nauka, Psychologia, Teksty
Gry w świecie, gry we mnie
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu pytaliśmy ludzi o przeczytane książki i obejrzane filmy, ale nie o ukończone gry. Dziś jednak nietrudno spotkać osobę, której głos Piotra Fronczewskiego nie przywodzi na myśl Pana Kleksa, lecz nieśmiertelny komunikat: „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. Czy to może powiedzieć nam coś ważnego o współczesnej kulturze? –– Zapraszam do lektury tekstu, który ukazał się dziś w serwisie Technopolis!

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że...

03-04-2011 13:30
5
Komentarze: 5
W działach: Gry komputerowe, Nauka, Psychologia
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że...
"Wyniki badań naukowych nad grami komputerowymi budzą żywe zainteresowanie. Niektórzy z graczy uważają, że takie badania są w ogóle bezsensowne (z tym poglądem stanowczo się nie zgadzam). Inni przywiązują pewną wagę do naukowych dokonań, spierając się z nimi lub je akceptując; to właśnie do tej grupy osób przede wszystkim kieruję niniejszy tekst. Mam nadzieję, że artykuł będzie pomocą w uważnej, krytycznej lekturze doniesień z badań". Zapraszam do lektury mojego artykułu, który został opublikowany w Technopolis!

Drugi numer pisma o grach – Homo Ludens

11-01-2011 21:52
15
Komentarze: 2
W działach: Fani, Gry, Gry komputerowe, Nauka, RPG
Drugi numer pisma o grach – Homo Ludens
Niedawno ukazał się drugi numer Homo Ludens, czasopisma naukowego o grach wydawanego przez PTBG (Polskie Towarzystwo Badania Gier). Znajdują się w nim m.in. teksty o grach planszowych i komputerowych oraz o polskiej blogosferze RPG, jest także mój artykuł o znaczeniu kontaktów z fanami dla badaczy gier fabularnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury!

O agresji w grach komputerowych

13-12-2010 22:31
15
Komentarze: 8
W działach: Gry, Gry komputerowe, Psycholog
O agresji w grach komputerowych
Od lat gram w tak zwane brutalne gry komputerowe. Nigdy nie wyszedłem na ulicę z karabinem, nikogo nie zatłukłem kijem baseballowym. Moim zdaniem całe to mówienie o negatywnym wpływie takich gier to zwykła bujda, wymysł ludzi, którzy urodzili się, zanim wynaleziono komputery. Ba, granie ma nawet pozytywne skutki, bo pozwala rozładować napięcie. To przecież lepiej, że wykorzystuję do tego fikcyjne postacie z ekranu zamiast prawdziwych ludzi, prawda? Prawda? Zapraszam do lektury (i komentowania!) mojego krótkiego tekstu o agresji w grach komputerowych. Temat wydaje się zresztą na tyle nośny,...

Jeszcze jeden poziom

17-09-2010 20:14
24
Komentarze: 15
W działach: Gry komputerowe, Nauka, Psychologia, Teksty
Jeszcze jeden poziom
“Zaraz skończę, jeszcze tylko jedno zadanie, jedna misja, jeden poziom!”. Niejeden raz powtarzałem sobie w myślach te słowa; przypuszczam, że Wam również nie są one obce. Chyba wszyscy mamy za sobą doświadczenie zbyt długiego grania, po którym towarzyszyły nam wyrzuty sumienia i poczucie, że coś jest nie tak z naszą silną wolą. To nie przypadek: gry komputerowe wykorzystują wiele ważnych mechanizmów psychologicznych. W poniższym tekście przeanalizuję kilka z nich, żeby pokazać, dlaczego tak trudno czasami odejść od ekranu. ______________________ W serwisie Technopolis ukazał się...

Ludologia dla studentów

18-06-2010 09:56
16
Komentarze: 11
W działach: Gry komputerowe, Teksty
Ludologia dla studentów
Wielu z Was gra w gry komputerowe. Niektórzy są studentami i zamierzają pisać prace na ich temat – zaliczeniowe, licencjackie, magisterskie. A może z jeszcze innego powodu zaciekawią Was informacje o badaniach nad grami? Tak czy inaczej, zapraszam do przejrzenia tekstu, który napisałem dla Technopolis. Pewnie już po kilku zdaniach zorientujecie się, czy będzie dla Was interesujący. Jeżeli tak, życzę miłej lektury! (A obrazek pożyczyłem stąd).