string(15) ""
» Blog » Trwają nominacje do Nagrody Hugo 2014
30-01-2014 22:44

Trwają nominacje do Nagrody Hugo 2014

W działach: Fani, Kultura popularna, Literatura, Nagrody literackie | Odsłony: 221

Trwają nominacje do Nagrody Hugo 2014
Trwa okres nadsyłania nominacji do Nagrody Hugo, zapewne najważniejszego na świecie wyróżnienia literackiego dla fantastyki. Kogo interesuje nowa fantastyka anglojęzyczna, ten znajdzie tutaj nieco informacji, które mogą pomóc w wyborze lektur.

 

Na początek: dwie powieści z 2013 roku, The Adjacent Christophera Priesta oraz Ancillary Justice Ann Leckie, znalazły się one zarówno na liście nominacji do British Science Fiction Association Awards, jak i w nieformalnym spisie rekomendacji do Hugo 2014 sporządzonym przez członków New England Science Fiction Association (z którego ostatnio korzystałem, szukając nowych książek anglojęzycznych na najbliższe kilka miesięcy). Bardzo możliwe, że jedno i drugie warto przeczytać.

Na szczególną uwagę z tej pary wydaje się zasługiwać Ancillary Justice, które zarekomendował m.in. John Scalzi, zdobywca Hugo 2013 (właśnie skończyłem czytać nagrodzone Redshirts, dobra rzecz – chociaż zgadzam się z komentatorami z Katedry, że to może być ciężko wydać w Polsce).

 

A oto parę innych przykładowych spisów:

http://www.pornokitsch.com/2014/01/my-2014-hugo-ballot.html

http://aidanmoher.com/blog/featured-article/2014/01/best-of-13-hugo-award-nominations-recommendations-ver-0-7-5/ (tutaj też chwalą Ancillary Justice)

http://www.staffersbookreview.com/2014/01/hugo-time-lets-get-nominating.html (...i tutaj też)

 

Oraz trzy dalsze tytuły, które powtarzają się na paru fanowskich listach rekomendacyjnych:

The Shining Girls Lauren Beukes (jest już polski przekład)

The Violent Century Laviego Tidhara (przy okazji ciekawe zjawisko na stronie Amazonu: sześć negatywnych recenzji związanych z absurdalną ceną e-booka, o siedem dolarów wyższą od ceny wydania w miękkiej oprawie), z którym to pisarzem ukazał się ostatnio wywiad na Polterze

American Elsewhere Roberta Jacksona Bennetta

 

I ciekawostka-niespodzianka na koniec:

http://whatever.scalzi.com/2014/01/03/sff-authorseditorsartistsfans-2014-award-awareness-post/

 

(Wpis zilustrowałem zdjęciem zeszłorocznych laureatów Nagrody Hugo, które pochodzi z bloga Strangelove for Science Fiction).

Komentarze


baczko
   
Ocena:
+1

Za Scalzim już się jakiś czas oglądam, must-have'em jest Tidhar (mam jeszcze parę jego wcześniejszych rzeczy na czytniku...), jak i Beukes (Zoo City wciąż nieprzeczytane).

Gdyby tak tylko czas, czas, czas :)

30-01-2014 23:08

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.