string(15) ""
» Blog » Moja Avangarda
24-07-2012 17:26

Moja Avangarda

W działach: Konwenty, Kultura popularna, Literatura, Narracja, Seriale | Odsłony: 0

Moja Avangarda
Serdecznie zapraszam na punkty programu, które będę (współ)prowadził na Avangardzie. Równolegle z czwartym z nich (w sobotę o 19, w Auli IV – P2) ogłoszone zostaną wyniki konkursu Quentin, którego jestem jurorem. Zaraz potem (o 20) nastąpi podsumowanie tegorocznej edycji konkursu – wtedy już powinienem się pojawić. Na quentinowe punkty programu, chociaż ich nie organizuję, także zapraszam.

Do zobaczenia!


"Gra o tron": między książkami a serialem
Czwartek, 19–20
AULA I – LIT I

Podczas prelekcji przedstawię niektóre podobieństwa i różnice między ekranizacją „Gry o tron” a oryginalnym cyklem. Nie chodzi tu jednak o brodę Stannisa i nos Tyriona, ale o sprawy bardziej ogólne i głębsze: podział na bohaterów pierwszego i drugiego planu, sposób prowadzenia wątków, metody charakteryzowania postaci czy też konstruowania scen.

Zapraszam wszystkich, którzy znają fabułę dwu pierwszych tomów bądź sezonów – prelekcja nie będzie zawierać spoilerów z dalszych części cyklu Martina.


Grzechy główne recenzentów
Czwartek, 20–22
AULA II – LIT II

Jak pisać recenzje literackie? I co nie mniej istotne: jak ich nie pisać? Podczas prelekcji przedstawię główne grzechy recenzentów: pustosłowie, niejasność, stronniczość, pisanie o sobie (a nie o książce), brak pomysłu na wstęp, wąskie spojrzenie, a na deser – błędy językowe. Opowiem też o tym, jak można takich przewinień unikać, a jeżeli starczy nam czasu – również o innych zmartwieniach recenzenta, to jest nawiązywaniu kontaktu z serwisem, wyborze książki do pierwszej recenzji czy też współpracy z redaktorem.

Podstawą dla wystąpienia będzie kilka lat praktyki w poprawianiu tekstów, w tym ponad trzy lata w redakcji serwisu Poltergeist. To, że jestem polonistą, być może też się nam do czegoś przyda. Podczas całej prelekcji będzie można zadawać pytania, przewiduję także wydzielony czas na dyskusję. Głównym tematem będą recenzje książkowe, ale zapraszam również tych, którzy chcą pisać o filmach, grach czy komiksach – wiele zasad zachowuje wagę niezależnie od medium. Do zobaczenia!


Pod powierzchnią "Gry o tron"
Piątek, 14–15
AULA II – LIT II

Seks, zdrada, walka, władza i seks. I co jeszcze? Opowiem o tym, co czujne oko może dostrzec pod powierzchnią sagi George’a R.R. Martina. Czy „Pieśń lodu i ognia” jest cyklem realistycznym? Co jej autor zaczerpnął z chrześcijaństwa? Jaką rolę gra muzyka? Na czym polega sztuka Martinowskiej narracji? Na kogo pada cień Eddarda Starka? Zapraszam z jednym tylko zastrzeżeniem: prelekcja będzie prowadzona na podstawie wszystkich pięciu części sagi, a więc wkroczycie w ciemny las spoilerów. Kto się tego nie lęka, temu mówię: do zobaczenia!


Fantastyczni 2012
Daria Jankowiak, Dorota Guttfeld, Stanisław Krawczyk
Sobota, 19–20
AULA II – LIT II

W marcu i kwietniu prowadziliśmy badanie czytelnictwa fantastyki i związanych z nim działań fanowskich. Nasze ankiety wypełniło około 1000 osób. Serdecznie zapraszamy na prezentację pierwszych wyników badania i dyskusję na ich temat.

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
do zobaczenia tylda przyjdzie obśmiać ci prelki staszku
24-07-2012 22:30
Scobin
   
Ocena:
+1
Głośny śmiech w duszy dozwolony. :)
24-07-2012 22:54
Scobin
   
Ocena:
0
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy odwiedzili moje punkty programu. :-)
31-07-2012 00:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.