string(15) ""
» Blog » Tim Burton to geniusz, nie ma o czym mówić...
24-10-2006 23:07

Tim Burton to geniusz, nie ma o czym mówić...

W działach: Filmoteka | Odsłony: 6

Tim Burton to geniusz, nie ma o czym mówić...
Oglądam wszystko co leci w obydwóch tarnowskich kinach - po prostu kocham kino. Dobry film jest dla mnie wspaniałą duchową ucztę. Oczywiście mam swoje ulubione gatunki, ale w sumie jeżeli film jest dobry, to jest dobry, nie ważne jest wtedy czy oglądam obyczajówkę czy krwawy splatter ;) Ostatnimy czay popularność zdobywają komputerowe animacje - i nie ma się co dziwić, Shrek pokazał, że animacja może być po prostu rewelacyjna. Barwne postacie, doskonała dynamika i świetna fabuła - Shrek, Shrek II i Ice Age to moje ulubione filmy z tego animowanego zestawu... a raczej były.

Rok 1993 - komputery potrafią co najwyżej być duże, brzydkie i glośne. Filmy animowane były albo kreskówkami, albo animacjami wykonanymi tradycyjnymi technikami (ruchome plasteliniaki jak w Wallace i Gromit). Tim Burton i jego zwichrowana wyobraźnia tworzą najlepsza animację jaką oglądałem w całym swoim krótkim żywocie - "Nightmare before Christmas"

Film zrealizowany jest właśnie ów starożytną techniką poklatkowego poruszania plasteliniaków. I wygląda rewelacyjnie. Postacie są wspaniale groteskowe, miasteczko Halloween cudownie wesołe, teksty wypasione a muzyka wcisnęła mnie w fotel - toż to prawie musical! I to na jakim poziomie! Ach, i te teksty! "Kidnap the Sandy Claws, chop him out to bits!" Tim Burton jest genialny dlatego, że stworzył groteskową animację komediową która nie ociera się o kicz - historia jest niesamowita, tak samo jak jest niesamowicie opowiedziana. Aż nie można nie czuć sympatii do Jacka Skellingtona, króla dyń ;) Pokochałem ten film, nie znajduje w nim wad - oglądam go już 3 raz i wciąż mnie rajcuje, a piosenka Locka, Shock i Barrela to mój ulubiony kawałek tuż obok "Emptyness inside my bones" ;) Polecam ten film super gorąco! Bije wszystkie aktualne filmy na łeb na szyje...
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.