string(15) ""
» Blog » Podsumowanie (wakacji) rpg.polter.pl #4
02-10-2010 17:41

Podsumowanie (wakacji) rpg.polter.pl #4

W działach: rpg.polter.pl | Odsłony: 5

Podsumowanie (wakacji) rpg.polter.pl #4
– Minęły wakacje, dla studentów okres beztroski, spokoju, słodkiego lenistwa i rozwoju zainteresowań – rzuciły z typową dla siebie ironią Wrześniowe Poprawki.

Skoro jednak udało nam się dobrnąć do błogiego początku zajęć (do następnej sesji jeszcze tak wiele czasu!), pora na kolejne podsumowanie działalności działów rpg.polter.pl. Działalności, nie da się ukryć – ograniczonej i wakacyjnej, choć trochę tekstów udało nam się opublikować.


Statystyki

Od czasu ostatniego podsumowania działy RPG poltera opublikowały (w nawiasie zmiana wobec poprzedniego okresu rozliczeniowego):

Scenariusze i materiały systemowe 16 (-2)
Portale Podgóry [D&D]
Kostka Nieskończonego Więzienia [D&D]
Kacper Gottverlassen [WFRP]
Zagubione w przekładzie: Powrót elementalizmu [WFRP]
Sebastian Voltz [WFRP]
Herman de Royas [WFRP]
Lothern – brama do magicznego świata [WFRP]
Most [WFRP]
Muchy [WFRP]
Nyligehem [D&D]
Oko fatum [WFRP]
Forgotten Realms: Ostoja [D&D]
Słońce już nie zaświeci [WFRP]
Fiddler on the Green [WFRP]
Diabeł z niebios [WFRP]
Eberrońskie menu [D&D]

Recenzje 17 (+3)
Savage Worlds – edycja polska, druga recenzja
Cold City
Pathfinder Roleplaying Game: Bestiary [D&D]
Dark Heresy: Creatures Anathema
Pathfinder: Kingmaker - Stolen Lands [D&D]
Hammerfast: A Dwarven Outpost Adventure Site [D&D]
Dead of Night
Pathfinder: Crypt of the Everflame [D&D]
ROBOTICA
The Savage World of Solomon Kane
Player's Handbook 3: Psionic, Divine, and Primal Heroes [D&D]
Savage Foes of Solomon Kane
Khaki Play: Cold City
GameMastery Flip-Mat: Dungeon [D&D]
Evernight: Noc Bohaterów
Skrót do R'lyeh
Khaki Play: De Profundis

Almanach, felietony i inne 20 (+6)
Wiosenna Gawęda – wstęp [D&D]
Wiosenna Gawęda – tworzenie postaci [D&D]
Powtórka z rozgrywki #1
Pogłębiony Raport z Sesji [WFRP]
Powtórka z rozgrywki #2
Powtórka z rozgrywki #3
Czas na Jeepform! [LARP]
Cofnij dla mnie czas kochanie, czyli jeepowe tricki [LARP]
Powtórka z rozgrywki #4
Powtórka z rozgrywki #5
Jeszcze raz o podstawach PBF [PBF]
Powtórka z rozgrywki #6
Stara Szkoła RPG od podstaw [D&D]
Powtórka z rozgrywki #7
Khaki Play: Gramy! 2010
Jak poprowadzić czarny kryminał?
Wywiad z Bielonem [PBF]
Wywiad z Klebernem [PBF]
Przygody ze Starą Szkołą [D&D]
Khaki Play: Zwiedzamy Inne Sfery

Najsłabiej wypadły scenariusze i materiały systemowe: dział RPGO nie opublikował żadnego. Wiąże się to z wakacyjnym trybem pracy: priorytetem były przecież recenzje, które zawsze napisać trzeba "na wczoraj". Działy D&D i WFRP opublikowały sporo fajnych tekstów w związku z zakończonymi konkursami – to samo czeka wkrótce dział RPGO. Wrócimy też do normalnej częstotliwości publikowania Szybkostrzałów, a atrakcje dla fanów Wolsunga pojawią się też w kontekście premiery W pustyni i w puszczy, w pracach nad którym to dodatkiem brałem udział (bez paniki, nie będę pisał recenzji :P).

Mimo wakacji i ograniczonej dyspozycyjności, udało nam się w miarę na bieżąco opisywać najgorętsze premiery: Lyonesse, Evernight, Robotikę – co czasami stawało się przyczynkiem do gorącej wymiany zdań. Nieźle wypadły też zagraniczne pozycje, z Pathfinderem i Solomonem Kanem na czele.

Liczbę tekstów w ostatniej kategorii zawdzięczamy między innymi cyklowi Powtórka z Rozgrywki Ducego, w którym przypomniał on godne uwagi notki blogowe dotyczące gier fabularnych z Odległych Eonów oraz zapoczątkowana współpraca z Khakim, którego wideorelacje pojawiają się od niedawna także na polterze. Osobiście polecam też artykuły Squida dotyczące Starej Szkoły RPG, Fingrina o jeepach oraz ten o czarnym kryminale, którego autora jakoś nie pamiętam ;)

Lato obrodziło w konkursy: zakończył się Konkurs – Legenda działu WFRP, trwa XIII konkurs(ik) działu D&D, do wczoraj przysyłać można było prace w szybkostrzałowym konkursie, podręczniki do Evernighta wygrać można wysyłając smsa (polecam, konkurencja nie jest duża!). Poza tym, swoje konkursy uruchomiły także wydawnictwa.

Co do tych ostatnich, to w lato rozpieszczani byliśmy materiałami promocyjnymi (tu wyróżnia się przede wszystkim Wydawnictwo Gramel), liczniejsze grupy z Kuźni Gier i Portalu brylowały za to na konwentach. Na jesień RPGową ofensywę zapowiada Portal, wydany też zostanie najbardziej kontrowersyjny dodatek do RPGa ever oraz Światotworzenie i Nemezis Andrzeja Stója.

Już w najbliższych dniach powrócimy z nową porcją recenzji (między innymi Dresden Files), powrócimy do szybkostrzałów. Do zobaczenia także na Falkonie, gdzie współpracownicy poltera na pewno poprowadzą fajne prelekcje i sesje!

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Gdyby spisać oddzielnie systemy to wyszło by niewiele, i nie wypada wspominać o przyszłości. Nawet spis w nowy rok był by pewnie słaby
02-10-2010 18:48
rincewind bpm
   
Ocena:
+4
"Niewiele" tak naprawdę niewiele znaczy: wartościowe są za to porównania. I tak oto, w wakacje publikowaliśmy liczebnie nieco więcej tekstów niż w poprzednim kwartale, choć okrętów flagowych (długaśnych i superowych, takich jak Droga Scenarzysty czy Waaagh! w poprzednich okresach) było rzeczywiście mniej. Na tle polskiego światka RPG wypadamy też dobrze, szczególnie, że w odróżnieniu od wydawców robimy to (wyłączając egzemplarze recenzenckie i symboliczne premie z punktów) non-profit. Choć oczywiście z nikim się nie ścigamy i z radością obserwujemy dokonania konkurencji (np. Esensji).

Natomiast oczywiście, zawsze chcielibyśmy publikować więcej, i na przeszkodzie stoi tylko brak czasu, ludzi, weny, oraz life.
02-10-2010 19:04
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
"Niewiele"? Zależy co przyjąć jako punkt odniesienia. Do Savage Worlds of Solomon Kane zrecenzowano dwie trzecie dostępnych podręczników, do polskich Savage Worlds - wszystkie, do Cold City - wszystkie, i do tego podwójnie. Oczywiście, jeśli porównać to z ogółęm wydanych na świecie (nawet tylko anglojęzycznym) podręczników, ilość recenzji będzie śmiesznie mała, artykułów też na pewno fajnie byłoby przeczytać więcej. Na plus bez wątpienia trzeba policzyć teksty traktujące o formach alternatywnych wobec klasycznych erpegów - PBF-ach i jeepformach.
02-10-2010 20:43
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
jest szansa na wiecej recenzji zaasłonek mistrzów gry? To produkty które kolekcjonujemy z znajomymi i trzeba przyznać wasze recenzje są rewelacyjne i istotne. Szukamy też recenzji pionków i kostek.
03-10-2010 07:09
~bob_thorp

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
czasem trollowanie jest ok, ale dziś jakoś żałośnie wam wychodzi.
03-10-2010 13:20
earl
   
Ocena:
0
Jak dla mnie to wykonaliście kawał dobrej roboty. I olewajcie maruderów.
03-10-2010 20:49
~Jonek

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
uważam, że byłoby super, gdyby dało się zebrać wszystkie scenariusze do jednego pdfa i umieścić w jednym miejscu. Takie cudo raz na kwartał by się drukowało, oprawiało i po latach byłaby niesamowita kolekcja.

Zdrówki,
Jonek
04-10-2010 14:30

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.