Pamięć zwana imperium
string(15) ""
» Blog » BNP: Nowa waluta, nowe nagrody
18-11-2013 21:44

BNP: Nowa waluta, nowe nagrody

W działach: Polter | Odsłony: 1513

BNP: Nowa waluta, nowe nagrody
Ta notka miała się ukazać nieco wcześniej, ale zwłoka wyszła jej nawet na dobre. Dzięki temu wiemy już, że nowy system nagradzania aktywnych użytkowników i użytkowniczek jest praktycznie gotowy. Czego potrzebujemy? Waszych uwag i propozycji - w tym tych (teoretycznie) najprostszych, dotyczących nazewnictwa.

Na starcie mała prośba: w trakcie lektury tej notki zastanawiajcie się, jak polterowo, fajnie i możliwie niesztampowo nazwać tę licytacjo-aukcję i nową polterwalutę. Chyba że ktoś serio chce, by stanęło na Kredytach, które wymyślił Draker? (Sorry, szefie, ale - nie!) Już "goldy" wydają się bardziej wesołe i mniej hipsterskie.

Za co zdobywamy "walutę"

Najpierw sprawa prostsza, bo już w pewnej mierze znana. Chcemy, żeby za aktywność w serwisie znów zdobywane były swego rodzaju PolterPunkty. Zgarniać będziemy je za to, co do tej pory: dodawanie treści (arty, newsy, noty), pomaganie w redagowaniu newsów i artów, fotorelacje, konto P+, ilustracje oraz rozmaite dodatkowe rzeczy, których nie sposób zautomatyzować (np. tłumaczenie opowiadań czy promowanie serwisu na konwencie). Ponadto wszystkie stare PolterPunkty zostaną przeliczone na nową "walutę".

System będzie prosty. Kasujemy niezliczone kategorie większych i mniejszych tekstów, typy rysunków oraz masę innych tego typu rzeczy. Coś ekstra zawsze można nagrodzić, przyznając dodatkowe "punkty".

Wstępnie przelicznik wygląda tak:

 • Artykuły: 25 za tekst (promujemy pisanie)
 • Newsy: 2 za newsa
 • Noty: 1 za notę
 • Fotorelacje: 25 za dodanie porządnych fotek, ilość jest mniej istotna
 • Konto P+: 10 za miesiąc
 • Redagowanie artykułów: 3 za pomoc przy 1 artykule
 • Redagowanie newsów: 1 za pomoc przy 1 newsie
 • PolterPunkty: zachowaną ilość dzielimy przez 50. Chodzi o to, by osoby, które zachowały PP nie zostały pokrzywdzone. Ale nie chcemy też sytuacji, w której ktoś nie da szans innym, bo ma pierdyliard niewydanych punkciorków.
 • Ilustracje: 20 za jedną
 • Dodatkowo bonusy za rzeczy, których nie da się prosto zautomatyzować.

Własną "walutę" będzie można też przekazywać w prezencie innym użytkownikom poprzez dawanie im "bonusów" za dodane przez nich materiały: artykuły, wieści czy notki blogowe. Będziemy mieli do tego specjalny przycisk.

System zdobywania nagród

Teraz nowość. System będzie polegał na licytacji. Regularnie będą uruchamiane nowe aukcje (najpierw więcej, potem zapewne jedna na dwa dni). W każdej z nich będzie można wygrać jakąś nagrodę (książkę, grę, komiks itp.).

Aby zgarnąć nagrodę, należy postawić na nią więcej "waluty" od pozostałych licytujących. Stawiamy "w ciemno": nie wiemy, ile osób licytuje daną nagrodę i ile postawiono (oczywiście, o ile się wcześniej nie dogadamy - ale pewności nigdy nie ma). To rozwiązanie ma sprawić, by osoby z największą ilością "kasy" nie mogły bez problemu przebijać pozostałych, a "wolną gotówkę" przeznaczać na inne, toczące się aukcje.

Po wygraniu licytacji traci się tyle "waluty", ile zadeklarowała kolejna licytująca osoba. Przegrani uczestnicy nie tracą nic, dzięki czemu mają większe szanse w kolejnych, toczących się aukcjach.

Istotne zasady:

 • W każdej chwili można wycofać się z licytacji (bo pojawiło się coś ciekawszego).
 • W każdej chwili można "dorzucić" do licytacji zdobytą w międzyczasie "walutę".
 • Wgląd w przebieg licytacji i postawioną "walutę" będą mieli tylko admini (czyli pewnie ja i Draker). Oczywiście nie będziemy brać udziału w zabawie.
 • Po zakończeniu licytacji pojawi się informacja, za ile "poszły" poszczególne nagrody.
 • Przy remisie wygrywa osoba, która zalicytowała jako pierwsza.
 • Odpalanie aukcji będzie odbywać się o losowych porach, żeby nikt nie był uprzywilejowany.

Przykład

Stefan (150 waluty), Konrad (140) i Janek (30) biorą udział w licytacji o 4 nagrody.

Nagroda nr 1 jest wypasiona, więc Stefan daje na nią 150. Konrad przeznacza na nagrodę nr 1 swoje 120, a poza tym po 10 na nagrody nr 2 i nr 3 (licząc, że którąś upoluje). Janek czuje, że nie ma szans, by wygrać nr 1 i nr 2, więc stawia 29 na nr 3 i - optymistycznie - 1 na nr 4.

Stefan zgarnia nagrodę nr 1, ale kończy zabawę z 30 na koncie.

Konrad wygrywa nagrodę nr 2, traci 10, a na koncie zachowuje 130.

Janek wygrywa nagrody nr 3 i nr 4, traci 11, na koncie zachowuje 19.

Pytania?

Jeśli coś jest niejasne - pytajcie. Celem tego systemu jest uzupełnienie Questów i wprowadzenie drobnego elementu gamifikacji. Jego formuła sprawia, że nawet nie posiadając znacznej ilości punktów, można zgarnąć jakąś nagrodę.

Analogicznie, zasada płacenia "drugiej zadeklarowanej ceny" pozwala zminimalizować ryzyko zbytniego przestrzelenia z ofertą przy licytowaniu w ciemno (no, chyba że nikt nic nie postawi, sorry). Podkreślenie jest celowe, bo jakieś ryzyko być musi.

Nazwa

Tak jak pisałem na początku - wpisujcie w komentarzach swoje propozycje na nazwanie tego systemu i nowej "waluty". Każda propozycja jest dobra, bo może nas naprowadzić na coś ciekawego i bardziej trafionego. Autorka lub autor najlepszych propozycji otrzymają na start po 20 "waluty" do wykorzystania w "licytacjach".

Z całością chcielibyśmy ruszyć najpóźniej do końca listopada (a może już za tydzień?), żebyście już na święta mieli szansę coś zgarnąć.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Aesandill
   
Ocena:
+3

Mi to wygląda na sztony, ale to głupia nazwa.

18-11-2013 21:55
Repek
   
Ocena:
+1

Nie ma głupich nazw, jeśli naprowadzą nas na coś fajnego.

18-11-2013 21:59
mr_mond
   
Ocena:
+1

Czy za teksty napisane dotychczas, ale już na BNP, zostaną przyznane punkty?

Co do nazwy waluty proponuję Dukaty.

18-11-2013 22:20
sil
   
Ocena:
+5

Fajnie, że punkty ocaleją :).

poltki, słoneczka, pozdrówki, geisty, duszki, paciorki, fistaszki, aktiwki, apki

gambleriada, polterfest

18-11-2013 22:22
Repek
   
Ocena:
0

@mond

Czy za teksty napisane dotychczas, ale już na BNP, zostaną przyznane punkty?

Raczej nie. :) Na pocieszenie - nikt nic nie zarobił, więc nikt nic nie stracił. Czy coś. :)

@sil

Fajnie, że punkty ocaleją :).

Tak jak to zapowiadaliśmy od początku i informowaliśmy, że można je wydać przed "przeliczeniem".

Dzięki za propozycje.

Pozdro

 

18-11-2013 22:25
Johny
   
Ocena:
+2

Punkty doświadczenia, pedeki, exp

18-11-2013 22:25
vonBoltzmann
   
Ocena:
+1

Punkty powinny zwać się ESTYMY

natomiast mechanizm licytacji niech zwie się CHESTING

18-11-2013 23:16
Jade Elenne
   
Ocena:
+2

Eee, pedeki brzmią najlepiej. 

19-11-2013 00:14
mr_mond
   
Ocena:
+1

Licytacja mogłaby się nazywać "Fanteria" (od fantów, ewentualnie od funu albo fanów, raczej nie od fanty).

19-11-2013 00:38
Andman
   
Ocena:
+1

Kredyty, niczym w porządnym filmie SF.

19-11-2013 07:30
Draker
   
Ocena:
+1

Kredyty, niczym w porządnym filmie SF.

Ha! Widzisz repku, ktoś mnie poparł! ;P

19-11-2013 08:22
   
Ocena:
+6

Myślę, że najlepszą polterową walutą będą pozdrówki. Jeden pozdrówek = 100 centypozdrówków. Ta nazwa nie tylko podkreśla sympatyczność panującej atmosfery, ale pozwala unieśmiertelnia pewien element polterowej kultury.

19-11-2013 09:05
Zuhar
   
Ocena:
+2

Jak Płód to "plemniki." No może "poltertalarki". "Plusiki" też maja długą tradycję. Chyba nawet dłuższą niż "pozdrówka" - tez niezły materiał na tutejszą walutę, szczególnie w systemie aukcyjnym, bo i tak się wszyscy tu nimi przerzucają. Albo "draki" - nawiązują do ksywy Drakera, atmosfery w serwisie i smoków.

 

[EDIT]
Co do dzielenia przez 50, to już druga dewaluacja jaką przechodzę. ZUS jest litościwszy niż Polter.

19-11-2013 09:09
Kamulec
   
Ocena:
+1

A nie lepiej, aby cena początkowa była ileś razy wyższa od końcowej i stopniowo spadała, zamiast licytować? System też mógłby wrzucać nagrody o losowych godzinach (np. każda nagroda pojawiałaby się w sklepiku w ciągu 24 godzin od dodania do systemu).

19-11-2013 09:31
dzemeuksis
   
Ocena:
0

Repukaty, repcoiny, repedeki, wolontarki, repki, że przytoczę pomysły społeczności Gry Fabularne

19-11-2013 11:00
triki
   
Ocena:
+2

Nie ma głupich nazw

Nie ma... Dla tego typu pomysłów, nie ma.

19-11-2013 13:51
Repek
   
Ocena:
0

@Kamulec

To się nie łączy ze sklepikiem, to będą inne "fanty". W tym systemie możemy nawet ustawić cały pakiet ["kumulację"] i opisać, co w nim jest.

Każdą "licytację" jesteśmy w stanie ustawić tak, by odpalała się o mało spodziewanej godzinie [a nie wtedy, gdy będziemy online].

@PPPP

Pozdrówki są zawsze fajne, ale takie nazwy nie dla wszystkich są jasne. :)

 

Na chwilę obecną nieźle brzmią - dla mnie - "plusiki", albo jakaś wariacja "pedeków" lub "xp". Plusy mają tego plusa, że rzeczywiście łączą się z serwisem. PD czy XP są dość jasne, ale są czysto growo-erpegowe. Nie wiem, czy to wada - ot, obserwacja.

Co do "chestingu" - może nazwać to Kufer [Skarbiec?], a wtedy "walutę" jakoś bardziej "walutowo"? Nie byłoby źle, gdyby nazwy do siebie pasowały

Pozdro

19-11-2013 14:19
Repek
   
Ocena:
0

Sprawa z innej beczki, żebyśmy mieli jasność.

Poprzednia notka o planach związanych z BNP i ta pojawiły się na moim blogu. Uznaliśmy z Drakerem, że w ten sposób informacje są bardziej widoczne [niż na forum], a dla mnie jest to szybsze w obsłudze [niż gdybym się co chwila przelogowywał np. na konto Poltergeist lub Cthulhu].

Jeśli chcecie, możemy przenieść tego typu dyskusje na forum. Ruch jest tam mniejszy i tematy mniej widoczne, ale możemy i tak to zrobić.

To, co opisuję w tym cyklu na blogu, to nie są oficjalne, ostateczne wersje obowiązujących mechanizmów. Oficjalne, ostateczne informacje pojawiają się w formie artykułów na stronie.

Pozdrawiam

19-11-2013 14:55
Siman
   
Ocena:
+2

Pedeki byłyby fajne. Plusik dla pedeków.

19-11-2013 14:59
Squid
   
Ocena:
0

Pedeki.

19-11-2013 15:11

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.