string(15) ""
» Blog » Regret-Binder
10-05-2016 16:34

Regret-Binder

W działach: Plane poleca, D&D | Odsłony: 189

Regret-Binder

Drodzy i Drogie!

Los mi ostatnio sprzyja. Od kilku dni chciałem napisać Wam o Regret-Binder, moim autorskim dodatku do Pathfindera zawierającym pomysły na przygody związane z wyrzutami sumienia i żalem za przeszłość. Dziś wydawnictwo, które go opublikowało – Avalon Game Company – ogłosiło wyprzedaż urodzinową i mój tekst można kupić za dolara, ponad dwa razy taniej, niż normalnie. Nadarza się więc świetna okazja, by o nim opowiedzieć. Zależy mi na tym, by więcej osób usłyszało o tym tekście, bo włożyłem w niego dużo wysiłku i pomysłów ale niedługo po jego skończeniu miałem kilka ciężkich przejść  - jak na złość, mimo całej pasji dla niego, gdy się ukazał nie miałem czasu ani sił ogłosić tej publikacji.

Regret-Binder to opis złoczyńcy, diabła żerującego na cudzych żalach i kochającego zmieniać ludzi w niewolników ich przeszłości. Wymyśliłem go, chcąc stworzyć potwora mogącego stać się główną osią całej kampanii. Lubię, gdy przeciwnicy graczy nie są po prostu ludźmi czy bestiami, ale personifikacjami pojęć czy praw nadającymi ton przygodzie – i tak Regret-Binder (będę się trzymał angielskiej nazwy, trudno znaleźć dobre polskie tłumaczenie) zawiera nie tylko opis i statystyki czarta, ale też narzędzia, dzięki którym jego obecność w kampanii sprawi, że żale i chęć zmienienia przeszłości staną się jej motywami przewodnimi.

W dodatku znaleźć możecie specjalny szablon dla postaci, które zawrą pakt z naszym diabłem i zgodzą się bez reszty poświęcić zmienianiu swojej przeszłości – taki bohater staje się silniejszy, ale musi stoczyć wewnętrzną walkę, by w imię jakichkolwiek innych racji odstąpić od realizacji celu. A gdy umrze nie spełniwszy go otrzyma ostatnią szansę – jeśli zgodzi się trafić do Piekła, na świecie pojawi się erynia i dokończy jego dzieło.

Regret-Binder zawiera też opis rytuału, dzięki któremu miejsca o tragicznej historii stają się przez nią nawiedzane – może to sprawiać, że ich bywalcy zostaną magicznie zmuszeni do powtarzania czynów poprzednich lokatorów lub że w rocznicę ważnych wydarzeń cienie będą je inscenizować nieświadome tego, że nie są prawdziwymi ludźmi. Tu zresztą nie zaszkodzi krótki wycinek z dodatku, żebyście lepiej zobaczyli, o co mi chodzi:

 

Daragor’s Shame – a fortress of a warlord who fell to his rival’s forces. For the entire year a spectre believing himself to be Daragor’s ghost wanders the halls of this place, trying to convince adventurers that he’ll be freed from his undead state only when the he finally wins the siege. The battle repeats itself year after year but every year the enemies are so overwhelming that the real Daragor (CN male human barbarian 4), his army (most of them N warriors 1) and all naïve heroes convinced to help him fall prey to the assaulting forces (mostly LE warriors 2 but also evil priests and wizards). Seal powers: Ghost of regret, Shadows of the Past.

Torn Map – a base of operations of a society which tried to create a complete map of the world but carelessly lost its resources and had to be disbanded. The idea began as a fancy of a few aristocrats but then some members became seriously engaged in society’s mission and thus when the project failed there was enough regret for Regret-Binder’s magic to work. The Seal of Regret in Torn Map is drawn under the map itself. Looking at the map makes one want to go on a mission and complete it (as per geas spell, CL 12). What's more people who die around the Seal sometimes rise as skeletons who then creep into the world and try to steal any maps and diagrams they find to bring them back to Torn Map. Seal Powers: geas, taint of unlife.

 

Warto dodać, że bojowe, zawarte w statystykach zdolności diabła również są obliczone na krzywdzenie wrogów w subtelny i długofalowy sposób. Posiada on wiele mocy działających na kogoś tylko, jeśli czart dowie się wcześniej, czego dana osoba najbardziej żałuje, i przy odrobinie wysiłku może otworzyć dowolną ranę, którą kiedyś komuś zadał – potrafi więc nagle przypomnieć bohaterom o sobie nawet lata po spotkaniu.

Poza opisem diabła i związanych z nim mrocznych sił dodatek zawiera sylwetkę Jonsara Harnheima – bohatera, który spróbował oszukać naszego złoczyńcę i zawarł z nim pakt, by go zniszczyć – oraz dwa szkice kampanii. Pierwszy jest heroiczny i opowiada o walce z samym czartem oraz Jonsarem, który dla zniszczenia swojego wroga jest gotów na zbyt wiele. Drugi zaś to mroczniejsza historia, w której bohaterowie i inni awanturnicy stają przed wspólną arcyważną misją, ale zaczynają rzucać się sobie do gardeł, gdyż część z nich prawdopodobnie zawarła pakt z diabłem.

Oczywiście nie jestem obiektywnym sędzią własnego tekstu, ale wydaje mi się, że Regret-Binder wyszedł mi ciekawie, zawiera naprawdę dużo materiałów pozwalających wykorzystać tytułowego złoczyńcę w przygodzie. Zawiera statystyki według reguł Pathfindera, ale dużo więcej jest w nim pomysłów na przygody i informacji fabularnych, więc na pewno przyda się też w Warhammerze, Monastyrze czy innych systemach, do których pasuje diabeł kuszący śmiertelnych. Będę zaszczycony, jeśli ktoś zdecyduje się po niego sięgnąć – czeka w tym linku - i bardzo wdzięczny za wszelkie recenzje, komentarze i uwagi

PS. Na boku dodam, że Avalon ma w ofercie jeszcze jeden podobny tekst mojego autorstwa – Vanithei, opis fae żywiących się cudzą uwagą. Jest on krótszy i mniej rozbudowany, ale za to zawiera reguły, dzięki którym bohater gracza sam może się stać takim „próżnikiem”. Oczywście Vanithei też są dzisiaj przecenieni.

 

Komentarze


Ifryt
   
Ocena:
0

Kupiłem oba dodatki i jeszcze dorzuciłem PWYW "Hordehearts", ale okazało się, że w pliku o tej nazwie dostałem "Erpegowe Święta" (po polsku). Może powinienem to zgłosić bezpośrednio do DriveThru, ale Marku, może Tobie będzie łatwiej zwrócić na to uwagę Avalon Games (podejrzewam, że uploadowali zły plik)?

11-05-2016 15:10
Planetourist
   
Ocena:
0

Dzięki wielkie za zakup! Daj proszę znać, jak wrażenia z lektury :)

Co do Hordehearts - zaraz napiszę o tym Avalonowi.

11-05-2016 16:07
Planetourist
   
Ocena:
0

Wszystko powinno być już w porządku z Hordehearts, dzięki za czujność :)

13-05-2016 11:08
Ifryt
   
Ocena:
+1

Ściągnąłem plik jeszcze raz i wszystko jest już w porządku!

13-05-2016 11:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.