» Blog » Polterkula
29-12-2011 22:59

Polterkula

W działach: Fandom, Życie, Polter | Odsłony: 1

Polterkula

Witajcie!

 

 

Polterświęta już za nami, ale kiedyś na pewno wrócą – za rok albo i wcześniej, przy okazji Dnia Dziecka lub Wielkanocy. Będzie to okazja, by zaoferować nowe prezenty albo te, które tym razem nikogo nie zainteresowały. A może przy okazji puścimy w ruch także i rzeczy, które dostaliśmy?

 

Oczywiście nie wszystkie – skoro o nie poprosiliśmy, pewnie nie chcemy się z nimi rozstawać. Ale znajdą się wśród nich i takie, którymi zdążymy się nacieszyć przez te kilka miesięcy, więc nie będziemy mieć nic przeciwko, by teraz cieszyli się nimi inni. W ten sposób część prezentów stanie się własnością nie konkretnych ludzi, a samych Polterświąt – krążąc przez lata po fandomie, staną się naszymi artefaktami. Symbolami tego, że fajnie jest się dzielić.

 

Dobrze będzie śledzić historię takich przedmiotów. Pisanie po nich nie wchodzi w grę, bo co, jeżeli podczas swojej wędrówki trafią do Blanche albo innego wroga bazgrania po literaturze? No i w Święta puściliśmy w ruch nie tylko książki, ale też płyty, planszówki i inne rzeczy, więc nie zawsze byłoby po czym pisać. Proponuję więc kartki – niech każdy wysyłający książkę dalej dołączy do niej kartkę, w której opisze, co zrobił dzięki tej książce. Fajnie by było, gdyby taki opis miał przynajmniej kilka linijek. Dzięki temu nasze artefakty miały by, jak na artefakty przystało, długą i ciekawą historię. Może ona zawierać sesje rozegrane dzięki nim, krótkie recenzje, linki do tekstów popełnionych pod natchnieniem prezentu, polecanki „z podobnych rzeczy obczaj też…” – cokolwiek, co przyjdzie do głowy Obdarowywującym. Może z czasem ten obieg stanie się tak ważny, że historię najszanowniejszych artefaktów będziemy zapisywać na Polterze, w specjalnie do tego przeznaczonym dziale/kategorii?

 

Ja na przykład przeczytałem na razie jedną z rzeczy, które dostałem – Dar drugiej siostry, przygodę do Monastyru – i nie mam komu jej poprowadzić, ale za to już się szykuję do inspirowanego nią artykułu do… Nemezis (thanks to De99ial, pewnie zgadnie, za co). I, jeżeli wyjdzie fajnie, wyślę go na Poltera. W ogóle fajnie było by, gdyby teksty inspirowane PolterPrezentami trafiały na stronę albo przynajmniej na bloga.

 

Skąd nazwa? Otóż to, co Wam proponuję, to trochę zmodyfikowana wersja kula – rytualnej wymiany praktykowanej przez mieszkańców Wysp Trobriandzkich. Skoro sprawdza się tam, czemu nie w fandomie ;) ?

 

Swoją drogą, tegoroczny świąteczny polterpłód świetnie nadaje się na logo Polterkula - jest bardzo kulisty i prezentowy :)

Komentarze


Repek
   
Ocena:
+3
+1.

Przypomnij o tym przed Dniem PolterDziecka.

Pozdro :)
29-12-2011 23:25
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Pomysł przedni! :)
Ja dorzucę od siebie taką propozycję: żeby łatwiej było rozstawać się z Kula, może można by wymieniać sie TYMI SAMYMI podręcznikami? Np moja Pierdycja to prawdziwy Artefakt już teraz i z pewnością gdyby trafiła w ręce jakiegoś młodzieńca dodalaby sporo westernowości do jego sesji (tak, mój Warhammer można określić jako "dark spaghetti western", z Chaosem jako bajką do straszenia dzieci, elfami w rezerwatach i goblinami napadającymi na dyliżansy).
Ale nie pozbyłbym się swojej Pierdycji ot tak - wymieniłbym ją na równie potężny artefakt :) Albo na inną Pierdycję, którą mógłbym skazić swą osobowością :)

Drugi pomysł to to, by tą inicjatywę Plane'a rozpromować na fali opadowej po Polterświętach. Np w formie notki - co oddałem, co robiłem z tym podręcznikiem, w jakie sesje grałem itp. Np moje książeczki mają ciekawą historię i opisanie jej mogloby byc pierwszym rozdziałem w ich historii podczas polterkuli.
Ja sam byłbym ciekawy historii prezentów które dostałem - anegdot, zartow sytuacyjnych, o zagranych przy ich pomocy sesjach, o nawiazanych ponad nimi przyjaźniach czy romansach...
30-12-2011 08:49
Planetourist
   
Ocena:
+1
Z tymi samymi podręcznikami będzie tak, że wymiana nimi będzie miała sens - bo to różne artefakty, każdy z inną historią. A skoro będzie miała sens, to będzie się zdarzała. Ale nie robiłbym z niej reguły - przecież nikt nie zabrania wymieniać się innymi podręcznikami.

Swoją drogą - w kula faktycznie należy wymieniać się przedmiotami o równie długiej historii :) Zastanawiałem się, czy nie dać jakichś wymogów - żeby zgarnąć z puli artefakt, trzeba zaoferować własny o takiej samej liczbie poprzednich posiadaczy - ale uznałem, że to nie ma sensu. Jak ktoś, jak Zigzak, nie będzie skłonny oddać relikwii za przedmiot bez historii, może to zaznaczyć, oferując go.
30-12-2011 09:54
de99ial
   
Ocena:
+2
Przyznam szczerze, że... nie kojarzę :D

Ale cieszę się, że pomogłem jakoś tam ;)
30-12-2011 10:07
nerv0
   
Ocena:
+2
Księga Wiedzy Tajemnej Starego Świata. Spisana przez nieznanego maga z Wyspy Mgieł, w niewyjaśnionych okolicznościach wpadła w ręce Ziga Czerwonego Gromu, ofiarowana w darze Planetoristowi Kroczącemu Między Wymiarami w zamian za Berło Wiecznej Potęgi Ciemności.

Ja to kupuję. :)
30-12-2011 12:57
Planetourist
   
Ocena:
+1
@nerv0

Tak, stylizacja nie zaszkodzi :) Wnet rozpocznę Kula, bo przekazuję artefakty już w lutym (taka moja umowa z Jade, która spóźniła się o sekundy) - pobawię się różnymi narracjami i może nawet wrzucę tu efekty.


@de99ial

Dar drugiej siostry zalatuje trochę Dzieckiem Rosemary, dzięki Twojemu komentarzowi sprzed roku powiązałem to z Nemezis :)
30-12-2011 13:43
de99ial
   
Ocena:
+1
No proszę - teraz pamiętam :D Komentarz był chyba pod jakimś wpisem o Magii Mrocznych Kultów w Nemezis.

Czekam na efekt :D
30-12-2011 14:57

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.