string(15) ""
» Blog » Niepodważalne zalety palenia papierosów
27-04-2016 09:53

Niepodważalne zalety palenia papierosów

W działach: lifestyle | Odsłony: 2330

Niepodważalne zalety palenia papierosów

Palenie papierosów jest przyjemne. Kto pali ten wie. Jest przyjemne z wielu powodów, ale głównie dlatego, że nikotyna w cudowny sposób rozchodzi się po organizmie, po prostu rozpływa się po nim niczym przyjemna w dotyku tkanina. Wyobraź sobie, że wypełnia cię jedwab. Nikotyna sprawia że czuję się tak, jakbym wstał rano po górskiej wycieczce, spojrzał na zalany słońcem świat, pozwolił promieniom się ogrzać przeciągając z rozkoszą. Tak to mniej więcej wygląda.

Palić można w samotności. Kiedy pracujesz, kiedy piszesz, kiedy robisz coś mniej lub bardziej ważnego raz na jakiś czas wychodzisz na balkon, przed zakład pracy czy za śmietnik i spędzasz czas ze sobą, ze swoimi myślami. Możesz sobie podsumować, dać odpocząć, zrefokusować. A potem wracasz i przychodzi fajny pomysł, nowe spojrzenie, albo po prostu chęć do kontynuowania zajęcia.

Palenie wybija rytm. Rytm jest w życiu bardzo ważny. Palenie w tym niezmiernie pomaga. Fajeczka co godzinę – bo i tak przysługuje Ci przerwa, kiedy pracujesz przed monitorem. Możesz wyjść na dwór, zaciągnąć się, popatrzeć na zieleń. Wielu z moich znajomych z pracy, tych którzy nie palą, w ogóle nie korzysta z tej możliwości, a przecież warto się czasem przewietrzyć, aby wrócić do zbyt zimnego lub zbyt ciepłego klimatyzowanego pomieszczenia. Palenie pozwala odpocząć moim oczom oraz odetchnąć świeżym powietrzem.

Palenie papierosów daje też satysfakcję towarzyską. W szczególności, kiedy pracujesz w większym przedsiębiorstwie. Możesz w szybki, miły i niezobowiązujący sposób poznać koleżanki i kolegów z innych działów. Dowiedzieć się na czym polega ich praca, opowiedzieć o swojej. Zauważyłem, że takie znajomości palaczy przynoszą korzyści mojemu zespołowi. Relacje z działami, gdzie są palacze, są znacznie lepsze niż z tymi działami, gdzie ich nie ma. Podobnie zresztą było na studiach. W trakcie przerw między zajęciami palacze zbierali się w określonych miejscach – palacze z całego uczelnianego budynku. Wiele z tych znajomości trwa do dziś, bowiem z poznanymi w ten sposób ludźmi zwykle kończyło się na wspólnych imprezach.

Oczywiście można, aby uzasadnić palenie użyć także dowcipnych argumentów – takich jak fakt, że jeśli czekasz na autobus i zapalisz papieroska, to pojawi się on na horyzoncie nim upłynie minuta – i choć to zjawisko, którego doświadczyłem wielokrotnie, uważam, że nie warto podawać argumentów opartych na anegdotkach i dowcipach, bo zwykle w takich rozważaniach brakuje logiki. Natomiast wcześniej wymienione zalety palenia oparte są na doświadczeniach wielu osób i potwierdzone psychologicznie a także socjologicznie. 

A może takich zalet jest więcej? Podziel się swoimi przemyśleniami.

 

1
Notka polecana przez: ment
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Exar
   
Ocena:
0

Palenie papierosów jest przyjemne.

A ja zawsze myślałem, że palacz może być maksymalnie na poziomie 0, czyli poziomie wyjścia. Gdy zapali, zaspokoi głód nikotynowy, to czuje się "dobrze", czyli na standardy osób niepalących - czuje się normalnie.

Nie paląc poziom samopoczucia palacza spada do poziomu <0, ale nigdy nie przekracza poziomu wyjścia (abstrahując od innych faktów, takich jak budowanie relacji międzyludzkich czy wykorzystywanie przerw w pracy).

PS. Podobne objawy obserwuje u kawoszy. Jak nie wypiją porannej kawy to łażą i smędzą do czasu wypicia dziennej dawki kofeiny...

03-05-2016 19:24
Neurocide
   
Ocena:
0

@Exar - gdyby było tak jak piszesz, to nikt by tego nie zaczynał. Nikotyna działa euforycznie i pobudzająco. Podobnie kofeina - choć głównie pobudzająco.

 

03-05-2016 20:39
Kamulec
   
Ocena:
0

Tyle, że substancje o takim działaniu tracą je, gdy organizm się do nich przyzwyczaja. Zostaje się więc z samym uzależnieniem.

03-05-2016 21:00
Neurocide
   
Ocena:
0

Dlatego, aby odzyskać stymulujące działanie wystarczy zwiększyć dawkę. I bam, znów mamy zamierzony efekt. 

03-05-2016 23:13
Z Enterprise
   
Ocena:
0
To co, wróciłeś do palenia czy się torturujesz? ;)
05-05-2016 10:14

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.