string(15) ""
» Blog » Karnawał Blogowy #2: Wygrzebańcy
10-07-2009 13:53

Karnawał Blogowy #2: Wygrzebańcy

W działach: rpg, karnawał | Odsłony: 4

Długo myślałem nad tematem, który mógłbym zaproponować. Borejko otworzył Karnawał Blogowy pozwalając nam dywować na dosyć otwarty temat. Po chwili przemyśleń, zebraniu tego co wiemy o rynku RPG i aktualnych trendach mogliśmy z marszu przystąpić do pisania. Idea otwartości jest jak najbardziej słuszna.

Początkowo chciałem ciągnąć nurtujący mnie temat obecności, potrzeby, sensów robienia map w grach fabularnych. Ostatnio jednak w komentarzach, którymi Blogerska Brać obficie się obdziela, pojawiły się wzmianki o kilku mało znanych grach fabularnych, kilku zapomnianych. Idzie to w parze z charakterem mojego bloga, toteż postanowiłem zarzucić pierwotny pomysł i pójść w tę stronę. Wszak temat jest już jakby na tapecie.

Zakładam, że wielu z nas ma w swoich zbiorach, lub choćby w pamięci jakieś mniejsze lub większe unikaty. Albo to nabyte okazyjnie, albo ofiarowane. Możliwe, ze nabyte w spadku, po koledze, który erpegom powiedział już stop. Sam posiadam jedną taką, dosyć wyjątkową kserówkę, pamiętające jeszcze lata 90' w spadku właśnie.

Domyślam się, że czytają nas ludzie różni – i starzy i młodzi. Ci pierwsi być może grali w te wyjątkowe okazy twórczej myśli erpegowej, Ci drudzy z pewnością zapoznaliby się z tym co sami chowamy w szafach, piwnicach, z tym co pokrywa kurz, a co kryje w sobie nieco zapomniane koncepcje.

Wyciągnijmy z bagna niepamięci jakiś podręcznik, odkryjmy go na nowo, ukażmy jak wybrana przez nas gra/setting/kampania wpłynęła na późniejszy rozwój gier fabularnych. Niech każdy wygrzebie to co chce, to co może i zaprezentuje w formie jaka mu najbardziej pasuje. Czy to będzie obszerna recnezja – taka oldschoolowa, rozdział po rozdziale – czy szerokie omówienie, prezentacja niezwykłego świata, lub twórczych rozwiązań mechanicznych.

 Wygrzebaniec – zaprezentuj, zrecenzuj, opisz, omów grę/setting/kampanię

Czym „wygrzebaniec” był w przeszłości? Jakie wyjątkowe pomysły zawierał w sobie? Skąd czerpał i w jaki sposób wpłynął na późniejsze gry fabularne? Co szczególnie warto wydobyć z niego dziś?

Dodam, że nie muszą to być gry szczególnie odkrywcze, przełomowe, postępowe. Starczy aby swego czasu wypełniały was pasją. Czy będzie to felieton na temat Pendragona, szeczgółowa recenzja Kryształów Czasu, przedstawienie świata Dark Sun czy apoteoza tabelek w MERPie – pozostawiam to w waszej gestii.

Wygrzebańcy
Glinthor o Star Wars d6:
Mój egzemplarz to piąty dodruk drugiej edycji z 1995 roku. Twarda lakierowana oprawa utrzymana w niebieskiej tonacji ze zdjęciem popiersia naszego idola Vadera. Wnętrze wydane jest na dobrej jakości papierze i utrzymane w czarno białej szacie.
Więcej na jego blogu: Dawno temu w Polsce

Komentarze


27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Nie będę ukrywał, że dziwi mnie adresowanie tematu do osób od półtora dekady znających gry fabularne. Z przyjemnością będę teksty czytał, lecz mam nadzieję, że w kolejnych edycjach pozwolicie wypowiedzieć się także osobom spoza grona starych wyjadaczy.
10-07-2009 15:44
~Fan Fanów RPG

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Póltorej dekady mineło mi dawien dawno. Natomiast nie rozumiem do czego pijesz Aureus? Azalizby nie mozesz napisac o swoich przygodach z Wiedźminem grą fabularną lubo Klanarchią? Coś mi się że szukasz dziury w całym. A może autor jest nie ten lubo zacytowan Borejko, którego osobiście nie znosze.
10-07-2009 18:00
Raziell
   
Ocena:
+1
Aureus, przecież nikt ci nie każe pisać o OD&D, megadunegonach i innych rzeczach o których często pisuje Jarl a o RPGu przy którym zaczynałeś, o tym co dla ciebie jest początkiem a nie dla świata.
10-07-2009 18:06
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+6
@Adrian, Raziell

Zacytuję.
"Sam posiadam jedną taką, dosyć wyjątkową kserówkę, pamiętające jeszcze lata 90' w spadku właśnie"
"co sami chowamy w szafach, piwnicach, z tym co pokrywa kurz, a co kryje w sobie nieco zapomniane koncepcje"
"gra/setting/kampania wpłynęła na późniejszy rozwój gier fabularnych."
"co kryje w sobie nieco zapomniane koncepcje"

Wymienione przykłady gier: Pendragon (1985), Kryształy Czasu (1993), Dark Sun (1990), MERP (1984).

Adrianie - podajesz przykład Klanarchii. Przyznasz chyba, że na tle pozostałych systemów i podanych cytatów wygląda raczej "nie na miejscu". Wiedźmin już wypada tu trochę lepiej.

NIE MÓWIĘ, ŻE TEMAT JEST ZŁY. Wprost przeciwnie - wydaje mi się, że będzie dla mnie szalenie wręcz interesujący i dowiem się wielu, ciekawych rzeczy, może sam napiszę tekst o Planescape (...a może nie, jak w pierwszym KB). Niemniej blogosfera RPGowa często głosi potrzebę otworzenia się na ludzi nowych, spoza już utrwalonych grup i bez ważnych nazwisk. Ten temat zaś raczej sugeruje odchylenie w stronę postaci, które już naprawdę na RPGach połamały zęby.

Oczywiście stwierdzenie "napełniły was pasją" nie jest tylko pustym zbiorem słów, ale ono również osadzone jest w pewnym kontekście.
10-07-2009 18:22
~Fan Fanów RPG

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Hej Aureus!
Żle może sformułował wpis Neuro skoro to tak odebrałeś. Dla mnie wygrzebańcem mogą być "Dzike Pola2ed" bo czemu nie. Dlaczego wiesz podlatujesz już do temetu "a napisałbym" ale to dla starców takich jak Borejko czy Zdziska Sosnicka. Wygrzebańcem w moim mniemaniu może równie dobrze być DnD4. Bo nawet jakbym to miał to zagrzebane głęboko w szafie. Dalej może to być nawet setting/ dodatek - Salkalten dla mnie jest jak najbardziej takim wygrzebańcem. Ściagnałem poczytałem fragment i wrzuciłem w odmęty folderów.
Może Salkalten zawiera wyjątkowe pomysły? Może skadś czerpie? Co szczególnie warto wydobyć z niego dziś??? Itd.
Rozchmurz się słoneczko otwórz buzię. Ja rozumię że Was tu przybija ta zgniła zieleń i jest dżdzysto i ponuro w stylu jesiennej gawędy... ale nie trzeba przerzucać pesymizmu dalej.
10-07-2009 18:31
~Fan Fanów RPG

Użytkownik niezarejestrowany
    Edytowac toto sie nie da wiec pod postem.
Ocena:
0
I jeszcze raz j niech za przykład posłuży ci Raziell - prowadzący blog stricte informacyjny. Nic nie stało na przeszkodzie by uczestniczył w KB RPG#1. Co wiecej napisał zgrabny wpis.
10-07-2009 18:36
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+7
Hej, Adrianie!
Spróbuj kiedyś przeczytać własną wypowiedź po napisaniu jej całej i wywal wszystkie elementy, które w jakiś sposób obrażają lub uwłaczają innym osobom lub grupom. Ostatnio zacząłem tak robić i bardzo dobrze na tym wychodzą wszyscy, którym przedstawiam swoje opinie. Tobie też to proponuję, bo zawierając jad w swoich wypowiedziach (jak w ostatnim akapicie przedostatniej wypowiedzi) od razu wywołujesz negatywne odczucia i zrażasz do wcześniejszej części wypowiedzianej. (Dopóki do tego akapitu doszedłem, myślałem: coś w tym jest, to ma sens. Jak przeczytałem całość, od razu się nasunęło: to ja mu teraz pokażę...)
10-07-2009 18:49
~Fan Fanów RPG

Użytkownik niezarejestrowany
    Serdecznie przepraszam za offtopic
Ocena:
-1
Ahoj Aureusie!
Przeczytałem i co stwierdzam.
Wracając do znanej przedszkolnej pieśni, chciałem po prostu natchnąć w Ciebie więcej optymizmu, gdyż kolor ciemnozielony nie napawa optymistycznie - to nie moje zdanie tylko ekspertów w tejże dziedzinie. http://www.webtips.pl/post3264.htm l
Chciałem natchnąć w Ciebie ducha podniosłości i wzniosłości a Ty znów szukasz dziury w cały. Zeby było wesoło i optymistycznie.


"Słoneczko nasze,
otwórz buzię,
bo nie do twarzy Ci w tej chmurze,
Słoneczko nasze,
rozchmurz się,
maszerować z Tobą (przez życie )będzie lżej!
Słoneczko nasze,
otwórz pyska,
bo nie do twarzy Ci w chmurzyskach,
Słonczeko nasze,
rozchmurz się,
maszerować z Tobą będzie (nam na pewno) lżej!"
10-07-2009 19:20
Chavez
   
Ocena:
0
Neurocide - moglbys sprecyzowac, czy istnieja jakies ograniczenia czasu wydania gry? Bo rpgow pare mam, ale zaden nie wyszedl w odleglych czasach ;) Najstarsze to wznowienie wfrp 1ed i pierwsze wydanie ed z 98 ;)
10-07-2009 20:21
Neurocide
   
Ocena:
+2
Może rzeczywiście trochę nie dokońca trafnie doprecyzowałem o co mi idzie. Poprostu wygrzebać należy coś fajnego - to karnawał więc macie wolną rękę. Pisałem o swoim pokoleniowym doświdczeniu, stąd w przykładach gry takie a nie inne, ale jednocześnie wspomniałem o nie wprost, bo w enigmatycznym podtytule o Deadlandsach - bo Wygrzebańcy to przecież Deadlands. A ten to z kolei DL to Hell on Earth, i najmniej znany mi Lost Colony - czyli gry nam bliższe czasowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać się za Wieźmina - popularny parę lat temu odszedł już w niebyt. Dla kupy ludzi odkryciem moga być nawet nowe gry Indie.

Wybierzcie sobie z tych opcji co chcecie gra/setting/kampania połaczcie to z wygrzebać/stara szafa/piwnica/unikat lub z to odkrywcze/przełomowe/fajne/dało (daje?) kupę radochy/a tu jest fajny koncept/a tu mechanika. Rocznikowo od zarania do dziś. Może być Wahrammer, moga być Kruki Urojenia, Crystalicum - bo czemu nie? Klanarchia to świeżynka - ale czemu nie, pewnie jest o czym pisać prawda?

Tak jak w poprzednim karanwale macię wolną rękę. Jak ktos wam podprowadzi grę, to przecież można napisać o niej inaczej, można się zgadzać, polemizować. Moderatorzy z toporami za wami nie stoją, redakcja nas nie obchodzi - karnawał, mięsopust, kultura odwrócona, wszystko na opak. Nie rzucajcie sobie kłód pod nogi, nie wylewajcie kleju na klawisze, nie obcinajcie palców. Be free...
10-07-2009 23:31
~ja-prozac

Użytkownik niezarejestrowany
    Lansik, lansik
Ocena:
+2
Once & Future King (Amazing Engine)
Cyborg Commando
Flashing Blades
Usagi Yojimbo (Gold Rush Games)
Maelstrom Storytelling
Whispering Vault
Hidden Invasion
James Bond
Empire of the Petal Throne (przedruk pierwszej edycji)
Ghost Dog
Control
Hong Kong Action Theatre (Guardians of Order)
Pandemonium - Adventures in Tabloid Universe
Unknown Armies I ed
Pie Shop
Shatterzone
Broken Gears
Covenant
Dread : The First Book of Pandemonium
Steal Away Jordan
vs. Monsters
Spione
Dirty World
Lacuna
Intergalactic Cooking Challenge
The Princess Kingdom
Best Friends
Carry
House of Horiku
Sorcerer
Don't Rest Your Head
Ganagakog
Legends of Alyria
Run Robot Redux
Boomtown Planet
Secret of Zir'an
Barbarians of Lemuria
Barbarians Versus
Portals and Keys (Planescape Larp)
Beast Hunters
Budo
Dirty Secrets
Pax Gladius
One Can Have Her
Polaris
Ruby
Spellbound
War Machine
Soap
Space and Steel
Discordia
Shady Gulch
Caper
City of Birds
Interrorgation
Dead Inside
Coyote Trail
Schism

Coś jeszcze zapomniane, że kupione

Wybierzcze sobie, heh.
11-07-2009 00:53
Neurocide
   
Ocena:
0
uff - mojego nie ma :)
11-07-2009 01:05
~Fan Fanów RPG

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A ja o Whispering Vault poczytałbym jeszcze
11-07-2009 06:04
Deckard
   
Ocena:
0
Myślę, że wezmę udział...

W kwestii postów powyżej - Aureus i spółka, duży - za czepialstwo wobec FF. Jasne, można się po studencku licytować do białego rana (jak to na konwentach bywa), tylko jak już pisał Adrian i Neuro: napiszesz o czymś nie mającym 15-20 lat, również znajdziesz się w KB. Prozac sypnął całą listą gier, z których spora część powstała już w tej dekadzie.
11-07-2009 13:33
18

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Fajny temat.

Napiszę o Mutant Chronicles :)
11-07-2009 16:49
Scobin
   
Ocena:
+2
W zacnej dyspucie Aureusa i Borejkusa jestem za Aureusem...

...a poza tym zachęcam wszystkich do udziału w inicjatywie. :)
11-07-2009 18:12
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
+2
Ja mam w szafie specjalne 4 segregatory z materiałami fanowskimi do Warhammera sprzed 11 lat, w tym jedną mega kampanię, którą świetnie pamiętam bo jako jedyna przygoda która wtedy drukowałem zajmowała chyba ze 30-40 stron, co wtedy dla mnie było czymś mega gigantycznym :P. Być może aż się skuszę i co nieco naskrobie o tych zakurzonych segregatorach :) (w jednym z nich nawet można teksty naszego repka znaleźć sprzed 10 lat :P)
11-07-2009 22:17
Scobin
    Wybaczcie offtopik
Ocena:
+1
To prawie jak IPN. :-D
11-07-2009 22:28
Balgator
    @Enc
Ocena:
+1
Damn it! Uprzedziłeś mnie :P W takim razie zastanowię się na The Riddle of Steel :)
12-07-2009 09:56
18

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Balatagor: Pisz śmiało o MC, ja mogę napisać równie dobrze o Amberze abo Star Wars d6. Ważne, żeby Mutanci zostali wygrzebani :)
12-07-2009 18:01

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.