string(15) ""
» Blog » Społeczność RPG?
04-06-2013 13:39

Społeczność RPG?

W działach: Różne | Odsłony: 72

Wiecie, tak się już kiedyś zastanawiałem nad tym, że fajnie byłoby mieć w sieci jakieś takie uniwersalne miejsce, w którym RPGowcy mogliby sobie dyskutować o interesujących ich sprawach. Taka jakby alternatywa dla polterblogów gdzie każdy mógłby coś napisać i o wszystkim podyskutować. Miejsce, w którym treść byłaby w 100% tworzona przez społeczność.

To w tym punkcie wyminęły się wizja moja i kbendera, który uważał, że jeśli miałoby powstać jakieś nowe miejsce dla RPGów to powinna to być ściśle moderowana strona nastawiona na publikowanie wysokiej jakości artykułów. I choć doskonale człowieka rozumiem (bo przecież widzę jak to w tym naszym RPGowym poletku jest) to jednak ciągle krąży mi po głowie ten pomysł ze stworzeniem małej RPGowej społeczności.

Tyle tylko, że brak mi wiedzy i środków by podejść do tego w bardziej profesjonalny sposób (założyć samodzielny portal i tak dalej), jednak internet już od dawna oferuje prostsze sposoby na obejście tego problemu. Myślę oczywiście o Facebookowych grupach, oraz Społecznościach Google (z mojej strony nastawiałbym się raczej na to drugie). Ot, proste i wydajne narzędzie pozwalające stworzyć w sieci swoje małe poletko każdemu kto będzie miał na to ochotę.

Tylko pytanie do was "czy ma to aby jakiś większy sens"? Na Googlu swoją małą grupę ma Borejko zrzeszający ludzi pod szyldem Gier Fabularnych. Na Facebooku są... grupy różne, mniej lub bardziej sensowne.

Czy więc jest to komukolwiek teraz potrzebne? Czy bylibyście czymś takim zainteresowani? Co taka społeczność musiałaby oferować aby was przyciągnąć?

W temacie jestem całkowicie zielony i dlatego chciałbym o tym z wami podyskutować, dowiedzieć się co o tym myślicie i poznać opinię osób, które mają z tym więcej doświadczenia niż ja.

EDIT

Tylko na wszelki wypadek wyłączę tyldy. Każdy sąd mnie uniewinni.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

nerv0
   
Ocena:
0
Ech głupi ja, powinienem zapytać: Kto chce się przyłączyć do Społeczności Fanów Warhammera"? :D

Choć wtedy pewnie ktoś zapytałby się: "Ale której edycjiiiii"? ;p

@oddtail
@nerv0: dalej nie wiem, jaki jest zamierzony cel istnienia takiej społeczności, jaką postulujesz...

To dlatemu, że niczego nie postuluję tylko głośno myślę i zadaję pytania. Przede wszystkim zaś chciałem uzyskać odpowiedzi na to czego WY oczekujecie. O tym chcę dyskutować. Moje mgliste wizje już znamy i możemy iść dalej.

Fajny pomysł zarzucił Karczmarz. Taka grupa scenopisarzy mogłaby być ciekawa i sam chętnie bym w czymś takim uczestniczył zwłaszcza, że mam te kilka rozgrzebanych pomysłów i samemu ciężko się zmobilizować do pracy. A wiadomo, że w grupie zawsze pójdzie łatwiej. :)

@Kartistos
Do robienia duzej ilosci ciekawych rzeczy potrzebni sa profesjonalisci. I chetni do zaplacenia chociazby kilku zlotych. Najbardiej brakuje tych ostatnich.

Sorry, ale nie sądzę by w poslkim środowisku miało jakikolwiek sens myślenie o tym by zarabiać na swoich tekstach RPgowych. Sami wiemy, że z zarabianiem na RPGach mają problem nawet ich wydwcy, nie ma co się łudzić, że ktoś byłby gotów wyłożyć kasę dla tekściaży za meteriały na strone.

Owszem, byłoby fajnie, ale ja nie mam złudzeń. :)

@Aes
Och, gdyby dało się po prostu przebudować polter tak aby stał się piękny, pachnący i funkcjonalny to w mojej głowie nigdy nie powstałyby myśli o tworzeniu/dołanczaniu do jakichś grup.

O tym zresztą też już kiedyś pisałem, o mojej wizji poltera Web 2.0. Niestety to tak samo nie do spełnienia jak otworzenie nowego portalu i płacenie za teksty. :/
04-06-2013 15:38
nerv0
   
Ocena:
+3
@repek
Soon.

Nie... NIE! Nie gadaj, że coś się tam dzieje!? Weź bo nie uwierzę! O_o

Oj, oj, coś mi się stało w serduszko... Czy to... czy to takie uczucie, kiedy w człowieka wstępuje nadzieja? :3
04-06-2013 15:41
Aesandill
   
Ocena:
+4
@ dzeme
Co do pierwszego zarzutu - zgoda. Nie ma tu intuicyjnych narzędzi - Polter jest stary i to widać.

Co do ukrywania bananów itd.
Siedze tu tyle lat, nie miałem bana, warna czy ukrytej notki... myśle że wiele tego typu zdarzeń jest na własne życzenie. Nie twierdze że bez słusznych pobudek, ale często konkretny człowiek wie że bana czy ukrycie notki jest prawdopodobne, i sam decyduje że jednak "dla sprawy". Są też tacy(takie :D ) co powinni dostać banana, ale wkurzają wszystkich taką metodą, że nie ma się za co przyczepić.
Pewnie sa też niewinni, co dostają bananem czy ukryciem za miłośc do ojczyzny, ale jakoś się nie rzucają w oczy.

Ja Polteru nie bronie, nie jestem redaktorem, nie muszę. Ale dziwi mnie jak bardzo mozna marudzić na serwis na którym się tyle bywa... Jak by mnie tak raziła niesprawiedliwośc społeczna, to bym po prostu zignorował ten serwis i uprawiał własny ogródek. Co wielu robi z fajnym skutkiem.

Pozdrawiam
04-06-2013 15:50
dzemeuksis
   
Ocena:
+1
Nie marudzę - pokaż gdzie, jeśli do mnie pijesz. Napisałem przecież wyraźnie: "to nie zarzut, rozumiem takie praktyki w kontekście serwisu tego typu".

A swoją drogą uprawiam własny ogródek...
04-06-2013 16:18
Kamulec
   
Ocena:
+1
Wszystko co tu pada było poruszane rok temu lub dwa, niemal każdy co miał do powiedzenia, to już napisał, warunki się nie zmieniły, dyskutanci niemal ci sami, więc nie warto na razie do sprawy wracać.
04-06-2013 16:38
37750

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Na Polterze jest ponad 100 tysięcy ludzi (wiem od gowera). Wasze małe fejsowe społeczności po 150 użytkowników albo 340 użytkowniczek się nie liczą.
04-06-2013 18:08
Aesandill
   
Ocena:
+1
@ dzemeuksis
Nie pije do Ciebie, tylko do generalnego obrazu bananów, polterfochów i niepewnością z tym związaną.

Peace dzem
Pozdrawiam
Aes
04-06-2013 18:15
53747

Użytkownik niezarejestrowany
    @Animozya
Ocena:
0
Odezwał(a) się Arioch(a) z 1k5 followersami...
04-06-2013 18:16
37750

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Właściwie skąd taki butthurt na tego(ą) Ariocha(ę)? Zbanował(a) kogoś?
04-06-2013 18:23
Kamulec
   
Ocena:
0
@Animozya
A czy to ważne?
04-06-2013 18:27
Rag
   
Ocena:
+4
Co do grupy FB to pewnie niedługo będzie o niej słychać na zewnątrz. W tej chwili szykujemy restrukturyzację i aktywizację, dojdą nowi admini, więcej dyskusji itp.
Dojdzie też trochę innych atrakcji, ale o tym będziemy mówić jak już je wprowadzimy (dodam tylko, że jedna już jest przypięta na grupowym wallu ;) )

@Nerv0
Prawda, super byłoby mieć stronę z taką funkcjonalnością jak na przykłąd Polter, ale pracujemy z tym co mamy, niestety do postawienia czegoś takiego trzeba mieć środki, których nie posiadamy. Na tą chwilę korzystamy z FB i każdy kto ma tam konto może zaglądać - grupa jest otwarta :)

@Karczmarz
Myślałem ostatnio z kilkoma osobami o założeniu takiej grupy, to naprawdę fajna sprawa :)

Pozdrawiam
Rag
04-06-2013 18:29
Tyldodymomen
   
Ocena:
+1
ale po co wam te grupki, skoro jest Polter? #od fanów dla fanów
04-06-2013 18:30
nerv0
   
Ocena:
0
@Rag
Myślałem ostatnio z kilkoma osobami o założeniu takiej grupy, to naprawdę fajna sprawa :)

Macie już jakieś pomysły? W razie czego ja jestem pomysłem żywo zainteresowany i jakby coś się ruszyło to macie pierwszego, który wrzuci na tapetę swoje rozgrzebane wypociny. :)

Przy okazji, wspominałem kiedyś, że fajnie by było jakby powstała jakaś ekipa skoncentrowana na publikowaniu solidnych scenariuszy. Czy myślicie, że dałoby się to jakoś połączyć z ideą "miejsca, w którym publikowana byłaby wysokiej jakości treść" i "grupą scenaopisarską"? Innymi słowy, czy scenariusze stworzone przez Grupę mogłyby być publikowane na jakimś blogu?
04-06-2013 18:55
Agrafka
   
Ocena:
+2
Grupa "Panie i Panowie..." jest całkiem spoko. Sporo aktywnych ludzi, niewiele męczącej trollerki, idealni i cudowni admini :P

A tak serio...dużo tego wszystkiego ostatnio i nie bardzo wiem czy jest sens. Pojawiają się kolejne grupy więc stare umierają, takie to przerzucanie się z miejsca na miejsce. Poltera nie zastąpisz moim zdaniem.
04-06-2013 19:01
nerv0
   
Ocena:
+1
Tu raczej powinno chodzić nie tyle o zastępowanie czegokolwiek, co o zdrową konkurencję. Tak ja to w każdym razie widzę. Portalem, który miał potencjał do konkurowania z Polterem był Mistrz Gry. Na jego założeniach powstała strona Afterbomb, ale to już jest miejsce skoncentrowane wokół jednego systemu i raczej nie widzę go jako czegoś większego. :/
04-06-2013 19:06
Rag
   
Ocena:
0
Ale do tego trzeba kilku rzeczy, których wspólne wystąpienie jest bardzo trudne:

-Zasobów (serwer, informatyk, grafik\graficy itp. to wszystko kosztuje i to wcale nie mało).

-Zaangażowania

-Dobrego PR\umiejętności nie zrażania do siebie całego fandomu ;)

O ile Roll miał te dwie pierwsze rzeczsy, to ostatniej niestety mu zabrakło, powiem nieskromnie, że na grupie mamy te dwie ostatnie rzeczy, ale niestety brak pierwszej.

Konkurencji dla Poltera w najbliższym czasie raczej nie będzie, bo po prostu wyjątkowo trudno jest zebrać te wszystkie 3 czynniki w jednej inicjatywie ;)

Pozdrawiam
Rag

EDIT:
Dopiero nadrabiam dyskusję i mam pewne opóźnienie w czytaniu komciów.

"Przeca ja chyba napisałem, że jeśli już to celowałbym z tym w Googla albo w Facebooka, nie? Skąd ci się wzięło to, że one są dla mnie niezadowalające? O_o"

oraz

"Tu jest pies pogrzebany, nawet do tego żeby ją przeglądnąć muszę się zalogować. Nie tego oczekuję. :/"

Czy mi się wydaje czy widzę tutaj jakąś sprzeczność? :P

Grupa jest otwarta dla wszystkich użytkowników FB i każdy kto ma na FB konto powienien bez problemu widzieć wszystko co jest na niej umieszczane :)
04-06-2013 19:34
Kamulec
   
Ocena:
+2
@Agrafka
Pojawiają się nowe, bo dużo pretendentów do adminowania.
04-06-2013 20:18
Tyldodymomen
   
Ocena:
+4
tylu ludzi po materkingu i zarządzaniu,muszą się spełnić zawodowo
04-06-2013 20:49
nerv0
   
Ocena:
+1
Grupa jest otwarta dla wszystkich użytkowników FB i każdy kto ma na FB konto powienien bez problemu widzieć wszystko co jest na niej umieszczane :)

Pewnie jestem jednostkowym przypadkiem ze względu na to, że po prostu nie loguję się na fejsie, a konto na nim reaktywowałem tylko dla tego, że mnie tam kiedyś zaprosiłeś. Wszystko byłoby cacy gdybym tylko nie musiał się tam logować żeby sobie poczytać co ludzie piszą. No, ale wiem, że jestem w mniejszości. ;p
04-06-2013 21:16
Rag
   
Ocena:
0
Chodziło mi o to, że w jednym komentarzu napisałeś, że nie skreślasz google ani FB, a później żę grupa na FB Ci nie pasuje :P

Co do konieczności logowania to rozumiem, ja też wolałbym, żeby nie trzeba było się logować, ale niestety pan Zuckeberg jeszcze nie wpadł na pomysł, żeby coś takiego zrobić :D

Pzodrawiam
Rag
04-06-2013 21:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.