string(15) ""
» Blog » Społeczność RPG?
04-06-2013 13:39

Społeczność RPG?

W działach: Różne | Odsłony: 72

Wiecie, tak się już kiedyś zastanawiałem nad tym, że fajnie byłoby mieć w sieci jakieś takie uniwersalne miejsce, w którym RPGowcy mogliby sobie dyskutować o interesujących ich sprawach. Taka jakby alternatywa dla polterblogów gdzie każdy mógłby coś napisać i o wszystkim podyskutować. Miejsce, w którym treść byłaby w 100% tworzona przez społeczność.

To w tym punkcie wyminęły się wizja moja i kbendera, który uważał, że jeśli miałoby powstać jakieś nowe miejsce dla RPGów to powinna to być ściśle moderowana strona nastawiona na publikowanie wysokiej jakości artykułów. I choć doskonale człowieka rozumiem (bo przecież widzę jak to w tym naszym RPGowym poletku jest) to jednak ciągle krąży mi po głowie ten pomysł ze stworzeniem małej RPGowej społeczności.

Tyle tylko, że brak mi wiedzy i środków by podejść do tego w bardziej profesjonalny sposób (założyć samodzielny portal i tak dalej), jednak internet już od dawna oferuje prostsze sposoby na obejście tego problemu. Myślę oczywiście o Facebookowych grupach, oraz Społecznościach Google (z mojej strony nastawiałbym się raczej na to drugie). Ot, proste i wydajne narzędzie pozwalające stworzyć w sieci swoje małe poletko każdemu kto będzie miał na to ochotę.

Tylko pytanie do was "czy ma to aby jakiś większy sens"? Na Googlu swoją małą grupę ma Borejko zrzeszający ludzi pod szyldem Gier Fabularnych. Na Facebooku są... grupy różne, mniej lub bardziej sensowne.

Czy więc jest to komukolwiek teraz potrzebne? Czy bylibyście czymś takim zainteresowani? Co taka społeczność musiałaby oferować aby was przyciągnąć?

W temacie jestem całkowicie zielony i dlatego chciałbym o tym z wami podyskutować, dowiedzieć się co o tym myślicie i poznać opinię osób, które mają z tym więcej doświadczenia niż ja.

EDIT

Tylko na wszelki wypadek wyłączę tyldy. Każdy sąd mnie uniewinni.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

oddtail
   
Ocena:
+7
Jaki miałby być cel istnienia takiej społeczności? Bo jeśli jesteś przeciwny tworzeniu ekskluzywnego klubu tylko dla wybranych, ze ścisłą moderacją, to nie widzę powodu, dla którego Polter i/lub istniejące grupy na Googlu oraz Facebooku nie mogą spełniać funkcji "społeczności erpegowej".

Społeczności tworzy się, moim zdaniem, przez tworzenie relacji międzyludzkich i ściąganie do istniejących grup nowych osób. Nie przez otaczanie nowego poletka Internetu płotem i mówienie "OK, to teraz będziemy się tutaj bawić". Przecież przy takim podejściu (tworzyć formalnie nową grupę zamiast zastanawiać się, jak zachęcić ludzi do interakcji lub ściągnąć nowe osoby) stworzymy tylko kolejne miejsce, gdzie spłyną takie same osoby.

Ponawiam zatem pytanie - czy możesz dokładniej zdefiniować, co Ci w takiej grupie jest potrzebne, i dlaczego Polter, Facebook oraz Google nie są zadowalające?
04-06-2013 13:48
WekT
   
Ocena:
+2
RAG Z ekipą restrukturyzuję grupę:
https://www.facebook.com/groups/13 7060733125630/
może tam się odnajdziesz
04-06-2013 13:55
nerv0
   
Ocena:
0
No, tylko, że te grupy facebookowe (przynajmniej te, które kojarzę jakoś albo nie cisną do tego aby ściągać nowych członków, albo są po prostu zamknięte i mają insze ograniczenia (patrz grupa kobieca ;))

i dlaczego Polter, Facebook oraz Google nie są zadowalające

Przeca ja chyba napisałem, że jeśli już to celowałbym z tym w Googla albo w Facebooka, nie? Skąd ci się wzięło to, że one są dla mnie niezadowalające? O_o

Co zaś do plotera... Przede wszystkim mam problem z... nim samym. Znaczy się z jego systemem. Brak jakiegoś sensownego podziału na kategorie na blogach, udostępniania postów pomiędzy userami, możliwość dyskusji albo w obrębie danego wątku, albo przez PW. To wszystko jest strasznie sztywne i funkcjonuje chyba tylko dla tego, że ludzie po prostu się jakoś do tego przyzwyczaili.

No i nie chciałbym też tworzyć grupy, która odbierała ludzi polterowi. Raczej coś gdzie każdy kto opublikuje coś na swoim blogu, na polterze, czy na forum, mógłby zamieścić także tam, aby dotarło to do innych ludzi i aby ci ludzie mogli tam sobie o tym podyskutować w jednym miejscu, bez konieczności krążenia po tych forach i blogach. Taka małą unifikacja.

Ale jak wspomniałem nie chcę mnożyć bytów ponad miarę. Jeśli znacie jakieś istniejące już społeczności to fajnie byłoby je jakoś wypromować (na Googlu znalazłem na przykład chyba z 7, czy 8, a i tak tylko Gry Fabularne miały tych 150 userów).

EDIT

@Wiktor
Tu jest pies pogrzebany, nawet do tego żeby ją przeglądnąć muszę się zalogować. Nie tego oczekuję. :/
04-06-2013 14:04
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Nerv, ale... po co?
150 osób z grupy Gier Fabularnych to mało? A myślisz że ile osób pisze coś na poltera? Pewnie mniej.

Poza tym - po co ci KOLEJNA społeczność złożona w dużej mierze z introwertyków? ;)
04-06-2013 14:10
Kamulec
   
Ocena:
+4
Nie będzie każdy używał ani Google, ani Facebooka i zmuszanie ludzi by rejestrowali się do znacznie szerszej usługi mija się z celem.

Moim zdaniem idealnym agregatem byłby serwis mający to, co Polter (forum, blogi, wieści, artykuły, recenzje, redakcję i administrację), tylko inaczej zorganizowany.
04-06-2013 14:12
nerv0
   
Ocena:
0
Moim zdaniem idealnym agregatem byłby serwis mający to, co Polter (forum, blogi, wieści, artykuły, recenzje, redakcję i administrację), tylko inaczej zorganizowany.

Moim też, tylko kto się pofatyguje i coś takiego postawi? Znaczy był już taki ktoś, nazywał się ROL i stworzył portal Mistrz Gry, który mógł realnie stać się takim miejscem. No, ale wiadomo jak się to skończyło. :P
04-06-2013 14:15
oddtail
   
Ocena:
0
"Przeca ja chyba napisałem, że jeśli już to celowałbym z tym w Googla albo w Facebooka, nie? Skąd ci się wzięło to, że one są dla mnie niezadowalające? O_o"

OK, to zadam pytanie inaczej, bo chyba mało jasno się wyraziłem. Co jest nie tak z Polterem i istniejącymi już grupami na Google i Facebooku? Odpowiedź odnośnie Poltera znam, ale drugiej połowy mojego pytania to nie przekreśla =)
04-06-2013 14:19
Kamulec
   
Ocena:
0
Na start potrzebny jest programista z nadmiarem czasu, albo ktoś, kto zechce stronę opłacić. Zważywszy, że musi jeszcze mieć sensowną wizję, chęć i czas to poprowadzić lub z kimś takim współpracować - na razie trzeba się pogodzić z tym, że jest tylko Polter.
04-06-2013 14:25
nerv0
   
Ocena:
0
Z istniejącymi grupami na Google i Facebooku (no zwłaszcza facebooku, bo go nie używam) mam taki problem, że ich w zasadzie nie znam. Bo nikt nie podrzuci do nich linka, nikt o nich nie dyskutuje na zewnątrz. Są zamknięte w swoim świecie i na zewnątrz ich nie widać. Wyjątkiem jest znana nam wszystkim Grupa Kobieca, ale to chyba nie o taką sławę mi chodzi. ;)

No, a podrzucona przez Wiktora Grupa Raga... sam widzisz "zaloguj się aby wyświetlić stronę". Najsensowniej wyglądają właśnie te borejkowe Gry Fabularne, ale muszę się w to bardziej wgryźć żeby zobaczyć co i jak się tam dzieje. :)
04-06-2013 14:26
Kratistos
   
Ocena:
+4
Jedyne co moglo by mnie przyciaganc do jakiegos nowego tworu to wlasnie tresc "wysokiej jakosci" bo aby "podyskutowac" lub napisac "cos" to i forum poltera i blogi wystarcza.

Nie pojawi sie w internecie nowa jakosc/tematy tylko dlatego ze zmieni sie nazwe serwisu czy konfiguracje.

04-06-2013 14:28
nerv0
   
Ocena:
0
Acha, myślałem jeszcze o innym projekcie, skupionym nie tyle na fandomie, co merytorycznej stronie RPG. W skrócie - napiszesz w sieci coś ciekawego? Wskocz na 5 minut i podlinkuj! :)

Tu oczywiście znów mamy Ancient Scrolla, ale to jest sztywna strona, do której człowiek z zewnątrz nie jest w stanie dodawać własnych treści, a właśnie na czymś takim by mi zależało (masz konto na G+, albo F - możesz z automatu dodać swoje treści).

EDIT

Jedyne co moglo by mnie przyciaganc do jakiegos nowego tworu to wlasnie tresc "wysokiej jakosci"

Jasne, ja też bym temu gorąco przyklasnął, tylko, że... nie wierzę, że taka strona skupiona wokół RPGów mogłaby sprawnie funkcjonować. No bo zastanówmy się kto by tam był w stanie regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) dodawać tą wysokiej jakości treść? Sorry, ale mamy w tej chwili poważny deficyt wśród autorów i weny twórczej. :)
04-06-2013 14:31
Z Enterprise
   
Ocena:
+2
Nerv
blogirpg juz to robią - piszesz w sieci i linkują. Za ciebie! ;)
04-06-2013 14:35
nerv0
   
Ocena:
0
Blogi nie kumulują treści. Informują o newsach, ale nie tworzą bazy danych. Kbender też miał kiedyś na to pomysł - Biblioteka RPG, ale działało to jak Ancient Scroll, właściciel musiał własnoręcznie dodawać treść, a to niestety było zawodne.
04-06-2013 14:37
oddtail
   
Ocena:
+1
@nerv0: dalej nie wiem, jaki jest zamierzony cel istnienia takiej społeczności, jaką postulujesz...
04-06-2013 14:37
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
+2
Mi od wielu, wielu lat brakuje miejsca do grupowego scenopisarstwa, tzn miejsca dla MG (nie koniecznie graczy) gdzie w prosty i inuicyjny sposob daloby sie grupowo tworzyc (lub chociaz dyskutowac) scenariusze. Bo przeciez wiekszosc fajnych scenarisuzy rodzi sie poprzez otwarta dyskusje (najczesciej z bliskimi przyjaciolmi czy zonami), a tym czasem jak nie bylo tak nie ma w sieci miejsca ku temu sprzyjajacego
04-06-2013 14:47
Z Enterprise
   
Ocena:
+2
Nerv, a jak chcesz zrobić bazę danych wszystkiego co sie pojawia na temat rpg w internecie? Nie wystarczy ci google i hasła kluczowe interesujących cię tematów?
04-06-2013 14:49
Kratistos
   
Ocena:
0
@oddtail

Bo tu sa represje i klimat dekadencji a tam na horyzoncie swiat wolnosci tworczej gdzie kazdy madrze prawi.

A tak serio to tez nie wiem.

Predzej bym widzial spolecznosci wokol jakiegos szczegolowego tematu tak jak manufaktura RPG, najlepiej w oparciu o istniejace juz portale czy serwisy.

@nerv0

Do robienia duzej ilosci ciekawych rzeczy potrzebni sa profesjonalisci. I chetni do zaplacenia chociazby kilku zlotych. Najbardiej brakuje tych ostatnich.
04-06-2013 14:56
Aesandill
   
Ocena:
+7
@ nerv0
Myśle że chcesz stworzyć Polter bez Poltera. Tylko Polter co by o nim nie mówić trzyma się całkiem dobrze, tyle że jest juz ze strony programu stary. Ale i tak łatwiej by było mająć takie środki jak byś potrzebował naprawić polteru.

A fochy, trolle i verisy pojawią się wszędzie.
04-06-2013 15:06
dzemeuksis
   
Ocena:
+1
@Aes

Polter to konglomerat. Pokaż mi prosty sposób na znalezienie najciekawszych erpegowych tekstów z ostatniego miesiąca. Albo listę tekstów (w tym zarówno notek blogowych, jak i artykułów i innych) dotyczących WFRP. A to powinny być podstawowe funkcje.

Pomijam fakt, że nigdy nie wiesz kiedy to, co powiesz (albo ktoś powie), nie spodoba się moderacji i Ci notkę ukryją, albo zbananują (to nie zarzut, rozumiem takie praktyki w kontekście serwisu tego typu). To odrobinę utrudnia swobodną wymianę zdań.
04-06-2013 15:19
Repek
   
Ocena:
+5
Soon.
04-06-2013 15:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.