» Blog » specyfika sesji w kosmosie__Stacja RPG
09-01-2021 15:14

specyfika sesji w kosmosie__Stacja RPG

W działach: DARK FUTURE | Odsłony: 138

Cześć,
odpaliłem serię podkastów (na razie na YT) dotyczących specyfiki prowadzenia gier fabularnych w kosmicznych systemach sci-fi. Ciągle, i naprzeciw różnym opiniom, uważam, że prowadzenie przygód w realiach kosmicznych, nawet niektórych space oper, jest wyraźnie trudniejsze tak dla MG jak Graczy, ze względu na nietypowe środowisko i często nieintuicyjne, niecodzienne zachowanie / oddziaływanie ciał (nieważkość, duże przeciążenia, bezwładność, dylatacja czasu). Audycje "Stacji rpg" nie są naukowymi rozprawkami tylko (przynajmniej w zamierzeniu) przystępnymi, dość powierzchownymi i dalekimi od "hard" science-fiction poradnikami i informatorami przeplatanymi inspiracjami i pomysłami jak z danych aspektów "kosmicznych" wycisnąć co się da do wykorzystania w naszych sesjach.

Na razie mam za sobą tematykę: organizmu w próżni (nudyści w przestrzeni), nieważkość, przyspieszenie i przeciążenia, napędy i odmiany hipernapędów, ogólna typologia statków kosmicznych. Niedługo wrzucę procedury startów, lądowań, dokowań itp.

Poza Travellerem i starym GURPSsem systemy bardzo pobieżnie i niedbale traktują realia kosmiczne i szczegóły dodające wszystkiemu wiarygodności.
Macie jakieś zagadnienia, o których byście chętnie posłuchali? Coś przekrojowego, stosunkowo uniwersalnego jeśli chodzi o settingi sci-fi?


Z góry dzięki, zapraszam do oglądania i merytorycznej krytyki,
ukłony,
Maestro

https://www.youtube.com/watch?v=HwN-cZA0jt8&t=992s

https://www.youtube.com/watch?v=U04C65z2cgU&t=89s

https://www.youtube.com/watch?v=5yiS_ImM09w&t=691

https://www.youtube.com/watch?v=HffR7Jp3Gfg&list=PLaYZaf1fHUyR_layYAACe3MJeey6w_RTF&index=5

1
Notka polecana przez: Kamulec
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Exar
   
Ocena:
0
Tematyka bardzo ciekawa, ale nie bardzo mam kiedy oglądać te filmiki. Nie masz gdzieś tego w formie tekstu?
09-01-2021 20:17
Maestro
   
Ocena:
+1

Chyba rzeczywiście będę musiał wrzucić tekst. Dam znać!.

10-01-2021 18:09
Kamulec
   
Ocena:
0

Twój blog Maestro był dla mnie najważniejszą RPGową inspiracją przy prowadzeniu dark fantasy, ale sci-fi w wersji hard (choć bez skrajności – coś jak The Expanse) jest też w moich zainteresowaniach. Jak znajdę chwilę, z chęcią się zapoznam z nagraniami.

11-01-2021 23:32
Maestro
   
Ocena:
0

Dzięki za miłe słowa Kamulec, staram się w materiałach "kosmicznych" dać trochę pomysłów i zahaczek. Myślę, że będziesz zadowolony. A audycji będzie przybywać. Pozdrawiam!

26-01-2021 21:39

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.