string(15) ""
» Blog » Mam dość
15-04-2010 20:22

Mam dość

W działach: narzekanie | Odsłony: 0

Mam już dość tej całej żałoby narodowej. Mam dość oglądania tej społecznej paranoi oraz hipokryzji. A z tego co wiem, to czeka mnie jeszcze co najmniej drugie tyle czasu oglądania/słuchania tej szopki.

A pomysł pochowania Lecha Kaczyńskiego na Wawelu jest dla mnie totalną kpiną. W głównej mierze kpiną z wszystkich osób tam pochowanych. Co nasz były Pan Prezydent zrobił dla naszego narodu? Może nadaniem Rogerowi Guerreiro Polskiego obywatelstwa? Albo faktem, że teraz cały świat patrzy na nas? Mój umysł nie jest w stanie pojąć tej decyzji. Pozdrowienia dla Jarosława Kaczyńskiego oraz Kardynała Dziwisza.

Warto przytoczyć tutaj historię z 12 sierpnia 2008 roku, kiedy to kapitan TU-154 odmówił ówczesnemu prezydentowi przedłużeniu lotu na Kaukaz - z Ganji (Azerbejdżan) do Tibilisi (Gruzja). Wybuchła wielka afera, ale dla mnie istotny jest list wystosowany przez posła PiS Przemysława Gosiewskiego do szefu MON. (Warto jeszcze wspomnieć, że kapitan samolotu został za ten lot odznaczony). Oto jego fragment:

"Czy minister, podejmując decyzję o odznaczeniu, chciał pokazać, iż będzie premiował w przyszłości przypadki niesubordynacji, tchórzostwa i odmawiania wykonywania rozkazów?"

Czemu przytaczam ten fragment? Otóż dlatego, że wyobrażam sobie pod jaką presją musiał się znajdować pilot tego nieszczęsnego Tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. Na prawdę nie byłbym zdziwiony, gdyby lądowanie prosto w drzewa było rozkazem Lecha Kaczyńskiego, bądź też wyżej wymienionego Przemysława Gosiewskiego.

Tenże post nie jest próbą prowokacji, bądź też zwracaniem uwagi na swoją osobę. Po prostu chcę wyrazić swój pogląd i - z tego co wiem - mam do tego prawo. Tak więc - moim zdaniem NIE zginęła elita kraju, NIE jest to powód by robić aż tak długą żałobę narodową i NIE uważam za stosowne, chować Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką na Wawelu. Współczuję oczywiście rodzinom, tych, którzy lecieli tym samolocie, ale - narodzie - bez przesady!

3
Notka polecana przez: Cubuk, ment, Vindreal
Poleć innym tę notkę

Komentarze


ment
   
Ocena:
0
Mam dość... podobne przypuszczenia.

Ale, ale -najlepsza szopka się zacznie, jak ktoś przypomni T. Lisowi jego zobowiązanie, że odgryzie sobie przynajmniej 1/3 języka, jeśli Lechu Lotnik nie będzie kandydatem PiS na prezydenta.
15-04-2010 20:33
M.S.
    Szopka właśnie się zaczęła
Ocena:
+4
Zawsze mnie zastanawiało, skąd u niektórych tyle frustracji.
15-04-2010 20:48
Bajer
   
Ocena:
+3
A co jest takiego wyjątkowego w Wawelu, że tak Cię to oburza? Mam nadzieję, że nie powtarzasz medialnej papki, że "jak tak można" i naprawdę masz solidne argumenty. Wawel jest tradycyjnym miejscem pochówku przywódców naszego państwa. Kiedyś byli to królowie, teraz prezydenci. Oprócz tego także pochowano tam osoby wybitnie zasłużone dla Polski. To, że nie ma tam wszystkich osób powinno być oczywiste o ile zna się jako tako historię Polski, chyba, że Carów też tam mieliśmy chować.

A Kaczyński jakbyś go nie oceniał, zrobił dla naszego kraju jedną ważną rzecz. Był patriotą i nie szedł na kompromisy z Rosjanami i Niemcami. Teraz po jego śmierci, Katyń jest na ustach wszystkich.
15-04-2010 21:03
M.S.
    Eee?
Ocena:
0
Uwierz mi, mi nie jestem anonimowy :P. W moim profilu znajdziesz wszelkie podstawowe informacje. :).
15-04-2010 21:04
Malaggar
   
Ocena:
+11
@Ment: Określenie prezydenta tym przydomkiem w kontekście katastrofy jest żałosne.
Godne prawdziwego trolla.

PS. Choć na odgryzienie języka przez Lisa czekam - może przestanie szczekać.
15-04-2010 21:07
dreamwalker
   
Ocena:
+4
Co do żałoby narodowej - wynika ona z tego, że zginął Aktualnie pełniący funkcję Prezydent RP
Nie zginął tylko Lech Kaczyński - zginął najwyżej postawiony urzędnik państwowy - to urzędowi oddajemy cześć, nie osobie. Pamiętajcie o tym, proszę!
15-04-2010 21:10
Landovsky
   
Ocena:
+1
@Bajer

Na Wawelu chowało się ludzi, którzy w jakimś stopniu przysłużyli się narodowi. Chociażby Kazimierz Wielki, który przecież "zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną", Władysław Sikorski, który był jedną z kluczowych postaci wojny polsko-bolszewickiej czy też Józef Piłsudski, dzięki któremu mogliśmy nazywać Polskę państwem niepodległym. A co zrobił Pan Kaczyński, by zostać tam pochowanym?

@dreamwalker

Nie muszę oddawać czci stanowisku, które znowu pozostanie objęte.
15-04-2010 21:14
Malaggar
   
Ocena:
0
Akurat Kazimierz Wielki został tam pochowany nie z uwagi na zasługi, tylko na koronę.

Przypominam, że Piłsudskiego chować tam Hlond nie chciał, a jego trumnę przeniesiono do mniej prestiżowej kaplicy parę lat po pogrzebie.
15-04-2010 21:17
Landovsky
   
Ocena:
0
Czyli zasług nie miał ŻADNYCH?

A to czy chcieli tam pochować Piłsudskiego czy też nie, mało mnie obchodzi - został tam pochowany i tyle. A tego co zrobił dla Polski, odmówić mu nie można.


EDIT: no tak, w sumie znaczne powiększenie terytorium Polski to tyle co nic. ;)
15-04-2010 21:22
Malaggar
   
Ocena:
+1
Powtarzam, nie został pochowany dlatego, że zrobił wiele dla Polski, ale dlatego, że był królem.
Nie wiem skąd wniosek, że nie miałżadnych zasług.

A co do marszałka - powinno cię obchodzić, wszak pokazuje to, że nawet w wypadku osoby, która dla nas jest wielka, były kontrowersje co do pochówku.
15-04-2010 21:26
Landovsky
   
Ocena:
0
No ok, były kontrowersje - słyszałem o tym. Ale moim zdaniem były mniej uzasadnione, niż te, które wybuchły teraz. Ja nie mam żadnego argumentu, na korzyść tej decyzji. Może Ty mi możesz jakieś przytoczyć?
15-04-2010 21:28
Xolotl
   
Ocena:
+1
Branie udziału w tej narodowej szopce, po którejkolwiek ze stron jest przegraną. Macie dość tej paranoi? To miejcie ją gdzieś i nie zaprzątajcie sobie głowy duperelami. Szkoda czasu i wysiłku. Napiszcie coś związanego z serwisem lepiej:P
15-04-2010 21:32
Landovsky
   
Ocena:
+1
@Xolotl

Może i masz rację, że tego typu wypowiedzi tylko dolewają oliwy do ognia. Ale musiałem w jakiś sposób wyrzucić z siebie swoją frustrację, toteż blog posłużył mi jako doskonałe miejsce. ;)
15-04-2010 21:34
M.S.
   
Ocena:
+1
O ile wymowa notki ogólnie mnie zgorszyła (jestem taki meski, że nie muszę płakać...), o tyle w kwestii pochówku mam wyrobione zdanie. Otóż o ile każda z osób pochowanych na Wawelu w jakiś sposób wzbudza kontrowersje, o tyle nie ma żadnych wątpliwości, że wszyscy oni mieli niebagatelny wpływ na nasze dzieje. Każdy coś wniósł w jej historię, tak że jesteśmy takim a nie innym państwem. Kaczyński żadnych wybitnych zasług nie miał, co przyznają nawet jego zwolennicy, tłumacząc pochówek wyłącznie okolicznościom śmierci. A to dla mnie ciut za mało, dlatego nie sądzę, że zasługiwał na to, by leżeć obok królów, których otaczał wręcz sakralny prestiż i bohaterów narodowych, którzy jacy ny oni nie byli - mieli ogromny wpływ na kim teraz jesteśmy.
15-04-2010 21:36
Malaggar
   
Ocena:
+2
@TommyGun

Nie chodzi o to, czy ja mam.

Po prostu, chciałem zasygnalizować, że fakt, iż my kogoś nie doceniamy (slusznie bądź niesłusznie, nie chce się wdawać w dyskusje) nie znaczy, że nasze dzieci będą czynić tak samo.

A jeszcze trzymając się marszałka - Jasne, był wybawicielem Polski i mężem stanu, ale jednocześnie
- Do końca życia zarzucano mu napad na pociąg
- Przeprowadził zamach majowy
- Wybory brzeskie też on zainicjował

Więc z punktu widzenia jemu współczesnych protesty mogły być równie słuszne/niesłuszne (do rozstrzygnięcia wedle sumienia każdego) jak i w naszym wypadku.

A teraz moje zdanie:
Nie podoba mi się decyzja z Wawelem. Prezydentowi tragicznie zmarłemu w czasie kadencji należy się szacunek i oddanie honoru, ale Wawel to jednak za wysokie progi.
Miejscem stosownym jest moim zdaniem krypta z prezydentami II RP.
Chowanie prezydenta na Wawelu uważam za szkodzenie zarówno pamięci zmarłego, jak i całemu narodowi, który został skłócony tą nieprzemyślaną i podjętą pochopnie, a może i na złośc komuś (nie chcę mówić, kto ją podjął i na złość komu, bo tego nie wiemy, a wszelkie podejrzenia w tej kwestii mogą być bardzo krzywdzące) decyzją.

Mimo tego, że nie wiem, kto był inicjatorem, to uważam, że postawa Dziwisza jest godna krytyki i potępienia, bowiem jego postawa (zachęty? Zgoda? Czy po prostu brak rozumu?) jest żenująca i równie szkodliwa, jak sam pomysł.
Mógł pokazać, że ma odwagę cywilną, a pokazał, że jest po prostu nierozsądny, by nie powiedzieć głupi.
15-04-2010 21:36
ram
   
Ocena:
+5
Nazywanie żałoby narodowej szopką jest naprawdę poniżej krytyki.
15-04-2010 21:42
~Marco Reqam

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
Z tego co słyszałeś? Umowa, podpisana przez samego Piłsudskiego, że nie będzie się już nikogo chować na Wawelu była bardzo, ale to bardzo mocnym argumentem. Ciało marszałka zostało tam niejako przez zasiedzenie, w krypcie wawelskiej znalazło się tylko tymczasowo i nawet to budziło duży sprzeciw.

A argument, że chowa się króla (prezydenta), a nie Kazimierza Wielkiego czy Lecha Kaczyńskiego jest bardzo mocny. W odróżnieniu od Sikorskiego czy Mickiewicza, Kaczyński spełnia to podstawowe kryterium.

A Michał Korybut Wiśniowiecki czy Jan Olbracht (dla przykładu) nie byli szczególnie (jeśli w ogóle) zasłużonymi królami i mają tam swoje miejsce.


Żeby nie było - miejsce pochówku prezydenta jest mi całkowicie obojętne.
15-04-2010 21:46
Landovsky
   
Ocena:
+1
@RAM

Jest to szopka. Okolicznościowa.

Codziennie ktoś umiera. Po ludziach przeciętnych, niemedialnych żałób się nie ogłasza. Dlaczego? Są gorsi od tych, którzy lecieli do Katynia? Życie jednego człowieka może być ważniejsza od śmierci innego?

Dlatego właśnie żałoby narodowe są dla mnie szopką. Czy na prawdę ludzie sami sobie nie potrafią ogłosić żałoby, tylko ludzie wyżej położeni muszą je narzucać?
15-04-2010 21:51
27383
   
Ocena:
+2
Codziennie ktoś umiera. Po ludziach przeciętnych, niemedialnych żałób się nie ogłasza. Dlaczego? Są gorsi od tych, którzy lecieli do Katynia? Życie jednego człowieka może być ważniejsza od śmierci innego?
Nigdy nie było tak, że wszyscy byli równi...
Witamy in real life.
15-04-2010 21:54
Landovsky
   
Ocena:
+1
@Thoctar

Tak, to prawda. Co nie oznacza, że mam to przyjąć za normę.
15-04-2010 21:57

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.