string(15) ""
» Blog » Trzy autorki
01-02-2014 12:06

Trzy autorki

Odsłony: 694

Chronicles of Darkness

Autor: Ekipa z niebieskiego jeep'a

Pierwszy z systemów ma jest iście antyczny i stanowi zapis wyobrażenia "jak wygląda idealny system". Ma on dwóch autorów i jest artefaktem z roku 1999. Był pierwszym wspólnym projektem z Dawidem (współautorem Fobium: Compediu Maleficarum)- mieliśmy wtedy około 12 lat. Pisany ręcznie w dwóch tomach- jeden zatytułowany "Świat", drugi  "Mechanika". Niestety udało mi się tylko dotrzeć do jednego- mechaniki, leżącej na dnie szuflady. Jakie były mocne strony systemu:

- Duża ilość ras: od standardowych elfów i krasnoludów przez klany wzorowane na szkockich po takie cuda jak irtydzi, jaszczuroludzie czy ludzie cybyle (nawet nie pamietam jak wyglądali). W dodatku grać można mieszańcami jak pół-ogry i pół-elfy.

- Innowacyjne profesje a wśród nich obowiązkowy wiedźmin.

-System magii dynamicznej i statycznej: niestety nie został on opisany.

Kilka obrazków: https://drive.google.com/folderview?id=0B2LbHRQ0-Ut5QUNnTF9CbjRFVm8&usp=sharing                                                                

Oneiros

Autor: Przemysław "Thronaar" Wasilewski

Sny wydają się idealnym materiałem na system rpg. Najbardziej znana  praca obejmujących tą tematykę to Kraina Snów do ZC.  Z Oneiros zetknąłem się podczas czytania prac na świąteczny konkurs Karczmarza. System jest jak najbardziej wart przeczytania oraz wykorzystania- nawet jako element w innym systemie (od snów szamana w fanatasy po domenę wirtualnej rzeczywiśtości). Jednoczęśnie system posiada wyraźistą oraz łatwą w użyciu mechanike. Jakie składniki mi się podobały:

- Wzorowany na Incepcji system "profesji" oraz umiejętności (dający różne metody na działania w śnie)

- Róża snów: jeśli gracze przesadzą w zmianach pewnego rodzaju śpiący obudzi się.

- Sporo przykładów scenariuszy/settingów  w tym mój ulubiony Arkham Asylum.

Strona systemu: http://oneiros.wdfiles.com/local--files/do-pobrania/Oneiros-podr%C4%99cznik.pdf

Ghost Riders

Autor: Łukasz "Skavenloft" Kołodziej

Pierwsze zgłoszenie na konkurs Rzut na Inicjatywę 3.  O czym będzie:

W wyścigu do bram nieba stają zastępy potępionych. Pierwszy z nich, który dotrze na miejsce - zostanie zbawiony. A reszta niech się smaży piekle. Podczas gry, uczestnicy aktywnie ze sobą rywalizują - w końcu zwycięży tylko jeden - a Mistrz Gry, czyli Diabeł, rzuca im kłody pod nogi i stara się zwrócić przeciwko sobie.

W grze równie ważny będzie dobór piekielnych mocy samych Potępionych, co odpowiednia fura i postacie, które można napotkać po drodze. Całość ma być krótka, dynamiczna i łatwa w obsłudze, zdecydowanie jednostrzałowa, do rozegrania w czasie kilku godzin bez większego przygotowania. Klimat "amerykańsko-hajłejowy" z mnóstwem stereotypowych postaci rodem z taniego kina akcji. Postacie graczy to twardzi faceci i laski, którzy kulom się nie kłaniają, zawsze mają kieszenie pełne amunicji i nigdy nie tankują. Potrafią pić całą noc i wygrać na rękę z gorylem. Posługują się każdą możliwą bronią i potrafią poruszać się każdym pojazdem. Gra nie ma być w żadnym razie realistyczna, będzie w niej mnóstwo stereotypowych postaci rodem ze starych filmów i widowiskowych akcji, w sam raz dla trzydziestoletnich małych chłopców po pracy.

Postęp prac oglądać będzie można na stronie: http://rpgmanufacture.pl/showthread.php?tid=847

 

Komentarze


Petra Bootmann
   
Ocena:
0

Wszystko dobrze, ale dlaczego umieszczasz to w miejscu publicznym?

01-02-2014 12:15
etcposzukiwacz
   
Ocena:
+3

Właśnie! Petra ma 100% racji! Jak można tu pisać o rpg?!

Powodzenia w RNI3

01-02-2014 12:23
Kratistos
   
Ocena:
+4

Chodzi o naiwny system z młodości? To coś wstydliwego?
Miałem nadzieje na wywołanie fali wzruszenia u czytelników z powodu wspomnień o własnych produkcjach z młodości.

01-02-2014 12:31
etcposzukiwacz
   
Ocena:
0

Z całą pewnością ;-)

A może tam jakiś seksizm jest? Kto wie. W każdym razie dobrze że mamy ludzi co czuwają ;-) 

01-02-2014 12:39
Petra Bootmann
   
Ocena:
0

Głównie o system z młodości - to jak publikowanie w sieci zdjęć z czasów, gdy jeszcze zbyt dobrze nie panowało się nad fizjologią. (btw to najmocniejsze strony tej gry? o_O)

Moje główne pytanie: co łączy te trzy gry, że powiesiłeś je razem, tak że stanowią kontekst dla siebie nawzajem?

01-02-2014 12:54
Senthe
   
Ocena:
+2

Zdjęcia z Chronicles of Darkness są przesłodkie, mógłbyś nawet więcej ich wrzucić na GDrive : D

01-02-2014 13:35
etcposzukiwacz
   
Ocena:
+2

Święta racja publikowanie zdjęć z dzieciństwa to samo zło. Hmm... A nie to nie ten temat.

A wracając do zamieszania "błędów" młodości tj. prób własnej twórczości to absolutnie się nie zgadzam. To fajne jest. Miło wspomnieć czasy fascynacji i entuzjazmu. Kurczę naprawdę wam tego nie brakuje?  

01-02-2014 13:40
Kratistos
    It's not big deal.
Ocena:
+3

Soundtrack do pierwszej cześci komentarza: Paktofonika - Chwile Ulotne ( http://www.youtube.com/watch?v=pX-yx78nkgQ )

Częściowo rozumiem zarzut odnośnie Chronicles of darkness- mnie odrzuca gdy mówią podczas relacji z Olimpiady o brązowym medaliście, albo jak ktoś brzydki pokazuje się publicznie (Czy on nie ma WSTYDU?).

No dobra nie rozumiem- to nie pokzanie własnej głupoty (jak wrzucanie zdjęć obrazujących sikanie po pijaku na radiowóz) czy uporczywe spamowanie zjęciami własnego pierwszego BMW. To tylko drobna, sentymentalna wycieczka okraszona szczyptą informacji (kto nie tworzył profesji wiedźmina [był nawet do WFRPG i to w MiM'ie] niech pierwszy rzuci kamień) i zdjęć. Mam mi być głupio że jak miałem 12 lat to pisałem rzeczy które jak na nie  patrze to teraz są naiwne? come on.

 

Soundtrack do drugiej cześci  komentarza: Terry Riley - Desert Of Ice (http://www.youtube.com/watch?v=C7R6iEQUeMA ) [btw. Terry jest super]

Odnośni głównego pytania. Ciesze się że zapytałaś. Z boku może się wydawać że jest to tylko luźny zbiór myślo-notatek: jedna aby polecić system, druga aby zareklamować udział w konkursie itd.

Ale jest to pomyłka. Notatka blogowa była inspirowana schematem wykorzystanym w dziele Krzysztofa Kieślowskiego Siedem Kobiet w różnym wieku. Te trzy prace poza bycia autorkami nie łączy nic: temat, autor, konwencja. Notka nie ma nawet struktury wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Jednocześnie, wydawało by się przypadkowe, ich zestawienie mówi czystym głosem: systemy autorskie rodzą się, kwitną a potem odchodzą w zapomnie. Jednak przy całej ich kruchości i niedoskonałości ich idea jest wciąż żywa. Notka jest więc jednoczęśnie łóżeczkiem dziecka, medalem jak i płytą nagrobną.

 

01-02-2014 14:01
Petra Bootmann
   
Ocena:
0

Wiesz, etc, gdzieś w sieci jest mój scenariusz, a drugiego na szczęście nie opublikowałam. Jest bardzo zły.

[I czekajcie, muszą zrobić przerwę, bo mi się włączyła nostalgia za Warhammerem, gdy miałam lat 15. Och, jak strasznie głupie, złe i tandetne to było.]

EDIT - dziękuję, Kratistos, że zaanalizowałeś i zinterpretowałeś w kontekstach pozaliterackich dla mnie swoją notkę . Bez tego nadal myślałabym, że jest to "tylko luźny zbiór myślo-notatek: jedna aby polecić system, druga aby zareklamować udział w konkursie itd.". Czuję się teraz dużo bogatsza.

01-02-2014 14:02
etcposzukiwacz
   
Ocena:
+1

Trochę nostalgii nikomu nie powinno zaszkodzić.

Nie do końca rozumiem analogie. Kratistos przecież nie promuje swego systemu. Ot krótka wspominka i tyle. A co do tego ma Twój scenariusz? Skoro uważasz że jest zły to go skasuj lub napisz ostrzeżenie w stylu "Uwaga zły scenariusz. Czytasz na własne ryzyko". W końcu wydaje ci się zły dziś, Gdy powstał myślałaś inaczej. Nikt nie zmusza do jego lektury. Skoro  jest zły to prawdopodobnie będzie wisiał i tyle. Może jednak komuś wyda się fajny jak kiedyś Tobie.   

 

01-02-2014 14:39
TO~
   
Ocena:
+8

Petra, dlaczego komentujesz w miejscu publicznym?

01-02-2014 15:21
Malaggar
   
Ocena:
+4

Drogi autorze, popełniłeś podstawowy błąd - gdyby Twoje rpgi uświadamiały osoby waginododatnie, iż osoby waginoujemne są złe i nic nie robią, tylko molestują, to nikt by złego słowa nie powiedział.
A Ty chciałeś tylko stworzyć normalnego rpga:(

PS. Przypomniałeś mi autorkę mojego przyjaciela, w której cecha Siła była rozbita na Siła Nóg, Siła Rąk. "Lepsza ręka" miała dodatkowo bonus w testach!

01-02-2014 15:39
Kratistos
   
Ocena:
+6

Kolejne komenatrze z docinkami  wobec Petry będą lecieć.

@Senthe

Podobno zeszyt ze światem jest "namierzony", jak się znajdzie to postaram się wrzucić kilka fotek.

01-02-2014 15:48
Kamulec
   
Ocena:
+5

To po co komentować?

01-02-2014 16:47
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+3

Okładka do Chronicles of Darkness - pełny profesjonalizm i full Color! Mój system Gwaihir bazowal na zbliżonej estetyce i mechanice. Plagiat? ;))

Ps. nostalgia za warhammerem to dobry objaw Petro! Czekam na jakiś scenariusz. Trzymam kciuki! 

01-02-2014 18:40
Andman
   
Ocena:
+5

Są jaszczórowie, MacAlister i Watson. Jest Dobrze :)

01-02-2014 20:29
Beamhit
   
Ocena:
+6

Właśnie! Też rzuciło mi się w oczy - Watson to specjalna rasa służalcza Sherlocków ;)

Wcale lepszy nie byłem ;)

http://beamhit.blogspot.com/2013/11/o-tym-jak-wymysliem-robotice-nie.html

@Petra - można pisać o kotach, można pisać i o swoich głupotkach z lat szczenięcych ;)

01-02-2014 20:39
Petra Bootmann
   
Ocena:
0

@Beamhit - nie twierdzę, że nie można, ale przy takich okazjach liczę zwykle na jakiś komentarz. Choćby rozwinięcie, czemu "duża ilość ras" to mocna strona systemu (i czy nadal?) czy wyjaśnienie, czemu autor dzieła pokazuje je światu 12-15 lat później.

01-02-2014 21:09
nerv0
   
Ocena:
+8

czemu autor dzieła pokazuje je światu 12-15 lat później.

Bo chce i może?

01-02-2014 22:11
Andman
   
Ocena:
+4

Kratistosie,

badź miły i zeskanuj opatrzone stosownym wstępem "Chronicles of Darkness". Szkoda, żeby taką fajną rzecz miały zjeść mole.

02-02-2014 08:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.