» Blog » Rekomendacje do ZC - Murder Maps oraz Case Files.
18-05-2024 23:21

Rekomendacje do ZC - Murder Maps oraz Case Files.

Odsłony: 81

Rekomendacje do ZC - Murder Maps oraz Case Files.

Z racji ostatniego powrotu do regularnego grania w Zew Cthulhu, a bardziej szczegółowo do śledztw w epoce wiktoriańskiej i latach 30tych, przechodzę z rekomendacja dwóch pozycji. Jest to seria książek Murder Maps oraz zbiór scenariuszy uniwersalnych Case Files: The Serial Killers od Lans Macabre. 

Na pierwszą rekomendację składają się dwie książeki. Do pierwszej o podtytule Crime Scenes Revisited; Phrenology to Fingerprint 1811–1911, dołączyła druga dotycząca USA z podtytułem “Bloodstains to Ballistics”. Obie z nich opisują zbrodnie od “pospolitych” do medialnych a nawet powszechnie znanych (jak Kuba Rozpruwacz czy Bonnie&Clyde). Oprócz opisów poszczególnych zbrodni mamy też informacje na temat kryminalistyki czy relacji pomiędzy zbrodniami, działaniem policji a mediami. Najprzydatniejsze wydają mi się przypadki z XIX wieku i samego poczatku XX wieku - raczej trudniejsze do samodzielnego znalezienia w Internecie niż bardziej współczesne morderstwa z lat 30tych. To co czyni jednak książki wyjątkowe jest bogactwo potencjalnych handoutów - listy gończe, zdjęcia miejsc zbrodni czy narzędzi, mapki itd. Najbardziej przydatne do erpegów są jednak plany - pokojów czy nawet całych budynków. Wraz z opisami czy dodatkowymi zdjęciami dają gotowe narzędzie do przenoszenia miejsc zbrodni do gier. Nadadzą się więc do śledztw z elementami nadnaturalnymi i tych bez nich, ale także do systemów o tematyce gangsterskiej. Książki jeśli chodzi o formę wydane są wprost fenomenalnie więc warto je mieć nawet poza swoją użytecznością do RPG (obie w księgarnii bookoff mają dużą zniżke - polecam skorzytsać). 

Case Files to pozycja także jedynie częściowo “Cthulhowa”, elementy nadnaturalne stanowią jeden z wariantów opisywanych, bardziej współczesnych spraw. Kupiony już jakiś czas temu uniwersalny suplement pierwotnie miał być przeze mnie wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem - jako scenariusz do sesji. Niestety kampania była przekładana, potem całkowicie rozeszła po kościach. Teraz wróciła jako erpegowa lektura i źródło drobnych elementów tła czy postaci. Jednak bardzo dobrze radzi sobie w tej formie. Ma dużo szczegółów, sporo ciekawych postaci i widać że włożono dużo pracy by wszystko było powiązane w ciągi logiczne i pełne smaczków. Ten typ pisania nie jest już dominujacym w erpegowym fandomie, jednak dla mnie samo czytanie i rozgrywanie w głowie“potencjalnych sesji (“a co jeśli gracze zrobili by tak?”;  “a jak by poprowadzić tą scenę?”) - stanowi inny, specyficzny rodzaj erpegowe rozgrywki (jeden z pierwszych tekstów o tym “Księgi” I. Trzewiczka opublikowany w Portal 17). 

Po wczytaniu się w to przez kilka dni oczywiście pierwsza z sesji ZC (druga w najbliższy poniedziałek) była zupełnie innego rodzaju śledztwem - relacja niebawem. Niemniej spędzonego czasu przy wymienionych pozycjach nie uznaje za straconego, wręcz przeciwnie.

Komentarze


AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Case Files wsparłem, podręcznik stoi na regale wstydu i czeka na przeczytanie.

19-05-2024 11:08
WekT
   
Ocena:
0
Case Files wsparłem, podrecznik stoi na regale, ale Przeczytałem wszystko z zapartym tchem. Świetny materiał
23-05-2024 20:55

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.