» Blog » Quentin 2054
06-01-2018 16:59

Quentin 2054

Odsłony: 162

Quentin 2054

Jeśli do roku 2054 Moloch nie zbierze się w sobie, kosmici porzucą idee fixe aby nas napaść, a rpg nie zdąży umrzeć będziemy mieli 50 edycję konkursu na najlepszy scenariusz do gier fabularnych Quentin. Ponieważ w tym roku mamy również okrągłą liczbę opracowałem różne możliwości rozwoju konkursu.

Format pracy

Jedną z najbardziej burzliwie omawianych przez komentatorów kwestii jest rola rysunków oraz składu tekstu na ocenę jurorów. Pomijam tutaj kwestię, że tworzenie scenariuszy do tego czasu może zostać już całkowicie zautomatyzowane (co zapewne wymusi dodanie do opisu oprócz „najlepszy, niepublikowany” także członu „napisany przez człowieka”). Różnice w formie będą z biegiem czasu narastać powodując, że konieczne będzie opowiedzenie się kapituły za jakimś rozwiązaniem.  Możliwości widzę kilka:

- Konserwatywna Scenariusz będzie musiał mieć formę tekstu, z liczbą grafik nieprzekraczających pewnej stałej wartości lub zależnej od długości tekstu. W formie całkowicie konserwatywnej będzie to tekst z prostym formatowaniem, co w natłoku informacji audio-video (multi-zmysłowej?) będzie stanowiło ciekawą alternatywę. Być może będzie to jedną z kategorii konkursu (aż do opcji full retro gdzie praca będzie musiała być napisana na maszynie a wszystkie rysunki ręcznie robione).

-Liberalna Pomimo tego, że istotnym składnikiem pracy będzie tekst to całość w małym stopniu będzie przypominać dzisiejsze scenariusze. W modzie będą hiperteksty wspomagane aplikacjami obsługującymi mechanikę, holograficzne mapy oraz tło muzyczne generujące się wraz z przebiegiem scenariusza. Przy takim rozwoju konkursu coraz większe znaczenie miałyby zespoły - główny autor był by bardziej szefem zespołu piszących/malujących (wyobraźmy sobie efekt złośliwej zbiórki społecznościowej, w której za zebrane pieniądze opłacono by ghostwriterów, grafików etc., w efekcie powstało by kilkanaście profesjonalnych i poważnych prac, a każda z nich była by jednocześni przytykiem dla jednego z jurorów).

- Pośrednia Wyznacznikiem tego co dozwolone będą możliwości dwóch osób, które będą musiały odpowiadać za całość własności intelektualnej pracy. Oznacza to możliwy wzrost znaczenia „grafika” (pewnym precedensem jest zeszłoroczny „Pomiot” - gdzie jeden z głównych autorów nie odpowiadał za pisanie). Wraz z ograniczeniem liczby prac na osobę w danej edycji, oznaczałoby to skupienie się na możliwościach amatorów.

Całość na naszym blogu, przypominam też o naszym nowy  fanpagu na facebook'u.  W następnym i ostatnim odcinku psychotest „Twój wygrany Quentina 2054”. 

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Link nie bangla, brakuje dwukropka..

06-01-2018 19:29
Kratistos
   
Ocena:
0

Dzięki, już poprawione. 

06-01-2018 19:52

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.