» Blog » Poproszę kurs na "Nawiedzony dom", adres pan zna...
13-02-2024 23:58

Poproszę kurs na "Nawiedzony dom", adres pan zna...

W działach: Zew Cthulhu | Odsłony: 59

Poproszę kurs na

Od ostatniej sesji w “Nawiedzony dom” minęły prawie dwa lata. Podobnie jak poprzednim razem była to sesja wprowadzająca w Zew Cthulhu, na evencie organizowanym przez ge3k events. Oprócz samej erpegowej zabawy była to okazja przetestować stare pomysły oraz elementy improwizowane. Sesja przebiegła bardzo “książkowo” i podtrzymuje zdanie że to wciąż bardzo dobry scenariusz do rozpoczęcia przygody z systemem. Wygodnie prowadzi przez mechanikę, świat (instytucje, “lovecraft county’) i  pokazuje klasyczny meta schemat fabularny “zbieranie informacji - spotkanie z grozą -  konflikt z grozą”. 

Czym chciałem się podzielić w relacji to kilka rozpisanych wtedy pomysłów na nieduże zmiany, które po tych prawie dwóch latach wprowadziłem do scenariusza. 

- Wielki Kryzys. Przesunięcie fabuły kilka lat do przodu wyszło jej na dobrze. Uwiarygodniła to że grupa Badaczy tajemnic wywodzącej się ze środowiska akademickiego gotowa jest ryzykować dla “kilku dolarów’. Gracze fajnie podchwycili ten wątek - do dyspozycji mieli tylko jeden samochód, kłócili się czy wyjazd do Szpitala psychiatrycznego jest wart pieniędzy na benzynę (i kto ma za nią zapłacić), czy kombinowali z szukaniem zdatnych konserw aby zaoszczędzić na i tak relatywnie taniej knajpie. Sam kryzys to też wyraziste tło (postacie witające na progu “nie mam dla was żadnej pracy”) i potencjalny mechanizm tłumaczący zmiany własnościowe domu. 

- Eternity real estate. Inną zmianą było wynajęcie przez firmę, zaniepokojoną plotkami obniżającymi wartość nieruchomości. Ma być ona podniesiona poprzez napisany przez Badaczy tajemnic, krótki artykuł do gazety tłumaczący “naukowo” że duchów nie ma a opinia ma źródło jedynie w uprzedzeniach i przesądach. Oczywiście szybko wychodzi to że ktoś dba o to aby dom był bezpieczny a zarazem podsuwając Corbittowi kolejne ofiary. Drobne wskazówki tego np. ktoś wymienił zamek i zabezpieczył wejście do piwnicy ale nie uprzątnął śmierdzących resztek, podkręciły atmosferę w spokojnym początku sesji. Przy okazji byłyby dobrą okazją do kontynuacji scenariusza.Tym razem motyw powrócił tylko w epilogu wskazując tylko że ktoś zadbał o to żeby władze pożar domu uznały za zwykły wypadek. 

Z motywów improwizowanych wyszło że Corbitt próbował skłócić badaczy Tajemnic - od noża znajdowanego w dłoniach śpiących po nakłonieniu do otrucia innych jako test dla chcącego poznać “tajemnice wszechświata”. Motyw daleko nie zaszedł, ale ponieważ była okazja pomyślałem że warto to chwilę pociągnąć. 

Patrząc w przyszłość do kolejnej wizyty w “Nawiedzonym domu’, myślę że warto zastosować więcej zmian. Być może postacie zostaną właścicielami zmuszonymi do ukrywania jego tajemnic albo pracownikami agencji nieruchomości zajmującej się "przeklętymi" lokacjami. 

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.