string(15) ""
» Blog » Gra o Tron: Wojna Pięciu Królów. Część II
31-03-2016 22:37

Gra o Tron: Wojna Pięciu Królów. Część II

Odsłony: 281

Gra o Tron: Wojna Pięciu Królów. Część II

Zgodnie z tym, czego dowiedziałem się z komentarzy z poprzedniego wpisu w  PLIO: GOTRPG  zawarte są zasady budowy rodzin i cała pożądana strategiczna przybudówka (szkoda że w starterze mamy zamiast tego walkę z bandytami). Nie ma wiec potrzeby wyważać otwartych drzwi z większym projektem. Na sesje jednak już się umówiłem, wiec trzeba było coś przygotować. Nie będę podawał całej rozpiski lecz kilka pomysłów, jak przygotować coś podobnego samemu:

Historia rodu

Na początku chciałbym zaznaczyć że gra nie jest ortodoksyjna względem książkowego pierwowzoru (głównie na wypadek gdyby Szczur czytał). Bohaterowie graczy stanowią członków oraz służących rodu pomniejszego rodu- w tym przypadku nazwanego Forrester. Nazwa zapożyczona z gry w świecie GoT- dzięki czemu miałem łatwy dostęp do imion i różnych grafik (wnętrza siedziby rodu, herb). Budowę rodu obgadałem (gracze decydowali wspólnie ale ten który zużył „żelazną monetę” [więcej dalej] miał prawo wyboru)  z graczami na zasadzie pytań:

Czyimi lennikami jesteście? (Gracze wybrali Greyjoy)

Jakich macie wrogów? (Tutaj wybór padł na Lannisterów) oraz sojuszników? (Tully)

Na podstawie tego szybko opracowaliśmy krótką historię rodu.  Niedawny wzrost ich znaczenia oraz ucieczką spod panowania Lannisterów był efektem szybkiej decyzji o walce po stronie Roberta w czasie rebelii (decyzja króla zapadła na uczcie gdzie pijany stwierdził że w związku z tym bardziej pasują do żelaznych ludzi). Ich istotną (i trudną) pozycje buduje to że lennikami rodu Greyjoy na kontynencie oraz klinem wbiją się pomiędzy ziemie Lannisterów oraz Tullych. Sytuacje rodu utrudnia napięcie religijne (wyznawcy Utopionego Boga oraz Wiara Siedmiu).

(Tworzenie ciekawych sytuacji w czasie gry ułatwia ułożenie rodziny pomiędzy kilkoma zwaśnionymi stronami).

Jakimi zasobami dysponujecie? Co jest waszą słabą stroną? (prowincja jest dosyć bogata ale niezbyt żyzna ziemia powoduje że muszą kupować żywność).

Jak nazywają seniora rodu? Szalony, stary czy pobożny? (nie chciałem od oddawać całej władzy w ręce graczy a jednocześnie mieć „ciekawego” BNa).  Padło na Gregora „Szalonego” Forrestera.

Budowa drużyny

Każdy z graczy dysponował dwiema postaciami- członkiem rodziny oraz służącym. Dzięki czemu podobnie jak w serialu: a) mogłem rozłożyć akcję na cztery miejsca b) mieć lekką rękę jeśli chodzi o zabijanie BG. Lista przygotowanych graczy [pierwszeństwo wyboru mieli gracze którzy wydali żelazną monetę] :

Roderick Forrester (pierworodny, charyzmatyczny dowódca); Asher Forrester (drugi syn, wojownik); Mira Forrester (najstarsza córka, kapłanka Utopionego Boga); Talia Forrester (młodsza córka, intrygantka)

Noren Pyke (tropiciel); Maester Duncan; Eryka Bowe (septa); Roland Degor (wojownik)

Dodatkowo rozdałem każdemu Wadę (sekretna wiara w R'hllora; zapiekła nienawiść lub afekt do wybranego członka rodu)  oraz Zaletę (znajomość trucizn; agent w Pyke/Królewskiej Przystani). Oczywiście zabawniej jest jak nawet MG nie wie o sekretach postaci.

Mechanika

W tym aspekcie postawiłem na prostotę. Współczynnik (Krzepa, Ogłada, Rozum)+k6 vs Stopień trudności (wybrany przez MG). „Profesja” dawała możliwość dwóch rzutów i wyboru lepszego wyniku w określonych sytuacjach (np. wojownik podczas walki; intryganta w czasie testów ogłady).

Jednym udziwnieniem były żelazne monety (wiecie te Valar Morghulis)- wydanie jednej dawało możliwość zmiany wyniki na kości, dwóch- wprowadzenie niespodziewanego elementu fabularnego (np. cudowne przyjście odsieczy oblężonym). Monety zyskiwali po sesji.

Fabuła

Akcja rozpoczyna się zaraz po śmierci króla Roberta. Jednak Ned Stark nie zostaje szybko zabity a rody mają więcej czasu na intrygi. Gracze oglądali jedynie serial- pojawienie się w trakcie znanych im postaci wyszło sesji na plus [z miejsca znienawidzili Jofreya ;) ]. Przed sesją przygotowałem sobie jedynie zarys możliwych zdarzeń i konfliktów jednak po chwili tylko reagowałem na działania graczy. Dużo cześć sesji zajęło planowanie oraz konflikty (jedynie słowne) między BG.

Wybrzeże (Mira Forrester i Roderick Forrester): Balon Greyjoy poprosił o odebranie tajemniczej przesyłki płynącej z zachodu oraz następnie przewiezienie jej w tajemnicy do Pyke. Statek ją wiozący o mało nie rozbił się przy udziale miejscowych „latarników”. Wywołało to konflikt religijny i hierarchii: Mirra uznała to normalne [Utopiony Bóg] natomiast Roderick chciał ich ukarać. Na statku przybył Theon Greyjoy [tak, wcześniej niż w oryginale]- chcąc przekonać ojca do sojuszu ze Starkami (na co przystaje chętnie Roderick).  Podczas podróży do Pyke statek atakuje kraken i udaje się go przebłagać dopiero ofiarą z służby Starków (jak się domyślacie wzmacniający pozycję kapłanki). Po dotarciu na wyspy Balon przyjmuje gości… [cdn]

Siedziba Rodu (Maester Duncan i Eryka Bowe): Do siedziby rodu przybywa posłaniec od Lannisterów. Zanim jednak został wysłuchany BG otruli seniora rodu a winę zrzucili na posłańca. [cdn]

Przygraniczne Bagna (Asher Forrester i Noren Pyke): w związku z dziwnymi atakami na wioski postacie graczy udali się na poszukiwania sprawców. Pierwsi zbrojni jakich napotkali okazali się niewinni (ale mało brakowało a było by za późno na rozmowy)- był to rozbity oddział Bractwa bez Chorągwi. W dalszym ryzykownym (weszli na Dorzecze) pościgu złapali żywcem Gregora Clegane. [cdn]

Królewska Przystań (Talia Forrester i Roland Degor): Talia będąca dwórką Dronijki miała okazję zapoznać się z Jofreyem. Niespodziewanie (dla mnie) skończyło się na rozbiciu flakonu o głowę króla. Walką na miecze ze strażnikami oraz ucieczką młodej damy. W efekcie Talia uciekła z miasta (niebawem spotka pewnego chłopca z krótkim rapierem) a Roland został ścięty wraz z Nedem jako zdrajcy. [cdn]    

Pomoce dla graczy

Efekt widoczny na zdjęciu (zajęło może godzinę roboty) Mapki Siedmiu Królestw, królewskiej przystani wydrukowałem z Internetu, małe portreciki pochodzą z Portala (dla posiadających ten „zabytek” polecam skserować sobie, wyciąć i trzymać na podorędziu do różnych fantasy). Wszystko to na kartkach pociemnianych herbatą i pogniecionych.

Komentarze


Alkioneus
   
Ocena:
0

A Forresterzy nie byli czasem w Modzie na Sukces? Nie ta saga...

01-04-2016 13:45
PiotrKorys
   
Ocena:
0

"(szkoda że w starterze mamy zamiast tego walkę z bandytami)" 

1. To by było wieksze, niz caly starter. 

2. To juz nie bylby starter :P 

01-04-2016 15:18
Kratistos
   
Ocena:
0

@PiotrKorys


Narzekam bowiem pierwsze wrażenie jakie miałem- kolejnego fantasy "koleś X daje questa aby rozwalić potwory Y" (nawet leciwa septa latała z jakąś maczugą).

Patrząc na mój szkic nie sądzisz że jest w nim lepiej oddany klimat serialu?

@Alkioneus

http://gameofthrones.wikia.com/wiki/House_Forrester

01-04-2016 18:04
Vukodlak
   
Ocena:
+1

nawet leciwa septa latała z jakąś maczugą

Oraz kuszą, nie zapominaj o kuszy. Brakowało jej tylko jakiegoś Cure Light Wounds.

Smutna prawda jest taka, że ten starter jest naprawdę słaby i nie pokazuje wcale ile z tej gry można wyciągnąć. Zamieszczanie w nim wszystkiego jak najbardziej mija się z celem, ale mogli przynajmniej dać więcej wskazówek, że w podstawce są jeszcze bardziej interesujące rzeczy (tworzenie rodu, zarządzanie ziemiami itp.). W takim kształcie startera wynika, że mamy po prostu kolejnego nudnego i nie wartego uwagi średniaka z mainstreamu, a w pełnej wersji przecież jest kilka ciekawych elementów.

@Alkioneus

Ależ to jest ta saga. Sławnym członkiem rodu jest Ser Ridge Nieśmiertelny, znany z licznych romansów (m.in. z córką swojej kochanki i własną matką, które po czasie okazują się być tą samą osobą) i przeżycia wielu zgonów (stąd legendarny przydomek) - w tym spłonięcia w piecu, zmiażdżenia przez wypchany łeb dzika i podczas awantury na weselu. Jedyna postać, której nikomu nie udało się uśmiercić na stałe, Cersei przestała już nawet próbować. Jakżesz można nie pamiętać o tak sławetnym rodzie i jego dumnych potomkach?

02-04-2016 00:03

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.