string(15) ""
» Blog » Wakacyjne granie - Mindstorm
18-07-2011 19:54

Wakacyjne granie - Mindstorm

W działach: RPG | Odsłony: 1

Wakacyjne granie - Mindstorm
Kolejny wakacyjny pomysł na RPG, tym razem dość świeży, niewypróbowany i raczej z marnymi szansami na rozegranie więcej niż 1 sesji. Przy projektowaniu tego pomysłu większymi i mniejszymi garściami czerpałem* z  Psychonauts, Incepcji, Sucker Punch, Kronik Amberu (tak jakby) oraz Exalted.
Całość działa w oparciu na nieśmiertelne Savage Worlds z elementami inspirowanymi wspomnianym Exalted.
*znaczy w pewnych momentach zrzynałem jak leci. Gdy kopiuje się jedno źródło to plagiat, jak wszystkie możliwe - gotowa doskonała praca :P

Gracze wcielają się w postacie o ponadprzeciętnych zdolnościach psionicznych - potrafią wnikać w umysły innych ludzi, kontrolować ich sny i wyobrażenia. Wiąże się to jednak z pewnym niemiłym następstwem - w świecie gry (bliskim współczesnemu lub niedalekiej przyszłości/przeszłości wedle preferencji) są postrzegani jako szaleńcy i lądują w szpitalu dla psychicznie chorych.

Akcja gry toczy się dwutorowo - w świecie rzeczywistym bohaterowie starają się ukryć swoje moce, jednocześnie wykorzystując je w celu ucieczki z więzienia, jakim jest dla nich szpital. Będzie wymagało to od nich poznania rozkładu pomieszczeń, zachowań i słabych stron strażników oraz zdobycia potrzebnych narzędzi. Oczywiście niezbędny będzie również dobrze przemyślany plan.

W tym momencie przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania zależne od tego czy chcemy poświęcić rzeczywistości więcej czy mniej uwagi.
Pierwsze rozwiązanie polega na zaprojektowaniu skomplikowanego szpitala, ucieczka z którego jest rzeczywiście wyzwaniem. Oczywiście warto umieścić w projekcie parę rozwiązań, które moga pomóc graczom, nie powinni oni jednak być w stanie uciec bez wcześniejszego użycia swoich mocy w celu ułatwienia sobie zadania i zdobycia niezbędnych informacji.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wprowadzenie jakiegoś rodzaju przewodnika lub pomocnika. Może to być realna osoba w szpitalu, istota objawiająca się bohaterom we śnie lub po prostu głos w głowie mówiący co muszą zrobić. W ten sposób gracze nie muszą się aż tak bardzo przejmować samą ucieczką a zamiast tego zagłębiają się w drugi poziom gry.


Drugim poziomem gry jest ludzki umysł, a konkretnie umysły. Bohaterowie mają możliwość wniknięcia w czyjąś podświadomość w celu zdobycia pomocy niezbędnych do ucieczki. Może być to jakaś ważna informacja, miejsce ukrycia przedmiotu lub po prostu wprowadzenie postaci w stan hipnozy umożliwiający podjęcie jakiś akcji w świecie rzeczywistym.

Gdy BG podejmują się infiltracji czyjegoś umysłu przybiera on postać świata związanego z emocjami, wspomnieniami i podświadomością podmiotu (opiera się to na wspomnianych Psychonauts, Incepcji, Sucker Punch, w pewnym sensie również na Cieniach Amberu). Daje to możliwość tworzenia niezwykłych scenerii nieosiągalnych w jakikolwiek inny logiczny sposób.
 
Z kolei jeśli chodzi o bohaterów, posiadają oni coś w rodzaju awatarów, które kształtują siłą swojej woli i nadają im znajomy kształt - dzięki temu mogę swobodnie podróżować w czyimś umyśle nie poddając się jego bezpośredniemu wpływowi. Są także w stanie tworzyć przedmioty i ekwipunek, które jednak są mocno związane z ich osobą lub odwiedzanym światem. Możliwe jest również ograniczone ingerowanie w świat umysłu i rządzące nim prawa, jest to jednak skomplikowane i/lub czasochłonne.


Mechanika oparta jest na Savage Worlds, postać ma 2 aspekty:
rzeczywisty, gdzie statystyki zbliżone są do przeciętnego człowieka.
2 aspekt to statystyki awatara używanego podczas umysłowych podróży - w tym wypadku postać posiada znacznie bardziej rozwinięte zdolności - nie ustaliłem jeszcze jak bardzo rozwinięte, można to pewnie dostosować do założeń kampanii.
Dodatkową zdolnością jest siła woli - pula punktów, które pozwalają postaci dokonywać nadludzkich czynów oraz naginać prawa rządzące światem umysłu. Gracze mają możliwość wymyślania mocy ad hoc - za każde użycie takiej zdolności płacą punktami siły woli. Ciekawym rozwiązaniem wydaje mi się możliwość darmowego użycia zdolności gdy pierwszy raz wprowadza się ją do gry - następnie gracz ogólnikowo zapisuje ją na karcie postaci i jej ponowne użycie kosztuje 1 punkt siły woli. Opisywane zdolności mogą być podobne do charmów z Exalted.

Co jest fajnego w tym pomyśle?
Na pewno ciekawą opcją jest scenariusz opierający się na ucieczce z szpitala dla obłąkanych - czyż ta instytucja nie jest z jakiegoś powodu bliska tak wielu z nas ]:>?
Drugim ciekawym aspektem jest morze możliwości jakie daje nam zdolność wnikania do umysłów ludzi i tworzenia z nich światów - powierzchownie przeciętna osoba może kryć wspomnienia czy emocje, które nadadzą jego umysłowi unikatowy kształt. Narzędzie to może posłużyć do tworzenia unikatowych scenariuszy pozwalających uwolnić kreatywność MG* jak również stworzyć graczom świat gry złożony z ich ulubionych elementów.
System w założeniu promuje ukazywanie siły i kontroli postaci gdy znajduje się w umyśle podmiotu - pozwala to graczom na stworzenie wymarzonych postaci. Daje to też możliwość rozwijania historii, które mogą mieć podłoże  w świecie rzeczywistym, a które są opisywane poprzez działania w świecie umysłu i akcje bohaterów.
*łatwo wyobrazić sobie psychodeliczne i przerażające scenerie wywołujące niepokój wśród u graczy.

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.