string(15) ""
» Blog » Plany wydawnicze 2011
28-02-2011 23:35

Plany wydawnicze 2011

Odsłony: 0

Plany wydawnicze 2011
Wpadłem na świetny pomysł. No dobra... nie wpadłem na niego a podpatrzyłem go w serwisach z grami komputerowymi i w serwisach o filmach. Tam bardzo często można zobaczyć harmonogram wydawniczy na następny rok. Dokładne daty premier. Pomyślałem "Ale fajnie by było gdyby zrobić taki erpegowy plan wydawniczy". W końcu dużo tego nie będzie. Początek był bardzo prosty. Bez problemu znalazłem plany zarówno Gramela jak i Wydawnictwa Portal. Oto co mi z tego wyszło:
Plany wydawnicze 2011
Mar Kwi Maj Czer Lip Sie Wrz Paż Lis Gru
Nemesis Thrilling Tales Interface Zero Deadlands Reloaded
Monastyr II            
Almanachu MG            
kolejna gra z serii Indie            
almanach nadzwyczajny Dwa dodatki do Wolsunga
Tsoy  

 

Mam prośbę do osób bardziej zorientowanych: jeśli znacie daty lub terminy wydań gier rpg w Polsce to proszę dajcie mi znać - dodam do tabelki. Mam kilka wniosków:
  • mało konkretów - są dwa wyjście dlaczego wydawnictwa nie podają konkretnych dat:
    • nie są w stanie tego przewidzieć z powodu nieterminowych podwykonawców (drukarnia, skład, tłumaczenie)
    • są wstanie to przewidzieć ale wolą zostawić sobie bufor bezpieczeństwa dzięki czemu w razie czego nie muszą przekładać daty premiery
  • "kolejna gra z serii Indie" - ciekawe co to może być? Dlaczego nie podać nazwy już teraz? Boją się, że ktoś wyda to przed nimi? Kto? Strach przed "szpiegostwem przemysłowym"? Po co te sekrety?
  • Gramel rozkłada w czasie jak na taśmie produkcyjne: w jednym momencie gra A jest załatwiana, gra B jest tłumaczona, gra C przechodzi skład, gra D ma premierę a gra E jest wspierana. Portal robi trzy rzeczy na raz i nie zdradza planów dalszych niż kilka miesięcy.
Czekam na info o innych grach które planuje się wydać w tym roku. Tabelkę zaktualizuję.

Komentarze


de99ial
   
Ocena:
0
Nemezis już mam. Dziś odebrałem przesyłkę. Prezentuje się naprawdę porządnie i fajnie. Teraz czekam na Interface Zero :D
28-02-2011 23:58
~uwaga do obrazka

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
a jak ikona środowiska programistycznego w obrazku ma się do planów wydawniczych http://developer.apple.com/technol ogies/tools/xcode.html ke?
01-03-2011 07:33
Blanche
   
Ocena:
0
Może Portal sam jeszcze nie wie co chce wydać i trwają o to spory w wydawnictwie? :P
01-03-2011 08:29
KFC
   
Ocena:
+2
Marzec - czerwiec(?) - Tsoy
Maj - Armie apokalipsy

na marginesie:
Galmadrin do 14 marca ogłosi plan wydawniczy - pierwsza trójka z ankiety: ZC, L5K, Ars Magica, ale kto wie czym zaskoczą.
01-03-2011 08:36
Mag_Mag
   
Ocena:
0
Wedle wciąż oficjalnych informacji Poza Czasem 2ed. ma mieć premierę w listopadzie...
01-03-2011 09:36
Morf_GM
   
Ocena:
+1
Ciekawy pomysł: należy się plusik. :)

Byłoby wspaniale, gdybyś wraz końcem roku pokusił się o retrospekcję i naniósł poprawki pokazujące, ile z tych planów udało się wydawcom zrealizować. Czy byłaby to "galeria chwały", czy może "ściana płaczu"?
01-03-2011 11:02
Neurocide
   
Ocena:
+2
Brakuje chyba Kuźni w zestawieniu.
01-03-2011 11:13
sil
   
Ocena:
0
@morf_GM

Taki kalendarzyk wisi sobie tutaj: http://www.gry-fabularne.pl/kalendarz/

Szkoda tylko, że nie uaktualniony.
01-03-2011 11:23
Sethariel
   
Ocena:
+1
Dzięki sil za przypomnienie, uaktualnimy w ciągu tego tygodnia.
01-03-2011 11:50
Morel
   
Ocena:
0
Khaki, zdaje się, że IZ będzie raczej bliżej września. ;)
I faktycznie - brakuje Kuźni.
01-03-2011 12:18
KFC
   
Ocena:
0
Lipcowy IZ termin jest bliższy memu sercu ;)
01-03-2011 13:51
Khaki
   
Ocena:
0
Kuźnia odpisała. Podobnie - bez konkretów. Jakaś teoria spisku?

@~tajemniczatyldaktórapodpłaszczyki emanonimowościmarudziipsioczy
Ikonkę wziąłem z wyszukiwarki darmowych ikonek. Pasuje do tematu planowania, projektowania i tworzenia.
01-03-2011 17:07
Majkosz
   
Ocena:
+6
Żadna tam teoria spisku. Podanie terminu to zawsze pierwszy krok, by go nie dotrzymać. :)

Produkcja podręcznika jest wieloetapowa (pisanie/tłumaczenie, ilustrowanie, redakcja, skład, korekta, druk, oprawa, wysyłka), na każdym etapie coś może pójść nie tak. Nie ma co ryzykować.

Zwłaszcza, że człowiek nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć - na przykład, nakład pewnego podręcznika PEGa (drukowanego w Chinach) porwali podczas transportu do Stanów piraci.

pozdrowienia!
01-03-2011 17:30
Khaki
   
Ocena:
0
@Majkosz - Widzę że doskonale to rozumiesz. Ja też. Nie odpowiada to na moje pytanie. Dlaczego?
Dlaczego boją się podać termin a potem go po prostu przełożyć. To co że go nie dotrzymają - to normalne. Ludzie chyba się do tego przyzwyczaili. Wszystko się teraz przekłada.

Ktoś powie "to robi złe wrażenie". Dla mnie nie podawanie terminu sugeruje, że w firmie jest [mod. – Scobin] chaos, niestabilność, nikt nic nie wie, nie ma planu, brak organizacji i degrengolada.
01-03-2011 22:13
Majkosz
    @Khaki
Ocena:
+7
Większość podręczników, przy których pracowałem, z różnych względów się spóźniła. To nigdy nie przechodziło bokiem (no dobrze, prawie nigdy), zawsze było pretekstem docinków, żalów, inwektyw (zależnie od rozmiaru spóźnienia). Te natomiast powodują nie tylko złe wrażenie wśród klientów, ale zwyczajnie nie są przyjemne. Odbierają zapał do dalszej pracy. Więc nie ma powodów, by ryzykować. To raz.

Człowiek rozumny nie podejmuje zobowiązań, o ile nie wie, że może je dotrzymać. Kiedy składamy obietnicę, źle jest się z niej wycofać. Znacznie lepiej i, jak sądzę, moralniej jest ogłosić datę, która zostanie dotrzymana i tyle - czyli w momencie, gdy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Zamiast najpierw naobiecywać, potem się wycofywać i tłumaczyć. To dwa.

Nie rozumiem, dlaczego bardziej precyzyjne zapowiedzi miałyby być korzystne, czy pożądane. Precyzyjnie informujemy, co się ukaże, i w przybliżeniu podajemy czas. Ścisłe daty premier ustala się, kiedy można i warto ją podać. I tak się po prostu robi: na pewno widziałeś kiedyś trailer filmu zakończony "coming soon", albo "in 2012". Albo zapowiedzi wydawnicze, nie precyzujące nawet miesięcy publikacji książek. Do licha, jeżeli duże studia zachowują wstrzemięźliwość, zamiast ogłaszać datę premiery w chwili rozpoczęcia zdjęć - a mają przecież pieniądze, możliwości, dodatkowych pracowników, to jakim cudem i w jakim celu firmy zatrudniające po kilka osób miałyby być lepszymi prorokami? To trzy.

I po ostatnie: "najpierw ukaże się Nemezis, potem Thrilling Tales, potem Interface Zero, potem Deadlands Reloaded, z czego pierwsze właśnie wychodzi do klientów, drugie jest w redakcji, trzecie kończy się tłumaczyć, a czwarte zaczyna" - to jest dowód braku planów, syndrom powszechnej niewiedzy i ogólnego rozgardiaszu? Z całym szacunkiem, jeden Immanuel Kant potrafił z całkowitą precyzją powiedzieć, co będzie robił dokładnie za rok o zadanej godzinie, a i to tylko dlatego, że nigdy nie zmieniał planu dnia.

serdecznie pozdrowienia!
01-03-2011 22:46
~Raza-Toth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Inicjatywa bardzo szlachetna i warta odkurzenia przynajmniej na końcu i na początku roku.

-Akurat do Gramela naprawdę ciężko jest się przyczepić. Mi taka precyzja pasuje. Z tym że chciałbym aby była aktualizowana (Galmadrin?). Gorzej z Portalem, Isą, Kuźnią i TSOYem (Portalem?), czyli z całą resztą :P

-Chciałbym by powyżsi podali orientacyjne daty i kolejność chociaż tak jak Gramel. Bardzo mi się podoba ta linia wydawnicza niema w niej ani jednego produktu którego nie chciałbym kupić.

-Nie podoba mi się pomijanie małego wydawcy Armii Apokalipsy & Poza Czasem.

PS. Zastanawiam się czy "Nemezis" (objętość, przyszłość, wszczepy) Interface nie wejdzie w drogę "Interface 0" przy tak małym odstępie (Thryling Tales =Super Powers?), czy nie było by lepiej gdyby przed Interface wyszedł jeszcze Deadllands.
02-03-2011 05:54
~snoth

Użytkownik niezarejestrowany
    Trzeba pamiętać że...
Ocena:
0
...ujawnianie wydawanych tytułów to element marketingu. Część robienia hype wokół publikacji polega na przeciekach i w końcu oficjalnej prezentacji nowego produktu.
Podajesz tytuł od razu to cześć pary ucieknie.

IMHO tak właśnie to robił portal jak jego konkurentem była tylko ISA ("zombiak wydawca"). Trzymał głodnych podręczników graczy w niepewności.

Przy nowych wydawnictwach takich jak Galmadrin, GRAmel tak się nie da. Bo niema już takiego monopolu, miłośnicy RPG rumiani, odżywieni. Teraz to raczej wydawca musi zabiegać o ich uwagę.
02-03-2011 06:04
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Też uważam, że Armie Apokalipsy i Poza Czasem powinny się pojawić na liście.
02-03-2011 06:09
Morel
   
Ocena:
0
@Raza-Toth
IZ na pewno z Nemezis kłócić się nie będzie. IZ to bardziej cyberpunk, gangi, korporacje - czyli przyszłościówka na Ziemi (ale już nie w 2020 ;)), Nemezis to spaceopera/horror - dwie różne rzeczy.
I nie - Thrilling Tales nie równa się Supersom.
02-03-2011 08:48
~Raza-Toth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Ank

1)Przyszłość to przyszłość :)
Wspomniane wyżej różnice w przyjętej przeze mnie skali są raczej kosmetyczne. Jak dawniej nie było nic tylko fantastyka tak teraz robi się nic tylko przyszłość (i niech no jeszcze wyjdzie Dark Heresy). Jak wszystko w dużej (na nasze standardy) ilości może się przejeść.

2) Chodzi mi o to że Nemezis jest na wypasie i interface zero będzie na wypasie (wielka księga, kolor). IMHO oba celują w to samo grono nabywców, a to może być nasycone, zajęte trawieniem Nemezis. Od Thrilling Tales nie oczekuje takich fajerwerków, mała czarno biała książeczka jak te od Poltera albo Supersów. Stąd znak równości. W tej linii wydawniczej, w porównaniu z pozostałymi wygląda jak przecinek w zdaniu.
02-03-2011 10:31

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.