string(15) ""
» Blog » Ksiądz, Podziemia i Potwory
10-01-2010 17:58

Ksiądz, Podziemia i Potwory

W działach: wywiad | Odsłony: 8

Ksiądz, Podziemia i Potwory

Wstęp

Jak tylko pozwoliłem ludziom wysyłać do mnie maile odezwał się do mnie pewien gracz. Jak tylko poznałem go nieco bliżej wiedziałem że muszę z nim przeprowadzić wywiad. Zgodził się od razu.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Zazwyczaj środowisko klerykalne nie jest kojarzone z grami RPG. Właściwie to jest wręcz przeciwne. Jest kilka artykułów w internecie pisanych przez osoby z kleru które bardzo negatywnie wyrażają się o rpg.

Sam czytałem pracę mgr napisaną przez duchownego o negatywnej wypowiedzi dotyczącej gier rpg. Ja nie widzę w tym nic złego jeżeli ktoś ma do tego zdrowe podejście, a przede wszystkim nie myli D&D z rzeczywistością, która nas otacza. Jak prowadzimy "sesję klerycką" to świat D&D nie wychodzi poza nią. Jest to temat delikatny na który mógłbym wiele napisać, oczywiście w obronie D&D. Ja uważam, że wielu się wypowiada na ten temat, a nawet nie daje cienia szansy zrozumienia tej kwestii. Więc jak widać jest to temat bardzo indywidualnego podejścia. Np. znam kleryka, który pasjonuje się asg (air soft gun) i strzelectwem sportowym. Czy jest w tym coś złego? Propaguje kulturę zbrodni? Nie. Więc dlaczego tak nie może być z D&D.

 

Czy spotkałeś się jakimiś nieprzyjemnościami ze strony kolegów / środowiska?

Jest nas spora grupa i teraz się powiększa. Jak narazie nie spotkaliśmy się z jakąś negatywna opinią jak i atakiem, jakkolwiek niewiele osób jest wtajemniczonych.W seminarium jest nas niecałe 90 osób z czego 7 tak jak ja gra w RPG.

 

Czyli w takim razie nie ma jednoznacznego, oficjalnego stanowiska Kościoła w sprawie gier rpg? A jeśli czytamy takie teksty to są to indywidualne rozważania duchownego. Dobrze to rozumie?

Nie mogę jasno wypowiedzieć się na ten temat gdyż nie jestem pewien, a sprawa jest bardzo delikatna. Jakkolwiek wiele rzeczy ma swoje plusy i minusy. Dlaczego niektórzy w RPG widzą tylko minusy to nie wiem, ja staram się postępować tak, żeby odnaleźć też i pozytywne strony tematu. Kiedyś byłem na sympozjum naukowym podczas którego jedna pani profesor atakowała świat anime. Kiedy skonfrontowałem jej „negatywne” argumenty z moimi wyjaśnieniami na forum (np. duże oczy mają pomóc w nauczaniu wyrażania ludzkich emocji, zaś podkreślenie kształtów płciowych ma uzmysłowić wychowanie sexualne już w młodym wieku dorastania i burzy hormonów, a przed wszystkim, że świat anime t nie tylko pokemony naruto) to dostałem odpowiedź uzmysławiającą mnie, że jestem małym kleryczkiem nie znającym się na temacie. Zapachniało mi to lekkim fanatyzmem i spasowałem. czy rzeczywiście nie maiłem racji? Tak samo jest z RPG. Trzeba dać szansę i postarać się zrozumieć. Kiedyś młody chłopak jak usłyszał, że gram w D&D to zaproponował mi żebym, jak już będę kapłanem, założył duszpasterstwo graczy. Nawet super pomysł. Wracając do pytania to kwestia ta jest niezwykle delikatna. 

 

...

 

----------------------------------------------------------------------

Następne części wywiadu wrzucę na poltera za jakiś czas.

Cały wywiad można przeczytać w całości już teraz na moim blogu:

http://khakiplaygame.blogspot.com/2010/01/ksiadz-podziemia-i-potwory.html

 

Tam też można zadać swoje pytanie księdzu. 

Komentarze


~~Avarest^

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Fajny wywiad ;]
10-01-2010 19:23
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Fajny wywiad, calkiem sympatyczny kleryk (chociaz troche zepsul moj odbior w koncowce wywiadu, kiedy rzucil slowem-kluczem "sekta").
11-01-2010 23:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.